Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 42
  1. #1
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Zauberberg
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    22.262
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Άρθρα
    13
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    25(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Mobile
    Στα smartphones θα στραφεί η Sony Ericsson, εγκαταλείποντας την αγορά των κλασσικών απλών κινητών τηλεφώνων (feature phones), όπως αποκάλυψε ο Διευθύνων Σύμβουλος της εταιρείας Bert Nordberg στην ανακοίνωση των τριμηνιαίων αποτελεσμάτων της εταιρείας την Παρασκευή.

    "Θα συνεχίσουμε να επενδύσουμε στην αγορά των smartphones, μετατρέποντας όλη την γκάμα των συσκευών μας σε smartphones μέσα στο 2012", δήλωσε ο Nordberg.

    "Οι πωλήσεις των features phones ειδικά στην Δυτική Ευρώπη σημείωσαν πτώση."

    Η εταιρεία, θυγατρική των Sony και Ericsson, έλαβε την απόφαση μετά τα σαφή νούμερα των πωλήσεων του τελευταίου τριμήνου. Κατά τους μήνες Ιούλιο-Σεπτέμβριο οι συσκευές Xperia αντιπροσώπευαν το 80% των πωλήσεων της εταιρείας, αυξημένες κατά 50% από το αντίστοιχο τρίμηνο του 2010.

    Οι τριμηνιαίες πωλήσεις της Sony Ericsson έφτασαν τα 1.6 δις ευρώ, αυξημένες κατά 400 εκ. ευρώ, σε σχέση με το 2010, ενώ αντιστράφηκε η ζημιογόνος (λόγω του τσουνάμι) εικόνα του προηγούμενου τριμήνου με την εταιρεία να εμφανίζει προ φόρων κέρδη 31 εκ. Ωστόσο λόγω του επιπλέον κόστους αναδιοργάνωσης της εταιρείας, το συνολικό αποτέλεσμα είναι μηδενικό.

    Ο επικεφαλής της Sony Ericsson ήταν συγκρατημένος αισιόδοξος για την πορεία της εταιρείας:

    "Αν και ο ανταγωνισμός παραμένει έντονος, πιστεύουμε πως η εν εξελίξει μετάβαση μας στα smartphones θα μας βοηθήσει να εκπληρώσουμε τον στόχο μας για μία μακροπρόθεσμη κερδοφόρα ανάπτυξη", δήλωσε.

    "Ωστόσο είναι αβέβαιο το που θα κινηθεί το μακρο-οικονομικό περιβάλλον και η συνολική καταναλωτική πίστη κατά το τέταρτο τρίμηνο του 2011."

    Aυτό που δεν διευκρινίστηκε ούτε σχολιάστηκε είναι οι πληροφορίες για την πλήρη εξαγορά της Sony Ericsson από την Sony. Αυτό το οποίο συνεισφέρει η Ericsson στην κοινή θυγατρική εταιρεία είναι η εμπειρία της στην κινητή τηλεφωνία ενώ η Sony φέρνει μαζί της την εμπειρία σε καταναλωτικά προϊόντα. Αν όντως η Sony θελήσει να αγοράσει το μερίδιο της Ericsson, θα πρέπει να την πληρώσει μάλλον ακριβά αφού η JP Morgan εκτιμά την αξία του στα 1.3 δις δολάρια, των πατεντών συμπεριλαμβανόμενων. Η Ericsson κατέχει σημαντικές πατέντες για την κινητή τηλεφωνία και με τον πόλεμο των πατεντών ο οποίος μαίνεται στην κινητή τηλεφωνία η Sony θα χρειαστεί της πλούσια βιβλιοθήκη των Σουηδών, πολλώ δε μάλλον όταν πλέον η εταιρεία είναι δεμένη στο άρμα του Android.


    Πηγές: Zdnet.co.uk και The Register

  2. #2
    Εγγραφή
    08-09-2009
    Περιοχή
    London
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    806
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    SKY
    Κρίμα γιατί τα hazel και elm ήταν καλά κινητά.
    Από την άλλη όταν με 200 € αγοράζεις το καλύτερο smartphone στη μικρή κατηγορία οθόνης τότε είναι δύσκολη η προώθηση των πιο απλών συσκευών.
    Εν τω μεταξύ η se έχει κάνει κάποια πολύ σωστά βήματα τώρα τελευταία για την προώθηση της σειράς xperia, όπως οι συνεπείς και τακτικές αναβαθμίσεις, η βοήθεια για το ξεκλείδωμα του bootloader και η συμφωνία με την ομάδα cyanogen, που νομίζω ότι θα τη βοηθήσουν αρκετά.

  3. #3
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Υπάρχει κόσμος που θέλει τις κλασσικές απλές πανάλαφρες συσκευές με τα κλασσικά πληκτρολόγια.
    Με το ζόρι όλοι στο touch και την μικρή μπαταρία?
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  4. #4
    Εγγραφή
    08-09-2009
    Περιοχή
    London
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    806
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    SKY
    Η μικρή μπαταρία είναι άσχετη με το αν είναι smartphone ή feature phone. Απλά η τεχνολογία στις μπαταρία πρέπει να εξελιχθεί περισσότερο. Η διαφορά στο βάρος είναι αμελητέα.
    Το θέμα της touch οθόνης είναι σημαντικό και το δέχομαι. Καλό θα ήταν να υπάρχουν προτάσεις και χωρίς touch οθόνη για όσους θεωρούν ότι δεν τους βολεύει ή ότι δεν είναι το ίδιο γρήγορες οι κινήσεις οπως με τον κλασικό τρόπο μέσω πληκτρολογίου.
    Υπάρχουν βέβαια προς το παρόν αρκετές τέτοιες προτάσεις από εταιρίες όπως nokia, samsung, zte κτλ.

  5. #5
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    καλη κινηση,χρειαζεται ο ανταγωνισμος

    ωστοσο λαθος για μενα να εγκαταλειψει πληρως τα απλα κινητα...πολυς κοσμος τα χρησιμοποιει για την απλοτητα τους
    VAMOS ARIS

  6. #6
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.627
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μπορεί όμως ακόμη και τα smartphones να γίνουν.. απλά! Το αποκλείετε; Εγώ όχι.

    Στο κάτω - κάτω ένα low end smartphone που ουσιαστικά έχει απλώς ένα λειτουργικό σύστημα για εγκατάσταση εφαρμογών και τίποτα περισσότερο, με μικρή σχετικά οθόνη αφής και χαμηλό επεξεργαστή, αλλά με μια μεγαλύτερης χωρητικότητας μπαταρία, μια χαρά αυτονομία θα έχει. Αν προσθέσουμε και ένα custom UI, ιδού η απλότητα.

    Έχω το Elm και όντως είναι μια άριστη συσκευή. Αλλά όταν το χρησιμοποίησα για λίγες μέρες πριν ένα μήνα, απλώς ένιωσα τόσο πολύ την απουσία ενός λειτουργικού (βλ. Android) που θα μου επέτρεπε να μπω στο Facebook και Twitter με ευκολία και που θα χρησιμοποιούσα σωστά τον ενσωματωμένο δέκτη GPS - αφού τον δοκίμασα με το πρόγραμμα που είχε μέσα, για δοκιμαστική χρήση. Σαφώς η μικρή οθόνη δεν είναι για πολλά - πολλά αλλά, το πρόβλημα δεν ήταν η ανάγνωση της πληροφορίας μα η ευκολία απόκτησης της.

    Απλώς, η SE προχωράει μπροστά.

  7. #7
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Ναι αλλά δεν είναι τόσο απλά ακόμα.
    Θα αντικαθιστούσες το ασύρματο τηλέφωνο με ένα tablet?

    Όσον αφορά την μπαταρία, εγώ δεν ξέρω κανένα smartphone με 7 μέρες μπαταρία όπως είχαν τα sony ericson μου
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  8. #8
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.627
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Demelene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλά δεν είναι τόσο απλά ακόμα.
    Θα αντικαθιστούσες το ασύρματο τηλέφωνο με ένα tablet?

    Όσον αφορά την μπαταρία, εγώ δεν ξέρω κανένα smartphone με 7 μέρες μπαταρία όπως είχαν τα sony ericson μου
    Για το πρώτο δε μπορώ να σου απαντήσω - ίσως και ναι. Πάντως με ένα tablet σχεδόν είχα ξεχάσει το φορητό μου. Μια διαφορετική όμως σχεδίαση; λειτουργία; να με προέτρεπε ίσως και να προχωρήσω σε μια τέτοια αλλαγή.

    Όσο αφορά τη μπαταρία, συμφωνώ. Κανένα smartphone δεν έχει μεγάλη αυτονομία. Θεωρώ πως είναι θέμα χρόνου είτε να αναπτυχθεί μια πηγή ενέργειας με μεγαλύτερη χωρητικότητα ή να αλλάξουν οι συνήθειες μας.

  9. #9
    Εγγραφή
    08-09-2009
    Περιοχή
    London
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    806
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    SKY
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Demelene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσον αφορά την μπαταρία, εγώ δεν ξέρω κανένα smartphone με 7 μέρες μπαταρία όπως είχαν τα sony ericson μου
    Τις ίδιες μπαταρίες έχουν. Απλά στα smartphones πρέπει να τροφοδοτήσουν 3" capacitive touch (τουλάχιστον) και με μεγαλύτερο pixel density οθόνες, gps, 3g, wifi κ.ο.κ. Πρόσφατα αγόρασα το nokia x1 01 για το στρατό. Ναι η μπαταρία του κρατάει εβδομάδα αλλά ότι και να κάνω η οθόνη του δεν παλεύεται.
    Στο x8 πχ που είχα παλιότερα είχα δοκιμάσει για κάποιες μέρες να κλείσω τα πάντα και να το χρησιμοποιήσω σαν απλό κινητό. Η αυτονομία έφτασε τις 3μιση μέρες.
    Μια νέα τεχνολογία στις μπαταρίες θα λύσει το πρόβλημα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος miledent : 16-10-11 στις 15:01.

  10. #10
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.603
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    56320/5640
    ISP
    Vodafone OneNet VDSL
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλή κίνηση.
    Τα smartphones είναι το μέλλον.

  11. #11
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.627
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από miledent Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια νέα τεχνολογία στις μπαταρίες θα λύσει το πρόβλημα.
    Ακριβώς. Είναι το μοναδικό κομμάτι στο οποίο φαίνεται πως οι εταιρίες δεν έδωσαν μεγάλη σημασία.

  12. #12
    Εγγραφή
    02-11-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    201
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    AVM FRITZBox FonWiFi 7140
    SNR / Attn
    12(dB) / 18(dB)
    Εχουν δώσει, απλά δεν εξελίσεται η τεχνολογία της μπαταρίας με τον ίδιο τρόπο που εξελίσσονται τα κινητά.
    Μία stripped έκδοση android πάντως, κάτι σαν slackware ας πούμε, άνετα θα μπορούσε να δώσει μεγαλύτερη αυτονομία στο κινητό

  13. #13
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από miledent Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τις ίδιες μπαταρίες έχουν. Απλά στα smartphones πρέπει να τροφοδοτήσουν 3" capacitive touch (τουλάχιστον) και με μεγαλύτερο pixel density οθόνες, gps, 3g, wifi κ.ο.κ. Πρόσφατα αγόρασα το nokia x1 01 για το στρατό. Ναι η μπαταρία του κρατάει εβδομάδα αλλά ότι και να κάνω η οθόνη του δεν παλεύεται.
    Στο x8 πχ που είχα παλιότερα είχα δοκιμάσει για κάποιες μέρες να κλείσω τα πάντα και να το χρησιμοποιήσω σαν απλό κινητό. Η αυτονομία έφτασε τις 3μιση μέρες.
    Μια νέα τεχνολογία στις μπαταρίες θα λύσει το πρόβλημα.
    Ναι αλλά τελικό αποτέλεσμα είναι ότι οι πιο απλές συσκευές, είναι και πιο λειτουργικές για πολλούς.
    Προσωπικά δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ότι τελικά μου προσφέρει κάτι πολύ περισσότερο ένα smartphone, εκτός από το να παίζω μαζί του ενώ με έχουν στήσει και στο κρεβάτι.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  14. #14
    Εγγραφή
    03-04-2010
    Περιοχή
    Ιλίσια
    Μηνύματα
    1.141
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΣΣΟΣ
    SNR / Attn
    9(dB) / 40(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Eμένα πάντως τα smartphones δεν με βολεύουν!!
    Τώρα έχω το ELM της sony ericsson.Δεν πήρα touch δεν μου προσφέρουν κάτι..

  15. #15
    Εγγραφή
    26-05-2009
    Μηνύματα
    198
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Εγω παλι με τα touch για πρωτη φορα μπορω να γραψω ενα sms ευκολα και γρηγορα. Και ενα μικρο email επισης.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας