Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    17-08-2004
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    359
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    .
    Tablet για διάβασμα... από τεχνικά PDFs με σχεδιαγράμματα, word documents, βιβλία, περιοδικά/εφημερίδες και ιστοσελίδες.... κλπ

    Ποιό είναι το ιδανικό μέγεθος οθόνης; Ανάλυση; Βάρος συσκευής για πολύωρη χρήση;

    Τι να προσέξουμε από πλευράς hardware; (για να μην σέρνεται ή κολλάει με 4-5 documents ανοιχτά)

    Θεωρείτε ότι οι παρούσες υλοποιήσεις είναι επαρκείς από πλευράς απόδοσης και δυνατοτήτων; Ή περιμένουμε τις επόμενες φουρνιές με ICS κλπ;

  2. #2
    Εγγραφή
    28-02-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    4.284
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    κατ εμε καλό θα ήταν να περιμένεις τις επόμενες φουρνιές εάν δεν βιάζεσαι, αφού λογικά θα είναι αρκετά πιο δυνατές.

  3. #3
    Εγγραφή
    18-10-2004
    Μηνύματα
    736
    Downloads
    80
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet

  4. #4
    Εγγραφή
    17-08-2004
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    359
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    .
    Το Kindle Fire το αποκλείω, γιατί έχει πολλούς περιορισμούς. Ο κυριότερος: μικρή μνήμη και καθόλου επέκταση (SD, microSD). Μου θύμισες όμως την απορία μου γιατί δεν είναι διαθέσιμες οι συσκευές της Amazon στην Ελλάδα. Το απλό Kindle φαίνεται πολύ δελεαστικό για ανάγνωση απλών βιβλίων.

    Τέλος, δεν ξέρω αν μια οθόνη 7 ιντσών θα είναι αρκετή για τα «δύσκολα» PDFs (με φωτογραφίες και διαγράμματα).

  5. #5
    Εγγραφή
    18-12-2005
    Μηνύματα
    230
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ναι δεν εχει βρεθει κανεις να τα φερει και της αμαζον και τα Νοοκ να μπορουμε να τα δουμε απο κοντα πριν τα παρουμε? και ας πληρωναμε και παραπανω (ηδη χρεωνει 30 ευρω εξοδα αποστολης η αμαζον)
    αλλα και παλι κατω απο 150Ε δεν βρηκα στην ελληνικη αγορα και παλι κατι κουλες μαρκες...

    τωρα απο την ερευνα που εκανα πριν το παραγγειλω (δεν εχει φτασει ακομη) Fire για pdf Και touch για τα βιβλια.. δεν ειναι για τα παντα... η οθονη δηλ του kindle δεν συγκρινεται για βιβλια αλλα απ οτι διαβασα ειναι λιγο μανικι για τα περιοδικα κλπ... θα δουμε..
    ADSL.gr : Simply the best forum

  6. #6
    Εγγραφή
    09-12-2011
    Μηνύματα
    97
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    το Kindle Fire θα το φέρουνε και ευρώπη?

  7. #7
    Εγγραφή
    14-01-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus N17U
    Path Level
    Interleaved
    Για το fire δεν γνωριζω περαν των ανακοινωσεων κ reviews που εχουμε δει. Εχω παρει απο το καλοκαιρι το kindle 3 (ή keyboard οπως το λενε πλεον για να το ξεχωρισουν απο το καινουριο που ειναι touch). Κοντα 150ευρω με μεταφορικα κ εξοδα εκτελωνισμου (αυτο ανεβαζει την τιμη αρκετα καθως ειναι 30ευρω). Αξιζει με τα χιλια αν σκοπευετε να διαβασετε βιβλια ή rss feeds. Αν ψαχνετε για pdf viewer ξεχαστε το. 7' οθονη + ελλειψη pinch to zoom κανουν το εγχειρημα αρκετα εκνευριστικο. Γινεται μεν αλλα θα σας κουρασει πολυ.

    Εχει παρα πολλα θετικα ομως. E-ink που ειναι απιστευτα ξεκουραστο (το ιδιο με κανονικο εντυπο), τεραστια διαρκεια μπαταριας (2-4 εβδομαδες) κ πολυ ευκολη δυνατοτητα να μεταφερουμε δικα μας αρχεια. Σε συνδυασμο με το calibre (freeware) μπορειτε ευκολα να μετατρεψετε βιβλια στο mobi format που διαβαζει το kindle. Η ιδια εφαρμογη επισης επιτρεπει το κατεβασμα ειδησεωγραφικων site απο μια τεραστια ετοιμη βιβλιοθηκη κ το πακεταρισμα σε μορφη περιοδικου. Για οσους χρησιμοποιουν instapaper υπαρχει η (επισης δωρεαν) εφαρμογη wordcycler που μεταφερει μεσω usb τα μη αναγνωσμενα αρθρα.

    Εν κατακλειδι, αν γουσταρετε να διαβαζετε βιβλια (οχι pdf ομως) κ η τσεπη αντεχει μεχρι 150-200 ευρω παρτε ενα kindle αφοβα. Αν μπορειτε να δωσετε παραπανω προσωπικα θα πηγαινα προς ipad. Δεν εχει κυκλοφορησει ακομα android tablet φτηνο κ πειστικο.

  8. #8
    Εγγραφή
    17-08-2004
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    359
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    .
    Μιας και πιάσαμε τα e-ink... οι συσκευές της Sony μήπως κυκλοφορούν Ελλάδα; Μήπως είναι καλύτερες από τα Kindle;

    Η Amazon το παίζει ολίγον Apple... δηλαδή "κλειδώνει" τις συσκευές της όσο μπορεί στην δική της πλατφόρμα. Που σημαίνει ότι δεν την συμφέρουν τα PDF, δεν συμφέρουν τα microSD κλπ...

  9. #9
    Εγγραφή
    14-01-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus N17U
    Path Level
    Interleaved
    Χωρις να θελω να φανω fanboy κ να υπερασπιστω τα kindle θελω να πω οτι pdf μην περιμενετε να διαβασετε ικανοποιητικα σε κανεναν ebook reader με e-ink. Τα προβληματα ειναι 2

    1. το χαμηλο "refresh rate".. αυτο το αναβοσβημα που κανει οταν αλλαζεις σελιδα δεν επιτρεπει να κανεις γρηγορα ζουμ, ακομα κ αν η συσκευη εχει οθονη αφης κ το λογισμικο που να υποστηριζει pinch to zoom

    2. οι μικρες οθονες τους.

    Μονος τροπος να δει καποιος ικανοποιητικα pdf σε e-ink θα ηταν σε μεγεθος οθονης παραπλησιο κολλας Α4. Το μοναδικο τετοιο προϊον που υπαρχει απο οσο ξερω ειναι το kindle DX του οποιου ομως η τιμη ειναι πολυ κοντα στο ipad οποτε κ χανει εκει.

    Οσο για το "κλειδωμα" εδω επιτρεψτε μου να πω οτι ο φιλος evangr εχει αδικο. Εχω δει κ τα 3 συστηματα (ios, android, kindle) κ το "κλειδωμα" της apple ειναι μακραν το χειροτερο. Η amazon για τις συσκευες της εχει μεν το καθαρα δικο της format (azw), αλλα ομως μεσω usb η' κ wifi σε αφηνει να περνας αρχεια mobi (κ μερικα ακομη, απλα εγω τα mobi χρησιμοποιω συνηθως). Μονο τα epub δεν αφηνει, που οπως ειπα ομως η μεταβαση απο epub -> mobi ειναι πανευκολη κ γρηγορη (μερικα seconds για καθε βιβλιο).

    Για τις καρτες sd εχει απολυτο δικιο, αλλα αφου μιλαμε για συσκευη που θα χρησιμοποιηθει σαν ereader, τα 3gb του απλου kindle δεν φτανουν???

    Με ενα γρηγορο ψαξιμο http://www.skroutz.gr/c/992/ebook-re...ase=sony+ebook οι συσκευες της sony δεν φαινονται ανταγωνιστικες στην τιμη. Αν τις χρησιμοποιει κανενας αναγνωστης ας πει την αποψη του.

    Αν ετοιμαζετε ταξιδακι αμερικη ή εχετε καμμια ακρη, ισως θα ηταν καλη ιδεα το HP touchpad που το εγκατελειψε η εταιρεια κ τωρα το ξεστοκαρουν απο παντου. Για $99 ταμπλετα δεν βρισκεις ευκολα. Ενα pdf θα το διαβαζεις.. του π**στη. Αφηστε που καπου πηρε το ματι μου οτι το ρουταραν κ περασαν αντροιντ. Επισης το λειτουργικο του (webOS) παει opensource οπως ανακοινωσε η ceo της ΗΡ. Αν ημουν αμερικη θα τσιμπαγα σιγουρα ενα...

  10. #10
    Εγγραφή
    17-08-2004
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    359
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    .
    Ευχαριστώ paparen...

    Πιστεύω (χωρίς να έχω εμπειρία), ότι και σε μια 7" οθόνη θα μπορούσε κανείς να διαβάσει PDF, με λίγο scrolling ίσως, αρκεί να ήταν ικανοποιητική η ανάλυση. Το e-ink νομίζω είναι 800x600 στις 7 ίντσες, σωστά;

    Όσον αφορά το playbook... μάλλον θα έχουμε πολλές και φθηνές εναλλακτικές (και με υποστήριξη) μέσα στο 2012. πχ αυτό

    http://www.ubergizmo.com/2011/12/mip...for-under-100/

    Το microSD το θεωρώ σημαντικό πλεονέκτημα σε ένα eReader. Πρώτον μου είναι πιο εύκολο να μεταφέρω περιεχόμενο χωρίς να συνδέω τη συσκευή στο PC. Δεύτερον η ελευθερία που σου δίνει η "ανα πάσα στιγμή αναβάθμιση". Και τρίτον, τα 3GB του Kindle μπορεί να μην είναι αρκετά αν διαβάζεις κυρίως PDFs (π.χ. περιοδικά με πολλές εικόνες), ή θέλεις να περάσεις και κάποια μουσική στη συσκευή για να ακούς ενώ διαβάζεις.

  11. #11
    Εγγραφή
    14-01-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus N17U
    Path Level
    Interleaved
    Πολυ ωραιο το λινκ που εβαλες κ κατι τετοιο μαλλον ειναι ακριβως αυτο που θελεις.

    Επαναλαμβανω παντως οτι μην εχεις μεγαλες απαιτησεις απο τα pdf. Ηθελα κ εγω να διαβαζω επιστημονικα αρθρα (3στηλα, 4στηλα), περιοδικα, βιβλια κ κομικ για αυτο το εψαξα αρκετα το θεμα. Για να καταλαβεις εχω δοκιμασει iphone 2g, convertible laptop 11.6', ipad (φιλου), kindle κ εσχατως το android τηλεφωνο μου. Πιο ευχρηστη επιλογη με διαφορα το ipad. Το λαπτοπ ηταν το πιο ευελικτο, αλλα πολυ βαρυ ομως (1,5 κιλο). Το αλλο προβλημα που εχουν τα pdf κ ειδικα τα περιοδικα (μιλαμε τωρα για σκαναρισμενα απο τορρεντ φανταζομαι) ειναι οτι η ποιοτητα της σαρωσης "ποικιλλει" απο καλη εως βλεπω-τις-φωτογραφιες-οριακα-διαβαζω-καμμια-γραμμη-απο-το-κειμενο. Οποτε εκει τα πραγματα ειναι ζορικα οτι κ να εχεις.

    Καλη τυχη στην αγορα σου!

  12. #12
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    194
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΘΗΝΑ
    Router
    CCR
    To kindle είναι σαν να κοιτάς χαρτί και μόνο για αυτή τη δουλειά, αλλά από την άλλη το ipad νομίζω είναι ό,τι καλύτερο, αν και είναι η ακριβή λύση. Ακόμη και ηλεκτρονικά περιοδικά να διαβάσεις (όχι pdfs) , τα σπάει, άλλη αίσθηση (animations, videos σε πολύ καλή ανάλυση)...


  13. #13
    Εγγραφή
    17-08-2004
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    359
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paparen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλη τυχη στην αγορα σου!
    Ευχαριστώ, αλλά δεν τη βλέπω να γίνεται σύντομα. Δεν θα αγοράσω κάτι που δεν με καλύπτει τουλάχιστον 90%. Αναμένω για Ιανουάριο τις ανακοινώσεις νέων συσκευών (ή/και η πτώση τιμών των συσκευών αυτής της γενιάς... δεν μπορώ να δικαιολογήσω 400 ευρώ για tablet για διάβασμα)

Παρόμοια Θέματα

  1. Κινητό με διπλή θέση για SIM και TV, FMRadio ΙΔΑΝΙΚΟ γιά την παραλια
    Από polv στο φόρουμ Προσφορά - Ανενεργές Αγγελίες
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-09, 22:17
  2. Ιδανικο μεγεθος partition για windows vista ??
    Από georgekap στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-09, 17:11
  3. Υπαρχει wireless router(PSTN) ιδανικο για απομακρυσμενους χρηστες;
    Από Kokotaz στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-07, 12:12
  4. Αργό διάβασμα PDF αρχείου
    Από sdn στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-06, 21:21
  5. Ποιά ΤFT 19' για διάβασμα από το PC?
    Από alfa156 στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 188
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-05, 21:07

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας