Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18

Θέμα: OnDSL Kit + DC++

  1. #1
    Εγγραφή
    05-01-2006
    Περιοχή
    GREECE
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    49
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    NetGear DG834Gv4
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 20(dB)
    Καλησπέρα,

    έχω παρατηρήσει τις τελευταίες ημέρες ένα περίεργο φαινόμενο.

    Η σύνδεσή μου ( OnDSL Kit 1MBit ) σταματάει να λειτουργεί ( δεν κόβεται, αλλά δεν κάνει τπτ upload/download ) όταν χρησιμοποιώ το DC++. Δουλεύει κανονικά δε όταν δεν το ανοίγω.

    Μου περνάνε άσχημες ιδέες από το μυαλό, όπως ότι η otenet "κόβει" το DC++.


    Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος? Διότι αρχίζω και "φορτώνω" με την πάρτη τους...
    AAA

  2. #2
    Εγγραφή
    06-04-2006
    Περιοχή
    θεσσαλονικη-χαριλαου
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    398
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Οχι μια χαρα δουλευει

  3. #3
    Εγγραφή
    13-06-2006
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Μια χαρά λειτοθργεί και σε μένα. Μάλιστα έχω σρησιμοποιήσει και το μόντεμ και το ρούτερ που δίνει η οτενετ και με τα δυο δεν είχα κανένα πρόβλημα.

    Επίσης, θεωρώ αδύνατο η οτενετ να κόβει μόνο το dc++. Αν είναι θα κόβει όλα τα p2p προγράμματα.

  4. #4
    Εγγραφή
    20-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    243
    Downloads
    71
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Και σε εμένα μια χαρά λειτουργεί το DC++ με την οτενετ.
    Μήπως κάνεις πολλα download ταυτόχρονα και μπουκώνει το modem σου?
    Αγάπησα και νόμιζα, πως θα 'βρω τη χαρά μου
    μα 'μένα εμεγάλωσε, ο πόνος στη καρδιά μου

  5. #5
    Εγγραφή
    30-08-2006
    Μηνύματα
    2.410
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    KV 50.000/5.000
    ISP
    FORTHNET circa 2006
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    14(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μηπως ξαναεκανες install το software firewall σου ή ρεσετ το ρουτερ και ξεχασες να ανοιξεις ξανα τις πορτες που απαιτειται στο DC++ ?
    AMD FX-8320 | HYPER 212 EVO | 2X ARCTIC COOLING F12 PWM 120MM | CORSAIR CARBIDE 200R | ASUS M5A97 R2.0 | Kingston HyperX 1600MHZ@1866 9-10-9 2X4GB | ASUS 760 GTX OC DCUII @1300/7000 | THERMALTAKE SE SMART MODULAR 630W

  6. #6
    Εγγραφή
    05-01-2006
    Περιοχή
    GREECE
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    49
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    NetGear DG834Gv4
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 20(dB)
    Φτάνοντας στο τώρα, το πρόβλημα που προανέφερα δεν υφίσταται εν τέλει μόνο με το DC++, αλλά, υπάρχει και έχοντας ανοικτό utorrent (ίσως πρέπει να το δοκιμάσω έχοντας ανοικτό μόνο IE).

    Σταματάει να κατεβάζει(εντελώς ξαφνικά δημιουργήθηκε το πρόβλημα, ουδέποτε έιχα κάποιο αντίστοιχο εως τώρα) από 10 λεπτά χρήσης ως 2-3 ώρες.

    Λύνεται, για άλλο τόσο χρόνο σύνδεσης, αφού γίνει επανασύνδεση(η οποία επανασύνδεση γίνεται δύσκολα, αφού μου πετάει πολλές φορές ΣΦΑΛΜΑ 721).

    Έχω επικοινωνήσει με OTENET, η οποία αναφέρει ότι δεν βλέπει πρόβλημα και με παραπέμπει στον ΟΤΕ.

    Όλα αυτά τα περίεργα γίνονται τις τελευταίες ημέρες χωρίς να έχω κάνει οποιαδήποτε αλλαγή σε pc και γραμμή.

    Κόπηκαν τα P2P? συμβαίνει κάτι άλλο? χάλασε το modem? το θέμα είναι ότι δεν ξέρω πως να βρω τι ακριβώς φταίει για να λυθεί μιας και μου δημιουργεί προβλήματα και στην δουλειά μου.
    AAA

  7. #7
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κάπου μεταξύ δουλείας και χόμπυ
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    OTEnet
    Router
    Το κολοκυθάκι μου
    Για αρχή να πω ότι και σε μένα τα p2p λειτουργούν μια χαρά (με δεδομένο πάντα τις εφικτές ταχύτητες που είναι μια άλλη συζήτηση).

    Ας πούμε ότι το πρόβλημά σου είναι ο εξοπλισμός. Αν έχεις usb modem ένα reinstall θα ήταν καλό καθώς και να αλλάξεις usb καλώδιο (και όμως συμβαίνει) ή να δοκιμάσεις άλλη θύρα (usb2).
    Από εκεί και πέρα κάνε και κανένα scanarisma. Ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται.

    Αν τώρα έχεις routeraki του σκας ένα reset για αρχή και μετά του βγάζεις το firewall. (αν σε αφήνει..... αλλά για αυτό είμαστε και εμείς εδω....)

    Στο pcaki ρίχνεις firewall και άλλα συναφή προγράμματα ασφάλειας (για λίγο έτσι μην έχουμε άλλα)

    Αν και μετά όλες αυτές τις φιλότιμες προσπάθειες δεν δεις φως πρέπει να οργανωθείς για να χτυπήσεις το θηρίο. (ΟΤΕ)

    Δανείσου routeri φίλου και δώστου το δικό σου. Κάντε και οι δύο download από p2p. Θα συμβεί κάτι από τα παρακάτω.
    Θα παίξεις κανονικά και ο φίλος σου θα τα βρει σκούρα άρα κάτι ύποπτο συμβαίνει με το modem.
    Θα συνεχίσεις να έχεις τα ίδια προβλήματα άρα ο ΟΤΕς σου δημιουργεί προβλήματα.

    Από εκεί και πέρα αν δεν συμβούν τα πράγματα όπως τα προβλέπω νομίζω ότι θα χρειαστεί να ξαναποστάρεις.

    Ελπίζω να βοήθησα.

  8. #8
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    HUAWEI 520C
    Και εγώ έχω παρατηρήσει το ίδιο φαινόμενο με τον akisakis αλλά για το azureus τις τελευταίες 4 ημέρες (δεν κάνω συχνή χρήση και δεν αντιμετώπισα τέτοιο πρόβλημα τους 9 μήνες με ADSL) . Το πρόγραμμα κολλά και δεν κάνει τπτ (upload/download). Αρχίζει να δουλεύει κανονικά και κολλά μετά από κάποια ώρα. Αναφέρει στο status bar κάτι για DHT firewalled. Δεν έχω κάνει αλλαγές στο PC (WIN2003 / USR9108). Εάν το αφήσω ανοιχτό πολύ ώρα κολλά και το PC. Το τελευταίο με κάνει να πιστεύω ότι μάλλον κάτι φταίει και στο PC μου. Καμία ιδέα κανείς;

  9. #9
    Το avatar του μέλους mariapapaki
    mariapapaki Guest
    παιδια μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει?εχο οτενετ dsl kit sta 2048 και δεν μπορω να συνδεθω με τιποτα στο dc++.μπορει καποιος να βοηθησει????
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mariapapaki : 13-11-06 στις 23:54.

  10. #10
    Εγγραφή
    03-09-2006
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Το ιδιο προβλημα και εγω.Με utorrent αλλα και με dc μετα απο 2 ωρες περιπου χρησης, κολλαει ουτε download ουτε upload ,ουτε καν σερφαρισμα δεν μπορω.Κανω reset το router και μετα ολα κομπλε.Αλλα μετα απο 2 ωρες το ιδιο προβλημα ξανα και ξανα και ξανα.Καμια ιδεα βρε παιδια υγ.Εδω και 1 βδομαδα δεν μπορω να μπω στο dc .Κατι αλαμπουρνεζικα μου βγαζει οτι κατι λειπει και κτλ.Δεν θυμαμαι τι ακριβως .

  11. #11
    Το avatar του μέλους mariapapaki
    mariapapaki Guest
    Darkface και εσυ sagem εχεις?Γιάτι εγω δεν μπορω να συνδεθω καθολου στο dc++ δεν μου κατεβαζει καν τα hubs και σκεφτομαι μηπως φταιει καποια ρυθμιση .Μηπως πρεπει να κανω κατι εγω.Αλλα αν καταλαβα καλα εχεις ρουτερ.

  12. #12
    Εγγραφή
    05-01-2006
    Περιοχή
    GREECE
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    49
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    NetGear DG834Gv4
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 20(dB)
    Καλημέρα

    το δικό μου πρόβλημα εδώ και 2-3 μέρες διορθώθηκε(από μόνο του???).

    Προφανώς τα πολλά τηλ που έριξα σε οτε+οτενετ απέδωσαν
    AAA

  13. #13
    Το avatar του μέλους mariapapaki
    mariapapaki Guest
    καλησπερα.ουτε ενας βρε παιδια δεν μπορει να βοηθησει?

  14. #14
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Μηνύματα
    101
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    λοιπον πρωτα απο ολα (αν δεν το εχεις κανει ηδη) θα κανεις ενα upgrade στο firmware και αυτο προτεινω να το κανουν ολοι οσοι εχουν το ρουτερ sagem 1500/1540 και δεν το εχουν κανει. οσον αφορα το dc++ για να δουλεψει πρεπει να κανει port-forward. αναλυτικα τα βηματα που πρεπει να κανεις ειναι εδω:

    http://www.portforward.com/english/r...500WG/DC++.htm

    αν ακομα αντιμετωπιζεις προβλημα, η δεν καταλαβες κατι απο τις ρυθμισεις της παραπανω σελιδας, εδω ειμαστε........

    edit: τωρα ειδα οτι εχεις γραψει οτι εχεις το μοντεμ...αν ισχυει αυτο ακυρα τα παραπανω και το προβλημα εντοπιζεται σιγουρα στις ρυθμισεις ασφάλειας του υπολογιστη σου (firewall) εκτος και αν εχεις ρυθμισει λανθασμενα το dc++ κατι που μπορεις να διορθωσεις με απεγκατασταση/επανεγκατασταση
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MirrorX : 15-11-06 στις 02:02.

  15. #15
    Το avatar του μέλους mariapapaki
    mariapapaki Guest
    MirrorX εχω απενεργοποιησει ολα τα firewall & των windows & του antivirus.στο dc ++ το εχω με direct connection.Εχω βαλει ip και πορτ 1412 αλλα τιποτα και παλι.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με ondsl kit
    Από Aprosklitos στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-06, 16:46
  2. Διακοπή ONDSL LINE από παλιό ONDSL KIT
    Από katakouzina στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-06, 21:20
  3. Νέα προσφορά OTENET OnDSL Kit & OnDSL Bundle
    Από aesir στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-06, 10:53
  4. Διαφορες!!! ondsl,ondsl kit, ondsl bundle, conn-x
    Από le0n09 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-05, 15:53
  5. OnDSL Kit & security kit
    Από maxcp στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-05, 13:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας