Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    10-11-2003
    Περιοχή
    EU
    Μηνύματα
    3.808
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1 κόμμα κάτι
    Το ρώτησα και αλλού, αλλά δεν πήρα απάντηση, ίσως επειδή ήταν λίγο off-topic...

    Έχω motherboard Gigabyte GA-7ZXR με slot για κάρτα γραφικών AGP-4X. Φοράει μία Radeon VE 7000, την οποία θέλω να αλλάξω.

    Ό,τι και να πάρω σήμερα είναι πια 8X.

    Ξέρει κανείς αν υπάρχει ασυμβατότητα (άλλα volts κλπ.) Θα την δει το motherboard ή θα αναγκαστώ να την βάλω κορνίζα;

  2. #2
    Εγγραφή
    20-10-2003
    Περιοχή
    Πεύκη - Αττικής
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.007
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4997/49999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.5(dB) / 3.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δουλεύει ναι χαρά, στο ίδιο M/B έχω μία GeForce Ti 4200 X8 AGP και δουλεύει άψογα. 8) 8) 8)

  3. #3
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Επειδή έχουμε σχεδόν το ίδιο chipset (VIA KT133A σε ASUS A7V-133), λέω σχεδόν γιατί ξέρω ότι κάποια revisions της δικής σου έχουν το 133 και κάποια το 133A, απαντώ:

    Εξαρτάται από την κάρτα. Όλες οι κάρτες λένε στα specifications τους ρητά εάν δουλεύουν σε 4x ή όχι.

    Εγώ πάντως, εδώ και 6 μήνες έχω κάρτα 8x, μία RADEON 9700 Pro 128MB και λειτουργεί κανονικότατα.

    Η λογική λέει ότι και η π.χ. RADEON 9800 Pro 128MB θα λειτουργεί κανονικότατα (αφού ουσιαστικά αυτή είναι μία ψιλοβελτιωμένη R300).

    Πρόσεξε ό,τι και να πάρεις, εάν χρειάζεσαι καινούριο τροφοδοτικό (πολλές καινούριες έχουν βύσμα τροφοδοσίας).

    Για ρίξε και μια ματιά στα forums του Rage3D για να είσαι σίγουρος:

    http://www.rage3d.com/
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  4. #4
    Το avatar του μέλους Paradisos
    Paradisos Guest
    Και εγώ έχω μια motherboard της Gigabyte δεν θυμάμαι ακριβώς το μοντέλο, κάτι με GA – 8….. η οποία είναι x4 και δουλεύει μια χαρά με κάρτα x8 που έχω τωρα.Δεν χάνεις όμως και να ρωτήσεις στο μαγαζί αν στην αλλάζουν σε περίπτωση που δεν λειτουργεί .Εμενα μια άλλη που δεν ήταν συμβατή μου την άλλαξαν.
    Good Luck !

    ---------------------------
    Lost in Paradise !

  5. #5
    Εγγραφή
    10-11-2003
    Περιοχή
    EU
    Μηνύματα
    3.808
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1 κόμμα κάτι
    thanks guys!

    WAntilles: Δυστυχώς έχω rev 1.0 που σημαίνει VIA KT133 και όχι το A.

    Αυτό μου δημιουργεί και επιπρόσθετο πρόβλημα. Άλλαξα το Duron 800 που είχε και έβαλα Athlon XP 1800 (εδώ και πολύ καιρό βέβαια). Το KT133 όμως χρονίζεται μόνον στα 100. Έτσι ο Athlon λειτουργεί στα 1150MHz αντί για 1550MHz που μπορεί να φτάσει. Αλλά τώρα άλλο motherboard, θέλει και άλλες μνήμες...

    Τέλος πάντων.

  6. #6
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Το KT133 όμως χρονίζεται μόνον στα 100
    Κοίτα να δεις τί μου θύμισες.

    Έρευνες επί ερευνών αγοράς τότε για το τί να πάρω.

    Άλλες εποχές, πιο πέτρινες.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  7. #7
    Εγγραφή
    02-02-2003
    Μηνύματα
    1.291
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    35.000 / 35.000
    ISP
    Nova UNLIMITED 4G
    Router
    Archer MR600 v3
    έχεις κάνει κάποια αναβάθμιση στο bios?

    ΨΑΧΝΩ ΚΟΜΙΚΣ DISNEY
    - αν εχετε στειλτε μου μυνημα

  8. #8
    Εγγραφή
    10-11-2003
    Περιοχή
    EU
    Μηνύματα
    3.808
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1 κόμμα κάτι
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LewnDoS
    έχεις κάνει κάποια αναβάθμιση στο bios?
    Πολλές, δεν νομίζω να υπάρχει άλλη στη Gigabyte. Όμως αλλάζει με jumpers. Τα έβαλα όπως λέει το manual και δεν άλλαξε τίποτα. Αφού ίδρωσα, έβρισα, διάβασα το παρακάτω σε υποσημείωση:

    'The FSB Speed of the VIA KT133 is 100MHz'.

    Στο manual μιλάει για 133MHz, αλλά για rev. 2 ή 3, που έχουν το KT133A. Εγώ έχω rev. 1.0.
    Η μαλ***α είναι ότι δεν το πρόσεξα στην αγορά, ενώ κοίταξα στο manual τότε.

    Μόνο άλλο motherboard που να παίρνει SDRAM μνήμες είναι η λύση, αλλά δεν πρέπει να υπάρχει πια. Πάντως είναι πολύ καλή ποιότητα και το είχα πάρει off-season 46.000δρχ (άνοιξη 2001). Όταν πρωτοήρθε έκανε πάνω από 70.000

  9. #9
    Γειά σας παιδιά.Για οικονομία χώρου θα κάνω την ερώτησή μου εδώ.Έχω ένα συστηματάκι με cpu στα 2,4 Gh,1.3 Gb RAM και μια mobo soltec που δεν την ξέρει ούτε η μάνα της που δέχεται κάρτες AGP 4x/2x.Αγόρασα την Gecube 2600pro 512 από πλάισιο προ τριμήνου.Υπάρχει όμως ένα πρόβλημα.Τις περισσότερες φορές (αν όχι όλες) που ξεκινάω τον υπολογιστή μετά το logo των windows κάνει επανεκκίνηση τουλάχιστον μια φορά και μετά μπαίνει κανονικά.Οι drivers που έχω εγκαταστήσει είναι αυτοί από το CD της συσκευασίας.Μέχρι και format έκανα για ξεφορτωθώ τους προηγούμενους drivers της Nvidia αλλά το πρόβλημα παρέμεινε.Είπα μη τυχόν είχε τίποτα η κάρτα και την πήγα να την κοιτάξουν.Μου έδωσαν μια καινούργια αλλά και πάλι φως δεν είδαμε στο τούνελ.Ρώτησα ένα τέχνικό και μου είπε ότι είναι θέμα τροφοδοτικού.Μήπως μπορείτε να βοηθήσετε?

  10. #10
    Εγγραφή
    24-04-2007
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    781
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    CONN-X
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    VIGOR 2700
    SNR / Attn
    43(dB) / 10(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alakazam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γειά σας παιδιά.Για οικονομία χώρου θα κάνω την ερώτησή μου εδώ.Έχω ένα συστηματάκι με cpu στα 2,4 Gh,1.3 Gb RAM και μια mobo soltec που δεν την ξέρει ούτε η μάνα της που δέχεται κάρτες AGP 4x/2x.Αγόρασα την Gecube 2600pro 512 από πλάισιο προ τριμήνου.Υπάρχει όμως ένα πρόβλημα.Τις περισσότερες φορές (αν όχι όλες) που ξεκινάω τον υπολογιστή μετά το logo των windows κάνει επανεκκίνηση τουλάχιστον μια φορά και μετά μπαίνει κανονικά.Οι drivers που έχω εγκαταστήσει είναι αυτοί από το CD της συσκευασίας.Μέχρι και format έκανα για ξεφορτωθώ τους προηγούμενους drivers της Nvidia αλλά το πρόβλημα παρέμεινε.Είπα μη τυχόν είχε τίποτα η κάρτα και την πήγα να την κοιτάξουν.Μου έδωσαν μια καινούργια αλλά και πάλι φως δεν είδαμε στο τούνελ.Ρώτησα ένα τέχνικό και μου είπε ότι είναι θέμα τροφοδοτικού.Μήπως μπορείτε να βοηθήσετε?
    Προσφατα δοκιμασα να βαλω μια 2400pro σε μηχανημα με 4x AGP , δυστυχώς μετά απο πολλά προβληματα (δεν επαιζε καλα σε d3d, κολληματα κτλ) και αναζήτηση ειδα ότι η ati δεν υποστηρίζει τις agp στις εκδόσεις drivers μετά την 7.6 ενώ έχουν και πολλά προβλήματα για τα οποια κάνει την ανήξερη και δεν τα διορθώνει. Για τετοιο μηχανημα θα προτεινα σειρα ΑΤΙ 9χχχ μόνο για να εισαι σιγουρος.

  11. #11
    Εγγραφή
    27-04-2004
    Περιοχή
    Mαρουσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    465
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    14.915/963
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    7(dB) / 17(dB)
    Εγω εχω ενα K7D Master (MS-6501) http://www.msicomputer.com/product/d...K7DmasterL.htm που ειναι 4Χ και του εβαλα μια 6800 8Χ.Ξεκλειδωσα και τα pipelines 16/6 και ειναι μια χαρα!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος B3rny : 22-01-08 στις 11:19.

  12. #12
    Εγγραφή
    24-03-2006
    Περιοχή
    Αγία Παρασκευή
    Μηνύματα
    150
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7140
    SNR / Attn
    7(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κι εγω στο παλιο μου pc - κατεβαστηρι εχω μια qdi platinix με slot agp x4 και καρτα γραφικων 5600gt gamers ed x8 της asus και παιζει μια χαρα! Απλα απ'οσο γνωριζω δουλευει σαν x4.

  13. #13
    Εγγραφή
    01-03-2011
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Γεια σας ξανα!
    Μιας και υπαρχει αντιστοιχο θεματακι το συνεχιζω.
    Μητρικη QDI platinX 2D http://www.motherboard.cz/mb/qdi/PlatiniX2D.htm
    Φυσικα μονο καρτες 8χ θα βρω τωρα... Θα παιζει?
    Και ποια προτεινετε απο εδω?

    http://www.skroutz.gr/c/55/kartes-gr...F%89%CE%BD+agp

    Δεν θελω να παιζω παιχνιδια, απλα να τρεξει καμια ταινια mkv (720p) γιατι τωρα δεν....
    (CPU: pentium 4 2GHZ - μνημη: 512MB DDR - καρτα γραφικων Geforce MX 32MB με καμμενο το ανεμηστηρακι της...)

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ntinlanden : 27-05-11 στις 22:43.

  14. #14
    Εγγραφή
    05-12-2008
    Μηνύματα
    2.854
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Not for public
    Η καλυτερη και ταχυτερη λυση AGP ειναι μια Radeon HD 3850. Αλλη σχεδον ισοδυναμη (λιγο πιο αδυναμη) ειναι η Radeon HD 4650. Βεβαια εξαρταται και η υλοποιηση, π.χ. αν η μνημη DDR3, αν ειναι 512ΜΒ ή 1GB κλπ.

  15. #15
    Εγγραφή
    01-03-2011
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μνημη DDR1 512...
    Δεν θελω να κανει παπαδες απλα να παιζει καμια ταινια αξιοπρεπως γιατι τωρα τιποτα.. μονο τα DVDrip των 700MB παιζει..

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Καρτα γραφικων AGP.
    Από nikos1984 στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-06, 22:45

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας