Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Είχα ξεκινήσει πριν κάποιο καιρό να καταλογοποιώ τις ταινίες μου, γιατί από ένα σημείο και μετά είχα χάσει την μπάλα, δεν θυμόμουν ποιες είχα, πού τις είχα κλπ..

    Είχα ξεκινήσει με το Ant Movie Catalog, που είναι και open-source, αλλά για κάποιο λόγο το σταμάτησα σε κάποια φάση και το γύρισα στο eXtreme Movie Catalog (έχω και το WhereIsIt σαν γενικότερο πρόγραμμα καταλόγου, αλλά ήθελα κάτι ειδικά για ταινίες).

    Το θέμα είναι, ότι έβαζα-έβαζα, πέρασα τις 1000 ταινίες, και η απόκρισή του έγινε αρκετά sluggish. Πατάς μια ταινία στην λίστα και περνάνε 5-6 δευτερόλεπτα μέχρι να σε πάει στην σελίδα της. Βέβαια κι εγώ ίσως το παράκανα, γιατί έκανα import από imdb τα πάντα, από actors, actors photos κλπ, με αποτέλεσμα η database να'χει φτάσει κάπου 1,6GB. Υπάρχει καμιά άλλη εφαρμογή που να μπορεί να διαχειριστεί καλύτερα τόσο μεγάλο όγκο ταινιών; Αυτή την στιγμή βέβαια οι ταινίες μου είναι κατά πολύ περισσότερες, απλά κάποια στιγμή απλά σταμάτησα να τις περνάω..

    Αυτό που με ενδιαφέρει βασικά, είναι να έχει κάθε ταινία την σελίδα της, με τους ηθοποιούς κλπ, να μπορώ βέβαια να κάνω και connections ανάμεσα στους actors, δηλαδή να επιλέγω έναν ηθοποιό και να μου δείχνει σε ποιες ταινίες παίζει από αυτές που έχω στην database. Επίσης θα με ενδιέφερε ένα βολικό export σε μια λίστα προς εκτύπωση, με επιλογή σύμφωνα ίσως με το location..

    Και βέβαια, το ιδανικό θα ήταν να μπορώ να κάνω import με κάποιο τρόπο την υπάρχουσα db από το eXtreme Movie Catalog, γιατί δεν νομίζω να την παλέψω να κάτσω να ξαναπεράσω 1000+ ταινίες στην database..

  2. #2
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Γιατί δεν κάνεις ένα λογαριασμο στο imdb, και να περνάς τις ταινίες σου εκεί;
    Θα τα έχεις όλα σε ένα.
    Περασμένες οι ταινίες με λινκ κι αν τις κάνεις rating και με εικόνες, και κάνει κι εξαγωγή σε EXCELL αρχείο.

    Για μένα ήταν βολικό, από το να κάθομαι να παιδεύομαι να τις περνάω μια-μια
    δημιουργώντας από την αρχή Database στην ACCESS με όλα τα στοιχεία.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  3. #3
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Χμμ.. Θα προτιμούσα να τα έχω τοπικά. Τώρα αν με ρωτήσεις 'γιατί', δεν ξέρω να σου απαντήσω.. Συνήθεια ίσως; Αυτονομία; Μεταφορά;

    Αν και για να είμαι ειλικρινής δεν ήξερα καν ότι γίνεται τέτοιο πράγμα μέσω του site. Λογαριασμό είχα κάνει κάποια στιγμή πολύ παλιά, είχα αφήσει και 3-4 comments στα forums, αλλά μέχρι εκεί. Μετά από πολύ καιρό που είχα ξαναμπεί στο account, τα'χαν αλλάξει σε premium members και μη, κάτι τέτοια..

  4. #4
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Tώρα που όλα είναι cloud εσύ τα θέλεις τοπικά;
    Δεν χρειάζεται premium λογαριασμό. Απλά γράφεις όνομα ταινίας, στην γραμμή αναζήτησης, σου ανοίγει η σελίδα της ταινίας,και πάτας ADD to mylist.

    Το καλό είναι ότι στα βγάζει μετά με την αφίσα της ταινίας και λεπτομέριες (ηθοποιοί πλοκή κλπ.) Έτσι έγινε τώρα με τα νεά features που βάλανε. Παλιότερα είχα μόνο όνομα τανία να φαίνεται.

    Το κακό για σένα είναι πως πρέπει να τα περάσεις ξανά από την αρχή.

    Το eXtreme Movie Catalog κάνει εξαγωγή και σε τί;

    Αν τα θέλεις τοπικά και ξέρεις από ACCESS ή την αντιστοιχη Database του LibreOffice που είναι δωρεάν.

    Τα μόνα που μπορώ να σκεφτώ στο να χειρίζοντε γρήγορα μεγάλο όγκο δεδομένων.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  5. #5
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Εννοείς το add to watchlist; Ή χάνω κάτι άλλο;

    Αυτός ο τρόπος βέβαια δεν βλέπω πώς μπορεί να με καλύψει στο να εντοπίζω την ταινία μου στην συλλογή μου. Εκτός αν έχει fields στα οποία να συμπληρώνεις ότι η ταινία βρίσκεται στο δισκάκι #Movies319, που βρίσκεται στην θήκη 'Movies 2', η οποία είναι στο 'Shelf'..

    Γιατί αυτός είναι ένας λόγος που μπήκα εξ αρχής στην όλη διαδικασία..

  6. #6
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Μετά στον λογαριασμό σου μεταφέρεις όλες τις ταινίες σε δική σου λίστα,
    σε αφήνει να κάνεις EDIT την λίστα σου και να προσθέσεις ότι πληροφορία θέλεις εσύ.

    Για παράδειγμα εγώ έχω τρείς λίστες. Watchlist που άφησα μόνο κάποιες ταινίες που θέλω να δώ, My Movies, που καταχωρώ τις ταινίες που έχω, με πληροφορίες για την θέση τους,
    και μια άλλη που έχω τις 20 καλύτερες για μένα.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  7. #7
    Εγγραφή
    10-10-2011
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    xairetw tin omigyri

  8. #8
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Ένα worksheet σε Excel ή OpenOffice-Calc, δεν σου κάνει;

    ........Auto merged post: WAntilles πρόσθεσε 1 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sadako Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...η ταινία βρίσκεται στο δισκάκι #Movies319, που βρίσκεται στην θήκη 'Movies 2', η οποία είναι στο 'Shelf'..

    Γιατί αυτός είναι ένας λόγος που μπήκα εξ αρχής στην όλη διαδικασία..
    "Δισκάκια";

    "Θήκες";

    Dedicated file server ή NAS, και τα ξεχνάς όλα αυτά τα μανιβελέ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος WAntilles : 10-10-11 στις 21:54. Αιτία: auto merged post

  9. #9
    Εγγραφή
    13-12-2005
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    512
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    HOL
    Αν τρέχεις MacOS ρίξε μια ματιά κ στο DVD Hunter. Δυστυχώς δεν υποστηρίζει imbd απευθείας, αλλά τραβάει τις πληροφορίες από άλλα site, όπως το Amazon. Μάλιστα αν "σκαλίσεις" λίγο τα αρχεία του θα δεις ότι από πίσω έχει μία sqlite database, οπότε με λίγο scripting θα μπορούσες να κάνεις import κ τη βάση που ήδη έχεις...

  10. #10
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Ειχα ξεκινησει και εγω κατι αντιστοιχο παλαιοτερα.

    Εχω τις ιδιες απαιτησεις με σενα, αλλα και μια πολυ σημαντικη ακομα: Θελω το προγραμμα να δουλευει με mkv.

    Να εχω δηλαδη τον καταλογο μου, να διαλεγω ποια ταινια θα δω, και να μου την ανοιγει απευθειας με τον αντιστοιχο player ή να με πηγαινει στο δικο της directory (ακομα καλυτερα)

    Το eXtreme το κανει αυτο;

  11. #11
    Εγγραφή
    06-10-2005
    Μηνύματα
    336
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    SNR / Attn
    12(dB) / 34(dB)
    Δοκίμασε και αυτό το πρόγραμμα ίσως σε βολέψει.
    Είναι περισσότερο προσανατολισμένο ως προγραμμα για video club (σκαναρισμα barcode, επιλογη για δανεισμό), αλλα εχει μεγαλες δυνατοτες searching, εχει export-import και άλλα πολλα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος contravener : 11-10-11 στις 18:36.

  12. #12
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Το Collectorz το είχα δοκιμάσει νομίζω σε κάποια φάση όταν ήθελα να επιλέξω αρχικά, δεν θυμάμαι τώρα γιατί, αλλά είχα προτιμήσει το eXtreme Movie Catalog.. Η πλειοψηφία των ταινιών στην συλλογή μου είναι .avi (οι παλαιότερες) ή mkv (οι νεότερες), και πολύ λιγότερα τα DVD..

    @Gordito
    Για να πάρεις μια ιδέα, δες ένα screenshot, από την συλλογή μου. Στην λίστα στα δεξιά εσύ επιλέγεις ποια στοιχεία θέλεις να φαίνονται, έχει φυσικά και άλλα skins. Υπάρχει script που παίρνει δεδομένα από το imdb (ή άλλα sites, εσύ επιλέγεις από πού θες να τα τραβάει), παίρνει φωτογραφίες από τους ηθοποιούς (και πατώντας σε κάποιον ηθοποιό -πέρα από βιογραφικά στοιχεία κλπ- σου βγάζει και σε ποιες ταινίες από την database σου παίζει), έχει και link για trailer (online) αλλά και Play Movie (τοπικά), σου ανοίγει τον Default Player.. Τώρα τσέκαρα, είδα έχει και κουμπάκι 'Open Movie Folder'...

    Γενικά είναι αρκετά προσεγμένο (βλέπεις ακόμα και διαφορετικό section για TV Shows), αν δεν είχε τώρα αυτό το θέμα με την απόκριση δεν θα'ψαχνα για κάτι άλλο..
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Clip_6.jpg  


Παρόμοια Θέματα

  1. IPtv Conn-x για πολλες TV?
    Από 2fast4u στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-11, 13:07
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-10, 17:29
  3. Laptop για να δουλεύω πολλές ώρες !!
    Από eagle13 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-10, 16:03
  4. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-08, 13:46

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας