Σελ. 8 από 26 ΠρώτηΠρώτη ... 36789101318 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 106-120 από 383
  1. #106
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    http://fpress.gr/index.php/genika-th...sei-misuvtos-m

    Εκλογες ερχονται, μην ξεχνατε το καλό που μας εκαναν...

  2. #107
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    http://www.24h.gr/section/oikonomia/...un-aforologito

    Σε σκοτσέζικο ντους αποδεικνύεται για τους Έλληνες φορολογουμένους η υποβολή των φορολογικών δηλώσεων φέτος. Το μειωμένο αφορολόγητο, τα κατά πολύ υψηλότερα τεκμήρια, η δυσανάλογα μικρότερη παρακράτηση φόρου μέσα στο 2011, οι αλλαγές στις αποδείξεις και οι μειώσεις στις φοροαπαλλαγές έκαναν τα πρώτα 40.000 εκκαθαριστικά, που ήδη εκδόθηκαν από το ΚΕΠΥΟ προς όσους τόλμησαν ήδη να υποβάλουν τη φορολογική τους δήλωση ηλεκτρονικά, κάτι παραπάνω από τσουχτερά:

    6 στα 10 είναι χρεωστικά, με μέσο φόρο κοντά στα 1.350 ευρώ, ενώ
    μόλις 1 στα 10 είναι πιστωτικό, με μέση επιστροφή φόρου περί τα 800 ευρώ.


    Είναι χαρακτηριστικό ότι ο λόγος του καταβλητέου φόρου προς τις επιστροφές είναι στο 9 προς 1 (32 εκατομμύρια ευρώ προς 3,5 εκατομμύρια).

    Από τους λόγους, που αναφέραμε, σχετικά με την κατακόρυφη φορολογική επιβάρυνση, ο κυριότερος είναι τα τεκμήρια, τα οποία – σε συνδυασμό με τις δραματικές αλλαγές στον τρόπο υπολογισμού των απαιτούμενων αποδείξεων – στην ουσία καταργούν το αφορολόγητο ακόμα και των 5.000 ευρώ. Δηλαδή, πολλοί φορολογούμενοι φορολογούνται πλέον από το πρώτο ευρώ του εισοδήματός τους !

  3. #108
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.508
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Εδώ βρήκα ένα δωρεάν πρόγραμμα υπολογισμού φόρου της Epsilon Software.
    [URL=http://www.e-forologia.gr/cms/default.aspx]
    υπολογίζει τις αποδείξεις που πρέπει να υποβάλεις επί του τεκμαρτού εισοδήματος και όχι επί του πραγματικού, άν το 1ο είναι ψηλότερο του 2ου.

  4. #109
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    844
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Δοκίμασα τα περισσότερα προγράμματα που κυκλοφόρησαν δωρεάν. Όλα έχουν σοβαρότατα κενά και προγραμματιστικά σφάλματα. Της epsilonnet δεν το δοκίμασα γιατί θέλουν εγγραφή με στοιχεία για να το πάρεις δωρεάν.

    Να ρωτήσω κάτι άλλο τώρα που ψάχνω και δεν βρίσκω άκρη.

    Στο σπιτι μου φιλοξενώ την μητέρα μου. Στον πίνακα 7 του Ε1 της μητέρας μου παλιά γράφαμε απλά οτι φιλοξενείται στον γιό της δίχως να γράφουμε τα στοιχεία μου εκεί. Άκουσα όμως οτι πρέπει να γράψουμε εκεί στοιχεία ονοματεπώνυμο/ΑΦΜ/μήνες ιδιοκατοίκησης και ενοίκιο μηδενικό αφού τσεκάρουμε το κουτάκι που λέει φιλοξενία για να μην υπολογίσει τεκμήριο η εφορία στην μητέρα μου. Ξέρει κανείς αν ισχύει ?

  5. #110
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασα τα περισσότερα προγράμματα που κυκλοφόρησαν δωρεάν. Όλα έχουν σοβαρότατα κενά και προγραμματιστικά σφάλματα. Της epsilonnet δεν το δοκίμασα γιατί θέλουν εγγραφή με στοιχεία για να το πάρεις δωρεάν.

    Να ρωτήσω κάτι άλλο τώρα που ψάχνω και δεν βρίσκω άκρη.

    Εγω δοκιμασα ενα που εδινε το pc magazine, και τελικα μου υπολογιζε τον μισο φορο σε σχεση με αυτο που μου εβγαλε η εκκαθαριση του taxis!
    Ειχα προετοιμαστει ψυχολογικα για Α ποσο απο το προγραμμα, και οταν εκανα τη δηλωση στο taxis βγηκε 2Α!!!!
    Επαθα πλακα!
    Ουσιαστικα βεβαια, αν καταλαβα καλα, το προγραμμα δεν υπολογιζε την εισφορα αλληλεγγυης.
    Δεν επρεπε ομως? Γιατι κατι τοσο σοβαρο/εμφανες, το αφηνε εξω απο τους υπολογισμους του?

    Anyway, λεμε να παρουμε μια ενδειξη πριν υποβαλλουμε, αλλα τελικα δεν βλεπω καμια αξιοπιστια.

  6. #111
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο σπιτι μου φιλοξενώ την μητέρα μου. Στον πίνακα 7 του Ε1 της μητέρας μου παλιά γράφαμε απλά οτι φιλοξενείται στον γιό της δίχως να γράφουμε τα στοιχεία μου εκεί. Άκουσα όμως οτι πρέπει να γράψουμε εκεί στοιχεία ονοματεπώνυμο/ΑΦΜ/μήνες ιδιοκατοίκησης και ενοίκιο μηδενικό αφού τσεκάρουμε το κουτάκι που λέει φιλοξενία για να μην υπολογίσει τεκμήριο η εφορία στην μητέρα μου. Ξέρει κανείς αν ισχύει ?
    Σωστά έτσι θα δηλωθεί από τη μητέρα σου.
    Αν η δήλωση γίνει ηλεκτρονικά δεν γράφει το ονοματεπώνυμο καθώς αυτό εμφανίζεται αυτόματα εισάγοντας τον ΑΦΜ.

  7. #112
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    844
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Του pc magazine το δοκίμασα, αυτό που συνέβαινε δεν μπόρεσα να το καταλάβω ακριβώς, π.χ συμπλήρωνες εισόδημα 15000 και έβλεπες ξαφνικά στην εμφάνιση της τελικής καρτέλας (εκκαθαριστικό) που έλεγε εισόδημα 1500000 και έβγαζε τρελά νούμερα. Μετά πήγαινα στο Ε1 πάλι έκανα κλίκ σε κάθε κουτάκι που συμπλήρωνα και εμφάνιζε τα 2 τελευταί δεκαδικά ψηφία σαν να μην ήταν, δηλαδή κλίκ στο 15000,00 και το εμφάνιζε σαν 1500000 όπως στο τέλος, τα ίδια έλεγε και στις αντικειμενικές δαπάνες..... μετά από τα κλίκ που έκανα ξαναέκανα εκκαθάριση και τότε έβγαζε τα σωστά νούμερα στο τέλος. Εισφορά αλλυλεγγύης πάντως μου την έβγαζε σωστά μετά καθώς και τυχόν επιπλέον φόρο από έλλειψη αποδείξεων.

    Το e-tax που δοκίμασα, νομίζω του ram δεν είμαι σίγουρος, ήταν ακόμα χειρότερο καθώς δεν λάμβανε καθόλου υπόψη αφορολόγητα ορια όταν υπήρχε τεκμαρτό εισόδημα..... ακόμα και να τσεκάρω το οτι είμαι γεννημένος μετά του 1981 και να έγραφα εισόδημα κάτω των 9000 δεν υπήρχε καθόλου αφορολόγητο.

  8. #113
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    844
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά έτσι θα δηλωθεί από τη μητέρα σου.
    Αν η δήλωση γίνει ηλεκτρονικά δεν γράφει το ονοματεπώνυμο καθώς αυτό εμφανίζεται αυτόματα εισάγοντας τον ΑΦΜ.
    Αυτά στο Ε1 της μητέρας μου θα τα συμπληρώσω στον πίνακα 7, σειρά 10 στο πινακάκι, και δίπλα στον κωδικό 811 θα γράψω 0 ?
    Σε αυτή την περίπτωση δεν θα έχει τεκμήριο η μητέρα μου για το σπίτι που είναι αλλά θα έχω μόνο εγώ το δικό μου από το Ε1 μου ?

  9. #114
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν χρειάζεται να γράψεις τίποτα, ούτε 0.
    Τα τεκμήρια λαμβάνονται από τον πίνακα 5. Από τι στιγμή που δεν σημειώσει κάτι εκεί δεν έχει τεκμήριο.
    Στον πίνακα 7 δηλώνουμε δαπάνες που ελαφρύνουν τον φόρο, οπότε αν κάποιος δηλώσει ποσό ενοικίου δικαιούται 10% "σκόντο", και φυσικά αυτό δεν ισχύει στην περίπτωσή σας.

  10. #115
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    844
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Ok, ευχαριστώ.

  11. #116
    Εγγραφή
    17-06-2007
    Μηνύματα
    393
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    καμιά φορά 768..
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ
    Router
    speedtouch 585
    Σε παλαιότερα έτη, από την εφορία μας έστελναν ταχυδρομικά και ένα βιβλιαράκι με οδηγίες συμπληρώσεως της φορολογικής μας δήλωσης. Μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχουν αυτές οι οδηγίες για τις φετινές δηλώσεις διαθέσιμες σε ηλεκτρονική μορφή?
    Schiller : Ενάντια στη βλακεία ακόμα και οι θεοί μάταια αγωνίζονται.

  12. #117
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mplamplampla Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε παλαιότερα έτη, από την εφορία μας έστελναν ταχυδρομικά και ένα βιβλιαράκι με οδηγίες συμπληρώσεως της φορολογικής μας δήλωσης. Μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχουν αυτές οι οδηγίες για τις φετινές δηλώσεις διαθέσιμες σε ηλεκτρονική μορφή?
    στο σιτε του taxisnet
    http://www.minfin.gr/content-api/bet...os2012/content

  13. #118
    Εγγραφή
    17-05-2007
    Μηνύματα
    194
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    19034/1010
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    netgear dg834gt
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 34.5(dB)
    στο www.gsis.gr λέει:ο υπόχρεος δύναται να υποβάλει ηλεκτρονικά δήλωση Ε9 έτους 2011 ακόμη και αν έχει ήδη υποβάλει χειρόγραφη δήλωση στη Δ.Ο.Υ.η χειρόγραφη δήλωση θα αγνοηθεί και ως αρχική υποβληθείσα δήλωση Ε9 έτους 2011 θα θεωρηθεί η ηλεκτρονικά υποβληθείσα. θα πηδηχτώ από το παράθυρο,,ας μου πει κάποιος αν γνώρίζει επί του θέματος..
    το αναφέρω ,γιατί έκανα πρόσφατα μέσω taxisnet την δήλωση Ε1 ΚΑΙ Ε2, Και επέιδή το 2011 έχω υποβάλει χειρόγραφα Ε1..για το σπίτι που αγόρασα το 2010..ε΄δω στην κάρτελα μου taxisnet δεν υπάρχει πουθένα τα στοιχεια του ακινήτου,,,??

  14. #119
    Εγγραφή
    17-06-2007
    Μηνύματα
    393
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    καμιά φορά 768..
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ
    Router
    speedtouch 585
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ! Εγώ υπέθετα ότι θα το έχει κάπου στο σιτε της Γ.Γ.Π.Σ. και την έψαχνα άσκοπα καμιά ώρα
    Schiller : Ενάντια στη βλακεία ακόμα και οι θεοί μάταια αγωνίζονται.

  15. #120
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ZHUL Εμφάνιση μηνυμάτων
    στο www.gsis.gr λέει:ο υπόχρεος δύναται να υποβάλει ηλεκτρονικά δήλωση Ε9 έτους 2011 ακόμη και αν έχει ήδη υποβάλει χειρόγραφη δήλωση στη Δ.Ο.Υ.η χειρόγραφη δήλωση θα αγνοηθεί και ως αρχική υποβληθείσα δήλωση Ε9 έτους 2011 θα θεωρηθεί η ηλεκτρονικά υποβληθείσα. θα πηδηχτώ από το παράθυρο,,ας μου πει κάποιος αν γνώρίζει επί του θέματος..
    το αναφέρω ,γιατί έκανα πρόσφατα μέσω taxisnet την δήλωση Ε1 ΚΑΙ Ε2, Και επέιδή το 2011 έχω υποβάλει χειρόγραφα Ε1..για το σπίτι που αγόρασα το 2010..ε΄δω στην κάρτελα μου taxisnet δεν υπάρχει πουθένα τα στοιχεια του ακινήτου,,,??
    Για διάφορους λόγους που δεν είναι του παρόντος, δεν πρόκειται να τα δεις αν δεν τα υποβάλεις ηλεκτρονικά, όπως δεν τα έχουν δει χιλιάδες άλλοι από το 2009.
    Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να την υποβάλεις και φέτος ηλεκτρονικά, ούτως ώστε να υπάρχει on-line.

Σελ. 8 από 26 ΠρώτηΠρώτη ... 36789101318 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΕΤΟΥΣ 2010
    Από kostastzo στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-11, 21:02
  2. ΦΟΡΟΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ
    Από sofos48 στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-10, 19:06
  3. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-08, 21:38
  4. Δήλωση Φόρου Εισοδήματος
    Από kadronarxis στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 69
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-06, 23:15

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας