Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    17-02-2004
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    255
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Εχω την OvisLink LFE-8139ATX Fast Ethernet.την αγορασα πολυ θφηνα μολις 12 ευρω..μιας και μια 3com στα 40 ευρω δεν μου δουλευε..
    Γενικα δεν εχουμε μιλησει αρκετα για καρτες..παιζουν ρολο στην ταχυτητα..?σταθεροτητα συνδεσης?Ποια προτεινετε?Ποια εχετε?

    Και μια ερωτηση..μηπως να την αλλαξω μιας και εχω χαμηλες ταχυτητες..?

  2. #2
    Εγγραφή
    24-01-2004
    Περιοχή
    Σταυρούπολη Θεσσαλονίκης
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.623
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/10000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Fritz 7530
    SNR / Attn
    35(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    όχι ρε συ.
    να φανταστείς ότι από τα 100mbit της σύνδεσης modem-computer, εσύ καπαρώνεις τα 400 kbit/sec!!!!!
    καταλαβαίνεις, ότι ακόμα και η πιο χάλια κάρτα, κάνει δουλειά.
    Greece.
    Chosen by the Gods.

  3. #3
    Εγγραφή
    16-06-2003
    Περιοχή
    (3834) Zappafrank
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    715
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Fritz!Box 7590
    Επίσης και το πιό χάλια Modem κανει δουλεία με αυτήν την λογική (εκτός απο intracom βεβαίως βεβαίως) αφού το όριο τους είναι περι τα 8 MBps




  4. #4
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Αυτη η λογικη δεν ισχυει για τα modem, επειδη δεν ειναι μονο η ταχυτητα αυτη που κοιταμε αλλα και αλλες παραμετροι (config, firewall κλπ) . Στις καρτες δικτυου επειδη το μονο που μας ενδιαφερει ειναι το να στελνει και να παιρνει δεδομενα, σχεδον οποιαδηποτε κανει την δουλεια που χρειαζομαστε.

  5. #5
    Εγγραφή
    15-11-2003
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.724
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/400
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Zyxel SBG3300-N/Mk RB4011
    SNR / Attn
    1-8(dB) / -62(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ξεχάσατε μία ακόμη παράμετρο για την ταχύτητα των modems. Τά φουλαρισμένα DSLAM's του πΟΤΕ...

  6. #6
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    3COM 3C905C-TX

    Αυτήν έχω και δουλεύει απροβλημάτιστα εδώ και 3 χρόνια.

    Η 3COM βγάζει παγκοσμίως από τα ποιοτικότερα προϊόντα δικτύου και μάλιστα όταν άρχισε να τα βγάζει πριν από 15 χρόνια, όλοι οι άλλοι τρώγανε βελανίδια.

    Αυτή είναι μάλλον η 3COM που δεν σου δούλευε.

    Γιατί δεν σου δούλευε Vadur η καλύτερη ίσως (πάντως σίγουρα μέσα στις 5 καλύτερες) Ethernet κάρτα 10/100 της αγοράς εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε (που θά 'λεγε και ο Τράγκας);

    Βέβαια μετά πήρες την άγνωστη Κινεζο-Τσανγκ-Τσουνγκ και την πάτησες.

    Πολλάκις έχω πει σε αυτό το forum να μην αγοράζετε no-name πάμφθηνο hardware. Να πέρνετε επώνυμο-ποιοτικό hardware, όχι το ακριβότερο, αλλά σίγουρα όχι το φθηνότερο.

    Περιμένεις μία κάρτα που κάνει €12.00 (δηλαδή που άμα βγάλεις ΦΠΑ, κέρδη μαγαζιού, εισαγωγέα, κατασκευαστή κλπ.) μία κάρτα που κοστίζει για να φτιαχτεί π.χ. €8.00 (2.700 δρχ. περίπου), να δουλεύει;

    Βάλε ξανά μέσα την 3COM και ΨΑΞΕ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΒΑΡΕΘΕΙΣ γιατί δεν σου δουλεύει (εάν όντως δεν σου δουλεύει - μπορεί να δουλεύει και να μην το κατάλαβες).

    Συνήθως όταν δεν λειτουργεί μία κανούρια κάρτα φταίει το υπόλοιπο σύστημα και όχι η κάρτα (εννοείται να μην είναι το συγκεκριμένο κομμάτι ελαττωματικό).

    Θα πρέπει να κοιτάξεις τα παρακάτω:

    - Έχεις NT-Class λειτουργικό;

    - Καί κατά την εγκατάστασή του και όταν έβαλες την καινούρια κάρτα είχες ενεργοποιημένα στο BIOS το ACPI και το Plug & Play OS -> Yes; Επίσης όλα τα IRQs στο Auto (ή Plug & Play); Έχεις όλες τις ενσωματωμένες συσκευές (IDE, σειριακές, LPT1, PS/2, USB κλπ.) στα default IRQs;

    - Δές στο manual της μητρικής σου ένα πίνακα που θα έχει σίγουρα για το πώς διαμοιράζονται τα PCI slots, το AGP slot και τα ενσωματωμένα περιφερειακά τα 4 διαθέσιμα IRQs που υπάρχουν γι' αυτή τη δουλειά (9-12 αν και το 12 πάει αμέσως στο PS/2). Οι κάρτες δικτύου γενικά θέλουν καθόλου ή λίγο (με άλλη μία συσκευή το πολύ) IRQ sharing. Βάλε την κάρτα στο ελεύθερο PCI slot με τα λιγότερα IRQ sharings, αν χρειαστεί άλλαξέ της slot και με άλλη κάρτα. Συνήθως οι κάρτες ήχου είναι πιο ανεκτικές σε IRQ sharing (εξαιρούνται οι σαβούρες της Creative). Επίσης συνήθως το AGP slot μοιράζεται IRQ με το 1ο, ή με τα 1-2 PCI slots (ανάλογα με το chipset).

    Τέλος να ξέρεις ότι σε NT-Class λειτουργικά, εάν δεν έχεις κάνει εγκατάσταση με ενεργοποιημένο από το BIOS το ACPI (και να το διατηρείς έτσι συνέχεια), δεν μπορούν να κάνουν καθόλου IRQ sharing που είναι απαραίτητο ανεξαρτήτως του hardware που έχεις.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  7. #7
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Περιμένεις μία κάρτα που κάνει €12.00 (δηλαδή που άμα βγάλεις ΦΠΑ, κέρδη μαγαζιού, εισαγωγέα, κατασκευαστή κλπ.) μία κάρτα που κοστίζει για να φτιαχτεί π.χ. €8.00 (2.700 δρχ. περίπου), να δουλεύει;
    Φυσικα περιμενω να δουλευει, αλλιως δε θα ειχε νοημα να υπαρχει στην αγορα.
    Και αμα χαλασει μετα απο 1 χρονο, δινς αλλα €10 και παιρνω αλλη.

    Νομιζω οτι σε συσκευες σαν τα ποντικια, πληκτρολογια , καρτες δικτυου κλπ ειναι αμαρτια να δινεις πολλα € τα οποια μπορεις να ξοδεψεις σε κατι καλυτερο, αναλογα με τα ενδιαφεροντα του καθενος. Για παραδειγμα, απο το να εχω το Jetspeed με την €50 καρτα δικτυου, προτιμαω να εχω το Zyxel με την €10 καρτα δικτυου.

    Ο μονος λογος που δικαιολογει την αγορα ακριβοτερου απο το συνηθες hardware ειναι οταν το χρειαζεσαι για καποια συγκεκριμενη δουλεια, για παραδειγμα εγω εχω την SoundBlaster Audigy 2 που την εχει το πλαισιο €199 αλλα ειναι η δουλεια μου για να εχω τετοια καρτα. Εσενα η υψηλου κοστους καρτα δικτυου τι παραπανω σου προσφερει για να δικαιολογει την αγορά της ?

  8. #8
    Εγγραφή
    24-08-2002
    Περιοχή
    Jamaica...θά'θελα
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    1.117
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles
    ...
    Βέβαια μετά πήρες την άγνωστη Κινεζο-Τσανγκ-Τσουνγκ και την πάτησες.
    ...
    Περιμένεις μία κάρτα που κάνει €12.00 (δηλαδή που άμα βγάλεις ΦΠΑ, κέρδη μαγαζιού, εισαγωγέα, κατασκευαστή κλπ.) μία κάρτα που κοστίζει για να φτιαχτεί π.χ. €8.00 (2.700 δρχ. περίπου), να δουλεύει;
    ...
    Γιατί νομίζεις εσύ ότι αυτή που πληρώνεις 50 ευρώ το κόστος κατασκευής της είναι μεγαλύτερο?
    Πήρα και εγώ μια super-duper, ψιλοακριβή intel managment και δεν ξέρω εγώ τις παναγιάς τα μάτια έχει πάνω, και κοιτάω στα τσιπάκια που είχε επάνω πουθενά δεν έγραφε intel, το ένα τσιπάκι "made in malaisia" αλλο "made in china" και κάπου αλλού έγραφε "made in taiwan.
    Και λέω καλά εγώ τώρα πήρα ethernet intel?
    Οπότε μην νομίζεις ότι επειδή είναι "made in china" θα είναι μάπα, γιατι επείδή όλα τα εργοστάσια chip είναι εκεί γύρω οι τύποι έχουν τεχνογνωσία, ακόμη και η 9800 pro που έχω τα περισσότερα εξαρτήματά της είναι "made in china".
    Πρέπει να εγκαταλείψουμε αυτήν την χαζή νοοτροπία του Ελληνα "αφού ειναι ακριβό, θα είναι και καλό"

  9. #9
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Από το

    "αφού ειναι ακριβό, θα είναι και καλό"

    μέχρι το

    "ότι πιο πάμφθηνο και κουτσά-στραβά θα δουλέυει"

    που θεωρούν πολλά άτομα στο forum, υπάρχει μεγάλη απόσταση.

    Εάν δεν το καταλαβαίνεις αυτό, τότε είσαι άξιος της τύχης σου.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

Παρόμοια Θέματα

  1. ΚΑΡΤΕΣ ΔΙΚΤΥΟΥ
    Από DHMHTRHS στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-07, 22:22
  2. Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-07, 08:15
  3. 1 σύνδεση, 2 καρτες δικτυου σε ενα PC
    Από fumantsu στο φόρουμ Broadband Software
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-04, 14:41

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας