Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    06-09-2007
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    10239/509
    ISP
    COSMOTE
    Router
    SpeedTouch 536i v6
    Unhappy
    Γεια σας

    Κατασκευάζω ερασιτεχνικά web σελίδες (για τη πλάκα μου) και προσπαθώ να ενσωματώσω κινούμενη εικόνα. Είτε τη φτιάχνω σε Flash (swf) είτε τη φτιάχνω σε slide show ο Internet Explorer μου βγάζει:

    To help your security, Internet Explorer has restricted this webpage from running scripts or ActiveX controls that could access your computer.

    Ενώ με το mozilla μου τη δείχνει κανονικά.

    ΕΡΩΤΗΣΗ. Πώς μπορώ να δείξω την κινουμένη εικόνα της htm σελίδας μου στον άλλον χωρίς να την εμποδίζει ο Internet Explorer;

    Ξέρω ότι γίνεται. Σε πολλά site, τα swf ή τα slide shows τα δείχνει κανονικά. Τα διαφημιστικά banner δεν εμποδίζονται από κανένα browser. Δεν μπορώ να βρω πώς γίνεται

    Μέχρι τώρα ή ανεβάζω βίντεο στο you tube και τα ενσωματώνω (αλλά άμα θέλω να τα βάλω σε δισκάκι το χάνω) ή φτιάχνω animated gif (αλλά μεγάλος όγκος και φτωχό).

    Μήπως μπορείτε να βοηθήσετε έναν ερασιτέχνη;

  2. #2
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Δεν φταίνε οι σελίδες αλλά οι ρυθμίσεις ασφαλείας στον Internet Explorer.
    Όταν δημιουργείς σελίδες, χρησημοποιείς κάποια scripts ή ActiveX.

    Αυτά κάνουν πιο εύκολη την δημιουργία, και την περιήγηση, αλλά θεωρούνται και "τρύπες" ασφαλείας, με αποτέλεσμα ο Internet Explorer, από την στιγμή που δεν προέρχονται από "έγκυρη πηγή" ή δεν είναι με ψηφιακή υπογραφή, να τα μπλοκάρει, για να προστατέψει τον υπολογιστή του χρήστη.

    Από το μενού Εργαλεία του Internet Explorer πάτα επιλογές Internet.
    Aν έχεις τον IE 9.0 πάτα το εικονίδιο εργαλεία πανω δεξιά και μετά Επιλογές Internet.

    Στο παράθυρο που θα ανοίξει πάτα την καρτέλα ασφάλεια απόπάνω και μετά το κουμπί προσαρμοσμένο επίπεδο.
    Μετά δες τις παρακάτω επιλογές
    Α) ότι το κουμπί Ενεργοποίηση δίπλα στη γραμμή 'Εκτέλεση στοιχείων ελέγχου ActiveX και προσθηκών' είναι επιλεγμένο.

    Αν χρησιμοποιείς XP, επιβεβαιώστε ότι το κουμπί Ενεργοποίηση δίπλα στη γραμμή 'Συμπεριφορές για δυαδικά αρχεία και δέσμες ενεργειών' είναι επιλεγμένο.

    Δες αν το κουμπί Ενεργοποίηση κάτω από τη γραμμή 'Ενεργές δέσμες ενεργειών' είναι επιλεγμένο.

    Δες αν το εκτέλεση ActiveX και προσθηκών είναι ενεργοποιημένο
    Και ίσως χρειαστεί να ενεργοποιήσεις και το :Προβολή βίντεο και κινουμένων στοιχείων, καθώς και το Προετοιμασία και εκτέλεση στοιχείων ελέγχου ActiveX
    που χαρακτηρίζονται ως μη ασφαλή (Αυτό βάλτο στο ερώτηση ) κά;νωντας κλικ στο αντίστοιχο κυκλάκι.

    Καλό είναι να σε ρωτάει ώστε αν δεις ότι είναι απο site που δεν το ξέρεις να μην επιτρέπεις την εκτέλεση.

    Επίσης κάτω από το εκτέλεση στην ίδια καρτέλα οι ρυθμίσεις να είναι όπως στην φωτο παρακάτω.

    Κι αν θέλεις να έχεις αναδυόμενα παράθυρα και διαφημίσεις
    πάτα απενργοποίηση στο χρήση αποκλεισμού αναδυόμενων παραθύρων

    Πάτα ΟΚ να κλείσεις αυτήν την καρτέλα, και μετά πάτα την καρτέλα για προχωρημένους.
    Κάτω από το Ασφάλεια ίσως χρειαστεί να τσεκάρεις το "Να επιτρέπεται η εκτέλεση ενεργού περιεχομένου στον υπολογιστή μου"

    Και κάτω από τα Πολυμέσα στην ίδια λίστα δες αν είναι όλα τα τετραγωνάκια τσεκαρισμένα.

    Δες αν έγινε κάτι.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails sec.png  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος biggeo65 : 24-11-11 στις 02:14.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  3. #3
    Εγγραφή
    06-09-2007
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    10239/509
    ISP
    COSMOTE
    Router
    SpeedTouch 536i v6
    Κατ’ αρχή σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Έκανα τις ρυθμίσεις και πραγματικά είδα το slide show που είχα φτιάξει και στον Internet Explorer.

    Αυτή εδώ όμως η σελίδα πχ:

    http://www.costasbalafas.gr/

    Γιατί φαίνεται το slide show που έχει, είτε έχω κάνει τις ρυθμίσεις που μου έγραψες είτε όχι;

    Πώς μπορώ εγώ να πετύχω κάτι τέτοιο;

  4. #4
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Aν την σελίδα που λές την καταχώρησες κάπου σαν ασφαλή σελίδα, τότε ανεξάρτητα από ρυθμίσεις θα φαίνοντε οι εικόνες και τα slide show.

    Το ίδιο μπορείς να κάνεις κι εσύ, να βάλεις την σελίδα σου στις ασφαλείς τοποθεσίες.

    Eπίσης το παραπάνω slideShow είναι embeded στην σελίδα,γραμμένο προφανώς σε AJAX και Joomla.

    Σίγουρα ξέρω ότι χρησημοποιήθηκαν κάποια από αυτά τα εργαλεία,
    αλλο παράδειγμα εδώ

    Παραδείγματα Slideshow Σελίδα 1,

    Δες ένα video για την χρήση JCE utillities και AJAX, για την ενσωμάτωση φωτογραφιών

    Θα χρειαστείς Joomla
    κι αναλόγως με την έκδοση που θα κατεβάσεις 1.6 ή 1.7, θα χρειαστείς
    ένα από αυτά τα εργαλεία

    Ένα βίντεο για την όλη διαδικασία

    Κι αν θες κάποιους οδηγούς θα βρείς ότι θέλεις εδώ
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  5. #5
    Εγγραφή
    06-09-2007
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    10239/509
    ISP
    COSMOTE
    Router
    SpeedTouch 536i v6
    Ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την τόσο ενδιαφέρουσα και αναλυτική σου παρουσίαση.

    Υπάρχουν βέβαια πολλά καινούργια για μένα, αλλά με αυτά που μου έγραψες θα τα βρω σιγά – σιγά.

    Να είσαι καλά.

  6. #6
    Εγγραφή
    19-04-2006
    Μηνύματα
    1.003
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Asus N17U
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Νεοπτόλεμος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας

    Κατασκευάζω ερασιτεχνικά web σελίδες (για τη πλάκα μου) και προσπαθώ να ενσωματώσω κινούμενη εικόνα. Είτε τη φτιάχνω σε Flash (swf) είτε τη φτιάχνω σε slide show ο Internet Explorer μου βγάζει:

    To help your security, Internet Explorer has restricted this webpage from running scripts or ActiveX controls that could access your computer.

    Ενώ με το mozilla μου τη δείχνει κανονικά.

    ΕΡΩΤΗΣΗ. Πώς μπορώ να δείξω την κινουμένη εικόνα της htm σελίδας μου στον άλλον χωρίς να την εμποδίζει ο Internet Explorer;
    99% στο κάνει επειδή τρέχεις τη σελίδα χωρίς web server, τοπικά (π.χ. διπλό click σε ένα .htm αρχείο).
    Βάλε τη σελίδα σε ένα web server (έστω και τοπικό στο ίδιο μηχάνημα), δες την δίνοντας την διεύθυνση του server και δε θα στο κάνει (αυτό σημαίνει ταυτόχρονα πως και όλοι οι άλλοι δεν θα έχουν πρόβλημα και δε θα χρειάζεται να ρυθμίσουν κάτι)

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας