Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    06-03-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    495
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Path Level
    Interleaved
    Προ ημερών ήρθε ο τεχνικός του ΟΤΕ στο σπίτι μου για το καθορισμένο ραντεβού ενεργοποίησης γραμμής. Είχα αιτηθεί απλή γραμμή (όχι με conn-x δηλαδή) και είχα ζητήσει από την υπάλληλο στο oteshop να διευκρινίσει στην αίτηση (εφόσον αυτό είναι δυνατό) πως δεν θέλω PCM γραμμή, διότι προορίζεται για internet το αμέσως επόμενο διάστημα. Μου απάντησε πως θα το σημειώσει στην αίτηση μου και πως δεν νομίζει ότι θα υπάρξει πρόβλημα.

    Την επόμενη μέρα το απόγευμα, με κάλεσε μια υπάλληλος του ΟΤΕ από το 13888 για να με ρωτήσει γιατί θέλω ψηφιακή γραμμή από τη στιγμή που δεν έχω κάνει αίτηση για internet (conn-x) παράλληλα και να με ενημερώσει πως αν θέλω μπορεί να μου παρέχει internet o ΟΤΕ. Της είπα πως για τον x ή ψ λόγο δεν θέλω από την αρχή internet, αλλά πως θα κάνω αίτηση το αμέσως επόμενο διάστημα (μήνα ή δίμηνο) και πως θέλω όταν θα κάνω την σχετική αίτηση η ενεργοποίηση του internet να γίνει άμεσα - και να μην περιμένω την χρονοβόρα μετατροπή μιας pcm σε ψηφιακή. Δεν είπε κάτι άλλο και η συζήτηση τελείωσε εκεί.

    Οταν λοιπόν ήρθε τελικά ο τεχνικός του ΟΤΕ, μου είπε πως η γραμμή που μου δόθηκε είναι PCM και πως δεν μπορώ να έχω internet με αυτή (πράγμα που φανταζόμουν πως θα γίνει τελικά). Η δικαιολογία που μου είπε είναι πως οι διαθέσιμες στην πόλυκατοικία αυτή θέσεις για γραμμή είναι κατειλημμένες και πως μόνο αν φύγει κάποιος από μία θα μπορέσω να πάρω εγώ ψηφιακή.

    Εκανα λοιπόν μετά από όλα αυτά νέα αίτηση για γραμμή και conn-x 24άρι με απεριόριστα αστικά/υπεραστικά και 60' προς κινητά και έχω νέο ραντεβού από το τεχνικό τμήμα σε 10 ημέρες.

    Αυριο σκέφτομαι να πάω στον ΟΤΕ της περιοχής (Ιλίσια) για διερευνητικές ερωτήσεις. Ποια είναι η άποψη σας για το όλο ζήτημα; Πιστεύετε πως μπορώ/πρέπει να προβώ σε κάποια επιπλέον ενέργεια για να μην ακυρωθεί και η νέα αίτηση μου λόγω μη εύρεσης διαθέσιμης θέσης για το διαμέρισμα μου;
    "Age is an issue of mind over matter. If you don't mind, it doesn't matter.”
    Mark Twain

  2. #2
    Το avatar του μέλους termar
    termar Guest
    (διαθέσιμες στην πολυκατοικία αυτή θέσεις για γραμμή είναι κατειλημμένες και πως μόνο αν φύγει κάποιος από μία θα μπορέσω να πάρω εγώ ψηφιακή.) τώρα επειδή και έμενα μου δημιουργήθηκε μια απορία όταν σε μια πολυκατοικία υπάρχουν 10 διαμερίσματα ο ΟΤΕ δεν θα πρέπει να φέρει από το καφαο 10 γραμμές μέχρι τον κατανεμητή της πολυκατοικίας φαντάζομαι ότι αν πχ από τα 10 διαμερίσματα τα 3 δεν θέλουν τηλέφωνο της 3 γραμμές από της 10 που ανήκουν στην πολυκατοικία ο ΟΤΕ της αποσυνδέει από το καφαο και της δύνη σε όλους συνδρομητές . εκεί που θέλω να καταλήξω αν κατάλαβα καλά είναι ότι δεν υπάρχει γραμμή από το καφαο προς κατανεμητή της πολυκατοικίας ελεύθερη και όχι από τον κατανεμητή προς το διαμέρισμα

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 96
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-10, 13:16
  2. Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-09, 07:12
  3. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-09, 14:44
  4. Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-08, 13:03

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας