Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    16-06-2009
    Μηνύματα
    190
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παίδες καλησπέρα.

    Έκανα μια ψακτική αυτές τις μέρες για φροντιστήρια που παραδίδουν μαθήματα για κατασκευή ιστοσελίδων.

    Βρήκα ένα καλό πακέτο αλλά πρέπει να επιλέξω ένα από τα Dreamweaver, Adobe flash, Joomla.

    Ποια εφαρμογή να επιλέξω να μάθω; Αν επιλέξω πάνω από 1 τα λεφτά θα είναι πολλά...

    Δεν ξέρω πολλά από web design και ούτε έχω το χρόνο να τα ψάχνω μόνος μου. Τη λύση των μαθημάτων τη βρίσκω καλή.

    Dremweaver;
    Adobe flash;
    ή
    Joomla;

    Τα φώτα σας!!

  2. #2
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.081
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/200Mbps
    ISP
    INALAN - OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    HAUWEI HG8546M
    Αν θες να μάθεις να κατασκευάζεις ιστοσελίδες γενικότερα τότε dreamweaver (html, css, javascript) + flash. Το joomla είναι έτοιμο πακέτο το οποιο με διάφορες παραμετροποιήσεις το φέρνεις εκεί που θέλεις.
    Πέραν αυτού όμως αν θέλεις να φτιάχνεις δυναμικές ιστοσελίδες τότε επιπλέον θα πρέπει να μάθεις μια γλώσσα όπως η php ή η asp.net, και σχεδιασμό βάσεων δεδομένων + sql.
    Να ξέρεις όμως ότι αυτό που θα μάθεις (ανεξαρτήτου σχολής) θα είναι τα βασικά. Τα υπόλοιπα θα τα μάθεις ψάχνοντας και διαβάζοντας όπως όλοι εδω μέσα. Οι σχολές, απο ΙΕΚ μέχρι πανεπιστήμιο σου δίνουν μόνο το ερέθισμα.
    ουδέν μονιμότερο του προσωρινού

  3. #3
    Εγγραφή
    22-01-2006
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    376
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Linksys WAG200
    Path Level
    Interleaved
    To flash αρχιζει και πεθαινει. Ηδη μια μια αρχιζουν να το εγκαταλειπουν. Πχ Apple

  4. #4
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kainourgios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω πολλά από web design και ούτε έχω το χρόνο να τα ψάχνω μόνος μου.
    Με ή χωρίς μαθήματα, το ξεχνάς άμα δεν έχεις χρόνο να το ψάχνεις. Το Νο1 που χρειάζεται είναι να αφιερώσεις αρκετό χρόνο, εκτός και αν θες να φτιάχνεις ιστοσελίδες για πλάκα ή έστω προσωπική χρήση και χωρίς καμία πιθανότητα εξέλιξης σε σοβαρή επαγγελματική δραστηριότητα.

    Επιπλέον αν σε ενδιαφέρει να ασχοληθείς επαγγελματικά, τότε θα πρέπει στη πορεία να δεις τι ακριβώς ειδικότητα σε ενδιαφέρει διότι εμπλέκονται παραπάνω από 1 στη σχεδίαση ιστοσελίδων. Όσοι κάνουν το "λίγο απ'όλα" είναι αυτό ακριβώς αυτό ("λίγο") και δεν είναι απαραίτητα καλοί, ούτε πληρώνονται ιδιαίτερα καλά. Φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις.

  5. #5
    Εγγραφή
    20-11-2006
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    797
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14566/1006
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Router
    Pirelli (λευκό)
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από achatzak Εμφάνιση μηνυμάτων
    To flash αρχιζει και πεθαινει. Ηδη μια μια αρχιζουν να το εγκαταλειπουν. Πχ Apple
    True! Εδώ και κάμποσο καιρό έχει εν-πολλοίς αντικατασταθεί από το JQuery... δεν ξέρω αν έχει βγει κάτι ακόμα πιο πρόσφατο, γιατί τον τελευταίο καιρό δεν πολυ-παρακολουθώ τις εξελίξεις.

    Οπότε, έξω το Flash.

    ΥΓ. Btw, ακόμα δεν μας έχει πει ο topic starter ποιοι είναι οι βασικοί του στόχοι.

  6. #6
    Το avatar του μέλους Mimisss
    Mimisss Guest
    Είσαι αμετανόητος, ε; (Την απάντησή μου στο άλλο thread την διάβασες

    Οι 3 επιλογές δεν είναι ισάξιες εναλλακτικές. Έτσι όπως νομίζω οτι το θέτεις... μάθε joomla (ψάξε όμως λίγο γιατί νομίζω υπάρχουν και δωρεάν workshops γι' αυτό).

    ........Auto merged post: Mimisss πρόσθεσε 1 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από migf1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    True! Εδώ και κάμποσο καιρό [το flash] έχει εν-πολλοίς αντικατασταθεί από το JQuery... .
    το παραπάνω δεν βγάζει κανένα νόημα εκτός και αν μας το εξηγήσεις. Δεν στέκει και δεν ισχύει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Mimisss : 31-10-11 στις 22:33. Αιτία: auto merged post

  7. #7
    Εγγραφή
    20-01-2011
    Μηνύματα
    431
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    19500/1024
    ISP
    Forthnet
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από migf1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    True! Εδώ και κάμποσο καιρό έχει εν-πολλοίς αντικατασταθεί από το JQuery...
    Ούτε εν πολλοίς, ούτε εν ολίγοις... Τι σχέση έχει, φίλε μου, το Flash με το jquery?

  8. #8
    Εγγραφή
    20-11-2006
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    797
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14566/1006
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Router
    Pirelli (λευκό)
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mimisss Εμφάνιση μηνυμάτων
    το παραπάνω δεν βγάζει κανένα νόημα εκτός και αν μας το εξηγήσεις. Δεν στέκει και δεν ισχύει.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tolisscsd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε εν πολλοίς, ούτε εν ολίγοις... Τι σχέση έχει, φίλε μου, το Flash με το jquery?
    1 2 3 ...

  9. #9
    Εγγραφή
    15-03-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.914
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΑΜΑ
    Οπως σου ειπε και ο Mimiss πηγαινε σε κατι OOriented, μαθε asp.net c# η vb, η εστω php θα κερδισεις περισσοτερα στο τελος.
    The world can change by your actions not by your opinions

  10. #10
    Εγγραφή
    16-06-2009
    Μηνύματα
    190
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τι εξωγηίνα πράγματα είναι πάλι τούτα... τι είναι το asp.net; Τι κόλπο είναι αυτό;

    Παίδες... τελικά μου φαίνεται παραείμαι άσχετος...

    Θα προσπαθήσω να κάνω μια αναλογία:

    Για να κατασκευάσει κάποιος ένα σπίτι χρειάζεται: τον αρχιτέκτονα, τον πολιτικό μηχανικό, τον οικοδόμο, τον ηλεκτρολόγο κτλ.

    Μια οικοδομή αποτελείται από μπετόν από τούβλα, από τεχνολογικό υλικό, από τζάμια από σίδερα από ένα σωρό πράγματα.

    Στους υπολογιστές που εν τω βάθει καταλαβαίνουν μόνο το 0 και 1 γιατί τόσο χάος...;

    Με τι από όλα όσα έχουν αναφερθεί εως τώρα html, php, css, java, asp, flash, sql, joomla, dreamweaver και ζαλίζομαι... (1 πράγμα όμως), αν το μάθω καλά, θα μπορώ να κάνω τα περισσότερα πράγματα;

    Με τι θα μπορώ να κάνω τα περισσότερα πράγματα; Αυτό θα πάω να μάθω.

    Τα φώτα σας

  11. #11
    Εγγραφή
    20-11-2006
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    797
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14566/1006
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Router
    Pirelli (λευκό)
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πες μας πρώτα για ποιο σκοπό θες να φτιάχνεις σελίδες. Για προσωπική ή για επαγγελματική χρήση;

  12. #12
    Εγγραφή
    16-06-2009
    Μηνύματα
    190
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Σε πρώτο σκοπό με ενδιαφέρει για λόγους προσωπικούς-ακαδημαϊκούς (π.χ. να κατασκευάσω ένα site με εκπαιδευτικό υλικό -internet learning-).

    Σε δεύτερο σκοπό γιατί όχι και επαγγελματικά. Αφού θα έχω ασχοληθεί γιατί να μη το φτάσω στα άκρα;

  13. #13
    Εγγραφή
    20-11-2006
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    797
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14566/1006
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Router
    Pirelli (λευκό)
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kainourgios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε πρώτο σκοπό με ενδιαφέρει για λόγους προσωπικούς-ακαδημαϊκούς (π.χ. να κατασκευάσω ένα site με εκπαιδευτικό υλικό -internet learning-).

    Σε δεύτερο σκοπό γιατί όχι και επαγγελματικά. Αφού θα έχω ασχοληθεί γιατί να μη το φτάσω στα άκρα;
    Μια πρόταση είναι να ξεκινήσεις με κάποιο cms (η δική μου πρόταση είναι το Wordpress και όχι το Joomla)... όπου βασικά είναι αυτοματοποιημένα πάρα πολλά πράγματα και φτιάχνεις πολύ γρήγορα εντυπωσιακά πράγματα.

    Αν θες να μάθεις όμως τις βάσεις, ξεκίνα με απλή html + css από tutorials που θα βρεις στο Internet. Σου έχουμε ήδη δώσει links... δεν χρειάζεται να πληρώσεις για αυτά. Αν ασχολείσαι καθημερινά σε κάνα μήνα το πολύ θα μπορείς να στήνεις αξιοπρεπείς στατικές σελίδες. Μετά αν έχεις ακόμα την ίδια πόρωση, δες άλλα πράματα (html5, javascript, php, mysql, κλπ)

    javascript, php, asp.net κλπ που σου έχουν προτείνει κατά την άποψή μου δεν είναι κατάλληλα για ξεκίνημα

    Όσο για την αντικατάσταση των sites από web apps, δεν θα ανησυχούσα και τόσο. Είναι τόσο τεράστιος ο υπάρχοντας όγκος σε sites και οι εξαρτήσεις σε αυτόν, που θα πάρει πάααρα πολύ καιρό να γίνει η μετάβαση (κι αν γίνει κιόλας, γιατί κανείς δεν τα εμποδίζει να κινούνται παράλληλα).

  14. #14
    Εγγραφή
    16-06-2009
    Μηνύματα
    190
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Φίλε migf1 να αγιάσει το στόμα σου.

    Η πρώτη κατανοητή (for dummies) παρουσίαση του θέματος...

  15. #15
    Το avatar του μέλους Mimisss
    Mimisss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από migf1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    1 2 3 ...
    Πριν παρεξηγηθώ: είμαι φαν του jquery και το χρησιμοποιώ.
    Επί του προκειμένου: Δεν είναι τυχαίο οτι και τα 3 resources σου είναι design / marketing πηγές. Οι τύποι αυτοί φυσικά δεν έχουν κανένα πρόβλημα να συγκρίνουν πορτοκάλια με μήλα και να αποφανθούν για το ποιά είναι πιο νόστιμα. Η σύγκριση jquery και flash είναι κάτι παρόμοιο. Ίσως να δεχόμουν μια σύγκριση HTML 5+jquery vs Flash αλλά όχι τους γραφίστες που όταν ανακάλυψαν το css μας έπριξαν οτι πέθαναν τα tables!

    ........Auto merged post: Mimisss πρόσθεσε 6 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kainourgios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε migf1 να αγιάσει το στόμα σου.

    Η πρώτη κατανοητή (for dummies) παρουσίαση του θέματος...
    μια και είπες για dummies: πάρε ρε πουλάκι μου ένα από τα βιβλιαράκια της σειράς (π.χ. html for dummies ή κάπως έτσι θα λέγεται) και ξεκίνα.

    Και FYI, το να μετράς και να γράφεις με 0 και 1 είναι δυσκολότερο απ' όσο νομίζεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Mimisss : 01-11-11 στις 19:39. Αιτία: auto merged post

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Άλλο ένα θέμα "Τί να διαλέξω..."!
    Από gryzor στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-10, 13:49
  2. "Πρόγραμμα "3+2" για την αντιμετώπιση της κρίσης στην εργασία"
    Από emeliss στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-10, 00:10
  3. Εχω καταλήξει σε 3 λάπτοπ.. ποιο να διαλέξω;
    Από Sectoras στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-09, 11:05
  4. Ποιό πρόγραμμα να διαλέξω;;;
    Από arisvre στο φόρουμ P2P
    Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-06, 16:54

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας