Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 52
  1. #1
    Εγγραφή
    17-10-2011
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    ISP
    Forthnet
    Angry
    Χρειάζομαι την βοήθειά σας και τα φώτα σας ...

    Μένω σε μονοκατοικία με ενοίκιο - έχω τριφασικό ρεύμα - έχω κανονικό & μειωμένο (βραδυνό) - μου κλέβουν ρεύμα ...

    Έχω κάνει διάφορες κινήσεις για να τους πιάσω στα πράσα αλλά δεν κατέστει δυνατό
    Έχω κλείσει τον γενικό (που αν το κάνεις αυτό δεν παίρνει και ο άλλος ρεύμα) και έχω κοιτάξει το ρολόι αν γυρίζει αλλά δεν γυρίζει -
    Έχω φέρει ηλεκτρολόγο για τυχόν διαρροή στο σπίτι απο πρίζες, ηλ. συσκευές και τα λοιπά και δεν βρήκε καμία διαρροή
    Έχω κάνει 2 φορές έλεγχο για ελαττωματικό μετρητή και δεν τον βρήκαν ελαττωματικό απο την δεη
    Πήγα στον Συνήγορο του Πολίτη που μετά απο έρευνα που έκανε μου είπε με λίγα λόγια ότι τα καίω και να προσέχω τί καταναλώνω και ότι άκρη με το υποκατάστημα της περιοχής μου που είναι της Νίκαιας δεν βγάζει άκρη, δεν συνεργάζονται και δεν συνεννοούνται - κατέστει αδύνατο να κάνουν οτιδήποτε εκεί ...
    Κρατάω εβδομαδιαίο τεφτέρι παρακολούθησης του ρολογιού μου και των κιλοβατώρων που αναγράφονται ... (η καταμέτρηση που κάνει η δεη συμφωνεί με αυτά που γράφει το ρολόι μου, οι κιλοβατώρες όμως είναι υπερβολικές - ούτε εργοστάσιο δεν καίει τόσες...)

    Και οι συνολικές κιλοβατώρες πρωινού βραδυνού είναι 8200 - με ηλιακό θερμοσύφωνα, χωρίς θέρμανση, με 2 πλυντήρια ρούχων την εβδομάδα εν ώρα μειωμένου, με μία τηλεόραση ανοικτή ας πούμε 20 ώρες την ημέρα, με οικονομικούς λαμπτήρες, και με μαγείρεμα ανα 2 ημέρες και αυτό μετά τις 11 το βράδυ που αρχίζει το μειωμένο και αποφυγή φούρνου και το πισί μου να καίει σίγουρα 8 ώρες την ημέρα, κατεβάζω του αντίστοιχους διακόπτες απο τον πίνακα όταν δεν βρίσκομαι στα δωμάτια που αντιστοιχούν αυτοί ... εκτός κουζίνας λόγω ψυγείου - και επειδή είμαι υπερυψωμένη κατοικία έχω κουδούνι κάτω στην είσοδο που και αυτό είναι πάντα στο ρεύμα ... Όλες οι πρίζες μου έχουν πολύπριζα που σηκώνουν τις ηλεκτρικές συσκευές, και ακόμα και όταν ο διακόπτης στον πίνακα του δωματίου που θα χρησιμοποιώ είναι ον, ότι δεν λειτουργείται έχει το πολύπριζό του κλειστό .

    Και ερωτώ :

    Για όνομα του Θεού ποιός μπορεί να με βοηθήσει να βγώ απο το πρόβλημα αυτό, που όχι μόνο με έχει συνεχώς στην τσίτα, στο άγχος, αλλά κοντεύω σε ηλικία 34 να πάθω έμφραγμα - εγκεφαλικό απο αυτό - άσε του ότι πιά δουλεύουμε για να πληρώνουμε το ρεύμα και πάλι χρωστάμε ... διάθεση για οτιδήποτε άλλο ... δεν υπάρχει πια ...

    ευχαριστώ εκ των προτέρων,

  2. #2
    Εγγραφή
    24-03-2006
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    843
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Ote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Fritz box 5530
    Path Level
    Fastpath
    "Και οι συνολικές κιλοβατώρες πρωινού βραδυνού είναι 8200"
    Aυτές οι κιλοβατόρες είναι τετραμήνου σίγουρα;
    Αλλοίμονο στον οδηγό που πάει γρήγορα επειδή έχει γρήγορο αμάξι και όχι επειδή ΑΥΤΟΣ είναι ικανός να κινηθεί γρήγορα!

  3. #3
    Εγγραφή
    20-11-2005
    Περιοχή
    Göteborg, Sweden
    Μηνύματα
    1.925
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10 Mbit
    ISP
    Comhem
    Path Level
    Fastpath
    Πάρε άλλο ηλεκτρολόγο και ελέξτε την καλωδίωση Όλη. Και όταν λέω όλη, να ξεκινήσετε από το ρολόι της δεή και ξυλώστε όλα τα μπουατ να βρείτε πιο καλώδιο πάει που. Σε τελευταίο έλεγχο που έκανα, όταν με φώναξαν, ο προηγούμενος ηλεκτρολόγος είχε ξεχάσει μια πρίζα σε άλλο διαμέρισμα.

    Έχεις καθόλου πρίζες στην εξωτερική μεριά του σπιτιού?

    Ξεκίνα να γράφεις 3 φορές την ημέρα τις κιλοβατόρες σου για αρχή, για να δούμε πότε γίνεται αυτή η κατανάλωση. Μεταξύ ποιών ωρών.

    Μπορεί η κλοπή σου να γίνεται πρίν τον γενικό

  4. #4
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Με κλειστό τον γενικό δεν γράφει, άρα όπως αναφέρθηκε, κράτα τεφτέρι να δεις τι ώρες πέφτουν οι κιλοβατώρες.

    Επίσης, το 8,200 για τι διάστημα είναι;
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  5. #5
    Εγγραφή
    02-02-2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    καλα ρε φιλε εγω ουτε 800 το διμηνο δεν ξοδευω. Εσυ πρεπει να δινεις ρευμα σε ολη τη γειτονια!! πήγαινε κατα τις 9 το βραδυ με εναν φιλο σου στον γενικο σου, αστον να ανοιγοκλεινει τον γενικο αυτος κ εσυ βγες στο μπαλκονι κ δες ποιο σπιτι γινεται χριστουγιεννιατικο δεντρο!! οτι κ να γινει κρατα μας ενημερους εχει πολυ ενδιαφερον το θεμα σου!

  6. #6
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.508
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Αν δεν πιάσει το παραπάνω που είναι σαν ιδέα πολύ καλή, διάβασε τα παρακάτω.
    Επειδή είχα και εγώ πρόβλημα με διαρροή, την οποία δεν βρήκε ο πρώτος ηλεκτρολόγος, έμαθα ότι μετριέται με ειδικό μηχάνημα, το οποίο δεν έχουν οι περισσότεροι ηλεκτρολόγοι, τουλάχιστον στην περιοχή που μένω.
    Στην περίπτωση μου έλυσαν τον κεντρικό πίνακα, αποσύνδεσαν την παροχή της ΔΕΗ έκλεισαν όλες τις πιθανές καταναλώσεις και τροφοδοτούσαν από το χειροκίνητο μηχάνημα ένα ένα κύκλωμα.

  7. #7
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    απο την στιγμή που κλείνοντας τον γενικό δεν περνά ρεύμα, με την βοήθεια ενός ηλεκτρολόγου κάνε το εξής. Παρε έναν μετρητή ηλεκτρονικό κατανάλωσης, και σε κάθε ασφάλεια θα στον συνδέσει ο ηλεκτρολόγος και θα τον αφήσεις εκεί δυο - τρείς μέρες. Με κατανάλωση 8200 που λές, λογικά σε κάποια ασφάλεια θα τρέχει πολύ, και επειτα αφού βρείς σε ποιά ασφάλεια γίνεται η μεγάλη κατανάλωση, μπορείς να διερευνήσεις τι συμβαίνει.

  8. #8
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    /halkidiki/ormylia
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    6.606
    Downloads
    35
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    25/5
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΟΡΜΥΛΙΑ
    Router
    mTik hAP aC²
    SNR / Attn
    (dB) / 22(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ένα πολύμετρο με αμπεροτσιμπίδα θα σε βοηθούσε να κάνεις μόνος σου δοκιμές... αλλά μπορεί να κάνεις κάτι και να γίνεις ψητός.

    Ο προηγούμενος ηλεκτρολόγος γνωρίζεις τι μέτρησε ακριβώς;

  9. #9
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prooved Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω κάνει 2 φορές έλεγχο για ελαττωματικό μετρητή και δεν τον βρήκαν ελαττωματικό απο την δεη

    ...με το υποκατάστημα της περιοχής μου που είναι της Νίκαιας δεν βγάζει άκρη, δεν συνεργάζονται και δεν συνεννοούνται - κατέστει αδύνατο να κάνουν οτιδήποτε εκεί
    Με δεδομένο το δεύτερο, πόσο σίγουρος είσαι για το πρώτο;;; Το πρώτο πράγμα που θα έκανα, θα ήταν να τσεκάρω το μετρητή μόνος μου. Ο πιο απλός τρόπος είναι να χρησιμοποιήσεις μία γνωστή σταθερή κατανάλωση, π.χ. ένα ηλεκτρικό καλοριφέρ ή μία λάμπα πυράκτωσης αρκετών Watt, και αφού βεβαιωθείς ότι τίποτε άλλο δεν τραβάει ρεύμα, βάλε το να δουλεύει μισή ώρα ή μία ώρα, και δες τί έγραψε ο μετρητής. Προσοχή μόνο, αν χρησιμοποιήσεις π.χ. ηλεκτρικό καλοριφέρ, μην το κόβει ο θερμοστάτης.

  10. #10
    Εγγραφή
    17-10-2011
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με δεδομένο το δεύτερο, πόσο σίγουρος είσαι για το πρώτο;;; Το πρώτο πράγμα που θα έκανα, θα ήταν να τσεκάρω το μετρητή μόνος μου. Ο πιο απλός τρόπος είναι να χρησιμοποιήσεις μία γνωστή σταθερή κατανάλωση, π.χ. ένα ηλεκτρικό καλοριφέρ ή μία λάμπα πυράκτωσης αρκετών Watt, και αφού βεβαιωθείς ότι τίποτε άλλο δεν τραβάει ρεύμα, βάλε το να δουλεύει μισή ώρα ή μία ώρα, και δες τί έγραψε ο μετρητής. Προσοχή μόνο, αν χρησιμοποιήσεις π.χ. ηλεκτρικό καλοριφέρ, μην το κόβει ο θερμοστάτης.
    Δεν είμαι για τίποτα σίγουρη ... απλά σας κατέθεσα την κατάσταση των πραγμάτων όπως έγιναν και τα έζησα ...

    ........Auto merged post: prooved πρόσθεσε 1 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RyDeR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα πολύμετρο με αμπεροτσιμπίδα θα σε βοηθούσε να κάνεις μόνος σου δοκιμές... αλλά μπορεί να κάνεις κάτι και να γίνεις ψητός.

    Ο προηγούμενος ηλεκτρολόγος γνωρίζεις τι μέτρησε ακριβώς;
    Τί να σου πώ έτσι έδιχνε - είχε και ένα μηχάνημα μαζί - έκανε αλλαγές και στα καλώδια για να μην μου πέφτουν οι ασφάλειες σε κάποια δωμάτια - με το μηχάνημα έλεξε όλες τις πρίζες ...

    ........Auto merged post: prooved πρόσθεσε 1 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο πιο απλός τρόπος είναι να χρησιμοποιήσεις μία γνωστή σταθερή κατανάλωση, π.χ. ένα ηλεκτρικό καλοριφέρ ή μία λάμπα πυράκτωσης αρκετών Watt, και αφού βεβαιωθείς ότι τίποτε άλλο δεν τραβάει ρεύμα, βάλε το να δουλεύει μισή ώρα ή μία ώρα, και δες τί έγραψε ο μετρητής. Προσοχή μόνο, αν χρησιμοποιήσεις π.χ. ηλεκτρικό καλοριφέρ, μην το κόβει ο θερμοστάτης.
    Το κρατάω και θα το κάνω και αυτό !

    ........Auto merged post: prooved πρόσθεσε 1 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο την στιγμή που κλείνοντας τον γενικό δεν περνά ρεύμα, με την βοήθεια ενός ηλεκτρολόγου κάνε το εξής. Παρε έναν μετρητή ηλεκτρονικό κατανάλωσης, και σε κάθε ασφάλεια θα στον συνδέσει ο ηλεκτρολόγος και θα τον αφήσεις εκεί δυο - τρείς μέρες. Με κατανάλωση 8200 που λές, λογικά σε κάποια ασφάλεια θα τρέχει πολύ, και επειτα αφού βρείς σε ποιά ασφάλεια γίνεται η μεγάλη κατανάλωση, μπορείς να διερευνήσεις τι συμβαίνει.
    Το κρατώ να το κάνω και αυτό !!

    ........Auto merged post: prooved πρόσθεσε 1 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manolis_karas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν πιάσει το παραπάνω που είναι σαν ιδέα πολύ καλή, διάβασε τα παρακάτω.
    Επειδή είχα και εγώ πρόβλημα με διαρροή, την οποία δεν βρήκε ο πρώτος ηλεκτρολόγος, έμαθα ότι μετριέται με ειδικό μηχάνημα, το οποίο δεν έχουν οι περισσότεροι ηλεκτρολόγοι, τουλάχιστον στην περιοχή που μένω.
    Στην περίπτωση μου έλυσαν τον κεντρικό πίνακα, αποσύνδεσαν την παροχή της ΔΕΗ έκλεισαν όλες τις πιθανές καταναλώσεις και τροφοδοτούσαν από το χειροκίνητο μηχάνημα ένα ένα κύκλωμα.
    Νομίζω οτι ουσιαστικά ... αυτό έκανε και αυτός ... τί εννοείς αποσυνέδεσαν την παροχή της ΔΕΗ ??

    ........Auto merged post: prooved πρόσθεσε 6 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PASCHAL Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλα ρε φιλε εγω ουτε 800 το διμηνο δεν ξοδευω. Εσυ πρεπει να δινεις ρευμα σε ολη τη γειτονια!!

    άστα να πάνε "φιλαράκο" μου


    πήγαινε κατα τις 9 το βραδυ με εναν φιλο σου στον γενικο σου, αστον να ανοιγοκλεινει τον γενικο αυτος κ εσυ βγες στο μπαλκονι κ δες ποιο σπιτι γινεται χριστουγιεννιατικο δεντρο!!

    μες την τρέλα και την αγωνία μου έριξα ένα γέλίο , να είσαι καλά ! θα το κάνω (αν και δύσκολο να δώ για όλους) βράδυ - γιατί όλοι κλείνουν τα πατζούρια τους ... αλλά σίγουρα θα το κάνω και σίγουρα θα το ψάξω σε στιγμές που θα βλέπω φώς - και ας μην είναι σε ένα βράδυ !!


    οτι κ να γινει κρατα μας ενημερους εχει πολυ ενδιαφερον το θεμα σου!

    Βασικά νά 'στε καλά !! Είχε μεγάλη ανταπόκριση το θέμα μου και μαζί θα την βρούμε την άκρη !!

    ........Auto merged post: prooved πρόσθεσε 3 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με κλειστό τον γενικό δεν γράφει, άρα όπως αναφέρθηκε, κράτα τεφτέρι να δεις τι ώρες πέφτουν οι κιλοβατώρες.

    Ναί θα το ψάξω ...

    Επίσης, το 8,200 για τι διάστημα είναι;

    τετράμηνο - ημερήσιο & νυχτερινό
    συνολικά
    4,900 ημερίσιο 3,300 νυχτερινό
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος prooved : 18-10-11 στις 10:38. Αιτία: auto merged post

  11. #11
    Εγγραφή
    24-04-2007
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    781
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    CONN-X
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    VIGOR 2700
    SNR / Attn
    43(dB) / 10(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prooved Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρειάζομαι την βοήθειά σας και τα φώτα σας ...

    Μένω σε μονοκατοικία με ενοίκιο - έχω τριφασικό ρεύμα - έχω κανονικό & μειωμένο (βραδυνό) - μου κλέβουν ρεύμα ...

    Έχω κάνει διάφορες κινήσεις για να τους πιάσω στα πράσα αλλά δεν κατέστει δυνατό
    Έχω κλείσει τον γενικό (που αν το κάνεις αυτό δεν παίρνει και ο άλλος ρεύμα) και έχω κοιτάξει το ρολόι αν γυρίζει αλλά δεν γυρίζει -
    Έχω φέρει ηλεκτρολόγο για τυχόν διαρροή στο σπίτι απο πρίζες, ηλ. συσκευές και τα λοιπά και δεν βρήκε καμία διαρροή
    Έχω κάνει 2 φορές έλεγχο για ελαττωματικό μετρητή και δεν τον βρήκαν ελαττωματικό απο την δεη
    Πήγα στον Συνήγορο του Πολίτη που μετά απο έρευνα που έκανε μου είπε με λίγα λόγια ότι τα καίω και να προσέχω τί καταναλώνω και ότι άκρη με το υποκατάστημα της περιοχής μου που είναι της Νίκαιας δεν βγάζει άκρη, δεν συνεργάζονται και δεν συνεννοούνται - κατέστει αδύνατο να κάνουν οτιδήποτε εκεί ...
    Κρατάω εβδομαδιαίο τεφτέρι παρακολούθησης του ρολογιού μου και των κιλοβατώρων που αναγράφονται ... (η καταμέτρηση που κάνει η δεη συμφωνεί με αυτά που γράφει το ρολόι μου, οι κιλοβατώρες όμως είναι υπερβολικές - ούτε εργοστάσιο δεν καίει τόσες...)

    Και οι συνολικές κιλοβατώρες πρωινού βραδυνού είναι 8200 - με ηλιακό θερμοσύφωνα, χωρίς θέρμανση, με 2 πλυντήρια ρούχων την εβδομάδα εν ώρα μειωμένου, με μία τηλεόραση ανοικτή ας πούμε 20 ώρες την ημέρα, με οικονομικούς λαμπτήρες, και με μαγείρεμα ανα 2 ημέρες και αυτό μετά τις 11 το βράδυ που αρχίζει το μειωμένο και αποφυγή φούρνου και το πισί μου να καίει σίγουρα 8 ώρες την ημέρα, κατεβάζω του αντίστοιχους διακόπτες απο τον πίνακα όταν δεν βρίσκομαι στα δωμάτια που αντιστοιχούν αυτοί ... εκτός κουζίνας λόγω ψυγείου - και επειδή είμαι υπερυψωμένη κατοικία έχω κουδούνι κάτω στην είσοδο που και αυτό είναι πάντα στο ρεύμα ... Όλες οι πρίζες μου έχουν πολύπριζα που σηκώνουν τις ηλεκτρικές συσκευές, και ακόμα και όταν ο διακόπτης στον πίνακα του δωματίου που θα χρησιμοποιώ είναι ον, ότι δεν λειτουργείται έχει το πολύπριζό του κλειστό .

    Και ερωτώ :

    Για όνομα του Θεού ποιός μπορεί να με βοηθήσει να βγώ απο το πρόβλημα αυτό, που όχι μόνο με έχει συνεχώς στην τσίτα, στο άγχος, αλλά κοντεύω σε ηλικία 34 να πάθω έμφραγμα - εγκεφαλικό απο αυτό - άσε του ότι πιά δουλεύουμε για να πληρώνουμε το ρεύμα και πάλι χρωστάμε ... διάθεση για οτιδήποτε άλλο ... δεν υπάρχει πια ...

    ευχαριστώ εκ των προτέρων,
    θα κανεις κατι πολυ απλο , θα κατεβάσεις ολες τις ασφαλειες αλλά όχι τον γενικό .
    Αν δεις κατανάλωση σημαίνει ότι πέρνει και κάποιος άλλος απο τον πίνακα σου ρεύμα .
    Φωνάζεις ηλεκτρολόγο να λύσει τον πίνακα και να δει που πάνε οι καλωδιώσεις.
    Επίσης καλό είναι να τσεκάρεις εξωτερικά αν υπάρχουν καλώδια -κανάλια που δείχνουν να βγαίνουν εκτός σπιτιού.

    Υ.Γ
    δοκίμασε να αποσυνδέσεις την κουζίνα μήπως τυχον αυτή σου δημιουργεί την κατανάλωση

  12. #12
    Εγγραφή
    17-10-2011
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από odys2008 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάρε άλλο ηλεκτρολόγο και ελέξτε την καλωδίωση Όλη. Και όταν λέω όλη, να ξεκινήσετε από το ρολόι της δεή και ξυλώστε όλα τα μπουατ να βρείτε πιο καλώδιο πάει που. Σε τελευταίο έλεγχο που έκανα, όταν με φώναξαν, ο προηγούμενος ηλεκτρολόγος είχε ξεχάσει μια πρίζα σε άλλο διαμέρισμα.

    χαχα έλεος πιά ! Καμία εμπιστοσύνη σε κανέναν

    Έχεις καθόλου πρίζες στην εξωτερική μεριά του σπιτιού?

    όχι - μόνο διακόπτες στην πυλωτή - γκαράζ μου - το ρολόι βέβαια είναι εκτός σπιτιού ... σε ντουλάπι στην είσοδο του σπιτιού, που απο τότε που πήραμε το λογαριασμό, έχουμε βάλει αλυσίδες και λουκέτα για να μήν ανοίγουν - γιατί αυτά υποτίθεται ότι πρέπει να είναι ανοιχτά, ούτως έστε να έχει πρόσβαση η ΔΕΗ για την καταμέτρηση ... και βέβαια είμαι εγώ σπίτι για να τους ανοίγω ! Να μήν μιλήσω δε για την τρελή συμπεριφορά αυτού που έρχεται που μας την λέει ότι εμείς κλέβουμε και φωνάζει και μας κάνει ρεζίλι στις άλλες μονοκατοικίες & τριτοκατοικίες - τον γαμ..λη ...

    Ξεκίνα να γράφεις 3 φορές την ημέρα τις κιλοβατόρες σου για αρχή, για να δούμε πότε γίνεται αυτή η κατανάλωση. Μεταξύ ποιών ωρών.

    Θα το κάνω και αυτό ...

    Μπορεί η κλοπή σου να γίνεται πρίν τον γενικό
    Ναι το έμαθα και αυτό - και σε αυτή την περίπτωση τί γίνεται ?? τί κάνω ??

    ........Auto merged post: prooved πρόσθεσε 1 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim68 Εμφάνιση μηνυμάτων
    "Και οι συνολικές κιλοβατώρες πρωινού βραδυνού είναι 8200"
    Aυτές οι κιλοβατόρες είναι τετραμήνου σίγουρα;
    Σου κάνει εντύπωση έ ?? Εμένα να δεις τι μου έχει κάνει σωματικός και ψυχικώς αυτή η κατάσταση ...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος prooved : 18-10-11 στις 10:51. Αιτία: auto merged post

  13. #13
    Εγγραφή
    27-05-2005
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Πριν κάνεις όλα τα περίπλοκα που αναφέρονται πιο πάνω, κάνε κάτι απλό:

    Βγάλε από τις πρίζες ΤΑ ΠΑΝΤΑ και κλείσε όλους τους διακόπτες. Προσοχή, δεν θα κατεβάσεις ασφάλειες! Με τον τρόπο αυτό, το σπίτι σου δεν θα καταναλώνει ηλεκτρικό ενώ όμως η εγκατάσταση του σπιτιού σου θα ηλεκτροδοτείται. Κάτω από αυτέ τις συνθήκες, ο μετρητής της ΔΕΗ δεν θα πρέπει να γυρίζει.

    Αν γυρίζει, τότε συμβαίνει ένα από τρία πράγματα: Η δεν τα έχεις κλείσει όλα, η υπάρχει διαρροή στην εγκατάσταση, ή υπάρχει παροχή που ηλεκτροδοτείται από την εγκατάστασή σου εκτός της οικίας σου και αυτό θέλει άμεσο ψάξιμο.

    Κάτι πολύ ενδιαφέρον είναι ή εξαιρετικά υψηλή κατανάλωση νυχτερινού, διότι το νυχτερινό είναι λίγες σχετικά ώρες το εικοσιτετράωρο και σε γενικές γραμμές χωρίς δραστηριότητα, το καλοκαίρι π.χ. 23:00 με 07:00. Αυτό μου λέει ότι μια ομοίου ύψους κατανάλωση υπάρχει ενσωματωμένη στο ημερήσιο και ότι σε γενικές γραμμές η πραγματική κατανάλωση σου είναι 4,900-3,300=1,600 KWh το τετράμηνο χοντρά-χοντρά.

  14. #14
    Εγγραφή
    17-10-2011
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MADx2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα κανεις κατι πολυ απλο , θα κατεβάσεις ολες τις ασφαλειες αλλά όχι τον γενικό .
    Αν δεις κατανάλωση σημαίνει ότι πέρνει και κάποιος άλλος απο τον πίνακα σου ρεύμα .
    Φωνάζεις ηλεκτρολόγο να λύσει τον πίνακα και να δει που πάνε οι καλωδιώσεις.
    Επίσης καλό είναι να τσεκάρεις εξωτερικά αν υπάρχουν καλώδια -κανάλια που δείχνουν να βγαίνουν εκτός σπιτιού.

    Υ.Γ
    δοκίμασε να αποσυνδέσεις την κουζίνα μήπως τυχον αυτή σου δημιουργεί την κατανάλωση
    κάτι έχω που είναι υποτίθεται του ΟΤΕ και τα άλλα πρέπει να είναι ΔΕΗ τα οποία όμως όλοι κοίταξαν και μου είπαν ότι δεν με νοιάζουν αυτά - τώρα όλοι να έκαναν λάθος ??
    Θα βγάλω φωτογραφίες να σας δείξω να μου πείς ειδικότερα ... !


    ........Auto merged post: prooved πρόσθεσε 2 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παιδιά ευχαριστώ όλους σας για την άμεση ανταπόκριση και συμμετοχή σας στο πρόβλημά μου !!

    ........Auto merged post: prooved πρόσθεσε 8 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kefalari Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν κάνεις όλα τα περίπλοκα που αναφέρονται πιο πάνω, κάνε κάτι απλό:

    Βγάλε από τις πρίζες ΤΑ ΠΑΝΤΑ και κλείσε όλους τους διακόπτες. Προσοχή, δεν θα κατεβάσεις ασφάλειες! Με τον τρόπο αυτό, το σπίτι σου δεν θα καταναλώνει ηλεκτρικό ενώ όμως η εγκατάσταση του σπιτιού σου θα ηλεκτροδοτείται. Κάτω από αυτέ τις συνθήκες, ο μετρητής της ΔΕΗ δεν θα πρέπει να γυρίζει.

    Λογικά θα γυρίζει γιατί παίρνει ένα ελάχιστο ρεύμα το κουδούνι της εισόδου ... ε ?

    Αν γυρίζει, τότε συμβαίνει ένα από τρία πράγματα: Η δεν τα έχεις κλείσει όλα, η υπάρχει διαρροή στην εγκατάσταση, ή υπάρχει παροχή που ηλεκτροδοτείται από την εγκατάστασή σου εκτός της οικίας σου και αυτό θέλει άμεσο ψάξιμο.

    Κάνεις πιο συγκεκριμένο το " άμεσο ψάξιμο " και να μπείς στο διαταύτα - στο πώς θα το ψάξω ακριβώς ??

    Κάτι πολύ ενδιαφέρον είναι ή εξαιρετικά υψηλή κατανάλωση νυχτερινού, διότι το νυχτερινό είναι λίγες σχετικά ώρες το εικοσιτετράωρο και σε γενικές γραμμές χωρίς δραστηριότητα, το καλοκαίρι π.χ. 23:00 με 07:00. Αυτό μου λέει ότι μια ομοίου ύψους κατανάλωση υπάρχει ενσωματωμένη στο ημερήσιο και ότι σε γενικές γραμμές η πραγματική κατανάλωση σου είναι 4,900-3,300=1,600 KWh το τετράμηνο χοντρά-χοντρά.
    Κοίτα η κατανάλωσή μας γίνεται βράδυ όσον αφορά την κατανάλωση - πλένουμε μαγειρεύουμε - ανοίγουμε πισί - και τον οικονομικό λαμπτήρα του δωματίου που είμαστε ... Αλλά σε αυτό που λες με την πραγματική κατανάλωση θές να επεκταθείς για να με βοηθήσεις καλύτερα ??

    ........Auto merged post: prooved πρόσθεσε 6 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από odys2008 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά είναι τα δικά σου στοιχεία

    Τύπος: ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα: 13749/1010
    ISP: Conn-x OTE
    DSLAM: Ο.Τ.Ε. - ΛΗΤΗΣ
    Router: Netgear DGN3500
    SNR / Attn: 9(dB) / 27.9(dB)


    - πές μου πώς θα βρώ τα δικά μου σωστά να τα γράψω και εγώ !!

    ........Auto merged post: prooved πρόσθεσε 6 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MADx2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υ.Γ
    δοκίμασε να αποσυνδέσεις την κουζίνα μήπως τυχον αυτή σου δημιουργεί την κατανάλωση
    εννοείς την ηλεκτρική κουζίνα που μαγειρεύω έ ?? ναι θα το κάνω και αυτό
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος prooved : 18-10-11 στις 11:22. Αιτία: auto merged post

  15. #15
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με απλή αριθμητική.... 3,300KWh δια 120 μέρες (τετράμηνο) δια 8 ώρες που διαρκεί το νυχτερινό, το μέσο "νυχτερινό" σου φορτίο είναι 3,44KW - διαρκώς! Εϊναι τερατώδες, εκτός εάν αφήνεις το θερμοσίφωνα αναμμένο συνέχεια και τη βρύση του ζεστού ανοιχτή. 'Η ο μετρητής σου γράφει ό,τι θέλει, ή κάποιος σε κλέβει πολύ χοντρά - τόσο χοντρά όμως, που τείνω να πιστέψω το πρώτο, εκτός αν δίνεις ρεύμα σε ολόκληρη πολυκατοικία.

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας