Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Καλησπέρα παιδιά. Μια ερώτηση αν ξέρει καποιος.
    Έχω ένα asus n14u σε bridge mode και ένα tp link το οποίο παίρνει ip. Μπορω να έχω πρόσβαση στο asus μέσω ίντερνετ το οποιο όμως δεν παίρνει ip διευθυνση?
    Στο tp link το οποίο έχει κανονικά ip έχω ενργοποιημενο το remote access και έχω κανονικά πρόσβαση μέσω ίντερνετ στο web interface του.
    Υπάρχει τρόπος να βλέπω και το interface του asus?

  2. #2
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    τα ασος απο οσο ξερω δεν νομιζω να εχει καθαρο bridge οποτε πρεπει να σου δινει προσβαση
    Αν εχει τοτε δυσκολο γιατι θα βλέπει μονο το ραουτερ
    νομιζω σε τετοιες περιπτωσεις για να μην γινει μπερδεμα πρεπει το ασος και το τπ λινκ να εχουν διαφορετικες εσωτερικες ip, πχ 192.168.1.1 - 192.168.2.1, γιατι αν ειναι ιδιες τοτε θα εχεις προσβαση η στο ενα η στο αλλο και αναλογα την συνδεσμολογια

    Παντως στο ασος εχει δυνατοτητα σε remote access
    administration>system>Enable Web Access from WAN
    Γραφεις την ip του παροχου απο το οποιο browser και μετα θα εμφανιστει η σελιδα του ασος και κανεις log in, ετσι απλα
    (αν εχεις δυναμικη και αλλαξει θα πρεπει να ξερεις την καινουρια ip)
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  enable wan.png 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  6,1 KB 
ID: 169578

  3. #3
    Εγγραφή
    03-08-2014
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49995/4990
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Sp/port AirPort extr Asus
    Με Vpn εγω το εχω κανει.εχω bridge το speedport και το asus router, εχω ενεργοποιηςει το openvpn στο asus και βλεπω όλο το δίκτυο μου όπου κι αν βρίσκομαι.

  4. #4
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα ασος απο οσο ξερω δεν νομιζω να εχει καθαρο bridge οποτε πρεπει να σου δινει προσβαση
    Αν εχει τοτε δυσκολο γιατι θα βλέπει μονο το ραουτερ
    νομιζω σε τετοιες περιπτωσεις για να μην γινει μπερδεμα πρεπει το ασος και το τπ λινκ να εχουν διαφορετικες εσωτερικες ip, πχ 192.168.1.1 - 192.168.2.1, γιατι αν ειναι ιδιες τοτε θα εχεις προσβαση η στο ενα η στο αλλο και αναλογα την συνδεσμολογια

    Παντως στο ασος εχει δυνατοτητα σε remote access
    administration>system>Enable Web Access from WAN
    Γραφεις την ip του παροχου απο το οποιο browser και μετα θα εμφανιστει η σελιδα του ασος και κανεις log in, ετσι απλα
    (αν εχεις δυναμικη και αλλαξει θα πρεπει να ξερεις την καινουρια ip)
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  enable wan.png 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  6,1 KB 
ID: 169578
    Βάζω την ip του παρόχου αλλά μου βγάζει το interface του Tp Link γιατί αυτό κάνει κλήση ppoee και παίρνει ip από τον πάροχο. Το asus κλειδωνει μονο την γραμμή και συγχρονίζει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nek76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με Vpn εγω το εχω κανει.εχω bridge το speedport και το asus router, εχω ενεργοποιηςει το openvpn στο asus και βλεπω όλο το δίκτυο μου όπου κι αν βρίσκομαι.
    Μπορεις να μου πεις πως ακριβώς ρυθμίζεις το vpn?
    Το asus εχει εσωτερική ip 192.168.1.1 Και το tp link 192.168.1.2 και Επίσης την διεύθυνση ip του παρόχου. Σε ποιο θα βάλω vpn και πως ακριβώς θα το ρυθμισω για να βλέπω όλο το δίκτυο μου γιατί τώρα βλέπω μόνο του Tp Link.

  5. #5
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    τοτε δεν νομιζω να δωσει προσβαση στο ασος γιατι σε γεφυρωμα, ημιγεφυρωμα δεν δουλευουν ολες οι ρυθμισεις, εκτος και αν βαλεις το ασος να δουλευει κανονικα (χωρις pppoe relay) ... και στο το αλλο ραουτερ αν περασει η κλιση του ασος ... εγω το ειχα καταφερει με στατικη ip στον δευτερο ραουτερ (το πρωτο μοντεμ δουλευε κανονικα ουτε γεφυρα, ουτε pppoe passthrough ... αλλα δεν δοκιμασα ποτε το remote

    για κλεισε του τπ λινκ το remote access και αφησε ανοιχτο του ασος, αλλα μαλλον δεν θα παρεις καθολου προσβαση
    Θα το ρωτησω γιατι ενδιαφερει, αν δεν γινεται με το vpn που ειπε ο αλλος φιλος

  6. #6
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Ναι Μπάμπη το asus είναι σε ppoee relay. Αν θυμάσαι με έχεις βοηθήσει έχω το asus έτσι και από πίσω παίρνουν ip το Speedport για voip και το tp link άλλο ip για διαχειριση.
    Έκλεισα το remote από το tp link αλλά τώρα δεν βλέπω τίποτα μέσω ίντερνετ . Δεν γνωρίζω πως να ενεργοποιήσω το vpn και τι ρυθμίσεις να το κάνω . Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ .
    Το μόνο που μπορώ να δω τωρα μέσω ίντερνετ είναι το web interface του Tp Link.
    Πάντως στο τοπικό δίκτυο τα βλέπω κανονικά όλα τα ρουτερ.

  7. #7
    Εγγραφή
    03-08-2014
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49995/4990
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Sp/port AirPort extr Asus
    Εχει το tp link vpn server ;εγω εχω στο asus vpn γιατι αυτο βγαίνει στο ιντερνετ αν δεν πάρει ip με ppoe δεν παίζει ο vpn server.εχω γεφυρώσει το speedport στη θύρα 4 αφού του έκλεισα το DHCP και απενεργοποιηςα απο το port binding αυτή τη θύρα ,σε μια LAN στο asus σε ιδιο subnet.απο τη θύρα 1 του speedport που ειναι bridged πηγαίνω στη wan του asus.

  8. #8
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nek76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει το tp link vpn server ;εγω εχω στο asus vpn γιατι αυτο βγαίνει στο ιντερνετ αν δεν πάρει ip με ppoe δεν παίζει ο vpn server.εχω γεφυρώσει το speedport στη θύρα 4 αφού του έκλεισα το DHCP και απενεργοποιηςα απο το port binding αυτή τη θύρα ,σε μια LAN στο asus σε ιδιο subnet.απο τη θύρα 1 του speedport που ειναι bridged πηγαίνω στη wan του asus.
    Επειδή λίγο μπερδευομαι. Wan Ip απ ότι κατάλαβα παίρνει το asus. Τι πατάς στην μπάρα του ίντερνετ εκτός σπιτιού και βλέπεις το web interface του speedport?

  9. #9
    Εγγραφή
    03-08-2014
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49995/4990
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Sp/port AirPort extr Asus
    Πρεπει να σεταρεις το vpn server PPTP στο asus να βάλεις user και pass ,μετα θα πας στο tablet smartphone PC και θα φτιάξεις νεα συνδεςη Vpn θα βάλεις τους κωδικούς θα συνδεθεις και μετα θα πας στην μπάρα να βάλεις το address του ρουτερ η οποίας άλλης συσκευής εχεις στο δικτυο σου, όπως θα το έβαζες αν ήσουν σπιτι σου,πχ 192.168.1.1.Υποψιν το PPTP vpn ειναι ξεπεραςμενο γιατι εχει χαμηλη ασφάλεια αλλα παίζει καλύτερα σε αυτο που θες να κανεις .τουλαχιστον σ εμένα με αυτο τον τροπο έπαιξε,και όχι με openvpn,θέλει μάλλον λιγο ψάξιμο για παίξει και με openvpn που ειναι πολύ ασφαλές vpn.

  10. #10
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Ευχαριστώ φιλαράκι για τις πληροφορίες. Θα το δοκιμάσω με την 1η ευκαιρία.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-16, 15:48
  2. Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-16, 11:47
  3. [Other] Edimax AR-7284wna - Wiress λειτουργεί, αλλά δεν έχω πρόσβαση στο 'νετ
    Από ToFonikoAgouri στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-15, 19:02
  4. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-15, 20:44

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας