Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση 46-51 από 51
  1. #46
    Εγγραφή
    18-12-2004
    Περιοχή
    περιστερι... ουδεν μονιμοτερο του προσωρινου
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.450
    Downloads
    31
    Uploads
    1
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    Εως 54 Mbps (wireless)
    ISP
    Οτι εχουν οι α
    Router
    Wifly-City
    SNR / Attn
    100(dB) / 1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλη η αντιγραφη αλλα θα μπορουσαν να αναφερουν και την πηγη...
    http://downloads.e-shop.gr/files/TL-...D-repeater.pdf
    Προδωθηκαν στο E-shop απο αυτο...
    την ασφάλεια (WPA,WEP) και τον κωδικό (π.χ. adslgr1234567)

  2. #47
    Εγγραφή
    08-04-2014
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    καλησπέρα στην παρεα..εχω καποιες αποριες σχετικα με την συνδεση του ρουτερ.κατά πρωτο κανονα εχω το tl-wa5210g και θα ηθελα να μαθω πως μπορω να το συνγχρονισω με το tl-wr841n εχω δοκιμασει σχεδόν ολες της απαιτούμενες διαδικασιες .τωρα αν καποιος μπορει να βοηθησει σχετικα μ αυτό..ολες οι γνωμες δεκτες!

  3. #48
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Επειδή μπορεί να διαβάζουν αυτόν τον οδηγό και χρήστες του TP-LINK TL-WA801ND V2, να αναφέρω ότι η ΙΡ σύνδεσης του access point στο μενού του, είναι η: 192.168.0.254

    Το γράφω γιατί είναι η μόνη διαφορά που υπάρχει στον οδηγό που έγραψε ο φίλος και μπορεί να δυσκολέψει λίγο τους χρήστες να το βρουν.

    Κατά τα άλλα ο οδηγός είναι άψογος και όσοι προσέξουν αυτό που έγραψα, δεν θα αντιμετωπίσουν κανένα πρόβλημα.

  4. #49
    Εγγραφή
    11-11-2014
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παιδιά Καλημέρα σας,

    Κατά πρώτων να συγχαρώ αυτόν που άνοιξε αυτό το θέμα γιατί μου δίνεται και εμένα η ευκαιρία να εκφράσω το πρόβλημα μου.

    Τώρα στα δικά μας :

    Έχω ένα modem της cyta το ΖΤΕ το οποίο έχει προεπιλογή (χωρίς δυνατότητα ακύρωσης ή αλλαγής) την παροχή WDS κλειδιού. Μέχρι εκέι καλά.
    Ότα προσπαθώ όμως να συνδέσω ένα tp-link 7210 (εξωτερική κεραία) σαν universal repeater και ενώ κάνω σωστά όλες τις ρυθμίσεις (έχω συνδέσει αρκετές συσκευές από τον προκάτοχο της 5210) δεν παρέχει στους υπολογιστές που θέλουν να συνδεθούν πάνω σ' αυτή αυτόματα Ip. Δηλαδή Dhcp δεν λειτουργεί ούτε και αν το δηλώσω μέσα από την κεραία, παρά μόνο με static ip. Σε περίπτωση που δώσω εγώ Dhcp θα πάιζει για 10 λεπτά με χάλια σύνδεση και μετά νεκρώνει.

    Τι ακριβώς γίνεται????

    Και το έχω παρατηρήσει μόνο με mοdem ZTE συμβαίνει αυτό.

    Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kritikos69 : 11-11-14 στις 11:17.

  5. #50
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Δεν ξέρω κατά πόσο κολλάει εδώ αλλά επειδή είναι ίσως το πιο δημοφιλές θέμα αυτής της κατηγορίας, το αναφέρω εδώ.

    Ανακάλυψα σήμερα ότι έχει κυκλοφορήσει εδώ και ένα μήνα περίπου νέα έκδοση firmware για το TL-WA801ND V2

  6. #51
    Εγγραφή
    27-09-2016
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από choqman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχήν ξεκινάμε ορίζοντας το βασικό Router του παροχού μας ως "Router1" και το TL-WA701ND ως Router2.

    Σημειώνουμε κάπου τις ρυθμίσεις του Router1, δηλαδή την IP του Router (192.168.1.xxx) την ασφάλεια (WPA,WEP) και τον κωδικό (π.χ. adslgr1234567)

    1. Συνδέουμε το Router2 στο ρεύμα και μετά το συνδέουμε μέσω καλωδίου ethernet με τον υπολογιστή μας.
    Απενεργοποιούμε την ασύρματη σύνδεση του υπολογιστή δεν θέλουμε ο υπολογιστής να είναι συνδεδεμένος με το Router1

    2. Πηγαίνουμε στις ρυθμίσεις δικτύου του υπολογιστή μας

    Στο παραθυράκι που θα εμφανιστεί επιλέξουμε το "Internet Protocol Version 4 (TCP/IPv4)" και πατάμε Properties. Στο επόμενο παράθυρο επιλέγουμε το "Use the following IP Address" ή "χρήση της επιλεγμένης διέυθυνσης". Στο IP Adress βάζουμε 192.168.1.100 , στο Subnet Mask βάζουμε 255.255.255.0 (συνήθως το εμφανίζει από μόνο του) τα υπόλοιπα δεν χρειάζεται να τα συμπληρώσετε. Πατάμε "ΟΚ" , μετά "Close" και περιμένουμε η κάρτα δικτύου να επανασυνδεθεί (Κάνει επανεκκίνηση για να λειτουργήσει με τις νέες ρυθμίσεις).

    Συνδέθηκε???Ωραία!!!

    3. Ανοίγουμε τον αγαπημένο μας browser (Internet Explorer, Firefox, Chrome κτλ.)
    Στην διεύθυνση πατάμε "192.168.1.254".
    Θα μας εμφανίσει αυτή την εικόνα



    Πηγαίνουμε στο μενού "Wireless" και μετά στο υπομενού "Wireless settings"



    Στο "Operation Mode" επιλέγουμε "Universal Repeater"
    Έχει διαφορά το "Universal Repeater" από το "Repeater" αλλά δεν θα το αναλύσω... Το "Universal Repeater" κάνει για όλα.Για όσους όμως το κατέχουν το σπόρ...
    Spoiler:
    Αν ξέρετε ότι το router1 υποστηρίζει λειτουργία WDS επιλέγετε "Repeater"


    Στην συνέχεια επιλέγουμε την χώρα μας (Ελλάδα φυσικά) , ελέγχουμε το "Enable Wireless Radio" να είναι επιλεγμένο και πατάμε "Search" ή "Survey"

    Θα μας εμφανίσει ένα παράθυρο με μια λίστα από όλα τα διαθέσιμα ασύρματα δίκτυα.



    Επιλέγουμε το δικό μας και πατάμε το "connect"
    Θα επιστρέψουμε στο προηγούμενο παράθυρο στο οποίο πλέον είναι συμπληρωμένο το "MAC of AP". Πατάμε Save και κάνουμε restart στο router (Μας βγάζει επιλογή κάτω)

    4. Στην συνέχεια πηγαίνουμε στο υπομενού "Wireless Security"



    Εκεί επιλέγουμε την ασφάλεια που έχει το Router1 (WEP ή WPA) και συμπληρώνουμε τον κωδικό του Router1 (Δηλαδή το adslgr1234567) Πατάμε Save και κάνουμε restart στο router (Μας βγάζει επιλογή κάτω)

    5. Στην συνέχεια πηγαίνουμε στο μενού "Network"



    Προσέχουμε τα εξής:
    Στο πεδίο "type" να είναι "Static IP"
    κοιτάζουμε την τιμή του "IP Adress" η τιμή αυτή πρέπει να είναι διαφορετική από την τιμή στο Router1, αν δεν είναι της δίνουμε μια τιμή εμείς αλλάζοντας τα τελευταία ψηφία (δηλαδή αν είναι 192.168.1.254 η τιμή του Router1 εμείς βάζουμε IP Adress 192.168.1.253). Πατάμε Save και κάνουμε restart στο router (Μας βγάζει επιλογή κάτω)

    Τελειώσαμε με τις ρυθμίσεις του Router2
    Επιστρέφουμε στα windows και επαναφέρουμε τις ρυθμίσεις της τοπικής σύνδεσης σε automatic (ακολουθούμε την διαδικασία του βήματος 2 και επιλέγουμε "Obtain an IP adress automatically" και "Obtain a DNS server adress automatically")

    Πλέον το TP-LINK μας δουλεύει ως Repeater.


    QUOTE=choqman;4449261]Καταρχήν ξεκινάμε ορίζοντας το βασικό Router του παροχού μας ως "Router1" και το TL-WA701ND ως Router2.

    Σημειώνουμε κάπου τις ρυθμίσεις του Router1, δηλαδή την IP του Router (192.168.1.xxx) την ασφάλεια (WPA,WEP) και τον κωδικό (π.χ. adslgr1234567)

    καταρχην ευχαριστω για τον οδηγο αλλα ειμαι ασχετος.τι ενεοεις οταν λες ξεκιναμε και οριζουμε βασικο ρουτερπως το οριζουμε?

Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Παρόμοια Θέματα

  1. TP-Link TL-WA701ND
    Από TEO2202 στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-12, 15:29
  2. tp-link wa701nd και καλώδιο 20 μετρα δεν δουλευει
    Από pipidakos στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-11, 18:35
  3. Επεκταση δικτυου!!!
    Από manos1 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-11, 17:36
  4. Πωλείται TP-Link Wireless Access Point Lite N TL-WA701ND
    Από LAMBIS_7 στο φόρουμ Προσφορά - Ανενεργές Αγγελίες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-11, 10:23
  5. ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΔΙΚΤΥΟΥ
    Από longfeather στο φόρουμ Zyxel ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-07, 01:51

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας