Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 20
  1. #1
    Εγγραφή
    05-06-2002
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    560
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΡΩΠΙΟΥ
    Router
    linksys WAG354
    θα ήθελα να ρωτήσω το εξής,
    πως μπορώ να μην πληρώνω για την θέρμανση στο διαμέρισμά μου-γραφείο μου?

    το θέλω διότι τα ανάβουν το πρωί μόνο που εγώ δεν είμαι στον χώρο, άρα δεν έχω κάποιο όφελος άπό την θέρμανση. Το απόγευμα που είμαι στο γραφείο ανάβω τα air condition. Πρότεινα να βάλουμε αισθητήρες για να το κάνουμε σαν αυτόνομη θέρμανση αλλά δεν δέχτηκαν λόγο κόστους. Εγώ από την άλλη δεν θέλω να πληρώνω κάτι του οποίου δεν κάνω χρήση!


    ευχαριστώ!

  2. #2
    Εγγραφή
    28-05-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.857
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    49999 /4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    DSL-AC56U
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 22.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Eχει κεντρική θέρμανση το κτίριο ή αυτόνομη;

  3. #3
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.629
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Αν είναι κεντρική δεν γίνεται. Ίσως να μπορείς να βγεις εντελώς από τη θέρμανση.
    Να δούμε πότε θα καταλάβουν ότι αν το καις συνέχεια και σε πιο χαμηλή θερμοκρασία καις πολύ λιγότερο από ότι αν το καις σπαστα

  4. #4
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.515
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν ξέρω αν γίνεται να αφαιρεθούν τα σώματα και να πληρώνει απλώς το πάγιο που αντιστοιχεί για το διαμέρισμα. Και να βγάλει τα σώματα πάντως (αν μιλάμε για κεντρική) πάλι θα πληρώνει πάγια όπως γίνεται και στις αυτόνομες. Απλά καλό είναι να ρωτήσει κάποιο μηχανικό.

  5. #5
    Εγγραφή
    28-05-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.857
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    49999 /4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    DSL-AC56U
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 22.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Tα σώματα στην κεντρική , κλείνουν από υδραυλικό παρουσία του διαχειριστή και κατόπιν πληρώνει το διαμέρισμα μειωμένη συμμετοχή, η οποία καθορίζεται απο το καταστατικό της πολυκατοικίας.
    Σε περίπτωση αυτονομίας, απλά δεν το ανάβεις, και πληρώνεις απλά το "πάγιο" όπως αυτό καθορίζεται από τον ειδικό τύπο της αυτόνομης θέρμανσης που έχει συνταχτεί από μηχανολόγο.
    Να μην πληρώνεις απολύτως τίποτα, απλά δεν γίνεται, εκτός κι αν όλοι αποφασίσουν να καταργήσουν τον κεντρικό καυστήρα.


    Επίσης, το αυτοκίνητό μας, δεν το αφήνουμε παρκαρισμένο στο ρελαντί, τελειώνει το καύσιμο.Το βάζουμε μπροστά όποτε θέλουμε να κινηθούμε.

  6. #6
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.879
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Απ'όσο ξέρω, με το υπάρχον νομικό πλαίσιο, καλώς ή κακώς, μπορείς να αποκοπείς πλήρως και να μην πληρώνεις ούτε το πάγιο, μόνο αν κάνεις αυτονόμηση με φυσικό αέριο. Βέβαια θα πληρώσεις την εγκατάσταση... και με την προϋπόθεση ότι υπάρχει δίκτυο στο δρόμο σου.

  7. #7
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Αν είναι κεντρική δεν γίνεται να "κλείσουν τα σώματα" γιατί όλα τα διαμερίσματα είναι συνδεδεμένα σε σειρά - ή ομάδες αυτών (π.χ. το 1/2 ή το 1/3).

    Μόνο σε αυτόνομη γίνεται αυτό, που κάθε διαμέρισμα είναι συνδεδεμένο παράλληλα με τα άλλα.

  8. #8
    Εγγραφή
    28-05-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.857
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    49999 /4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    DSL-AC56U
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 22.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γίνεται μια χαρά.
    Αν θες να παιξουμε με τις λέξεις, να πούμε λοιπόν, πως σε εμπιστεύονται οι λοιποί ένοικοι πως τα διατηρείς κλειστά.Μπορείς πχ να επιτρέπεις στον διαχειριστή να το ελέγχει.
    Αν δεν σε εμπιστεύονται ή δεν το δέχονται, τότε πρέπει να τα αφαιρέσεις.

  9. #9
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.515
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είναι κεντρική δεν γίνεται να "κλείσουν τα σώματα" γιατί όλα τα διαμερίσματα είναι συνδεδεμένα σε σειρά - ή ομάδες αυτών (π.χ. το 1/2 ή το 1/3).

    Μόνο σε αυτόνομη γίνεται αυτό, που κάθε διαμέρισμα είναι συνδεδεμένο παράλληλα με τα άλλα.

    μπορούν να κάνουν bypass.

  10. #10
    Εγγραφή
    12-03-2003
    Περιοχή
    Aθηνα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Όπως ανέφεραν οι παραπάνω γενικά γίνεται να κλείσεις τα σώματα αν το επιτρέπει ο κανονισμός της πολυκατοικίας. Στη δικιά μου αν κλείσεις τα σώματα πληρώνεις το 30% του αντίστοιχου ποσού για το πετρέλαιο. Φυσικά δεν μπορεί ξαφνικά π.χ 5 από τους 10 ιδιοκτήτες να κλείσουν τα σώματα
    Imagination is more important than knowledge

  11. #11
    Εγγραφή
    26-02-2008
    Μηνύματα
    278
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    Τι συμφέρει:

    1)12 ώρες το καλοριφερ στο χλιαρο (40 C)
    ή
    2) 8 ώρες στους 70 ??

    Που καταναλώνω λιγότερο αέριο?? Κάποιος άλλος προτινόμενος συνδυασμός??

  12. #12
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.879
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν είναι τόσο απλό, και δεν πάει έτσι.
    Πληροφοριακά, η απόδοση των σωμάτων μεταβάλλεται εκθετικά με τη μεταβολή της θερμοκρασίας τους (ακριβέστερα: της διαφοράς της μέσης θερμοκρασίας του σώματος με του χώρου). Από τους 70°C στους 40°C η διαφορά είναι τεράστια, και δεν αντισταθμίζεται με την αύξηση των ωρών λειτουργίας κατά 50%.
    Επιπλέον, και οι 12 ώρες που λες, πάλι διακοπτόμενη λειτουργία είναι. Η ιστορία αλλάζει αν αποφασίσεις να πας σε συνεχή, ώστε να κρατάς το σπίτι σε μία σταθερή θερμοκρασία. Η οικονομία επιτυγχάνεται από την εξάλειψη των σκαμπανεβασμάτων. Σκέψου την αναλογία: πότε έχεις χαμηλότερη κατανάλωση στο αυτοκίνητο, όταν πηγαίνεις με μία σταθερή ταχύτητα, ή όταν αυξομειώνεις περιοδικά (έστω και χωρίς να φρενάρεις);
    Οσον αφορά τη μεταβολή της θερμοκρασίας των σωμάτων ανάλογα με τις εξωτερικές συνθήκες, αυτό το αναλαμβάνει το σύστημα αντιστάθμισης (ό,που υπάρχει), και το οποίο κάνει πραγματικά εξοικονόμηση. Προϋποθέτει όμως συνεχή λειτουργία, η οποία με τη σειρά της προϋποθέτει πειθαρχία από τους χρήστες. Αν ανοίγεις με τις ώρες να αερίσεις, ξέχνα το.

  13. #13
    Εγγραφή
    19-11-2008
    Περιοχή
    Earthling
    Μηνύματα
    631
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sculper Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα ήθελα να ρωτήσω το εξής,
    πως μπορώ να μην πληρώνω για την θέρμανση στο διαμέρισμά μου-γραφείο μου?

    το θέλω διότι τα ανάβουν το πρωί μόνο που εγώ δεν είμαι στον χώρο, άρα δεν έχω κάποιο όφελος άπό την θέρμανση. Το απόγευμα που είμαι στο γραφείο ανάβω τα air condition. Πρότεινα να βάλουμε αισθητήρες για να το κάνουμε σαν αυτόνομη θέρμανση αλλά δεν δέχτηκαν λόγο κόστους. Εγώ από την άλλη δεν θέλω να πληρώνω κάτι του οποίου δεν κάνω χρήση!


    ευχαριστώ!
    Ρίξε μια ματιά εδώ:

    http://www.polyd.gr/faq-b.htm#faq01

    Θα σου λυθούν κάποιες απορίες, αλλά δεν ξέρω αν όλα όσα γράφονται είναι 100% σωστά.
    "It is harder to crack a prejudice than an atom." - Albert Einstein

    Irresponsibility: No single raindrop believes it is to blame for the flood...


  14. #14
    Εγγραφή
    19-11-2008
    Περιοχή
    Earthling
    Μηνύματα
    631
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    HOL
    @nyannaco

    Να σε ρωτήσω κάτι, αν γνωρίζεις.
    Στην πολυκατοικία που μένω, εδώ και χρόνια υπολογίζουμε τις δαπάνες θέρμανσης με το σύστημα των χιλιοστοωρών, που σου παραθέτω:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Χιλιοστοώρες.jpg 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  59,0 KB 
ID: 92804

    Στην πολυκατοικία μας δύο διαμερίσματα δεν συμμετέχουν καθόλου στις δαπάνες θέρμανσης, αφού δεν είναι ενωμένα με τον καυστήρα. Αυτό αναγράφεται και στην σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας.
    Επίσης ένα άλλο διαμέρισμα είναι κλειστό, αφού ο ιδιοκτήτης του έρχεται σπάνια, περίπου μια φορά το δίμηνο.
    Όμως, όταν φτιάχτηκε η πολυκατοικία η θέρμανση ήταν κεντρική. Εν συνεχεία, αλλάχτηκε σε αυτόνομη με ωρομετρητές, αλλά και πάλι τα δύο αυτά διαμερίσματα δεν συνδέθηκαν με τον καυστήρα. Αυτό συνέβη προτού αγοράσω εγώ το διαμέρισμα και απ'όσο ρώτησα, δεν συντάχθηκε μελέτη μηχανικού.

    Με την μέθοδο των χιλιοστοωρών που χρησιμοποιούμε, αν κάποιος δεν ανάψει καθόλου καλοριφέρ δεν πληρώνει τίποτε ούτε καν "πάγιο", και το ίδιο προφανώς συμβαίνει και για αυτόν που έχει κλειστό το διαμέρισμα, όπως και με τα διαμερίσματα που δεν έχουν συνδεθεί με την αυτονομία.

    Μιλώντας με κάποιον γνωστό, μου είπε ότι ο τρόπος που χρησιμοποιούμε είναι "μπακαλίστικος" ενώ ο σωστός είναι ο τρόπος των θερμικών απωλειών, όπου εκεί ακόμα και αν κάποιος έχει κλειστό διαμέρισμα ή δεν έχει χρησιμοποιήσει καθόλου καλοριφέρ, πρέπει να πληρώνει κάποιο πάγιο.
    Όμως, για να γίνει αυτό, πρέπει να συνταχθεί μελέτη μηχανικού.

    Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
    1. Τα δύο διαμερίσματα πρέπει πλέον να συμμετέχουν στις δαπάνες θέρμνσης, λόγω αυτονομίας? Δηλαδή έχουν μεν εξαιρεθεί από την σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας, αλλά αυτό ήταν γιατί αρχικώς η θέρμανση ήταν κεντρική. Πλέον, εφόσον είναι αυτόνομη δεν πρέπει να συμμετέχουν, άσχετα αν δεν συνδέθηκαν?

    2.Το διαμέρισμά μου είναι το 2ο μεγαλύτερο της πολυκατοικίας και βρίσκεται στον 1ο όροφο, ενώ από κάτω υπάρχει πυλωτή. Τα κουφώματα σε όλη την πολυκατοικία έχουν αλλαχθεί σε αλουμινίου με διπλά τζάμια. Η πολυκατοικία είναι 3 ορόφων.

    Κατά την κρίση σου, αν γίνει μελέτη μηχανικού για να μεταβούμε στην μέθοδο υπολογισμού με θερμικές απώλειες, θα πληρώνω περισσότερες ή λιγότερες δαπάνες πετρελαίου?
    "It is harder to crack a prejudice than an atom." - Albert Einstein

    Irresponsibility: No single raindrop believes it is to blame for the flood...


  15. #15
    Εγγραφή
    28-05-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.857
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    49999 /4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    DSL-AC56U
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 22.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ο τρόπος που χρησιμοποιείτε είναι απαράδεκτος, όχι απλά μπακαλίστικος.Επιβαρύνεστε επιπλέον.
    Ποσό "παγίου" δεν έχετε ορίσει;Με το "πάγιο" πάει στο μπακαλίστικο φυσικά, αλλά ελλέιψη μελέτης, είναι πιο δίκαιο από το τωρινό σας.
    Τα κλειστά επιβαρύνουν τα υπόλοιπα, όπως και αυτά που δεν "συμμετέχουν στην αυτονομία"
    Φυσικά και πρέπει να συμμετέχουν όλα στο έξοδο, κατοικούνται δεν κατοικούνται, ανάβουν δεν ανάβουν.
    Πως γίνεται 2 διαμερίσματα να έχουν εξαιρεθεί της σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας;
    Είναι στην ίδια κάθετη αλλά σε διαφορετική οριζόντια;

    Η θερμιδομέτρηση προυποθέτει και τοποθέτηση των κατάλληλων μετρητών , όχι απλά μελέτη μηχανολόγου. Και φυσικά είναι η πιό δίκαιη, και φυσικά συμμετέχουν και τα κλειστά.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. 100+ώρες θέρμανσης το Νοέμβριο???
    Από loiterer στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-09, 18:41
  2. Μηνύματα: 49
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-09, 01:21
  3. Συσκευή θέρμανσης -σόμπα.
    Από kamus στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-06, 20:35

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας