Εμφάνιση 1-7 από 7

Θέμα: VOIP + Hardware

  1. #1
    Εγγραφή
    06-08-2006
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Γεια σας,

    Έπεσε στα χέρια μου τελευταία ένα βιβλίο "Elastix Without Tears" του Ben Sharif. Μιας και τώρα έχω ελεύθερω χρόνο αποφάσισα να ασχοληθώ μαζί του.

    Αυτά που θέλω να σας ρωτήσω είναι:
    1)Ποιο το απαραίτητο hardware για να ξεκινήσω να παίζω με το elastix.(έχω ένα παλιό PC και θα πειραματιστώ πάνω του). Αν κάτι μπορεί να αντικατασταθεί με software ποιο,πως,τι.(πχ softphones)
    2)Τυχόν συμβουλές, must have, must see, must read first.
    3)Είναι υποχρεωτικό να είμαι σε κάποια εταιρεία(π.χ. skype), ή μπορώ απλά με το pc μου να χτίσω ένα τηλεφωνικό κέντρο(πχ ένας από εξωτερικό με static ip και ένα softphone, να μπορεί να καλέσει μέσω του pc που έβαλα το elastix στο δικό μου softphone)

    Σας ευχαριστώ πολύ εκ τον προτέρον. Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το θέμα, τώρα ξεκινάω οπότε θα παρακαλούσα να είστε επιεικείς.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anvasila : 05-10-11 στις 15:07.

  2. #2
    Εγγραφή
    01-03-2010
    Μηνύματα
    796
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αν θες να χρησιμοποιήσεις κάποια τηλεφωνική γραμμή που έχεις στο χώρο σου θα πρέπει να πάρεις και το αντίστοιχο υλικό, κάρτα ή δικτυακό gateway. Αν πάρεις υλικό καλύτερα να προτιμήσεις κάποια κάρτα σύμφωνα πάντα με τη σύνδεση που έχεις.

    Τώρα αν δεν θες να πάρεις κάποιο υλικό θα πρέπει να πάρεις κάποιον αριθμό από τους διάφορους Ελληνικούς παρόχους voip και να τον περάσεις στο κέντρο σου. Έτσι ότι εισερχόμενη έχεις στο συγκεκριμένο αριθμό θα μπορείς να την διαχειριστείς μέσα από το κέντρο σου.

    Για τα εσωτερικά σου μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο softphone (xlite), μπορείς να αγοράσεις κάποια voip συσκευή ή μπορείς να χρησιμοποιήσεις την συσκευή που έχεις ήδη με κάποιον voip adaptor.
    allVoIP.gr Support Team

  3. #3
    Εγγραφή
    06-08-2006
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από _alx_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θες να χρησιμοποιήσεις κάποια τηλεφωνική γραμμή που έχεις στο χώρο σου θα πρέπει να πάρεις και το αντίστοιχο υλικό, κάρτα ή δικτυακό gateway. Αν πάρεις υλικό καλύτερα να προτιμήσεις κάποια κάρτα σύμφωνα πάντα με τη σύνδεση που έχεις.
    Όταν λες να πάρω το αντίστοιχο υλικό? Το "LEVEL ONE WBR-3600A 11G WIRELESS ADSL2+ ROUTER ANNEX A (PSTN)" δεν είναι αρκετό?

    Δεν μπορώ να κάνω static ip την σύνδεση adsl που έχω σπίτι και ο απομακρισμένος να καλεί στην συγκεκριμένη ip με κάποιο softphone? (Για να μη μπ πάω σε κάποιον πάροχο)

    Για να κάνω δίκτυο μόνο με εσωτερικά τηλέφωνα(πχ να συνδέσω 3 γραφεία στο ίδιο κτήριο) χρειάζομαι κάποιο άλλο hardware πέρα από το pc που θα βάλω το elastix?

  4. #4
    Εγγραφή
    01-03-2010
    Μηνύματα
    796
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μπορεί να γίνει αυτό που λες να σε παίρνουν σε κάποια static ip αλλά πρόσεξε έτσι δεν θα μπορεί να σε πάρει κάποιος που δεν έχει πρόσβαση στο Internet συν ότι δεν είναι και η πιο ασφαλής προσέγγιση. Αν "ρίξεις" κάποια γραμμή πάνω στο κέντρο θα μπορείς να δέχεσαι κλήσεις από τον οποιοδήποτε με τηλεφωνική συσκευή και να βγαίνεις από κάποιον voip πάροχο που σου προσφέρει χαμηλότερες χρεώσεις.

    Αν δεν έχεις πάροχο δεν μπορείς να κάνεις κλήσεις προς σταθερούς προορισμούς.

    Όταν λέω υλικό εννοώ ότι πρέπει να πάρεις κάποια κάρτα για να συνδέσεις την τηλεφωνική σου γραμμή από το splitter (εκεί που έχεις τώρα την τηλεφωνική συσκευή) πάνω στο κέντρο σου αν θες να παίρνεις από εκεί τηλέφωνο.

    Για τις τηλεφωνικές συσκευές χρειάζεσαι κάποιον voip adaptor σαν τα linksys pap2t.
    allVoIP.gr Support Team

  5. #5
    Εγγραφή
    06-08-2006
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Και να ρωτήσω, το Linksys PAP2T Phone Adapter εκτός από την δυνατότητα να κουμπώσω αναλογικό τηλέφωνο πάνω του, σε τι άλλο μου χρειάζεται?
    Δεν μπορώ να κάνω αυτή τη δουλειά με softphone?

    Γκρρρ...έχω μπερδευτεί του κερατά...
    Τώρα διαβάζω λίγο από εδώ http://voipstuff.net.au/#toc0 ...
    Το πάει με baby steps και με ψιλοβολεύει...
    Κάτι άλλο παρομοιο για διάβασμα υπάρχει?

  6. #6
    Εγγραφή
    19-04-2006
    Μηνύματα
    1.003
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Asus N17U
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anvasila Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και να ρωτήσω, το Linksys PAP2T Phone Adapter εκτός από την δυνατότητα να κουμπώσω αναλογικό τηλέφωνο πάνω του, σε τι άλλο μου χρειάζεται?
    Δεν μπορώ να κάνω αυτή τη δουλειά με softphone?

    Γκρρρ...έχω μπερδευτεί του κερατά...
    Τώρα διαβάζω λίγο από εδώ http://voipstuff.net.au/#toc0 ...
    Το πάει με baby steps και με ψιλοβολεύει...
    Κάτι άλλο παρομοιο για διάβασμα υπάρχει?
    Μπορείς και με softphone.... αλλά πρέπει να έχεις τον υπολογιστή ανοιχτό.

    Το site που αναφέρεις είναι όντως εκπαιδευτικότατο .... γέλασα κάπου που λέει "FXO and FXS ports can be confusing. I remember which is which by thinking FXS is the one you speak into and FXO is the outbound signal to your service provider." .... ένα πράγμα που μπέρδευα για καιρό....

  7. #7
    Εγγραφή
    15-04-2006
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    324
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet-Hol
    Ξεκίνα με το στήσιμο στον υπολογιστή.
    Δοκίμασε το με softphones (εσωτερικά)
    Βγάλτο στο ιντερνετ και σύνδεσε και άλλους με softphones.
    Και προχώρα.
    Εδώ είμαστε για την συνέχεια.

Παρόμοια Θέματα

  1. τηλεφωνικό κεντρο VOIP για εταιρία- hardware
    Από beez στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-11, 10:39
  2. Καλύτερη Hardware συσκευή για VoIP
    Από toubn στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-07, 10:49

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας