Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.634
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παιδιά για σας,

    μιας και ήρθαν τα ψηφιακά στην περιοχή μου, ψήνομαι να πάρω έναν αποκωδικοποιητή ο οποίος να εγγράφει κιόλας βίντεο σε εξωτερικές μονάδες αποθήκευσης. Βασικά επειδής δεν μπορώ να διαθέσω πολλά λεφτά θα πάρω τον φθηνότερο από το e-shop.gr ο οποίος αυτή την στιγμή είναι αυτός. Δεν με απασχολούν και πολλά πράγματα, πέρα από το να ποιάνω ψηφιακά με ενδιαφέρει μόνο να κάνω και εγγραφές και τίποτα άλλο. Αυτά που θα ήθελα να ρωτήσω είναι τα εξής:

    πρώτον: στον συγκεκριμένο αποκωδικοποιητή που ανέφερα νωρίτερα λέει το εξής, "Διαθέτει USB υποδοχή εξωτερικού σκληρού δίσκου (με εξωτερική τροφοδοσία)". Αυτό το με εξωτερική τροφοδοσία τι σημαίνει; δηλαδή αν βάλω ένα στικάκι ή ένα portable εξωτερικό σκληρό δίσκο που δεν χρειάζεται επιπλέον τροφοδοσία πέραν αυτής που δείνει το usb δεν θα δουλεύει; Πρέπει σώνει και καλά να έχω σκληρό δίσκο με εξωτερική τροφοδοσία;

    δεύτερον: επειδής το καλώδιο της κεραίας περνάει από ενυσχητη, είναι καλό να τον βγάλω; δηλαδή να πηγαίνει απευθείας στον αποκωδικοποιητή χωρίς να μεσολαβεί ο ενυσχητής; έχω ακούσει ότι ο ενυσχητής δεν κάνει καλό στο ψηφιακό σήμα. Επίσης τα αναλογικά κανάλια θα μπορώ να τα βλέπω; εαν ναι θα έχω πρόβλημα χωρίς τον ενυσχητη ή θα κάνει την ενύσχηση ο αποκωδικοποιητής;

    τρίτον (λίγο άσχετο με τον αποκωδικοποιητή αυτόν καθεαυτόν): στο e-shop.gr λέει ότι θα είναι διαθέσιμος κατόπιν παραγγελίας αλλά δεν δείνει χρονικό όριο, πρέπει να ανυσηχώ; πόσο καιρό λέτε να πάρει να έρθει αν λάβουμε υπόψην και τα γνωστά προβλήματα του e-shop.gr (άρθρο 99);

    αυτά προς το παρόν και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις, να υπενθυμήσω ότι δεν είμαι διατεθιμένος να χώσω πολλά λεφτά οπότε συμβουλές τους είδους, "μην πάρεις αυτόν, πάρε έναν άλλο (ποιό ακριβό)" δεν με καλύπτουν.

    ........Auto merged post: goku πρόσθεσε 5 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    θεωρείστε άκυρη την 3η ερώτηση, είδα ότι το έχουν και τα multirama στα ίδια χρήματα και το έχουν άμεσα διαθέσιμο, οπότε μάλλον θα το πάρω από εκεί.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος goku : 20-09-11 στις 14:15. Αιτία: auto merged post
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  2. #2
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.879
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    1. Εννοεί ότι ή (α) δεν μπορεί να δώσει αρκετό ρεύμα για εξωτερικό δίσκο, ή (β) ότι δεν δίνει καθόλου ρεύμα. Στην πρώτη περίπτωση ενδέχεται να δουλέψει το στικάκι, στη δεύτερη σίγουρα όχι. Δίσκος χωρίς δική του τροφοδοσία σίγουρα δεν θα δουλέψει, για το στικάκι θα το μάθεις με μια δοκιμή (πάντως δεν ελπίζω πολλά, καθώς θεωρώ τη δεύτερη περίπτωση πιθανότερη).

    2. Δεν ξέρω πόση βάση έχει αυτό. Εγώ με ενισχυτή βλέπω. Αν τον βγάλεις μπορεί το DVB-T να πιάνει καλά (γιατί έχει μικρότερες απαιτήσεις σε στάθμη σήματος), αλλά τα αναλογικά θα τα χάσεις. Εναλλακτικά, διακλαδίσεις το καλώδιο και στέλνεις απ'ευθείας στον αποκωδικοποιητή, και μέσω ενισχυτή στην τηλεόραση. Και πάλι, μόνο με δοκιμή θα πάρεις απαντήσεις, οπότε ξεκινάς τις δοκιμές αφήνοντας το ως έχει (με τον ενισχυτή).

  3. #3
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.634
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Εννοεί ότι ή (α) δεν μπορεί να δώσει αρκετό ρεύμα για εξωτερικό δίσκο, ή (β) ότι δεν δίνει καθόλου ρεύμα. Στην πρώτη περίπτωση ενδέχεται να δουλέψει το στικάκι, στη δεύτερη σίγουρα όχι. Δίσκος χωρίς δική του τροφοδοσία σίγουρα δεν θα δουλέψει, για το στικάκι θα το μάθεις με μια δοκιμή (πάντως δεν ελπίζω πολλά, καθώς θεωρώ τη δεύτερη περίπτωση πιθανότερη).

    2. Δεν ξέρω πόση βάση έχει αυτό. Εγώ με ενισχυτή βλέπω. Αν τον βγάλεις μπορεί το DVB-T να πιάνει καλά (γιατί έχει μικρότερες απαιτήσεις σε στάθμη σήματος), αλλά τα αναλογικά θα τα χάσεις. Εναλλακτικά, διακλαδίσεις το καλώδιο και στέλνεις απ'ευθείας στον αποκωδικοποιητή, και μέσω ενισχυτή στην τηλεόραση. Και πάλι, μόνο με δοκιμή θα πάρεις απαντήσεις, οπότε ξεκινάς τις δοκιμές αφήνοντας το ως έχει (με τον ενισχυτή).
    1) εγώ έχω φορητό σκληρό 2.5άρη που δεν χρειάζεται επιπλέον ρεύμα πέραν αυτού που δείνει του usb, και έτσι τον δουλεύω και δουλεύει μια χαρά. 5V δείνουν οι usb, λες να το έχουν κάνει έτσι ώστε να μην δουλεύει τέτοιου είδους δίσκους; επίσης από την στιγμή που θα δουλεύει στικάκι δεν βλέπω τον λόγο να μην δουλεύει και ο εν λόγω φορητός δίσκος. Το θέμα είναι αν θα δουλεύει ή όχι το στικάκι. Στην ανάγκη αγοράζω και ένα αρκετά μεγάλο στικάκι, αν και έχω ένα των 4GB, τι στο καλό, δεν θα φτάνει να γράψω το πολύ 2 ώρες βίντεο;

    2) μάλλον η καλύτερη λύση είναι αυτή που λες, και μάλλον αυτό θα κάνω, θα "διακλαδώσω" το καλώδιο πριν τον ενισχυτή και θα στείλω ξεχωριστά στον αποκωδικοποιητή.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  4. #4
    Εγγραφή
    20-12-2009
    Μηνύματα
    879
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΛΙΣΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) εγώ έχω φορητό σκληρό 2.5άρη που δεν χρειάζεται επιπλέον ρεύμα πέραν αυτού που δείνει του usb, και έτσι τον δουλεύω και δουλεύει μια χαρά. 5V δείνουν οι usb, λες να το έχουν κάνει έτσι ώστε να μην δουλεύει τέτοιου είδους δίσκους; επίσης από την στιγμή που θα δουλεύει στικάκι δεν βλέπω τον λόγο να μην δουλεύει και ο εν λόγω φορητός δίσκος. Το θέμα είναι αν θα δουλεύει ή όχι το στικάκι. Στην ανάγκη αγοράζω και ένα αρκετά μεγάλο στικάκι, αν και έχω ένα των 4GB, τι στο καλό, δεν θα φτάνει να γράψω το πολύ 2 ώρες βίντεο;

    2) μάλλον η καλύτερη λύση είναι αυτή που λες, και μάλλον αυτό θα κάνω, θα "διακλαδώσω" το καλώδιο πριν τον ενισχυτή και θα στείλω ξεχωριστά στον αποκωδικοποιητή.
    Συγνώμη που παρεμβαίνω αλλα εμένα μου αναγνωρίζει το usb flash fat32 format
    αλλά όχι τον σκληρο εξωτερικο ntfs format 500gb γνωρίζουμε γιατί ; δεν αναγνωρίζει τα αρχεια μεσα σε αυτον
    τα ιδια αρχεια ταινιων παντα τα αναγνωρίζει στο στικακι.
    Τα χρήματα δεν είναι το παν, αλλά το μέσο με το οποίο εξαγοράζουμε την ελευθερία μας.

  5. #5
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.879
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μήπως δεν αναγνωρίζει το NTFS? Δες το manual του αποκωδικοποιητή σου.

  6. #6
    Εγγραφή
    20-12-2009
    Μηνύματα
    879
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΛΙΣΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως δεν αναγνωρίζει το NTFS? Δες το manual του αποκωδικοποιητή σου.
    Απ' ότι διάβασα υποστηρίζει μέχρι 2 gb fat32 και exFAT απο τα 2gb και άνω πρεπει να γίνουν καποιες αναβαθμίσεις

    Σύνδεση USB για PVR λειτουργίες με υποστήριξη εξωτερικού σκληρού δίσκου μέχρι 2ΤΒ και σύστημα αρχείων FAT32 ή exFAT*.
    Η εταιρεία μας στην προσπάθεια να βελτιώσει τα προϊόντα της, παρέχει firmware updates για τη διόρθωση αλλά και προσθήκη νέων λειτουργιών όπου αυτό είναι εφικτό!

    ΠΡΟΣΟΧΗ! Διαβάστε πολύ προσεκτικά τις οδηγίες που περιέχονται στοzip αρχείο με τη μορφή txt.

    Για την αναβάθμιση του δέκτη DTR2205HDPVR θα πρέπει να κατεβάσετε πρώτα το αρχείο DTR2205HDPVR_B202.zip και αφού αναβαθμίσετε, θα πρέπει να κατεβάσετε το αρχείο DTR2205HDPVR_B204.zip

    Τί κανω προχωράω στην αναβάθμιση ; ειναι έυκολο ή θα έχουμε καταστροφές ;
    Τα χρήματα δεν είναι το παν, αλλά το μέσο με το οποίο εξαγοράζουμε την ελευθερία μας.

  7. #7
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.879
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αρα δεν υποστηρίζει NTFS ως έχει... η αναβάθμιση τί ακριβώς προσθέτει, δεν λέει; Αυτό πρέπει να δεις. Αν δεν υποστηρίζει και πάλι NTFS, τότε φορμάρεις το δίσκο σε FAT32.

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά αποκωδικοποιητή Mpeg4 για SD (CRT) τηλεόραση
    Από easyrider77 στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-11, 20:13
  2. Προτασεις για ευχρηστο αποκωδικοποιητη digea
    Από PaaNooS στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-10, 12:26
  3. Ερώτηση για αποκωδικοποιητή Siemens Gigaset M340T
    Από sdim στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-10, 23:57
  4. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-07, 23:14
  5. μια βοήθεια για αποκωδικοποιητή
    Από no_logo στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-04, 02:11

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας