Κατά αρχάς για σας!
Έχει παρουσιαστεί ένα περίεργο πρόβλημα με την ασύρματη σύνδεση στο σπίτι και είπα μήπως έχει κανείς καμία ιδέα για το τι μπορεί να φταίει.
Έχω λοιπόν σύνδεση ΟΤΕ 24αρα PSTN και ύστερα από μία τούμπα που έφαγε το router που δίνουν και κλάταρε πήγα και αγόρασα το D-link dsl-2680. Ενώ στην αρχή δούλευαν όλα μία χαρά από κάποια στιγμή και ύστερα άρχισε το ασύρματο να κολλάει και να κάνει συχνές αποσυνδέσεις σε τυχαίους χρόνους ενώ βίντεο online μόνο με πολύ υπομονή μπορεί να δει κανείς εκτός και αν είναι τυχερός οπότε για λίγο μπορεί να ρέουν κανονικά τα πράγματα. Τα δεδομένα είναι τα εξής:
α) Όταν αποσυνδέεται δεν μπορώ να pingάρω το router οπότε σκέφτομαι ότι μάλλον φταίει το ρούτερ και όχι o ΟΤΕ στον οποίο όποτε έχω τσεκάρει στο status το Downstream Line βρίσκεται στα 7785 kbps.
β) Το Πρόβλημα είναι ανεξάρτητο μηχανήματος και λογισμικού αφού εμφανίζεται και στα δύο Laptop του σπιτιού όπου το ένα τρέχει windows 7 και το άλλο κάποια διανομή linux.
γ) Τα settings του ρουτερ είναι τα εξής Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Εκτύπωση - 192.168.1.1_info.html.pdf 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  193,2 KB 
ID: 93399 και Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  http___192.168.1.1_ δεν είναι διαθέσιμος.pdf 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  288,9 KB 
ID: 93400.
Το ρούτερ το πήρα από τα Multirama αλλά δεν ξέρω αν έχει νόημα να πάω να το αλλάξω ή να αγοράσω άλλο...

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια !