Καλησπέρα σας,
λοιπόν έχω 2 modem/router το huawei echolife HG520c που δίνει ο ΟΤΕ και το Netgear DG834N v1, και connx 24Mbit. Όλο το καιρό λειτουργούσα με το netgear ως modem/router και κλείδωνα με snr 2db (interleaved path) το πολύ στα 9Mbit. Σήμερα δοκίμασα το modem/router του ΟΤΕ και μειώνοντας το snr του παρατήρησα οτι κλειδώνω στα 11Mbit. Και εδώ είναι που χρειάζομαι τη βοήθεια σας....θέλω να συνδέσω το huawei σαν modem ώστε να έχω υψηλότερο συγχρονισμό αλλά το routing, firewall κτλ να τα κάνει το netgear. Συνδέω στο huawei το τηλεφωνικό καλώδιο και συνδέω τη lan1 με την lan1 toy netgear καθώς και όλες οι συσκευές του στο δίκτυο μου συνδέονται στις υπόλοιπες θύρες του netgear. Θέλω να μου πείτε τις ρυθμίσεις που πρέπει να κάνω στο καθένα για να το πετύχω. Δηλαδή πρέπει να κλείσω κάποιο DHCP, κάποιο ΝΑΤ, να δώσω κάποια καρφωτή IP, δ ξέρω...και θέλω τα φώτα σας για να το πετύχω.

Υπάρχει δυνατότητα να μπορώ να χρησιμοποιήσω το ασύρματο του huawei αντι του netgear στο παραπάνω σχεδιασμό, καθώς έχει καλύτερη εμβέλεια???