Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 43
  1. #1
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα!
    Ήθελα να ρωτήσω για όσους έχουν Οn, είναι ευχαριστημένοι;
    έχω Connx-24Mbits αλλά τους τελευταίους μήνες είναι πολύ χαμηλή η ταχύτητα και μου έχουν σπάσει τα νεύρα γι'αυτο θελω να αλλαξω..
    Μένω Άγιο Αρτέμιο, Παγκράτι.
    Ενας φίλος μου που μένει 3-4 τετράγωνα δίπλα είχε και αυτός On, και εκτός από διάφορα προβλήματα τους 2 πρώτους μήνες μετά όλα καλά και έπιανε ταχυτητα κατεβάσματος γύρω στο 1mb.

    Σκέφτομαι να πάω στο πρόγραμμα των 41 ευρώ για τηλ και ιντερνετ 24Mbps.

    βλέπω όμως διάφορα προβλήματα που έχουν κάποιοι.
    Επιπλέον θα μείνω αρκετό καιρό χωρίς ιντερνετ μέχρι να γίνει η ενεργοποίηση;
    Πήρα τηλ την On και μου λένε 2 εβδομάδες παίρνει η διαδικασια από την αίτηση μεχρι την ενεργοποίηση, και απλώς τη μέρα της ενεργοποίησης μένω χωρίς τηλ για 4 ώρες.
    αλλά έχω ακούσει άλλους που περίμεναν 1 και 2 μήνες και ήταν χωρίς ιντερνετ!! και δε μπορώ να μείνω τόσο πολύ έτσι αυτή την εποχή.

    βλέπω και οι άλλες εταιρείες (wind, forthnet) στα ίδια προγράμματα έχουν την ίδια τιμή.
    Αλλά δεν ξέρω ποιά να διαλέξω, ποιά ειναι καλή με τα λιγότερα προβλήματα..

  2. #2
    Εγγραφή
    14-09-2005
    Περιοχή
    koalaback0
    Μηνύματα
    1.305
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/ 30
    ISP
    Cosmote
    Router
    pfSense
    Ήμουν 14 μήνες συνδρομητής της ΟΝ στο Γκύζη, και όλα δούλευαν ρολόι! εκτός βέβαια απο χαμηλή ένταση στην τηλεφωνία, αλλά λίγο το κακό, αφού δεν τη χρησιμοποιούσα και ιδιαίτερα.

    Η εξυπηρέτηση πελατών δεν γνωρίζω τί χρόνους αναμονής έχει, γιατί δεν είχε χρειαστεί ποτέ να την καλέσω.

    Άλλαξα πάροχο για να το συνδυάσω με το κινητό- οικονομικούς λόγους- αλλιώς θα συνέχισα συνδρομητής της.


    Αν θές πόσταρε τα στατιστικά σου απο την σύνδεση που έχει να δούμε τί γίνεται...
    Από τα 384 Kbps ADSL στα 300 Mbps FTTH, 20 χρόνια δρόμος...

  3. #3
    Εγγραφή
    20-08-2007
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    2.779
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    τι ταχυτητα πιανεις δηλαδη?
    μη βαλεις τσαμπα ενα προγραμμα που ειναι για 24 και το πληρωνεις χωρις λογο αν πιανεις πχ max 9...
    καλυτερα να πας σε 8αρι που και λιγοτερα λεφτα θα εχει και σταθερο θα ειναι και τερμα τα 8 θα πιανει συνεχως...
    http://www.adslgr.com/forum/signaturepics/sigpic48706_4.gif

  4. #4
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    SNR Margin (downstream/upstream):10.0 /13.0 db
    Line Attenuation (downstream/upstream): 21.8/14.5 db
    Data Rate (downstream/upstream): 7599/ 630 kbps

    αυτα ειναι περιπου τα στοιχεια της συνδεσής μου.
    Αλλά ενώ μεχρι πριν μερικους μηνες επιανα full 700Kbs/sec στο κατέβασμα, τώρα θα είμαι τυχερός αν πάει με 100!
    για να δω κανά βιντεάκι στο youtube; με τις ώρες!!!
    από megaupload αυτή τη στιγμή με jdownloader (αλλα και από άλλους παρόχους) άντε να φτάσει 50-60Kbs το πολύ).
    Ακόμα και με download manager δε φτιάχνει το πρόβλημα.
    Δοκίμασα από ati να κατεβάσω drivers, πήγαινε με 250-300.
    χωρίς download manager, δε το συζητάμε βέβαια, πολύ χαμηλότερα..
    Τους έχω πάρει πόσες φορές στην otenet, όλο reset μου κάνουν, δεν έχει γίνει τίποτα.

    μου λένε να αλλάξω το φίλτρο στο τηλ (δεν το έχω αλλάξει εδώ και 5 χρόνια από τότε που έχω την σύνδεση - βέβαια το τηλ και το ιντερνετ είναι σε διαφορετικές μπρίζες).
    μου μένει λοιπόν να κάνω μόνο αυτό, αν και δε νομίζω να επηρεάσει την ταχύτητα..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος filmmusic : 08-09-11 στις 18:24.

  5. #5
    Εγγραφή
    23-04-2011
    Μηνύματα
    3.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πολύ χαμηλή ταχύτητα, εάν δεν έχεις πρόβλημα στην εγκατάσταση τρελό crosstalking.

    Εάν είναι να πιάνεις τέτοια ταχύτητα βάλε την 8άρα στην ΟΝ.

    Για μένα το internet στην ΟΝ είναι μιά χαρα και λόγω του My ON και τις επιλογές του.Μόνο αρνητικό σε σχέση με τον ΟΤΕ είναι τα υψηλότερα ping times σε σύγκριση με τον OTE εάν παίζεις online games.Για μερικούς αρνητικό είναι και η static IP επειδή βλέπω και εσύ κατεβάζεις απο megaupload έχει limit στην IP?.

    Στο Youtube, downloading(χωρίς download manager) όλα στο full πάντως και με fast path σφαίρα browsing και ανεκτά ping times για ενναλακτικό ίσως και τα καλύτερα.

    Μετά στην τηλεφωνία συχνό φαινόμενο είναι και η χαμηλή ένταση της φωνής που ανέφερε και ο Koala_.Το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα μαζί και με την αναγνώριση που θέλει συσκευή απολύτως συμβατή με το πρώτυπο/πρωτόκολλο FSK.

    Πάντως εάν δεν φτιάξει η κατάσταση στον ΟΤΕ καλύτερα να πληρώνεις "ενναλακτικές χρεώσεις" σε άλλη εταιρεία παρά χρυσό στον ΟΤΕ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Z€r0 : 09-09-11 στις 01:36. Αιτία: Ping times update :P

  6. #6
    Εγγραφή
    09-09-2004
    Μηνύματα
    1.835
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    SNR / Attn
    3(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από filmmusic Εμφάνιση μηνυμάτων
    SNR Margin (downstream/upstream):10.0 /13.0 db
    Line Attenuation (downstream/upstream): 21.8/14.5 db
    Data Rate (downstream/upstream): 7599/ 630 kbps
    Χαλαρά ένα 15άρι έπρεπε να χτύπαγες. Εγώ με 22 att και 9 snr, έπιανα 16.5+. Τσέκαρε εξοπλισμό και εσωτερική καλωδίωση.
    (Υπάρχουν άρθρα εδώ που θα σε βοηθήσουν να τσεκάρεις και να μετρήσεις ό,τι χρειάζεται). Αν είσαι εντάξει, τότε υπάρχει εξωτερικό πρόβλημα, αλλά θα πρέπει να είσαι σίγουρος ότι από τη πλευρά σου είναι όλα οκ.

  7. #7
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    προφανώς δεν υπάρχει πρόβλημα με την εσωτερική καλωδίωση κτλ, αφού μέχρι πριν μερικούς μήνες όλα ήταν μια χαρα και τώρα χάλασαν (χωρίς να έχω αλλάξει τίπτοα εγω) εκτός πια να φταίει το φιλτρο που μου ειπαν να αλλαξω (που δε νομίζω).

    @Z€r0
    ναι, έχει limit στην ip.

    τα ping times δεν καταλαβαίνω τι είναι, αλλά έτσι κι αλλιώς δεν παίζω καθόλου παιχνίδια..
    Αλλά ρε παιδιά θα τρελλαθώ.
    κατεβάζετε εσείς με max 30 Kb/sec από megaupload (10-20 από filesonic )(μην όντας premium members) αυτές τις τιμές βλέπω τώρα στο jdownlaoder..
    λέω, αποκλείεται να έχω τόσο πρόβλημα από 700 που ήταν πριν, μήπως πια έχουν αλλάξει τίποτα στα sites αυτα και δε μπορείς να κατεβάζεις με περισσότερο.. τι να πω..

    ε, από 100-150 που δινω το 2μηνο στον οτε, θα μου παει 82 με την ον το 2μηνο οποτε σιγουρα συμφέρει αν είναι καλή..

    ως προς το χρόνο που περιμένατε χωρίς ιντερνετ; γιατι ακουσα 1-2 μηνες.
    αλλα αυτη στο τηλ μου ειπε για 4 ωρες θα μεινω, που δεν το πιστευω...

  8. #8
    Εγγραφή
    09-09-2004
    Μηνύματα
    1.835
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    SNR / Attn
    3(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Φίλε μου αυτό που σου εξηγούμε είναι ότι παίζεις με λιγότερο από τη μισή ταχύτητα που θα έπρεπε να έχεις, οπότε κάπου υπάρχει πρόβλημα. Αν δε το λύσεις ή τουλάχιστον δεν ξέρεις ποιο είναι, δε πρόκειται να φτιάξει κάτι.

  9. #9
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ναι, δεν καταλαβαίνω ποιά εννοείς ότι είναι η μισή ταχύτητα από αυτή που πρέπει να έχω;
    Σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά της γραμμής που έδωσα;
    Αυτά έτσι είναι από την αρχή, εκεί "κλειδώνει" που λέμε και ήμουν ευχαριστημένος.

    το πρόβλημά μου είναι πως να ξανακατεβάζω με 700Kbs που κατέβαζα μέχρι πριν λίγους μήνες..

  10. #10
    Εγγραφή
    23-04-2011
    Μηνύματα
    3.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πιστεύω ότι μπορείς να δηλώσεις βλάβη για χαμηλό συχρονισμό στον ΟΤΕ που δεν χρεώνει και μετακίνηση τεχνικού να έρθει να τσεκάρει την γραμμή σου και να βρεί που υπάρχει το πρόβλημα, μπορεί ακόμα και εάν είναι ΟΚ η εσωτερική σου καλωδίωση να υπάρχει κανένα πρόβλημα μέχρι το ΚΑΦΑΟ και ευκαιρία να το κάνεις αυτό και πριν πιθανόν αλλάξεις εταιρεία γιατί με τον ΟΤΕ λογικά θα σε προσέξουν περισσότερο.

  11. #11
    Εγγραφή
    17-06-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14992/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    7.5(dB) / 8.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ναι για τα χαρακτηριστικά σου λέει. Θεωρητικα θα έπρεπε να πίανεις το διπλάσιο
    Αλλα πρακτικα πιάνεις 8. Τωρα για το τι φταίει θέλει δόκιμες, έλεγχο καλωδίων εντός σπιτιού, αλλαγή router, φίλτρων, έλεγχο στον κατανεμητη, έλεγχο από τον οτε στο δικυο του.

    Μπρορει όμως απλα να ειναι πυκνοκατοικοιμένη η περιοχή και λογω crosstalk να χάνεις όπως και γω.


    Τώρα για την On. Στο ιντερνετ πότε δεν είχα πρόβλημα πάντα τερμάτιζε η γραμμή στα downloads, βλέπω άνετα streamming video και σερφάρω ταυτόχρονα.
    Η εξυπηρέτηση πελατων συνήθως έιναι άμεση και ουσιώδης.
    Το τηλέφωνο είναι απλά σε καλό(ανεκτό) επίπεδο.

  12. #12
    Εγγραφή
    22-05-2009
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    3.627
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η300s
    SNR / Attn
    10(dB) / 4.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Φιλε zero , δοξα το θεο τα pings ειναι μια χαρα ! Εγω παντως το online gaming [call of duty 2] το ευχαριστιεμαι και πολυ μαλιστα !!!

  13. #13
    Εγγραφή
    23-04-2011
    Μηνύματα
    3.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonis556 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε zero , δοξα το θεο τα pings ειναι μια χαρα ! Εγω παντως το online gaming [call of duty 2] το ευχαριστιεμαι και πολυ μαλιστα !!!
    Όλο το καλοκαίρι έφτιαχναν το δίκτυο για σένα......ωραίος...πάντως αγγλία την μία 66 την μία 260!Αλλά εδώ και μιά βδομάδα σπάνια πάνω από 72.Με τα Oteglobe ήταν 59-62, μικρό το κακό.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από filmmusic Εμφάνιση μηνυμάτων
    προφανώς δεν υπάρχει πρόβλημα με την εσωτερική καλωδίωση κτλ, αφού μέχρι πριν μερικούς μήνες όλα ήταν μια χαρα και τώρα χάλασαν (χωρίς να έχω αλλάξει τίπτοα εγω) εκτός πια να φταίει το φιλτρο που μου ειπαν να αλλαξω (που δε νομίζω).
    Όπως και να έχει ΟΤΕ πληρώνεις και ο συχρονισμός σου είναι τελείος χάλια γιατί να μην κατεβάζεις όχι με 700 kb/s αλλά με 1MB/s+ που θα έπρεπε;Ζήτα να έρθει τεχνικός του ΟΤΕ να ελέγξει την γραμμή σου μήπως και βρεί το πρόβλημα που σίγουρα υπάρχει, ίσως και να μην λύνεται εύκολα π.χ. σε πολυκατοικία "εσωτερικό" crosstalking.Τουλάχιστον εάν δεν πάς για παραπάνω να βάλεις 8άρα σε ΟΝ(εάν πάς για ΟΝ) μην πληρώνεις χωρίς λόγω εώς 24, αλλά πιστεύω ότι και με τρελό crosstalking πάς για 11Mbps.-Tεχνικός όσο είσαι ΟΤΕ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Z€r0 : 09-09-11 στις 01:42. Αιτία: auto merged post

  14. #14
    Εγγραφή
    22-05-2009
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    3.627
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η300s
    SNR / Attn
    10(dB) / 4.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πλεον δεν εχουμε OG , οποτε δεν εχει νοημα να το συζηταμε ... Το καλοκαιρι δεν ημουν εδω για να σου πω . Παντως απο τις 27 Αυγουστου που εχω γυρισει ολα δουλευουν ρολοι και πανε μια χαρα !! Ευχαριστιεμαι gaming

  15. #15
    Εγγραφή
    23-04-2011
    Μηνύματα
    3.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από filmmusic Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι, έχει limit στην ip.
    Τότε για σένα αρνητικό για ΟΝ η IP που είναι static με το ζόρι, αλλά μπορείς να το ρίξεις στα torrents.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonis556 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πλεον δεν εχουμε OG , οποτε δεν εχει νοημα να το συζηταμε ... Το καλοκαιρι δεν ημουν εδω για να σου πω . Παντως απο τις 27 Αυγουστου που εχω γυρισει ολα δουλευουν ρολοι και πανε μια χαρα !! Ευχαριστιεμαι gaming
    Μάλλον δεν έχουν γυρίσει ακόμα απ'τα μπάνια......μπα ΟΚ θα είσαι εδώ και 10 ημέρες το SNR με το ίδιο συχρονισμό έχει βαρέσει κόκκινο, πολύ crosstalking και νέες οικοδομές που βάλαν internet!(Γέμισε ο τόπος Cyta!)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από filmmusic Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα ping times δεν καταλαβαίνω τι είναι, αλλά έτσι κι αλλιώς δεν παίζω καθόλου
    Τότε μην σε απασχολούν, άλλωστε με το μενού του My ON βάζεις ή Interleaved ή Fastpath κατά βούληση.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από filmmusic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά ρε παιδιά θα τρελλαθώ.
    κατεβάζετε εσείς με max 30 Kb/sec από megaupload (10-20 από filesonic )(μην όντας premium members) αυτές τις τιμές βλέπω τώρα στο jdownlaoder..
    λέω, αποκλείεται να έχω τόσο πρόβλημα από 700 που ήταν πριν, μήπως πια έχουν αλλάξει τίποτα στα sites αυτα και δε μπορείς να κατεβάζεις με περισσότερο.. τι να πω...
    Βλέπω και το SNR σου στο 10 η γραμμή σου θα έπρεπε να είναι σταθερή.Κάλεσε τεχνικό γιατί εάν υπάρχει πρόβλημα μάλλον έξω απ'την καλωδίωση σου θα βρίσκεται και μήπως δεν λυθεί και με αλλαγή παρόχου
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από filmmusic Εμφάνιση μηνυμάτων
    ε, από 100-150 που δινω το 2μηνο στον οτε, θα μου παει 82 με την ον το 2μηνο οποτε σιγουρα συμφέρει αν είναι καλή..
    Πάς για ενναλακτικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από filmmusic Εμφάνιση μηνυμάτων
    ως προς το χρόνο που περιμένατε χωρίς ιντερνετ; γιατι ακουσα 1-2 μηνες.
    αλλα αυτη στο τηλ μου ειπε για 4 ωρες θα μεινω, που δεν το πιστευω...
    1-2 μήνες έμειναν μερικοί που κάναν αίτηση για νέα γραμμή ή που περίμεναν μήνες να ενεργοποιηθούν από Νetone που έκλεισε σε ΟΝ.Εσύ απλά θα περιμένεις για μετάβαση, εγώ ξύπνησα την ημέρα που θα ενεργοποιούνταν η γραμμή και είχα τηλέφωνο απ'την ΟΝ, το κατάλαβα γιατί είχε πέσει η ένταση στο ακουστικό, το μόνο πρόβλημα που έχει η ΟΝ είναι η όχι και τόσο καλή τηλεφωνία σε ποιότητα και το FSK στην αναγνώριση για μερικούς - όχι πάντα, διάβασε: Τηλεφωνία και προβλήματα με συσκευές τηλεφώνου, Τηλεφωνία και χαμηλή ακουστικότητα., Tηλέφωνα συμβατά με το fsk(αναγνώριση κλ) της ON.

    Αυτά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Z€r0 : 09-09-11 στις 02:03. Αιτία: auto merged post

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. σκεφτομαι να παω cyta
    Από chris1975 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-11, 14:58
  2. Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-10, 23:55
  3. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-10, 21:49
  4. Μηνύματα: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-08, 15:57

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας