Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 32

Θέμα: Exandas OS

  1. #1
    Γεια σας παιδιά. Πριν από περίπου ένα χρόνο έφτιαξα ένα Linux λειτουργικό σύστημα για εμένα και τους φίλους μου το Exandas OS. Δεν είναι φτιαγμένο με κάποιο script είναι στην πραγματικότητα ένα respin του Ubuntu 10.04. Χρησιμοποιήται ήδη από αρκετά άτομα και κάποια σχολεία. Ξέρω ότι χρειάζεται ακόμη πολλά για να γίνει κάτι αξιόλογο για αυτό χρειάζομαι τις παρατηρήσεις και τις απόψεις σας. Προς το παρών φιλοξενείται σε μια δωρεάν file sharing υπηρεσία για αυτό όσοι κάνετε τον κόπο να το κατεβάσετε ίσος λίγο ταλαιπωρηθείτε αλλά θα ήταν πολύ σημαντικό για εμένα να ακούσω τις απόψεις σας. Γεια να το δοκιμάσετε δεν χρειάζεται να το εγκαταστήσετε μπορείτε να το κάνετε και από το live DVD. Παρακάτω παραθέτω μερικά από τα βασικά χαρακτηριστικά του. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    Το Exandas OS είναι ένα λειτουργικό σύστημα Linux που μπορεί να καλύψει τις ανάγκες ακόμα και του πιο απαιτητικού χρήστη. Πρόκειται για μια διανομή με βάση το Ubuntu 10.04 LTS με ενημερώσεις της Canonical (ενημερώσεις ασφαλείας/πυρήνας 2.6.32-28) και περιβάλλον εργασίας το Gnome (έκδοση 2.30.0), που προσφέρει ασφάλεια, σταθερότητα και λειτουργικότητα μέσα από ένα ευχάριστο και εύχρηστο περιβάλλον.

    Όλα σχεδόν τα παρεχόμενα προγράμματα καθώς και το ίδιο το λειτουργικό είναι μεταφρασμένα στην Ελληνική γλώσσα, υποστηρίζει πλήρως όλα τα γνωστά είδη πολυμέσων και στοιχείων του διαδικτύου. Έχει συμβατούς οδηγούς για όλα σχεδόν τα σύγχρονα υποσυστήματα ενός υπολογιστή (κάρτες γραφικών/ήχου) όπως και για πλήθος περιφερειακών (εκτυπωτές/ σκάνερ /ασύρματες κάρτες δικτύου).

    Το Exandas είναι σχεδιασμένο με γνώμονα την ευκολία χρήσης. Οι δυνατότητες του μπορούν να ικανοποιήσουν και τους ποιο απαιτητικούς χρήστες. Από την αρχή, με το Exandas μπορείτε να συνδεθείτε σε υπηρεσίες άμεσων μηνυμάτων και κοινωνικά δίκτυα όπως το Facebook, Twitter, Windows Live και Google Talk.


    Εγκατεστημένα Προγράμματα

    Διαδίκτυο

    Firefox el
    Google Chrome el
    Google Earth el
    Facebook interface
    Twitter interface
    Skype for Linux
    Evolution Mail
    Empathy
    File zilla
    Firestarter
    Vuze torrent client


    Ήχος & Βίντεο

    VLC Media Player
    LMMS Linux MultiMedia Studio
    Totem
    Mplayer Movie player
    SMPlayer
    Εφαρμογή εγγραφής δίσκων Bracero
    Audacity
    OGMRip
    ISO master
    PiTiVi


    Γραφείο

    Open Office suite ver. 3.2 Greek με ενεργό ορθογραφικό έλεγχο για Ελληνικά και Αγγλικά
    Evolution mail and calendar
    Home Bank
    PDF shuffler
    LuckyBackup
    Efax
    Gfax
    Διαχείριση Έργων
    Λεξικό


    Γραφικά

    GIMP image editor 2.6.8
    Xsane image scanner
    F-spot
    gscan2pdf
    Διαχείριση Φωτογραφιών
    Σάρωση


    Games

    Ceferino
    Pacman
    Dreamchess

  2. #2
    Εγγραφή
    31-03-2010
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    708
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Thomson TG585v7 (8.2.7.7)
    SNR / Attn
    6(dB) / 20,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σέβομαι απολυτως τον κόπο σου και σε συγχαιρω που ασχολείσαι με το Ελεύθερο Λογισμικό.
    Κι εγώ Ubunto-ειδή χρησιμοποιώ στα μηχανάκια μου, αλλά η κοινότητα χρειάζεται κάτι περισσότερο από respin άλλων διανομών. (Χωρίς καμία πρόθεση να υποτιμήσω την προσπάθειά σου και εντελώς φιλικά).


  3. #3
    Καταλαβαίνω απόλυτα τον προβληματισμό σου και πιστεύω ότι ως προς την ουσία του θέματος έχεις δίκιο. Όμως η προσπάθεια μου αυτή και ή έκκληση μου εδώ για τη γνώμη των μελών είναι κάτι εντελώς προσωπικό. Όπως καταλαβαίνεις δεν έχω καμιά αξίωση από το Exandas OS. Είναι ένας προσωπικός πειραματισμός και απλά ζητάω τις απόψεις σας.

  4. #4
    Εγγραφή
    30-07-2008
    Περιοχή
    Ηλιούπολη, Αθήνα
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.746
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    TEE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗΣ
    Router
    Cisco 886w
    SNR / Attn
    5(dB) / 46(dB)
    Αυτό είναι ένας Monomaxos δηλαδή; Και η διαφορά είναι ότι δίνει και τα flash και skype etc που απαγορεύονται από το license τους; Μιλάμε δηλαδή για κάτι παράνομο εξ' ορισμού του.

    Η γνώμη μου είναι ότι τέτοιες προσπάθειες θα πρέπει να είναι νόμιμες. Την ανάγκη για ένα yet another linux δεν την συμμερίζομαι. Υπάρχουν ήδη χιλιάδες διανομές για όλα τα γούστα. Το πολύ πολύ να φτιάξεις ένα repository αν θέλεις να κάνεις customιά σε μία διανομή. Το respin βοηθάει όταν έχει official υποστήριξη από τον distribution owner για να δώσει κάτι πολύ εξειδικευμένο.

  5. #5
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Τί παραπάνω έχει να προσφέρει από τις 100άδες κλώνων που ήδη υπάρχουν;

    Καλύτερα να βοηθούσες αλλιώς την κοινότητα, π.χ. με:

    - documentation
    - μεταφράσεις
    - οδηγούς
    - πακετάρισμα
    - bug reporting
    - patches

    κλπ..

  6. #6
    Παιδιά μάλλον δεν διατύπωσα σωστά αυτό που ήθελα να πω. Δεν είναι μια διανομή για να κυκλοφορήσει. Είναι η προσωπική μου διανομή τη χρησιμοποιούν και κάποιοι φίλοι μου. Καμία σχέση με το Monomaxo που είναι μια καταπληκτική και ολοκληρωμένη δουλειά. Εγώ θα ήθελα από όσους κάνουν τον κόπο να το δούνε να πουν τη γνώμη τους για το ποιοι τομής κατά τη γνώμη τους θα μπορούσαν να γίνουν καλύτεροι και αν ξέρουν και το πως.
    Δεν πρόκειται δηλαδή για μια διανομή που θα κυκλοφορήσει κτλ

  7. #7
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Syros
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    3.786
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΥΡΟΣ
    Router
    Fritz
    Φίλε μου μην απογοητεύεσαι. Καλά κάνεις και προσπαθείς και κάνεις αυτό που σου πέρασε από το μυαλό. Απλά έχεις πέσει σε γιάφκα με ειδήμονες, που το μόνο που ξέρουν να κάνουν είναι να κριτικάρουν σύμφωνα με τα δικά τους μέτρα και σταθμά (τα οποία αλλάζουν κατά το δοκούν). Μην αποθαρρύνεσαι, από κάποιους θα πάρεις παρατηρήσεις με ουσία, τους άλλους απλά αγνόησε τους.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος baskin : 12-09-11 στις 09:49.
    Κατεβάζουμε την ισχύ του ασύρματου εξοπλισμού μας. Ας διατηρήσουμε το φάσμα συχνοτήτων καθαρό για να δουλεύουμε όλοι με λιγότερο κόπο και χρήμα.


    Cyclades Wireless Network

  8. #8
    Εγγραφή
    29-10-2010
    Μηνύματα
    292
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baskin Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    γιάφκα με ειδήμονες
    ...

  9. #9
    Εγγραφή
    16-01-2008
    Περιοχή
    Dublin
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    948
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    ISP
    UPC
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baskin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου μην απογοητεύεσαι. Καλά κάνεις και προσπαθείς και κάνεις αυτό που σου πέρασε από το μυαλό. Απλά έχεις πέσει σε γιάφκα με ειδήμονες, που το μόνο που ξέρουν να κάνουν είναι να κριτικάρουν σύμφωνα με τα δικά τους μέτρα και σταθμά (τα οποία αλλάζουν κατά το δοκούν). Μην αποθαρρύνεσαι, από κάποιους θα πάρεις παρατηρήσεις με ουσία, τους άλλους απλά αγνόησε τους.
    +1 Συμπληρώνω: ... oι οποίοι ειδήμονες όταν πρωτομπήκαν στο χώρο του Linux πριν 4-5 χρόνια βρήκαν άτομα να τους βοηθήσουν σε ό,τι πρόβλημα είχαν, ενώ τώρα κάθονται στο καναπεδάκι τους και πετάνε αφορισμούς σε όποιον έχει distro που δε γουστάρουν. Από τέτοιους έχουμε μπόλικους

    Στα του θέματος: Σε P4 πώς πάει το λειτουργικό? Επίσης, από περιέργεια, γιατί έβαλες τον Vuze για torrent client?
    Υπογραφή

  10. #10
    Σε P4 δουλεύει άψογα. Βασικά τα περισσότερα μηχανήματα που την έχω δοκιμάσει είναι P4. Είναι απίστευτα σταθερό όπως η μαμά του γρήγορο. Προσπαθώ να βρω ανθρώπους να το δοκιμάσουν έστω και από το live dvd και να μου πουν τη γνώμη τους σχετικά με τη λειτουργικότητά του τη σταθερότητα την εμφάνιση ..
    Έχει κάποια σημεία που θέλουν διορθώσεις κυρίως στην εμφάνιση. Πολλά από τα χαρακτηριστικά του δεν υπάρχουν πλέων στις καινούριες εκδόσεις Ubuntu άρα δεν υπάρχει καμία σκέψη αλλαγής βασικών χαρακτηριστικών.
    Στην πραγματικότητα είναι ένας τρόπος να μάθω λίγο καλύτερα το Linux.
    Έχω είδη κάνει μία διανομή from scratch και έχω πειραματιστεί αρκετά με Arch.
    Το vuze για κανέναν ιδιαίτερο λόγο απλά από προτροπή φίλων. Έχει και το Default torrent client.


    Παιδιά ευχαριστώ για την ενθάρρυνση.

  11. #11
    Εγγραφή
    30-03-2011
    Μηνύματα
    325
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AntLin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε P4 δουλεύει άψογα. Βασικά τα περισσότερα μηχανήματα που την έχω δοκιμάσει είναι P4. Είναι απίστευτα σταθερό όπως η μαμά του γρήγορο. Προσπαθώ να βρω ανθρώπους να το δοκιμάσουν έστω και από το live dvd και να μου πουν τη γνώμη τους σχετικά με τη λειτουργικότητά του τη σταθερότητα την εμφάνιση ..
    Έχει κάποια σημεία που θέλουν διορθώσεις κυρίως στην εμφάνιση. Πολλά από τα χαρακτηριστικά του δεν υπάρχουν πλέων στις καινούριες εκδόσεις Ubuntu άρα δεν υπάρχει καμία σκέψη αλλαγής βασικών χαρακτηριστικών.
    Στην πραγματικότητα είναι ένας τρόπος να μάθω λίγο καλύτερα το Linux.
    Έχω είδη κάνει μία διανομή from scratch και έχω πειραματιστεί αρκετά με Arch.
    Το vuze για κανέναν ιδιαίτερο λόγο απλά από προτροπή φίλων. Έχει και το Default torrent client.


    Παιδιά ευχαριστώ για την ενθάρρυνση.
    Θα μπορουσες να βαλεις το libre office αντι του OOo...
    Worlds are conquered, galaxies destroyed -- but a woman is always a woman.

  12. #12
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.229
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baskin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου μην απογοητεύεσαι. Καλά κάνεις και προσπαθείς και κάνεις αυτό που σου πέρασε από το μυαλό. Απλά έχεις πέσει σε γιάφκα με ειδήμονες, που το μόνο που ξέρουν να κάνουν είναι να κριτικάρουν σύμφωνα με τα δικά τους μέτρα και σταθμά (τα οποία αλλάζουν κατά το δοκούν). Μην αποθαρρύνεσαι, από κάποιους θα πάρεις παρατηρήσεις με ουσία, τους άλλους απλά αγνόησε τους.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Crosswind Εμφάνιση μηνυμάτων
    +1 Συμπληρώνω: ... oι οποίοι ειδήμονες όταν πρωτομπήκαν στο χώρο του Linux πριν 4-5 χρόνια βρήκαν άτομα να τους βοηθήσουν σε ό,τι πρόβλημα είχαν, ενώ τώρα κάθονται στο καναπεδάκι τους και πετάνε αφορισμούς σε όποιον έχει distro που δε γουστάρουν. Από τέτοιους έχουμε μπόλικους
    Οποιαδήποτε προσπάθεια σε ανοιχτό λογισμικό οσοδήποτε μικρή ή μεγάλη είναι ευπρόσδεκτη και μπράβο στον AntLin για το εγχείρημά του.

    Δεν βλέπω όμως κάτι κακό ή λάθος σε αυτά που ειπώθηκαν και μέχρι και ο Wantilles απάντησε ευγενικά. Ήδη υπάρχουν >100 διανομές και spins για όλες τις ανάγκες έτσι όταν ανακοινώνεται μια νέα προσπάθεια (έστω και αν δεν έχει σκοπό να κυκλοφορήσει) είναι λογικό να αναφέρουν πολλοί ότι είναι καλύτερο οι πόροι να χρησιμοποιούνται για κάτι που θα βοηθήσει την κοινότητα.

    Δεν μπορούμε φυσικά να αναγκάσουμε τον AntLin ή οποιοδήποτε άλλο να ασχοληθεί με ό,τι πιστεύουμε εμείς καλό. Ο καθένας μας ασχολείται με ό,τι του αρέσει να κάνει. Να κλείσω λέγοντας ότι δεν θέλω να την πω στον AntLin ούτε να το παίξω ειδήμονας και να συνεχίσει και να βελτιώσει τη διανομή του.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  13. #13
    Εγγραφή
    29-10-2010
    Μηνύματα
    292
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οποιαδήποτε προσπάθεια σε ανοιχτό λογισμικό οσοδήποτε μικρή ή μεγάλη είναι ευπρόσδεκτη και μπράβο στον AntLin για το εγχείρημά του.

    Δεν βλέπω όμως κάτι κακό ή λάθος σε αυτά που ειπώθηκαν και μέχρι και ο Wantilles απάντησε ευγενικά. Ήδη υπάρχουν >100 διανομές και spins για όλες τις ανάγκες έτσι όταν ανακοινώνεται μια νέα προσπάθεια (έστω και αν δεν έχει σκοπό να κυκλοφορήσει) είναι λογικό να αναφέρουν πολλοί ότι είναι καλύτερο οι πόροι να χρησιμοποιούνται για κάτι που θα βοηθήσει την κοινότητα.

    Δεν μπορούμε φυσικά να αναγκάσουμε τον AntLin ή οποιοδήποτε άλλο να ασχοληθεί με ό,τι πιστεύουμε εμείς καλό. Ο καθένας μας ασχολείται με ό,τι του αρέσει να κάνει. Να κλείσω λέγοντας ότι δεν θέλω να την πω στον AntLin ούτε να το παίξω ειδήμονας και να συνεχίσει και να βελτιώσει τη διανομή του.
    +1
    συμφωνώ σε όλα


    (απλά μου άρεσε η φράση «γιάφκα με ειδήμονες» )

  14. #14
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Syros
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    3.786
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΥΡΟΣ
    Router
    Fritz
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ατών Εμφάνιση μηνυμάτων
    (απλά μου άρεσε η φράση «γιάφκα με ειδήμονες» )
    Στην αρχή ήθελα να γράψω "κακές γριές της γκρίνιας", αλλά μετά μου ήρθε η "γιάφκα"...
    Κατεβάζουμε την ισχύ του ασύρματου εξοπλισμού μας. Ας διατηρήσουμε το φάσμα συχνοτήτων καθαρό για να δουλεύουμε όλοι με λιγότερο κόπο και χρήμα.


    Cyclades Wireless Network

  15. #15
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Crosswind Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...oι οποίοι ειδήμονες όταν πρωτομπήκαν στο χώρο του Linux πριν 4-5 χρόνια βρήκαν άτομα να τους βοηθήσουν σε ό,τι πρόβλημα είχαν...
    Οι "ειδήμονες" αυτοί, πριν από 7 χρόνια, άκουγαν τους τότε εμπειρότερους ειδήμονες σε ό,τι τους έλεγαν, και δεν έκαναν του κεφαλιού τους.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας