Σελ. 17 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 7121516171819 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 241-255 από 286
  1. #241
    Εγγραφή
    01-11-2003
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.637
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    FritzBox 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα κλασικά femtocell δουλεύουν θεωρητικά και σε περιοχή που δεν έχει καθόλου σήμα, δρομολογώντας όλη την κίνηση από το ενσύρματο δίκτυο. Στην πράξη υπάρχουν διάφοροι περιορισμοί (όπως να μην τον παίρνεις μαζί στο εξωτερικό για να γλιτώσεις roaming). Πάντως στη σελίδα της Cosmote μπορούσες παλιά να αλλάξεις τόσο τη διεύθυνση εγκατάστασης, όσο και τους αριθμούς που "επιτρέπεις" να κλειδώνουν πάνω του. Πρόσφατα δεν το έχω κοιτάξει...
    Φυσικα και μπορεις να αλλαξεις περιοχη και μελη
    Ειναι standard features της huwei
    mac rulez

  2. #242
    Εγγραφή
    06-04-2009
    Περιοχή
    Σαλόνικα
    Μηνύματα
    992
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585
    Άρα να το κάνω έτσι; Να προσπαθήσω να το πάρω εγώ αν όχι να δω μήπως κανένας φίλος μου; Και να το μεταφέρω σε άλλη διεύθυνση;

  3. #243
    Εγγραφή
    20-04-2005
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Έχω πάνω από έναν χρόνο την συσκευή και κατά την ομιλία ,μετά από 3 περίπου λεπτά ,κόβεται η γραμμή.
    Ξεκινάει και ακούγετε ο συνομιλητής διακεκομμένα μέχρι που κλείνει η γραμμή.
    Κανονικά μιλάω μόνο όταν είμαι δίπλα στην συσκευή.

  4. #244
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Μηνύματα
    491
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Καλημέρα,

    Παραθέτω εμπειρία με τέλειο σήμα. Μόλις ενεργοποιείται κάνω την εγκατάσταση.Είναι σε χώρο εργασίας οποτε το κούμπωσα πάνω στο switch μου.Μετά από λίγο αναβοσβήνει το πρώτο λαμπάκι άσπρο και το τρίτο σταθερά πορτοκαλι.Όσες φορες το επανέλαβα τα ίδια αποτελέσματα.Στον χώρο λειτουργεί και άλλη συσκευή τέλειο σήμα. Πάω την βγάζω και βάζω την δικη μου. Μετά από λίγο συγχρόνισε κανονικά. Δεν έχω ιδέα που κουμπώνει αυτό το καλώδιο όμως που κανει το τελειο σημα να λειτουργει. Χάνεται μέσα σε αλλα καλώδια και δεν κατάφερα να βγάλω άκρη.

    Μίλησα με κοσμοτέ και μου είπαν ότι ο κατασκευαστής θέλει το τέλειο σήμα να συνδέεται απευθείας με το router.Βεβαια κάτι τέτοιο δεν γίνεται εδώ γιατί είναι εργασία και δεν ξερεις που είναι τι, αλλα έκανα το εξής. Έφερα ένα router από το σπίτι έβαλα πάνω το τέλειο σήμα και έβαλα το router πάνω στο switch, αλλα είχα τα ίδια αποτελέσματα δυστυχώς. Επίσης δοκίμασα 3 αλλα διαφορετικά είδη switch που υπάρχουν στον χώρο χωρίς καμια τύχη.

    Είχε ποτε κανένας το ίδιο θέμα και αν ναι πως βρήκε άκρη?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος firefox : 21-11-16 στις 09:21.
    PhenomII 1090Τ X6 AM3//Coolermaster Seidon 120V//Gigabyte GA-MA790XT-UD4P//12GB Corsair DDR3//Gigabyte Radeon HD4670//Intel SSD+WD20EFRX//Dell U2414H 23.8" (IPS panel)//470W BeQuiet P5 s1.3 PSU//Fractal Design Define R4//

  5. #245
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από firefox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα,

    Παραθέτω εμπειρία με τέλειο σήμα. Μόλις ενεργοποιείται κάνω την εγκατάσταση.Είναι σε χώρο εργασίας οποτε το κούμπωσα πάνω στο switch μου.Μετά από λίγο αναβοσβήνει το πρώτο λαμπάκι άσπρο και το τρίτο σταθερά πορτοκαλι.Όσες φορες το επανέλαβα τα ίδια αποτελέσματα.Στον χώρο λειτουργεί και άλλη συσκευή τέλειο σήμα. Πάω την βγάζω και βάζω την δικη μου. Μετά από λίγο συγχρόνισε κανονικά. Δεν έχω ιδέα που κουμπώνει αυτό το καλώδιο όμως που κανει το τελειο σημα να λειτουργει. Χάνεται μέσα σε αλλα καλώδια και δεν κατάφερα να βγάλω άκρη.

    Μίλησα με κοσμοτέ και μου είπαν ότι ο κατασκευαστής θέλει το τέλειο σήμα να συνδέεται απευθείας με το router.Βεβαια κάτι τέτοιο δεν γίνεται εδώ γιατί είναι εργασία και δεν ξερεις που είναι τι, αλλα έκανα το εξής. Έφερα ένα router από το σπίτι έβαλα πάνω το τέλειο σήμα και έβαλα το router πάνω στο switch, αλλα είχα τα ίδια αποτελέσματα δυστυχώς. Επίσης δοκίμασα 3 αλλα διαφορετικά είδη switch που υπάρχουν στον χώρο χωρίς καμια τύχη.

    Είχε ποτε κανένας το ίδιο θέμα και αν ναι πως βρήκε άκρη?
    Καλημέρα,

    Δοκίμασε να βάλεις την συσκευή σου εκεί που δεν δούλευε αλλά άσε την παλαιά εκτός να δούμε τι θα κάνει.

  6. #246
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Μηνύματα
    491
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    υπονοείς θέμα παρεμβολών μεταξύ των 2 συσκευών τέλειου σήματος?

    δυστυχώς αυτό δεν μπορώ να το κάνω τώρα.
    PhenomII 1090Τ X6 AM3//Coolermaster Seidon 120V//Gigabyte GA-MA790XT-UD4P//12GB Corsair DDR3//Gigabyte Radeon HD4670//Intel SSD+WD20EFRX//Dell U2414H 23.8" (IPS panel)//470W BeQuiet P5 s1.3 PSU//Fractal Design Define R4//

  7. #247
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα! και το router στην ουσια switch εχει πανω του, αν εχεις ενα απλο switch πανω στο router και την συσκευη την βαζεις στο switch δεν βλεπω ποια θα ειναι η διαφορα! εμενα για δικαιολογιες μου φαινονται αυτα, απο την πλευρα της cosmote εννοω.
    Τωρα αν ειναι χωρος εργασιας και εχει πολλα μηχανηματα μηπως γινονται παρεμβολες απο καπου?

  8. #248
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.731
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από firefox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα,

    Παραθέτω εμπειρία με τέλειο σήμα. Μόλις ενεργοποιείται κάνω την εγκατάσταση.Είναι σε χώρο εργασίας οποτε το κούμπωσα πάνω στο switch μου.Μετά από λίγο αναβοσβήνει το πρώτο λαμπάκι άσπρο και το τρίτο σταθερά πορτοκαλι.Όσες φορες το επανέλαβα τα ίδια αποτελέσματα.Στον χώρο λειτουργεί και άλλη συσκευή τέλειο σήμα. Πάω την βγάζω και βάζω την δικη μου. Μετά από λίγο συγχρόνισε κανονικά. Δεν έχω ιδέα που κουμπώνει αυτό το καλώδιο όμως που κανει το τελειο σημα να λειτουργει. Χάνεται μέσα σε αλλα καλώδια και δεν κατάφερα να βγάλω άκρη.

    Μίλησα με κοσμοτέ και μου είπαν ότι ο κατασκευαστής θέλει το τέλειο σήμα να συνδέεται απευθείας με το router.Βεβαια κάτι τέτοιο δεν γίνεται εδώ γιατί είναι εργασία και δεν ξερεις που είναι τι, αλλα έκανα το εξής. Έφερα ένα router από το σπίτι έβαλα πάνω το τέλειο σήμα και έβαλα το router πάνω στο switch, αλλα είχα τα ίδια αποτελέσματα δυστυχώς. Επίσης δοκίμασα 3 αλλα διαφορετικά είδη switch που υπάρχουν στον χώρο χωρίς καμια τύχη.

    Είχε ποτε κανένας το ίδιο θέμα και αν ναι πως βρήκε άκρη?
    Απ' ότι καταλαβαίνω δεν διαχειρίζεσαι εσύ το δίκτυο της δουλειάς. Υπάρχει σοβαρή πιθανότητα το firewall να κόβει θύρες ή πρωτόκολλα που χρειάζονται για να γίνει η σύνδεση του femtocell στον πάροχο (τα οποία να είναι ανοιχτά στην πρίζα που είναι ήδη συνδεδεμένο το άλλο - πχ να είναι σε άλλο VLAN). Καλό θα είναι να συνεννοηθείς με τον διαχειριστή του δικτύου. Εάν σου είναι εύκολο, πες μας και ποιο femtocell έχεις.

  9. #249
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Μηνύματα
    491
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ' ότι καταλαβαίνω δεν διαχειρίζεσαι εσύ το δίκτυο της δουλειάς. Υπάρχει σοβαρή πιθανότητα το firewall να κόβει θύρες ή πρωτόκολλα που χρειάζονται για να γίνει η σύνδεση του femtocell στον πάροχο (τα οποία να είναι ανοιχτά στην πρίζα που είναι ήδη συνδεδεμένο το άλλο - πχ να είναι σε άλλο VLAN). Καλό θα είναι να συνεννοηθείς με τον διαχειριστή του δικτύου. Εάν σου είναι εύκολο, πες μας και ποιο femtocell έχεις.
    για παρεμβολες δεν νομιζω οτι τιθεται θεμα (γιατι δεν ειναι ανιχνευσιμες και παει μακρια η βαλιτσα). οχι δεν εχω καμια σχεση με το δικτυο τελικος χρηστης ειμαι.εισαι σιγουρος οτι το femtocell απαιτει συγκεκριμενες θυρες και πρωτοκολλα τα οποια ενδεχεται να τα κοβει το router η απλα κανεις μια εκτιμηση?

    πως μπορω να σου πω ποιο femtocell εχω τι εννοεις? μοντελο?
    PhenomII 1090Τ X6 AM3//Coolermaster Seidon 120V//Gigabyte GA-MA790XT-UD4P//12GB Corsair DDR3//Gigabyte Radeon HD4670//Intel SSD+WD20EFRX//Dell U2414H 23.8" (IPS panel)//470W BeQuiet P5 s1.3 PSU//Fractal Design Define R4//

  10. #250
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.731
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από firefox Εμφάνιση μηνυμάτων
    για παρεμβολες δεν νομιζω οτι τιθεται θεμα (γιατι δεν ειναι ανιχνευσιμες και παει μακρια η βαλιτσα). οχι δεν εχω καμια σχεση με το δικτυο τελικος χρηστης ειμαι.εισαι σιγουρος οτι το femtocell απαιτει συγκεκριμενες θυρες και πρωτοκολλα τα οποια ενδεχεται να τα κοβει το router η απλα κανεις μια εκτιμηση?

    πως μπορω να σου πω ποιο femtocell εχω τι εννοεις? μοντελο?
    Ναι, εννοώ μοντέλο, γιατί κάτι Huawei femto που έχω δουλέψει είχαν ένα φωτάκι (αν και ξέρω ότι πλέον δίνουν νεότερα). Έχω πολλά φωτάκια σε ένα pico, αλλά είναι άλλη κατηγορία συσκευής.

    Το ότι απαιτεί συγκεκριμένες θύρες και πρωτόκολλα είναι απολύτως σίγουρο, κάνει IPsec tunnel με τον πάροχο. Το ότι μπορεί να κόβονται από το ρούτερ προφανώς είναι εικασία, γι' αυτό σου πρότεινα να επικοινωνήσεις με τον διαχειριστή του δικτύου. Σε κάθε περίπτωση, προσωπικά θεωρώ ότι είναι πολύ προτιμότερο ο διαχειριστής να έχει εικόνα των συνδεδεμένων συσκευών και ακόμα και για σχετικά τετριμμένα ζητήματα όπως αυτά να ενημερώνεται. Στην καλύτερη περίπτωση θα βοηθήσει στο πρόβλημα, στην χειρότερη θα σου αποσυνδέσει κι αυτό που δουλεύει

  11. #251
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από firefox Εμφάνιση μηνυμάτων
    για παρεμβολες δεν νομιζω οτι τιθεται θεμα (γιατι δεν ειναι ανιχνευσιμες και παει μακρια η βαλιτσα). οχι δεν εχω καμια σχεση με το δικτυο τελικος χρηστης ειμαι.εισαι σιγουρος οτι το femtocell απαιτει συγκεκριμενες θυρες και πρωτοκολλα τα οποια ενδεχεται να τα κοβει το router η απλα κανεις μια εκτιμηση?

    πως μπορω να σου πω ποιο femtocell εχω τι εννοεις? μοντελο?
    Αναλόγως το δίκτυο, μπορεί να χρειάζεται firewall/filter rules ή forward πόρτες 500 και 4500 UDP. Το είχα διαβάσει μέσα στο forum.
    Μοντέλο εννοεί ποιο έχεις, η cosmote έχει 2 μοντέλα μόνο νομίζω το παλιό με ένα διακόπτη μπροστά που ήταν και Led κόκκινο ή μπλε(οταν δούλευε) και αυτό που έχεις τώρα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, εννοώ μοντέλο, γιατί κάτι Huawei femto που έχω δουλέψει είχαν ένα φωτάκι (αν και ξέρω ότι πλέον δίνουν νεότερα). Έχω πολλά φωτάκια σε ένα pico, αλλά είναι άλλη κατηγορία συσκευής.

    Το ότι απαιτεί συγκεκριμένες θύρες και πρωτόκολλα είναι απολύτως σίγουρο, κάνει IPsec tunnel με τον πάροχο. Το ότι μπορεί να κόβονται από το ρούτερ προφανώς είναι εικασία, γι' αυτό σου πρότεινα να επικοινωνήσεις με τον διαχειριστή του δικτύου. Σε κάθε περίπτωση, προσωπικά θεωρώ ότι είναι πολύ προτιμότερο ο διαχειριστής να έχει εικόνα των συνδεδεμένων συσκευών και ακόμα και για σχετικά τετριμμένα ζητήματα όπως αυτά να ενημερώνεται. Στην καλύτερη περίπτωση θα βοηθήσει στο πρόβλημα, στην χειρότερη θα σου αποσυνδέσει κι αυτό που δουλεύει
    + οτι μπορεί να μην έχει DHCP server το δίκτυο...

  12. #252
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Μηνύματα
    491
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    μοντελο εχω το νεοτερο. δεν βλεπω να βγαζω ακρη ετσι απλα οποτε μαλλον θα πρεπει να μιλησω με τον διαχειριστη. απλα ελεγα να το απεφευγα αν δεν ηταν απαραιτητο γιατι μπορει να αρνηθει την βοηθεια.

    υπαρχει περιπτωση παρεμβολων απο το ενα τελειο σημα στο αλλο?
    PhenomII 1090Τ X6 AM3//Coolermaster Seidon 120V//Gigabyte GA-MA790XT-UD4P//12GB Corsair DDR3//Gigabyte Radeon HD4670//Intel SSD+WD20EFRX//Dell U2414H 23.8" (IPS panel)//470W BeQuiet P5 s1.3 PSU//Fractal Design Define R4//

  13. #253
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Μηνύματα
    491
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από firefox Εμφάνιση μηνυμάτων
    μοντελο εχω το νεοτερο. δεν βλεπω να βγαζω ακρη ετσι απλα οποτε μαλλον θα πρεπει να μιλησω με τον διαχειριστη. απλα ελεγα να το απεφευγα αν δεν ηταν απαραιτητο γιατι μπορει να αρνηθει την βοηθεια.

    υπαρχει περιπτωση παρεμβολων απο το ενα τελειο σημα στο αλλο?
    με αλλα λόγια μπορούν 2 τέλεια σήματα να δουλεύουν στον ίδιο χώρο? η κοσμοτέ είπε ότι δεν γίνεται αλλα έχω ζητήσει επιβεβαίωση από το τεχνικό τμήμα.
    PhenomII 1090Τ X6 AM3//Coolermaster Seidon 120V//Gigabyte GA-MA790XT-UD4P//12GB Corsair DDR3//Gigabyte Radeon HD4670//Intel SSD+WD20EFRX//Dell U2414H 23.8" (IPS panel)//470W BeQuiet P5 s1.3 PSU//Fractal Design Define R4//

  14. #254
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.751
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στη συσκευη μπορεις να προστεσεις καμια 20ρια νουμερα της ιδιας εταιριας
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  15. #255
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα! και γιατι να εχετε παραπανω απο μια συσκευες στον ιδιο χωρο αφου στην ιδια μπορεις να βαλεις πολλά νουμερα cosmote.
    μπορει παντως να γινονται παρεμβολες μεταξυ τους αν υπαρχουν και αλλες συσκευες, πιστευω στην εκπομπη σηματος, οχι με την συνδεση με το internet router, ετσι κι αλλιως αυτα με dhcp client δεν παιζουν?

Σελ. 17 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 7121516171819 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Συνθεση για σπιτι-γραφειο
    Από Xefteris στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 60
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-11, 21:23
  2. [Baudtec] Έχω σήμα αλλά όχι σύνδεση στο γραφείο υπογείου
    Από alexliz στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-10, 10:45
  3. Που πρέπει να βάλω τον αντάπτορα του keyboard για να έχω τέλειο σήμα?
    Από trooper400 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-09, 21:56
  4. Δικτυο Γραφειο-Σπιτι
    Από trypokaridos στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-09, 02:13
  5. vpn από γραφείο στο σπίτι
    Από binary_dreamer στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-06, 20:37

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας