Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 29
  1. #1
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    391
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Γεια και Χαρά,

    θέλω να επιχειρήσω να συνδέσω δύο σχετικά πολύ κοντινά σημεία μεταξύ τους.
    Αναρωτιέμαι αν λόγω της μικρής μεταξύ των σημείων απόστασης πρέπει κανείς να επιλέξει κάτι ποιό ειδικό για μικρές αποστάσεις και αν ναι, τι μου προτείνεται;

    Με μια πρώτη ματιά σκέφτομαι να πειραματιστώ με τα νέα απλά RB/711-5Hn της Mikrotik.

    Ευχαριστώ.

    ΥΓ: Η απόσταση είναι μεταξύ 500 και 900 μέτρων. Χιλιόμετρο δεν είναι σίγουρα!

  2. #2
    Εγγραφή
    13-03-2008
    Περιοχή
    Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    821
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritzbox 7590
    SNR / Attn
    12(dB) / 31(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Υπάρχει οπτική επαφή των 2 σημείων?

  3. #3
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    391
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ναι υπάρχει.

  4. #4
    Εγγραφή
    18-06-2007
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    1.262
    Downloads
    16
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Hwawei HA35
    SNR / Attn
    (dB) / 6.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τι bw χρειάζεσαι στο λινκ;

  5. #5
    Εγγραφή
    23-08-2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    496
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Mikrotik RB433AH
    Path Level
    Interleaved
    Αν υπάρχει οπτική επαφή ότι και να βάλεις θα παίξει.

    Αν είσαι μέσα στην πόλη όμως καλύτερα βάλε όσο γίνεται πιο κατευθυντικές κεραίες για να μειώσεις τον θόρυβο και τις παρεμβολές.

    Εγώ θα έβαζα 2 80αρια πιάτα, 2 feeder 5GHz, και ένα routerboard 411ah με μία r52nm.

  6. #6
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    391
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsatasos Εμφάνιση μηνυμάτων
    κατευθυντικές κεραίες
    πες μου ένα παράδειγμα -μάρκα προϊόν ή και πως ξεχωρίζονται από τις υπόλοιπες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsatasos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα έβαζα 2 80αρια πιάτα, 2 feeder 5GHz, και ένα routerboard 411ah με μία r52nm.
    Μου ακούγεται για αρκετά ακριβή λύση αν εξαιρέσω τα RB 411ah, τα οποία η έρευνά μου τα εντοπίζει στα 75,- € περίπου έκαστο τα άλλα δεν μπορώ να τα εκτιμήσω / κοστολογήσω.
    feeder ? , r52nm ?

    Εγώ λόγω του ότι τα κάνω δοκιμαστικά σκέφτομαι για 2 RBSXT ? τι λέτε? ~ 65,- € έκαστο.

    Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω ποιά η διαφορά Level 3 vs. Level 4 ή τέλος πάντων τι χονδρικά είναι τα Level.

    ευχαριστώ!

  7. #7
    Εγγραφή
    18-06-2007
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    1.262
    Downloads
    16
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Hwawei HA35
    SNR / Attn
    (dB) / 6.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μπορείς να το κάνεις και με γύρω στα 100 ευρώ με αρκετό BW. Δες εδώ http://www.e-wireless.gr/product.php?id=236

  8. #8
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    391
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Άρης13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι bw χρειάζεσαι στο λινκ;
    Στο σημείο "Αποστολής" έχω 24 Mbps ...και σχεδόν πάνω-κάτω τα πιάνει. Ή μάλλον τα έπιανε παλιά που το είχα τσεκάρει όταν είχα over PSTN πλέον (που έχω over ISDN) δεν το ξανατσέκαρα!

    Στο σημείο "Δέκτης" με ενδιαφέρει απλά να έχει και ας είναι μόνο 2 Mbps. Φυσικά όσο περισσότερο τόσοσ το καλύτερο.

    Εκτιμώ πως θα είναι θέμα κόστους ε;

  9. #9
    Εγγραφή
    23-08-2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    496
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Mikrotik RB433AH
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gio4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    πες μου ένα παράδειγμα -μάρκα προϊόν ή και πως ξεχωρίζονται από τις υπόλοιπες.


    Μου ακούγεται για αρκετά ακριβή λύση αν εξαιρέσω τα RB 411ah, τα οποία η έρευνά μου τα εντοπίζει στα 75,- € περίπου έκαστο τα άλλα δεν μπορώ να τα εκτιμήσω / κοστολογήσω.
    feeder ? , r52nm ?

    Εγώ λόγω του ότι τα κάνω δοκιμαστικά σκέφτομαι για 2 RBSXT ? τι λέτε? ~ 65,- € έκαστο.

    Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω ποιά η διαφορά Level 3 vs. Level 4 ή τέλος πάντων τι χονδρικά είναι τα Level.

    ευχαριστώ!
    Όσο πιο πολλά dBi τόσο πιο κατευθυντική κεραία.

    π.χ. ένα 80αρι δορυφορικό πιάτο με ένα feeder στα 5GHz δίνει 32dBi (πιάτο 15€, feeder 20€). To ίδιο και ένα solid dish 90cm (150€).

    Η r52nm είναι κάρτα miniPCI 802.11a/b/g/n για να συνδυαστεί με το routerboard.

    Μιά χαρά θα παίξουν και τα RBSXT. Σε αυτή την απόσταση και 2 Nanostation Loco να βάλεις θα παίξουν.

    Για την διαφορά Level 3 vs Level 4 που ρωτάς δες εδώ.

    Στα γρήγορα με Level 3 μπορεί να παίξει μόνο για σύνδεση point to point ή για station σε AP. Δε μπορεί να είναι AP. Αντιθέτως με την 4 μπορείς να παίξεις και σαν AP.

  10. #10
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    391
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ευχαριστώ για τις εξηγήσεις, τα links κλπ.!
    Το θέμα με τα license's και τα level's είναι λίγο μυστήριο... δηλ. γιατί να μην είναι μέσα στην τιμή της συσκευής??? Είναι μαρκετινίστικο κόλπο ή έχει κάποια ουσία;
    Ακόμα αναρωτιέμαι αν και οι άλλες εταιρείες (π.χ. ubiquiti, OsBridge, κλπ.) έχουν την ίδια λογική με την μικροτικ ή αν εκεί το αγοράζεις μια φορά και τέλος.
    Anyway... να ρωτήσω μερικά λίγο ποιό πρακτικά πράγματα:

    Όπως προανέφερα θέλω να συνδέσω δύο σημεία.
    Στο ένα υπάρχει δίκτυο οπότε συνδέω μια κεραία σε μια ethernet του lan και σε κάποιον από τους υπολογιστές που επίσης είναι συνδεδεμένοι στο ίδιο lan κάνω τις όποιες ρυθμίσεις απαιτηθούν.
    Στο άλλο σημείο έστω πως δεν έχω lan και έχω μόνο ένα λαπτοπ κοτσάρω τo UTP-καλώδιο της κεραίας (μετά το POE) απευθείας πάνω στο λάπτοπ;
    Και για να τα κάνω όλα λίγο ποιό δύσκολα (δηλ. ποιό κοντά στην πραγματικότητα) αν το λαπτοπ μου δεν έχει θύρα ethernet αλλά μόνο Wireless -α) ποιά συσκευή θα έπρεπε να πάρω και -β) θα μπορώ να χρησιμοποιήσω ένα παλαιό PSTN-Wireless-Router που έχω (είναι SAGEM αν δεν απατόμαι);

    ........Auto merged post: gio4 πρόσθεσε 6 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Επίσης θέλω να ρωτήσω... να επιλέξω συτήματα 2.4GHz ή 5.xGHz ? Πέρα από το ότι λειτουργούν σε διαφορετικές συχνότητες υπάρχει και κάποια πρακτική διαφορά μεταξύ τους;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gio4 : 06-10-11 στις 12:35. Αιτία: auto merged post

  11. #11
    Εγγραφή
    23-08-2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    496
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Mikrotik RB433AH
    Path Level
    Interleaved
    H mikrotik εκτός από υλικό (routerboards, minipci, cases κτλ.) πουλάει και λογισμικό (το RouterOS), το οποίο μπορεί κανείς να αγοράσει και σκέτο για σταθερό pc. Οπότε έχει βγάλει διάφορα levels με διαφορετικές δυνατότητες και κόστος.

    Στο ένα που υπάρχει η γραμμή adsl θα το συνδέσεις στο modem/router και στο άλλο σημείο θα το συνδέσεις στο laptop. Αν δε θες καλώδιο τότε το βάζεις σε ένα Access Point.

    Το παλιό pstn wireless router που λες δεν είναι 100% ότι μπορεί να παίξει σαν απλό access point.

    Αν έχεις 100% οπτική επαφή διάλεξε στα 5GHz, γιατί στα 2.4 εκπέμπουν περισσότερες συσκευές (δηλαδή μεγαλύτερος θόρυβος) και υπάρχουν διαθέσιμα λιγότερα κανάλια.

    Αν πάλι δεν έχεις 100% οπτική επαφή και υπάρχουν διάφορα μικρό εμπόδια τότε στα 2.4 ίσως παίξει καλύτερα.

  12. #12
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    391
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καταρχήν ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.

    Τώρα όσο για το
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsatasos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν πάλι δεν έχεις 100% οπτική επαφή και υπάρχουν διάφορα μικρό εμπόδια τότε στα 2.4 ίσως παίξει καλύτερα.
    που έγραψες, μήπως μπορείς να μου το εξηγήσεις απλά? ...αντιλαμβάνομαι πως είναι μάλλον κάτι που θέλει ειδικές γνώσεις αλλά γιατί στην περίπτωση των εμποδίων να λειτουργούν καλύτερα οι συσκευές των 2.4 GHz? ...sxt σε 2.4 νομίζω δεν...

    Τώρα τα σημεία που θέλω να ενώσω, όπως προείπα έχουν απόσταση μεταξύ τους περίπου 650m. Ουσιαστικά είναι τρίτος όροφος με τέταρτο αλλά από όροφο-σε-όροφο δεν υπάρχει LOS από Ταράτσα-σε-Ταράτσα υπάρχει αλλά επειδή στην Ταράτσα-δέκτης είναι προβληματικοί οι τύποι σκέφτομαι να δοκιμάσω Ταράτσα-σε-όροφο(4ο) πάλι υπάρχει LOS. Σε αυτή τη περίπτωση πρέπει να δώσω κλήση προς τα κάτω στην μεριά του αποστολέα και αντίστοιχη κλήση προς τα πάνω στην μεριά του δέκτη ή να είμαι κάθετα με τον ορίζοντα και στις δύο περιπτώσεις;

  13. #13
    Εγγραφή
    23-08-2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    496
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Mikrotik RB433AH
    Path Level
    Interleaved
    Όσο μικρότερη συχνότητα τόσο πιο ανεκτικό είναι το σήμα σε εμπόδιο αντανακλάσεις κτλ.

    Οπότε τα 5GHz είναι πιο απαιτιτικά στην οπτική επαφή, τα 2,4 λιγότερο και όσο κατεβάινουμε GSM (κινητή), UHF, VHF, FM κτλ. τόσο λιγότερες οι απαιτήσεις σε οπτική επαφή.

    Για το θέμα σου τώρα, ναι σε κάθε περίπτωση πρέπει να δώσεις τέτοια κλήση ώστε να βλέπει το ένα το άλλο. Το πιο εύκολο για αυτή την απόσταση είναι να πάρεις 2x Nanostation. Πάρτα και θα τα φτιάξεις πολύ γρήγορα.

  14. #14
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    391
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ποιόν τύπο εννοείς ακριβώς; εννοείς αυτόν "NSLM2 NanoStation Loco2 MIMO, AIRMAX" ή κάποιον άλλον;

  15. #15
    Εγγραφή
    23-08-2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    496
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Mikrotik RB433AH
    Path Level
    Interleaved
    Όχι το loco αν και θα παίξει είναι για πιο μικρή απόσταση.

    Πάρε το κανονικό Nanostation. Είτε το σκέτο είτε το M.

    Τώρα είτε στα 2.4 είτε 5 να πάρεις θα παίξει, αλλά εγώ θα έπαιρνα στα 5.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Internet μικρής διαρκείας σε stick για εξοχικό
    Από vire στο φόρουμ Κινητή Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-09-11, 18:08
  2. Σκληρος δισκος IDE μικρης χωρητηκοτητας
    Από DJman στο φόρουμ Ζήτηση - Ανενεργές Αγγελίες
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-11, 16:20
  3. Μικρης διαρκειας συνδεσεις
    Από m1035 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-09, 01:16
  4. Βοήθεια για VOIP μικρής επιχείρησης
    Από dino_sauro00 στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-08, 03:30

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας