Σελ. 1 από 7 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 100
  1. #1
    Εγγραφή
    06-11-2011
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα σας!!!!

    Τον Ιανουάριο τελειώνω με τη σχολή μου και σκέφτομαι να κάνω ένα μεταπτυχιακό σχετικό με IT security. Έχω ξεκινήσει να κοιτάζω πανεπιστήμια έξω - ucL και royal holloway, που είναι από τα πιο γνωστά στον τομέα- ωστόσο πιστεύετε ότι αξίζει ή μπορώ να βρω κάτι καλό και εδώ; Επειδή το οικονομικό θέμα είναι σημαντικό θα ήθελα τουλάχιστον να αξίζει τον κόπο! Σκεφτόμουν και προς Εδιμβούργο μεριά αν και δεν έχω βρει μεταπτυχιακό καθαρά ασφάλειας εκει.. Εσείς τι μου προτείνετε;;

  2. #2
    Εγγραφή
    26-02-2008
    Μηνύματα
    278
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    Καλησπερα!!!

    Κατ'αρχας το security ειναι πολυ καλη επιλογη!! Και εχει ζητηση και θα εχει!!
    Πολυ καλα τα uni που παραθετεις αλλα κοιτα μηπως εχουν και industrial placement. Που σημαινει μετα πως μπορεις να προσληφθεις απο καποια εταιρια που συνεργαζεται με το συγκεκριμενο uni-course.

  3. #3
    Εγγραφή
    06-11-2011
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Οπότε να υποθέσω πως προτείνεις σίγουρα εξωτερικο :-)
    Α, αυτό με το industrial placement δεν το ξερα! Σ ευχαριστώ!

  4. #4
    Εγγραφή
    26-02-2008
    Μηνύματα
    278
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Christina Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε να υποθέσω πως προτείνεις σίγουρα εξωτερικο :-)
    Α, αυτό με το industrial placement δεν το ξερα! Σ ευχαριστώ!
    Για μενα ειναι το πρωτο κριτηριο γιατι με μια καλη πορεια στο μεταπτυχιακο σου εχεις επαγγελματικη αποκατασταση χωρις να τρεχεις ψαχνοντας μονη σου.

    Στο λεω γιατι τα εχω περασει πριν λιγους μηνες. Και ναι το εξωτερικο ειναι μονοδρομος, μποροει να σου ανοιχτουν πολλα μονοπατια!!

  5. #5
    Το avatar του μέλους Mimisss
    Mimisss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Christina Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας!!!!

    Τον Ιανουάριο τελειώνω με τη σχολή μου και σκέφτομαι να κάνω ένα μεταπτυχιακό σχετικό με IT security. Έχω ξεκινήσει να κοιτάζω πανεπιστήμια έξω - ucL και royal holloway, που είναι από τα πιο γνωστά στον τομέα- ωστόσο πιστεύετε ότι αξίζει ή μπορώ να βρω κάτι καλό και εδώ; Επειδή το οικονομικό θέμα είναι σημαντικό θα ήθελα τουλάχιστον να αξίζει τον κόπο! Σκεφτόμουν και προς Εδιμβούργο μεριά αν και δεν έχω βρει μεταπτυχιακό καθαρά ασφάλειας εκει.. Εσείς τι μου προτείνετε;;
    Πράγματι το Εδιμβ. δεν έχει τέτοια "ειδικότητα" οπότε μην το επιλέξεις αν ενδιαφέρεσαι αυστηρά γι' αυτό το θέμα. Είναι όμως ένα φανταστικό πανεπιστήμιο, ψηλά στις κατατάξεις, διεθνώς αναγνωρισμένο.

  6. #6
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.449
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    RH όπως λες έχει το Information Security Group που είναι από τα κορυφαία. Ένα κακό έχει μόνο, είναι στου διαόλου τη μάνα, οπότε Λονδίνο δεν θα πολυδείς
    Βέβαια αν κάνεις MSc ούτε το φως του ήλιου παίζει να βλέπεις, αλλά τουλάχιστον να ξέρεις ότι έχεις μια εναλλακτική βρε αδερφέ!!!
    Το UCL είναι καρακέντρο, αλλά εντάξει, αυτή η συζήτηση είναι φιλοσοφική...
    Από ότι βλέπω έχει και Distance Learning και για τα 2 unis, αν ενδιαφέρεσαι ψάξτο αν το οικονομικό είναι τραχοπέδη, πάντως θα άξιζε να το κάνεις στο campus.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  7. #7
    Εγγραφή
    06-11-2011
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Σας ευχαριστώ πολύ παιδια για τις απαντήσεις!
    Θα προτιμούσα να μην είναι distance learning αλλά δεν ξέρω πώς θα εξελιχθούν και τα πράγματα.. Έχω δει και στο Surray και στο Glasgow παρόμοιο πρόγραμμα, ακόμα έχω ψάξιμο!! Αλλά νομίζω πως σύντομα πρέπει να ξεκινήσω και τις αιτήσεις.

    Αν πάντως έχει κάποιος εμπειρία απο τα προαναφερθέντα πανεπιστήμια ή προγράμματα σπουδών ας πει μια άποψη!

  8. #8
    Εγγραφή
    22-09-2005
    Περιοχή
    Triandria City - Salonika!
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.134
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    14490/1019
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    USR9108A
    SNR / Attn
    6.8(dB) / 33(dB)
    Εγώ είμαι στο Εδιμβούργο αυτή τη στιγμή που μιλάμε και το πανεπιστήμιο είναι πολύ καλο. Βέβαια εγώ κάνω A.I. Δεν ξέρω τι ακριβώς έχει σε σχέση με αυτό που ψάχνεις.

    Και της Γλασκώβης απ' ότι έχω ακούσει είναι αρκετά καλό.


    "Το λουφάρειν εστί φιλοσοφείν"

  9. #9
    Εγγραφή
    11-11-2011
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Καλησπέρα,

    Christina και εγώ στη ίδια θέση με εσένα βρίσκομαι.... Τελειώνω και εγώ φέτος και ψάχνω για μεταπτυχιακό στο ίδιο αντικείμενο. Εμένα μου προτείνανε το Royal Holloway ως ένα απο τα πιο καλά στην Αγγλία... Το θέμα είναι το οικονομικό όμως!!! Ποιός ξέρει αν όντος αξίζει!!!

  10. #10
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.449
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Τη δεδομένη στιγμή που το οικονομικό είναι το πρώτο θέμα, με την ανεργία να είναι το δεύτερο σαφώς και τίθεται θέμα αξίας του μεταπτυχιακού.
    Αν το δούμε "υπεράνω χρημάτων", το μεταπτυχιακό στην Αγγλία και μάλιστα σε σοβαρά πανεπιστήμια όπως τα προαναφερθέντα και σε ένα τόσο hot αντικείμενο όπως η ασφάλεια είναι μια εμπειρία πολύ έντονη και φυσικά ένα σοβαρό επίπεδο κατάρτισης. Αρκεί φυσικά να το αντιμετωπίσεις με σοβαρότητα. Αν ενδιαφέρεστε και για συνέχιση των σπουδών μετά το μεταπτυχιακό, έχει ανοίξει ο δρόμος μετά διάπλατα.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  11. #11
    Εγγραφή
    06-11-2011
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Εγώ πάντως αφήνω ανοιχτό το ενδεχόμενο να συνεχίσω τις σπουδές μετά το μεταπτυχιακό αλλα είναι νωρίς ακόμα να το αποφασίσω Επίσης ξέρει κανείς πως μεταφράζεται αυτό το upper second class?? Άλλοι λενε ότι είναι το δικό μας λίαν καλώς δηλ. πάνω από 6,5, άλλοι πάνω από 7,5 και άλλοι πως δεν υπάρχει ακριβής αντιστοιχία αλλά μετράνε οι συστατικές κυρίως

    kon011: ωραία να έχω ένα γνωστό στο ίδιο μεταπτυχιακό

  12. #12
    Εγγραφή
    10-06-2005
    Μηνύματα
    9.018
    Downloads
    65
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    N/A
    ISP
    N/A
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Το advanced computer science του Manchester που έκανα εγώ εχει ένα πολύ καλό pathway για security. Σε αυτο το μεταπτυχιακο διαλέγεις 2 pathways. Οπότε το 1 είναι το security που σου αρέσει και το άλλο κάποιο άλλο που μπορεί να σε ενδιαφέρει

  13. #13
    Εγγραφή
    06-11-2011
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα!

    Hwoarang σ ευχαριστώ για την απάντηση!Θα το εχω υπόψη αν και απ'ότι βλέπω υπάρχει και Computer Security MSc αν δεν κάνω λάθος http://www.manchester.ac.uk/postgrad...se/?code=08343

    Εάν κάποιος ωστόσο ενδιαφέρεται για τον ίδιο τομέα, θα ήταν καλό να γράψει πληροφορίες για κάποιο καλό μεταπτυχιακό που έχει βρεί προκειμένου να ενημερωθούμε όλοι οι ενδιαφερόμενοι. Προσωπικά πέρα από UCL & Royal Holloway, έχω βρει στο Kent http://www.kent.ac.uk/courses/postgr...trics-pdip-msc και στης Γλασκώβης για Computer Forensics εκτός από Security. Ωστόσο δεν ξέρω εάν τα rankings για τα πανεπιστήμια είναι αντικειμενικά και τι παίζει με την επαγγελματικη αποκατάσταση στη συνέχεια. Για industrial placement όπως είπε και ο Vasilis32, έχω βρει σε δύο, Plymouth & Cardiff. Aπλά δεν είμαι βέβαιη για την ποιότητα των προγραμμάτων που προσφέρουν και αν στο industrial placement υπάρχει κανονική αμοιβή, διότι τα έξοδα του κόστους ζωής θα τρέχουν.

  14. #14
    Εγγραφή
    11-03-2009
    Περιοχή
    Central Europe/Canada
    Μηνύματα
    479
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus/Telus
    οντως ο τομεας αυτος ειναι αρκετα ενδιαφερον και προσφερει ευκαιριες...εκτος Ελλαδας

    Εγω δε θα σου προτεινα το χ ή το ψ πανεπιστημιο αλλα να διαλεξεις με βαση

    1)τα μαθηματα ή γενικα το κυκλο σπουδων
    2)το πανεπιστημιο
    3)τη τοποθεσια
    4)τα οικονομικα σου

    αυτοι οι αξονες ειναι διαφορετικοι για καθε υποψηφιοτητα αν και το 1 το θεωρω το πιο βασικο. Επισης οπως εχω χιλιογραψει η μεγαλονησος δεν ειναι πλεον ο παραδεισος μιας και εχουν σφυξει αρκετα τα πραγματα...
    Στην υποψηφιοτητα σου το αρμοδιο γραφειο θα εξετασει το βαθμο του πτυχιου σου και τα μαθηματα του πτυχιου σου με βαση τη μεταφραση που θα τους στειλεις (π.χ 6.8/10) οποτε μην ανυσηχεις για ορολογιες...


    Υ.Γ Ο φιλος που σπουδαζει εντιμπρα Α.Ι σε ποιο απο τα 3 πανεπιστημια? Ηξερα μια καθηγητρια που διδασκε και ...τα εβρισκε μπαστουνια στο ΑΤΜ(εγραψα και το gossip)
    Κωστής/kostis

    podi-latis.blogspot.com

  15. #15
    Εγγραφή
    22-09-2005
    Περιοχή
    Triandria City - Salonika!
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.134
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    14490/1019
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    USR9108A
    SNR / Attn
    6.8(dB) / 33(dB)
    Ο φίλος σπουδάζει στο The University of Edinburgh. Γιατί ένα είναι το πανεπιστήμιο...

    Για πες για πες ποια θάβουμε;;;


    "Το λουφάρειν εστί φιλοσοφείν"

Σελ. 1 από 7 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μεταπτυχιακο στον προγραματισμο
    Από jimbo212 στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-11, 04:43
  2. Μεταπτυχιακό στην Αγγλία
    Από nikoletak στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-10, 17:05
  3. Μεταπτυχιακό μετά το ΠΑ.ΜΑΚ
    Από poromenos στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-09, 20:06
  4. Βοήθεια για μεταπτυχιακό
    Από anakin στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-09, 16:35
  5. Μεταπτυχιακό (Help...)
    Από insideGR στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-09, 03:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας