Σελ. 3 από 61 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 915

Θέμα: Netgear DGN2200

  1. #31
    Εγγραφή
    09-11-2011
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Γεια και από εμένα

    Είναι το πρώτο μου post και ήθελα να ευχαριστήσω τον κόσμο του forum για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες που έχω βρει ανά καιρούς.

    Λοιπόν σήμερα πήρα το DGN2200 ως αντικατάσταση του DGN2000, αφού το δεύτερο παρουσίασε τη γνωστή βλάβη με το ethernet να μη λειτουργεί σωστά σε όλες τις θύρες και να μη μπορεί να συνγχρονίσει πάνω από 10mbps. Πέρασα και μια μικρή περιπέτεια στο πλαίσιο όπου μου έδιναν ως αντικατάσταση το TP-LINK W8961ND (με την εγγύηση "εφ'ορου ζωής" του DGN2000), παρά την απαίτησή μου να πάρω πάλι προϊόν Netgear αφού είχα στο παρελθόν επενδύσει και σε Netgear wireless USB δέκτη για να συνεργάζονται καλά. Αφού δεν έβγαλα άκρη έτσι, ζήτησα να επιβαρυνθώ τη διαφορά ανάμεσα στο TP-Link και το DGN2200, αλλά τότε πληροφορήθηκα ότι αν δεν κρατούσα το TP-Link θα έπρεπε να επιβαρυνθώ τη διαφορά ανάμεσα στο DGN2200 και το DGN2000 (!!!) (που κοστολογείται από τη Netgear 30euro αντί για το TP-Link που το πλαίσιο χρεώνει 54euro). Τελικά φυσικά δεν μπόρεσα να βρω το δίκιο μου και αναγκάστηκα να πληρώσω την πλήρη διαφορά γιατί δεν ήθελα να μπλέξω με ασυμβατότητα router και USB receiver. Συγνώμη για τον γκρινιάρικο πρόλογο αλλά αγανάκτισα αρκετά σήμερα.

    Ήθελα και εγώ να ρωτήσω σχετικά με το modfs firmware και το SNR tweak.
    Την προηγούμενη βδομάδα προσπαθώντας να κάνω troubleshoot το πρόβλημα του DGN2000 και διαβάζοντας σχετικά threads εδώ, ανακάλυψα τον κόσμο του SNR και κατάφερα πριν επιστρέψω το DGN2000 να πειράξω το SNR του αρχικά μέσω telnet και στη συνέχεια μέσω του DGteam firmware, έχοντας αρκετά θετικά αποτελέσματα (Noise Margin γύρω στο 6 από αρχικό 11).

    Σήμερα κατάφερα να βάλω το modfs 0.2 και το αντίστοιχο 11.04 firmware στο DGN2200. Το πρόβλημα είναι ότι το πείραγμα του SNR στη σελίδα setup στο web interface του modfs δε φαίνεται να κάνει καμιά διαφορά στο Noise Margin. Ενεργοποιώντας όμως την υπηρεσία telnet μέσω modfs και κάνοντας μια πρώτη απόπειρα με adsl configure --snr 50 έριξα το Noise Margin από 11.2 στο 8.2 και ανέβηκα γύρω 1,5mbps !
    Το θέμα είναι ότι με ενδιαφέρει αυτό να γίνεται μεσω του modfs ώστε να μη χάνεται η ρύθμιση μετά από reboot. Καθε πρόταση είναι ευπρόσδεκτη.

    επισυνάπτω και τα στατιστικά που μου δίνει το dmt αν βοηθάνε, παρ'ότι προσωπικά δε μου δίνουν καμιά πληροφορία.

    Επίσης, υπάρχει κάποιος τρόπος να ελέγχω την απόδοση της γραμμής ανάλογα με την αυξομείωση του SNR ώστε να βρω την ιδανική τιμή που δεν επιβαρύνει τη σταθερότητα?
    Το retain script tweak του modfs είναι χρήσιμο? (επίσης δεν είδα κάποια αποτελέσματα με την ενεργοποίηση του)

    Κάθε άλλη πρόταση για βελτίωση της σύνδεσης ή όποια άλλη χρήσιμη ρύθμιση του DGN2200 φυσικά είναι καλοδεχούμενη.

    Ευχαριστώ
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails dmt20111109_2122.jpg  


  2. #32
    Εγγραφή
    24-03-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    744
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2.800 kbps / 970 kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΑΡΚΙΖΑ
    Router
    Netgear DGN 2200
    SNR / Attn
    6(dB) / 63(dB)
    Path Level
    Fastpath
    φιλε μου με ποια εκδοση του dmt tools δουλευεις το dgn2200? Εγω οσες και να δοκιμασα καμια δεν επαιζε , αυτο βεβαια πριν βαλω το custom firmware .Εχω της εξης ερωτησεις: 1)Τωρα που εχω custom firmware θα μπορω να τρεξω dmtools? 2) πρεπει να εχω μόνιμα το φλασακι επανω στο ρουτερ η μπορω και να το βγαζω? 3)Οταν το βγαζω θα χανονται οι ρυθμίσεις η οχι? 4)Υπαρχει τροπος να μπαίνω σε modfs χωρης το φλασακι? Ξερω οτι σας κουρασα αλλα αν μου απαντήσετε θα με βοηθήσετε πολυ

  3. #33
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    564
    Downloads
    70
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Mbit - 500Mbit
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritzBox 7590
    Πρωτα TelnetEnable http://www.myopenrouter.com/download...nable-Utility/
    και μετα DMT 8.07.
    King For A Day,Fool For A Lifetime...

  4. #34
    Εγγραφή
    24-03-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    744
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2.800 kbps / 970 kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΑΡΚΙΖΑ
    Router
    Netgear DGN 2200
    SNR / Attn
    6(dB) / 63(dB)
    Path Level
    Fastpath
    thanks φιλε στα υπολοιπα ξερει κανεις να μου πει? και κατι ακομα οπως λεει ο φιλος μας ποιο πανω αν μπορουμε να ενεργοποιησουμε το telnet μπορουμε να κανουμε ολες της ρυθμισης του modfs με telnet? Αν ειναι ετσι τοτε γιατι να μπλεκουμε με custom firmwares?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος TEO2202 : 10-11-11 στις 12:34.

  5. #35
    Εγγραφή
    09-11-2011
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Γεια

    Χτες το βράδυ μετά από πολλές απόπειρες, restart, διαφορετικά φλασάκια (για αρκετή ώρα δεν μου έτρεχε καθόλου το modfs με κάποιο φλασάκι) κατάφερα να κάνω τις ρυθμίσεις του SNR να λειτουργούν σωστά. Νομίζω το πιο σημαντικό για να συμβεί αυτό ήταν να εγκαταστήσω τα extra packages που αναφέρονται στο post #4 αυτού του thread http://www.hwupgrade.it/forum/showthread.php?t=2297494 και ιδιαίτερα νομίζω τα adslsettings και tweaks (εγκατέστησα και τα άλλα, αλλά όχι αυτά για τα οποία είχα την επιφύλαξη ότι μπορεί να αναφέρονται αποκλειστικά σε προηγούμενη έκδοση του firmware). Για όποιον ενδιαφέρεται η εγκατάσταση γίνεται μέσω του web interface του modfs, όπου πρέπει πρώτα να απεγκατασταθούν οι προηγούμενες εκδόσεις των ίδιων packages που εγκαθίστανται.

    Μετά από αρκετό tweaking του SNR κατέληξα στο ~22% που μου δίνει ~6.5db ανεβάζοντας το dlrate από ~13800 στα ~16800 (!). Το μέτρο σύγκρισης κάθε φορά που πείραζα την τιμή ήταν η πραγματική ταχύτητα κατεβάσματος ενός συγκεκριμένου αρχείου και το αν έπεφτε η γραμμή κατά τη διαδικασία. Πειραματίστηκα και με το retrain script και το Seamless Rate Adaptation (SRA). Τελικά νομίζω πως το πρώτο μου δημιουργεί προβλήματα (χρησιμοποιώντας και Ping IP), ενώ το δεύτερο δε φαίνεται να κάνει κάτι κακό (αν και δεν είμαι σίγουρος ότι υποστηρίζεται από τη HOL). Επίσης παρατήρησα και τα στατιστικά που εμφανίζει το modfs από status>adsl info>extended και από ότι βλέπω έχω πάρα πολλά FEC και κάμποσα UAS, CRC και ES που φαντάζομαι ότι είναι errors αλλά δυστυχώς δε μπορώ να τα ερμηνεύσω παραπάνω. Επισυνάπτω και ένα screenshot από DMT.

    @TEO
    Χρησιμοποίησα το DMT 8.07 (χωρίς special logon) αλλά δε χρειάστηκε να κάνω telnetenable που το είχα κοιτάξει αρχικά και μου είχε φανεί πιο πολύπλοκο σα διαδικασία. Απλά αφού εγκατέστησα το modfs (firmware και binary στο φλασάκι) ενεργοποίησα το telnet από modfs web interface > services > main. Και ακολούθως μπόρεσα να τρέξω το DMT. Νομίζω όμως ότι πρέπει να είναι εγκατεστημένο το φλασάκι για να είναι δυνατή η υποστήριξη για telnet service. Τα μόνα που παραμένουν αν τα ρυθμίσεις και βγάλεις το φλασάκι (αν έχω καταλάβει σωστά) είναι η ρύθμιση του SNR και η ενεργοποίηση του Retrain Script. και όχι, δε νομίζω ότι μπορείς να μπαίνεις στο interface του modfs χωρίς το φλασάκι...
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails dmt20111110_1207.png  


  6. #36
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    564
    Downloads
    70
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Mbit - 500Mbit
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritzBox 7590
    Ακριβως οπως τα λες ειναι
    King For A Day,Fool For A Lifetime...

  7. #37
    Εγγραφή
    24-03-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    744
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2.800 kbps / 970 kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΑΡΚΙΖΑ
    Router
    Netgear DGN 2200
    SNR / Attn
    6(dB) / 63(dB)
    Path Level
    Fastpath
    thanks 4dbox αν ξερεις να μου απαντησης και σε: αν μπορουμε να ενεργοποιησουμε το telnet μπορουμε να κανουμε ολες της ρυθμισης του modfs με telnet? Αν ειναι ετσι τοτε γιατι να μπλεκουμε με custom firmwares?

    ........Auto merged post: TEO2202 πρόσθεσε 5 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    αρα οταν βγάλω το φλασακι επιλογή για wake on lan δεν θα λειτουργεί . Με λιγα λογια θελει μόνιμα καρφωμένο usb επανω θα υπάρξει κανενα πρόβλημα με αυτο?Αν θες πες λιγο ποιο αναλυτικά αυτο με το extra packages γιατι ειμαι λιγο νεος σε αυτα τα κολπα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος TEO2202 : 10-11-11 στις 16:01. Αιτία: auto merged post

  8. #38
    Εγγραφή
    09-11-2011
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Δυστυχώς και εγώ είμαι νέος σε όλα αυτά -- πριν καμιά 10ριά μέρες άρχισα να ψάχνω στις σελίδες του φόρουμ για να βρω γιατί δεν παίζουν οι θύρες ethernet του μακαρίτη DGN2000 και συμπτωματικά ανακάλυψα όλη την ιστορία περί telnet, SNR και custom firmwares. Διαβάζοντας κάποια σχετικά threads μπόρεσα κουτσά στραβά να εφαρμόσω κάποια από αυτά. Ίσως κάποιος ειδικότερος μπορεί να βοηθήσει περισσότερο...

    Πάντως, με τις μισές γνώσεις που απέκτησα νομίζω ότι αν θέλεις να κάνεις το tweak με το DMT θα πρέπει να το κάνεις κάθε φορά που κάνεις restart to router (εκτός κι αν υπάρχει κάποια ρουτίνα του DMT που τρέχει αυτόματα κάθε φορά)

    Το πλεονέκτημα του modfs είναι ότι oi ρυθμίσεις που κάνεις από εκεί διατηρούνται για πάντα στη μνήμη του router εφ'όσον δε βγάλεις το USB. Αλλά αν ενδιαφέρεσαι αποκλειστικά και μόνο για το SNR tweak και το κάνεις μέσω του modfs ακόμα και αν βγάλεις το USB η ρύθμιση διατηρείται στη μνήμη του router. Για το WOL δυστυχώς δε γνωρίζω αλλά φαντάζομαι ότι θα λειτουργεί μόνο με το φλασάκι πάνω στο router.

    Όσο για τα packages τα κατεβάζεις από εδώ
    http://www.hwupgrade.it/forum/showpo...64&postcount=4

    και συγκεκριμένα μάλλον
    Comuni:
    minidlna-0.2.build196
    https-0.1.build121
    Specifici per DGN2200:
    adslsettings-0.3.build195.tar.gz (solo per firmware 11.04)
    tweaks-0.2.build197.tar.gz (solo per firmware 11.04)
    wifi_settings-0.3.build180.tar.gz
    basicinfo-0.2.build132.tar.gz
    timezone-0.2.build139.tar.gz

    και τα εγκαθιστάς με τη διαδικασία που περιέγραψα παραπάνω. πχ για το adslsettings
    πας στο web interface του modfs και εκεί
    administration > package manager > επίλεγεις το adslsettings > remove > choose package / browse > επιλέγεις το αρχείο adslsettings-0.3.build195.tar.gz που έχεις κατεβάσει > install
    ομοίως και για τα υπόλοιπα κάνεις remove και install

  9. #39
    Εγγραφή
    24-03-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    744
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2.800 kbps / 970 kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΑΡΚΙΖΑ
    Router
    Netgear DGN 2200
    SNR / Attn
    6(dB) / 63(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ευχαριστω φιλε

  10. #40
    Εγγραφή
    24-03-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    744
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2.800 kbps / 970 kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΑΡΚΙΖΑ
    Router
    Netgear DGN 2200
    SNR / Attn
    6(dB) / 63(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παιδια εβαλα τωρα ενα άλλο φλασακι και δεν παιζει. Ειναι συμβατο με ολα τα φλασακια η με ορισμενα μονο? Το φλασακι το εχω δοκιμασει στο pc και παιζει κανονικα του εχω κανει και format fat32 και το λαμπακι του ρουτερ αναβει κανονικα το βλεπει και το βλεπω και στο μενου του ρουτερ. Μεσα στο φλασακι εχω βαλει το bin τι κανω λαθος παλι
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος TEO2202 : 11-11-11 στις 03:52.

  11. #41
    Εγγραφή
    24-03-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    744
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2.800 kbps / 970 kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΑΡΚΙΖΑ
    Router
    Netgear DGN 2200
    SNR / Attn
    6(dB) / 63(dB)
    Path Level
    Fastpath
    το πρόβλημα διορθώθηκε ολα ok τωρα εκανα install μονο το wifi settings γιατι τα αλλα υπάρχουν ήδη μέσα Τωρα το wifi εχει προεπιλογή -1 mW θελω να χαμηλώσω την ακτινοβολία τι πρέπει να ρυθμίσω ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος TEO2202 : 13-11-11 στις 19:36.

  12. #42
    Εγγραφή
    24-03-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    744
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2.800 kbps / 970 kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΑΡΚΙΖΑ
    Router
    Netgear DGN 2200
    SNR / Attn
    6(dB) / 63(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παιδια μου έχουν σπάσει τα νευρά τα φλασακια και τα custom firmware καλα πως γίνεται να δουλεύουν σε όλους καλά και σε έμενα οχι?. Κατι κανω λάθος βρε παιδια για βοηθήστε. Καταρχάς θα ηθελα να μου ξεκαθαρίσετε 1) αν υπάρχει custom firmware που να δουλεύει χωρίς φλασακι 2) αν υπάρχει bin σε φλασακι που να δουλεύει με oficial firmware.Εγω εχω κατεβάσει απο τα λινκ που μας δινει ο φίλος μας πιο πάνω , το firmware και το bin στο φλασακι . Εχω βαλει το modfs firmware και το bin στο φλασακι και στο usb και μια δουλεύει και μια οχι (εχω δοκιμάσει και αλα φλασακια) , ειδικά αν γινει ρεσταρτ στο μοντεμ. Απαντήστε μου σας παρακαλώ κι αν υπάρχει firmware χωρίς usb σας παρακαλώ βαλτε μου ενα link , γιατι εχω τσακωθεί με της μεταφράσεις . Εμενα το μονο που με ενδιαφέρει ειναι το WOL στην ουσια , τιποτα αλλο αν μπορω να αποφύγω ολο αυτο και να μπορω να φτιάξω το wol και με oficial firmware πειτε μου πως. Σας παρακαλώ ας μου απαντήσει κάποιος στα παραπάνω . Ευχαριστώ

  13. #43
    Εγγραφή
    24-03-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    744
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2.800 kbps / 970 kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΑΡΚΙΖΑ
    Router
    Netgear DGN 2200
    SNR / Attn
    6(dB) / 63(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsomis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι το εχω κανει 20 φορες.
    Αν καταλαβες καλα τρεχει μεσω Usb Flash Stick
    Το οποιο βαζεις επανω στον Router.
    Υπαρχει εκδοση με ενσωματωμενο το Modfs στο Firmware
    και εκδοση που τρεχει μονο απο Usb.
    Οποτε αν δεν θελεις,Δεν βαζεις το πειραγμενο και το τρεχεις απο Usb Stick.
    φιλε αναφέρεις εδω οτι υπαρχει και εκδοσή που τρεχει μονο απο φλασακι και δεν πειράζεις το official firmware έψαξα αλλα δεν βρήκα πουθενά κατι τέτοιο

  14. #44
    Εγγραφή
    24-03-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    744
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2.800 kbps / 970 kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΑΡΚΙΖΑ
    Router
    Netgear DGN 2200
    SNR / Attn
    6(dB) / 63(dB)
    Path Level
    Fastpath
    παιδιά μια βοήθεια ? κανείς?

  15. #45
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    564
    Downloads
    70
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Mbit - 500Mbit
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritzBox 7590
    Για το DGN3500 ελεγα.
    King For A Day,Fool For A Lifetime...

Σελ. 3 από 61 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Netgear] Netgear DGN2200
    Από Zangetsu στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-12, 08:57
  2. πωλείται router Netgear DGN2200
    Από TEO2202 στο φόρουμ Προσφορά - Ανενεργές Αγγελίες
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-11, 12:07
  3. Τι γινετε με netgear DGN2200 ?
    Από cinemusic στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-11, 10:04
  4. [Netgear] Asus DSL-N13 vs Netgear DGN2200
    Από Thansevi στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-10, 09:59

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας