Σελ. 33 από 35 ΠρώτηΠρώτη ... 1323283132333435 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 481-495 από 513
  1. #481
    Εγγραφή
    08-05-2003
    Περιοχή
    Москва/Афины
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100МБит/сек
    ISP
    Cosmote
    Router
    Sercomm
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από voithostyrempora2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε βλέπω κανένα σχόλιο για τις νέες εισφορές. Ανεβηκαν (σχεδον) όλα τα ειδοποιητηρια στο https://www.idika.org.gr/EfkaServices/ . Προσωπικά με το νόμο Κατρούγκαλου μου ηρθε στα 108,25 ευρω το μήνα. Με το νόμο Βρουτση ειχα 60% υψηλότερες εισφορές. Φύγετε, μας καταστρεφετε ( ;;;;;;;;;;;;;;; ) .
    Καλά μην πανηγυρίζεις κιόλας, είναι πολλοί που την έχουν φάει άσχημα και καλούνται να πληρώσουν γ@μησι@τικ@. Ευτυχώς έκλεισα μπλοκάκι Δεκ 2016 αλλιώς θα μου ερχόταν 2.5 φορές επάνω! Πάντως στην αδελφή μου ήρθε 1.5 φορά πάνω και σε πολλούς που γνωρίζω οι ασφαλιστικές εισφορές είναι αυξημένες κατά πολύ.

  2. #482
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Και σε πολλούς που γνωριζω, οι εισφορές ειναι αισθητα μειωμένες. Οπότε;



    Ακουσα χθες στον ΣΚΑΙ, που μόνο για φιλοκυβερνητική προπαγανδα δε μπορείς να τον κατηγορησεις, ότι το 77% των ελευθερων επαγγελματιών με το νόμο Κατρούγκαλου εχει χαμηλοτερες εισφορες.

    Φυγετε, μας καταστρεφετε ( ;;;;;;;;;;;; ) .
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  3. #483
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    ρε βοηθέ, εσυ έχεις μηδενικό εισόδημα γιατί πληρώνεις εισφορές;

  4. #484
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ελα ντε. Με τον προηγουμενο νόμο πληρωνα ακομη περισσοτερες εισφορές και ανα 3 χρονια με αλλαγη κλιμακας, οι εισφορές θα αυξανονταν εσαεί, σε αντιθεση με τον σαφως αναλογικοτερο νόμο Κατρουγκαλου. Ας φυγουν επιτέλους, μας καταστρεφουν ( ;;;;;;;;;;;;; ) . Ας ερθει ο Βρουτσης να με χρεώνει περισσοτερο και ο Μητσοτάκης να με μεταρρυθμισει (ο ίδιος ο Μητσοτακης βγηκε οn camera και ζητησε επαναφορα του νόμου Βρουτση πριν λίγες μερες, που θα εχει ως αποτελεσμα την αυξηση των εισφορών μου).
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  5. #485
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από voithostyrempora2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελα ντε. Με τον προηγουμενο νόμο πληρωνα ακομη περισσοτερες εισφορές και ανα 3 χρονια με αλλαγη κλιμακας, οι εισφορές θα αυξανονταν εσαεί, σε αντιθεση με τον σαφως αναλογικοτερο νόμο Κατρουγκαλου. Ας φυγουν επιτέλους, μας καταστρεφουν ( ;;;;;;;;;;;;; ) . Ας ερθει ο Βρουτσης να με χρεώνει περισσοτερο και ο Μητσοτάκης να με μεταρρυθμισει (ο ίδιος ο Μητσοτακης βγηκε οn camera και ζητησε επαναφορα του νόμου Βρουτση πριν λίγες μερες, που θα εχει ως αποτελεσμα την αυξηση των εισφορών μου).
    Καταστρέφουν αυτούς που πληρώνουν παραπάνω, θα μου πεις δεν σε ενδιαφέρει αφου εσυ πληρώνεις λιγότερο, οκ δεκτό

  6. #486
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταστρέφουν αυτούς που πληρώνουν παραπάνω, θα μου πεις δεν σε ενδιαφέρει αφου εσυ πληρώνεις λιγότερο, οκ δεκτό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από voithostyrempora2 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ακουσα χθες στον ΣΚΑΙ, που μόνο για φιλοκυβερνητική προπαγανδα δε μπορείς να τον κατηγορησεις, ότι το 77% των ελευθερων επαγγελματιών με το νόμο Κατρούγκαλου εχει χαμηλοτερες εισφορες.
    Οταν με ένα νόμο ευνοειται το 77% , εχμμμμ , δυσκολευομαι να τον χαρακτηρισω κοινωνικά άδικο, αφού 77% >> 23% .

    :/

    Επίσης, να βάλω μαυρες πλερεζες επειδη εχω ΜΕΙΩΣΗ εισφορων;

    - - - Updated - - -

    Φυγετε, μας καταστρεφετε ( ;;;;;;;;;;;; ) .
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  7. #487
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταστρέφουν αυτούς που πληρώνουν παραπάνω, θα μου πεις δεν σε ενδιαφέρει αφου εσυ πληρώνεις λιγότερο, οκ δεκτό
    Κατέστρεφαν τους ανέργους μηχανικούς που πληρώναμε ακόμα και δίχως δουλειά. Και εμένα μου ήρθε πολυ μικρότερη εισφορά!
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  8. #488
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Όταν ο ιδιος ο ΣΚΑΙ , γνωστός για την αντικυβερνητική του προπαγανδα, ομολογεί ότι με το νόμο Κατρούγκαλου ευνοειται το 77% των εε, καταλαβαινει κανείς ότι για σημαντικό κομμάτι του πληθυσμου θα υπάρχει σιγουρα σαφής ελάφρυνση. Καλό ειναι να spread the word για την ελάφρυνση των μη εχοντων λόγω του νόμου Κατρουγκαλου. Το έλεγα στον πατερα μου και δεν το πίστευε μέχρι να του εξηγησω περί της προπαγανδας των μητσοτακικών ΜΜΕ . Είναι από τις λίγες φορές που γίνεται μετατοπιση των βαρών προς τους μη έχοντες και αναδιανομή του πλούτου με θετικό ταξικό πρόσημο, δηλαδή προς τα κάτω.

    Χαίρομαι που και εσυ βλέπεις μειωση στις εισφορές σου , όπως κι εγώ, όπως κι ο George978 , όπως και χιλιάδες ακόμα συναδελφοι Μηχανικοί και όχι μονο . Και δεν είναι θέμα Κυβερνησης, ας πέσει και αυριο το πρωί η Κυβερνηση , χέστηκα (αρκεί να μην ανεβει ο Μητσοτακης που δεσμευτηκε on camera ότι θα μου ΑΥΞΗΣΕΙ τις εισφορές, επαναφέροντας το νόμο Βρούτση) , είναι θέμα κοινωνικής δικαιοσυνης και αλληλεγγύης με προοδευτικό χαρακτηρα.
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  9. #489
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Και είναι λεφτά τα οποία αμιγώς θα πάνε σε κατανάλωση και σε κλείσιμο τρυπών .
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  10. #490
    Εγγραφή
    08-05-2003
    Περιοχή
    Москва/Афины
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100МБит/сек
    ISP
    Cosmote
    Router
    Sercomm
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από voithostyrempora2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι από τις λίγες φορές που γίνεται μετατοπιση των βαρών προς τους μη έχοντες και αναδιανομή του πλούτου με θετικό ταξικό πρόσημο, δηλαδή προς τα κάτω.
    σοβαρά τώρα ή τρολάρεις? είναι αναδιανομή πλούτου να πληρώνουν παραπάνω όσοι λίγοι είχαν εισοδήματα το 2015 και τα οποία έχουν φορολογηθεί, έχουν καταβάλει τις νόμιμες ασφαλιστικές εισφορές, φόρο αλληλεγγύης, φόρο επιτηδεύματος κτλ? και αν το 2016 έως σήμερα δεν έχουν εισοδήματα? Καλώς έγινε μείωση εισφορών σε όσους ελ.επ δεν είχαν εισοδήματα και έπρεπε να πληρώνουν (πχ 400άρι το μήνα ΤΣΜΕΔΕ) αλλά καλό είναι να βλέπουμε τα πράγματα χωρίς παρωπίδες

  11. #491
    Εγγραφή
    21-05-2004
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Thomson 585v7
    SNR / Attn
    9(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το βασικότερο είναι ότι ασφάλεια δεν πληρώνουμε , φορος είναι ,είτε 150 είτε 450 το μήνα πάλι τα @@ θα πάρεις . Το μόνο σωστό είναι ότι πάει ανάλογα με το εισόδημα , από εκεί και πέρα η τρέλα καλά κρατεί και βασιλεύει

  12. #492
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.905
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Ασε ρε voithostyrempora2, πλάκα μας κάνεις? Σου ήρθε λίγο γιατί δεν έχεις πρακτικά δραστηριότητα....

    Εμένα είναι ταφόπλακα πραγματικά! 700 ευρώ μηνιαίως χωρίς επικουρικό και εφάπαξ, αν μπουν και αυτά μιλάμε για 1100 ευρω.... και όλα αυτά γιατί το 2015 "φαίνεται" καλό γιατί απλά κόπηκαν τα τιμολόγια από κάτι ΕΣΠΑ που είχαν γίνει παλαιότερα... Εισόδημα λοιπόν 42000, από τα οποία έγινε παρακράτηση 20%, δηλαδή 8400 και πλέον αυτού, μου ήρθε φόρος άλλα 5000 χιλιάρικα, τα οποία πλήρωσα, έμειναν 28600, από τα οποία πλήρωσα περίπου 6500 ΤΣΜΕΔΕ (τα κανονικά σύν ένα διακανονισμό), τελικά αυτή τη καταπληκτική χρονιά, έμεινα με 22100 καθαρά (που δεν ήταν ούτε τόσα γιατί όπως είπα, σε πολλά απλά το τιμολόγιο κόπηκε το 2015)
    Έρχεται το 2016, και δεν έχω ούτε 22000 σύνολο (από τα οποία έχω ήδη δώσει το 20%=4400 ως προκαταβολή), που αν αφαιρέσω και τις εισφορές του 2016 έμειναν 11600 για να ζήσουμε (με δύο παιδιά), οπότε πώς πληρώνονται τα 1100 το μήνα? εννοείται ότι δεν υπάρχουν τα 6500+ που μου ζητάει το πρώτο εξάμηνο ουτε για πλάκα (μέχρι το Β εξάμηνο που θα γίνει ο συμψηφισμός, ποιός ζεί ποιος πεθαίνει), οπότε τι θα γίνει? θα μείνω εγώ και τα παιδιά μου ανασφάλιστα? θα χρεωθώ προσαυξήσεις για τα κακώς χρεωθέντα? θα μου επιστραφούν όταν γίνει η εκκαθάριση? Να βάζω 300 ευρώ τον μήνα από τωρα για να είμαι εντάξει? ποιος θα μου λύσει το αδιέξοδο?
    Και όλα αυτά ενώ είμαι 25 χρόνια στο επάγγελμα χωρίς μια μέρα κενό, και υποτίθεται υψηλής εξειδίκευσης...

    Ο νόμος είναι απαράδεκτος, πρώτον είναι εξαιρετικά υψηλά τα ποσοστά, που σε συνδυασμό με τη φορολογία από το πρώτο ευρώ, τον φορο αλληλεγγύης και το τέλος επιτιδεύματος φτάνει πάνω από το 60% των εισοδημάτων και σε τρία χρόνια που καταργείται και η έκπτωση που υπάρχει γινεται κυριολεκτικά ληστρικός. Η συνεχής μετατόπιση της επιβάρυνσης προς τα πάνω (που το πάνω κατεβαίνει κατα το δοκούν) μειώνει το κίνητρο να προσπαθήσει κανείς για κάτι περισσότερο. Όσο πιο πολλά παίρνεις τόσο ανεβαίνεις κλίμακα, και τόσο χάνεις έκπτωση, με αποτέλεσμα μια αύξηση που μπορεί να πάρεις να καταλήξει κατα 80% σε φόρους/εισφορές. Να μη μιλήσω για τον ετεροχρονισμό των εισφορών... υπάρχουν ανθρωποι που είχαν δουλειά το 2015 και τώρα είναι άνεργοι κα....
    Α! και να μη ξεχάσω ότι έχουμε και ουρά αναδρομικών από το ΤΣΜΕΔΕ, περίπου 500 το εξάμηνο, για 4 χρόνια... Ε! τι να πω.....

    Ο νόμος απλά κάνει διαχείριση φτώχιας και είναι η χαρά αυτών που μπορούν να φοροδιαφεύγουν, το μαύρο χρήμα πλέον απέκτησε τριπλάσια αξία (από διπλάσια). Το σύστημα θα καταστρέψει όσους είναι νομοταγεις (είτε γιατί το θέλουν είτε γιατί δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς) εις βάρος αυτών που μπορούν και τα κρύβουν.

    Αυτό δεν σημαίνει ότι ο προηγούμενος νόμος με τις κλάσεις ήταν σωστός που ζήταγε 6000 από ανέργους με μηδενικό εισόδημα αλλά αυτός είναι πραγματικό έκτρωμα..... Καταλαβαίνω ότι είναι μια μικρή ανάσα για αυτούς που ετεροαπασχολούνται ή κάνουν καμμιά δουλίτσα από εδω και από εκεί (πχ νέους συναδέλφους που συνεχίζουν σπουδές) γιατί έτσι μπορούν να πληρώσουν, αλλά για έναν που έχει κανονική δουλειά και ζεί από αυτή είναι "ταφόπλακα". Σκεφτείτε το πολύ απλό, θεωρήστε έναν μικρό σχετικά μισθό της τάξης των 900-1000 ευρώ μηνιαίως επί 14 που παίρνει ένας μισθωτός, όχι απαραίτητα Μηχανικός, και υπολογίστε, κάντε τις αναγωγές, αφαιρέστε εισφορές, φόρους κλπ κλπ, πόσα θα πρέπει να κόβετε μπλοκάκι σε έναν εργοδότη μηνιαίως... θα βρείτε ένα τρελλό ποσό που δύσκολα κάποιος το πέρνει.... εκεί είμαστε...
    Σκέφτομαι ήδη πολύ σοβαρά να προχωρήσω σε αναδρομικό κλείσιμο και διαγραφή από το ΤΕΕ από 31/12/16.... πραγματικά βρίσκομαι σε αδιέξοδο... και όλα αυτά τα έκανε ο καταπληκτικός νόμος Κατρούγκαλου.....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Slammer : 16-02-17 στις 00:20.

  13. #493
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Δηλαδή πριν που πληρώναμε ακόμα και άνεργοι ήταν απλά προβληματικό, τώρα έγινε έκτρωμα.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  14. #494
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    2.630
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    SNR / Attn
    4.5(dB) / 25.5(dB)
    Το προβλημα του να πληρωνεις εισφορες ενω εισαι ανεργος ειναι ακριβως αυτο (εισφορες ενω δεν εργαζεσαι), οχι το υψος των εισφορων.

    Απο κει και περα, ο συγκεκριμενος νομος καθιστα προβλημα και το να εργαζεσαι, καθως απλα δεν συμφερει, εκτος αν εχεις τουλαχιστον εξαψηφια κερδη.

    Στον δικο μου κλαδο πχ (ειμαι γιατρος), ολοι οι νεοι-χαμηλοβαθμοι ΕΕ γιατροι κανουν δυο και τρεις κακοπληρωμενες δουλειες (επιμελητες κλινικης για 1000-1300 μικτα, εφημεριες για 80 ευρω την ημερα μικτα κλπ). Τουλαχιστον ειχες την παρηγορια οτι η πρωτη δουλεια θα πληρωνε το ΤΣΑΥ και οι επομενες θα ηταν κερδος. Τωρα, ολες οι ηδη κακοπληρωμενες δουλειες γινονται πιο κακοπληρωμενες δεδομενου οτι θα θες και αλλο ενα 31% να δινεις του Κατρουγκαλου. Πολυ περισσοτερο που σου ζηταει εισφορες για προηγουμενες χρονιες (που, σημειωτεον, εχουν ηδη φορολογηθει και εχουν ηδη πληρωθει εισφορες). Καποιος λοιπον ηδη ανεργος δινει 158 το μηνα και λεει και ευχαριστω (κακως, θα επρεπε να δινει 0). Ενας που εργαζοταν φουλ το 2015, αν μεινει ανεργος που θα βρει να δινει 500 και 600 ή παραπανω το μηνα;

    Αν τα εχει, θα τα δωσει του Κατρουγκαλου ή θα κοιταξει να ζησει την οικογενεια του απο τα ετοιμα μεχρι να ξαναβρεθει κατι;

    Εσυ που λες οτι εισαι ανεργος και λες ευχαριστω, για βαλτα κατω και δες, ποσα πρεπει να ζητησεις για να βγαινεις περα οταν θα ξαναβρεις δουλεια; Θα ξαναβρεις δουλεια ασπρη γνωριζοντας οτι αν και οταν τελειωσει θα πρεπει την επομενη χρονια να δινεις κερατιατικα για την παλια σου εργασια;

    Εκτρωμα ειναι λιγο να το πει κανεις. Ολοι ηδη κυνηγανε τρελα τα μαυρα, στη γειτονια μου πχ εκλεισαν ηδη 3 κομμωτηρια και δουλευουν κατ'οικον μαυρα κι αραχνα. Αυτοι ομως απασχολουσαν 2-3 ατομα ο καθενας (bye-bye), πληρωναν νοικι, φως-νερο-τηλεφωνο, ΦΠΑ, φορο εισοδηματος (bye-bye). Αυτο που πολλοι δεν βλεπουν ειναι οτι η μαυριλα θα συμπαρασυρει εκτος απο τις εισφορες και τα υπολοιπα εσοδα (απο γενικη φορολογια, ΦΠΑ κλπ).

    Μεινετε, μας σωνετε (;;;;;.

  15. #495
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εμένα ακόμη δεν μου έχει βγει ο ΕΦΚΑ, οπότε είμαι σε αναμονή για τα προσωπικά αποτελέσματα.
    Για τα γενικά...
    Η προηγούμενη μέθοδος υπολογισμού ήταν φανερά άδικη γι αυτούς που ήταν άνεργοι.
    Η παρούσα τιμωρεί αυτούς που εργάζονται.
    Κοινώς... κι έτσι κι αλλιως μας έχουν στην πίεση!

    Όμως αυτό που κάνει η παρούσα μέθοδος υπολογισμού είναι και κάτι άλλο. Το γράφει και ο Slammer και ο Xouzouris: Δίνει κίνητρι και μάλιστα πολύ σοβαρί κίνητρο σε όλους τους ΕΛΕΠ να μην κόβουν απόδειξη.
    Τα έχουμε ξαναπεί: Βάλε φόρο, βάλε ΦΠΑ, βάλε και ασφάλιση. Ξεπερνάμε το 60%. Άρα λες στον πελάτη σου, 100€ χωρίς απόδειξη, 200€ με απόδειξη. Ποιός θα επιλέξει το 2ο;
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

Σελ. 33 από 35 ΠρώτηΠρώτη ... 1323283132333435 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΕΠΕΙΑ: Ανάκληση άδειας λειτουργίας 5 ασφαλιστικών εταιρειών
    Από karavagos στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-11, 17:10
  2. Κριτήρια Φερεγγυότητας Ασφαλιστικών
    Από Amateur στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-10, 10:51
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-08, 21:44

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας