Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Exclamation
    Καλησπέρα

    Έχω ένα θέμα με τη σύνδεση μου εδώ και καιρό. Αποσυνδέεται πολύ συχνά. Το θέμα όμως είναι ότι τα φωτάκια στο router (έχω της philips που δίνει το conn-x) δεν σβήνουν. Που δείχνει ότι δεν έχει πέσει η σύνδεση. Συγχρόνως επειδή έχω ενεργοποιημένο και το Wi-Fi με το netbook πχ μπαίνω κανονικά στο internet. Το PC μου το έχω συνδεδεμένο με καλώδιο Ethernet και κόβεται το internet. Έβαλα και διαφορετικό καλώδιο να δω μήπως φταίει αυτό αλλά είχα τα ίδια αποτελέσματα.

    Συνήθως όταν πέφτει η σύνδεση μέσω του Windows Network Diagnostics την επαναφέρω και μου βγάζει μήνυμα "The default gateway is not available". Φυσικά αυτό δεν λύνει το πρόβλημα γιατί μετά απο λίγο πάλι δεν έχω internet. Υπενθυμίζω ότι όταν δεν έχω στο PC το Wi-Fi λειτουργεί κανονικότατα.
    Αν βοηθάει το internet πέφτει σχεδόν πάντα όταν βλέπω youtube, μιλάω στο skype ή κατεβάζω κάτι.

    Κάθε βοήθεια είναι καλοδεχούμενη...

  2. #2
    Εγγραφή
    22-02-2007
    Περιοχή
    Αθηνα-Σαμος
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    $/$
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    usrRobotic 9112
    SNR / Attn
    3~6(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα.
    δοκίμασες να βάλεις σταθερές IP στο pc και το netbook?
    Κάποιες φορές άν έχεις ενεργοποιημένο και το wi-fi και την lan ethernet σε ένα pc μπορεί να μπλοκάρει ένα απο τα δύο μου έχει τύχη σε vista laptop.
    Βάλε σταθερές ip πχ στο ένα 192.128.1.2 με προεπιλεγμένη αυτή του router πχ 192.168.1.1 ,και στο άλλο το ασύρματο βάλε 192.168.1.3 με προεπιλεγμένη την ιδια 192.168.1.1 και δοκίμασε τί θα κάνει.
    proud to be Greek


  3. #3
    Χμμ

    Και τώρα ξέρεις τι θα σε ρωτήσω έτσι... Πως μπορεί να γίνει αυτό?! Η ΙΡ που μπαίνω στο router είναι 192.168.2.1 και φαντάζομαι πρέπει να γίνουν κάποιες ρυθμίσεις εκεί...

    Και ένα δεύτερο ερώτημα επειδή το Wi-Fi δεν το έχω μόνο για το netbook, συνδέομαι και με το κινητό και το PS3. Θα πρέπει να φτιάξω για όλα διαφορετικό ΙΡ? Ή απλά ένα για lan ethernet και ένα δεύτερο για το Wi-Fi (όπου θα μπορώ να μπω με οποιαδήποτε συσκευή)?

  4. #4
    Εγγραφή
    22-02-2007
    Περιοχή
    Αθηνα-Σαμος
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    $/$
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    usrRobotic 9112
    SNR / Attn
    3~6(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Άν έχεις Vista πάς στο Κεντρο δικτύου και κοινής χρήσης και επιλέγεις Διαχείριση συνδέσεων δικτύου εκεί βρίσκεις την σύνδεση ασύρματου δικτύου ή Τοπική σύνδεση άν είναι για ethernet ,κάνεις πάνω δεξί κλικ και ιδιότητες .Στο παράθυρο που ανοίγει επιλέγεις Πρωτόκολλο TCP/IPv4 και πατάς ιδιότητες .Στο νέο τώρα παράθυρο επιλέγεις Χρήση της παρακάτω διεύθυνσης IP όπου βάζεις:
    Διεύθυνση IP: 192.168.2.2 στο άλλο pc θα βάλεις πχ 192.168.2.3
    Μάσκα υποδικτύου :255.255.255.0 το ίδιο και στον άλλο.
    Προεπιλεγμένη Πύλη :192.168.2.1 το ίδιο και στο άλλο pc
    Στη χρήση DNS στον προτιμώμενος διακομιστης DNS βάλε 192.168.2.1 και στα δύο pc.
    Αυτές οι ρυθμίσεις γίνονται στον Η/Υ με την ασύρματη κάρτα και στον Υ/Η που συνδέεσαι με ethernet.
    Το router δέ το πειράζεις.
    Μετά τις ρυθμίσεις αυτές κάνε και μία επανεκκίνηση σε κάθε pc.
    Για τα άλλα τα αφήνεις όπως είναι (κινητο-PS3).
    Δηλαδή για τους υπολογιστές δηλώνεις τί διεύθυνση θα έχουν όταν συνδέονται με το router κάθε φορά χωρίς να παίρνουν αυτόματα κάποια διεύθυνση .
    Δοκίμασε τα και κοίτα άν θα έχεις ξανά πρόβλημα.
    proud to be Greek


Παρόμοια Θέματα

  1. κινητό από vodafone-σύνδεση wind-πρόβλημα με σύνδεση στο internet
    Από ΙΩΝΑΣ στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-11, 20:37
  2. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-09, 16:17
  3. Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-08, 18:47
  4. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-08, 21:46
  5. Πρόβλημα με τη σύνδεση
    Από spyrcom στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-06, 23:54

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας