Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    ΧΑΝΙΑ
    Μηνύματα
    376
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    15877/1340
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΑ
    Router
    Speedport 2i
    SNR / Attn
    9.8(dB) / 28.2(dB)
    Γεια σας! Όπως ανέφερα και σε προηγούμενο θέμα η αναβάθμισή μου από 2 σε 24 mbps έγινε σήμερα (3/12). Το πρόβλημα είναι ότι το ρούτερ συγχρόνισε χαμηλά (11.5 ~ 12 mbps). Ψάχνοντας το δίκτυο του σπιτιού μου (καινούριο με utp cat.5e καλωδίωση σε χωριστά σπιράλ από το υπόλοιπο ηλεκτρικό δίκτυο) κατέληξα ότι το αντικεραυνικό που έχει τοποθετηθεί στην είσοδο της γραμμής μου μου τρώει περίπου 2mbps. Aν βγάλω το αντικεραυνικό (είναι σε φύσιγγα που κουμπώνει σε μια βάση, για να μπορεί να αντικαθίσταται σε περίπτωση καταστροφής από κεραυνό) συγχρονίζω στα 14 mbps (και πάλι χαμηλά είναι σε σχέση με το att μου, αλλά τέλος πάντων, τρώγεται!). Το αντικεραυνικό είναι το abb ovr tc 200 fr c. Είναι το ίδιο μοντέλο, για όσους ξέρουν, με το ovr tc 200 fr p, μόνο που το τελευταίο έχει rj11 connector ενώ το δικό μου έχει κλέμες στις οποίες πιάνει το τηλεφωνικό ζεύγος καλωδίων. Κοιτώντας στο προσπέκτους του κατασκευαστή, βλέπω ότι το συγκεκριμένο αντικεραυνικό υποστηρίζει adsl2+ με max downstream rate 20mbps. To προσπέκτους, για όποιον ενδιαφέρεται είναι εδώ:
    http://www05.abb.com/global/scot/scot209.nsf/veritydisplay/5639406b14fc6a0bc125759f00452c97/$file/brochure%20low%20current%20abb%20-%20gb%202008.pdf
    Είναι λογικό να μου κόβει το αντικεραυνικό 2 και κάτι mbps; Έχει κανείς εμπειρία με τηλεφωνικά αντικεραυνικά ράγας άλλου κατασκευαστή ώστε να διαφωτίσει την κατάσταση;

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    6.463
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Alcatel 585 v7
    Επειδη το θεμα ειναι πιο γενικο θα προτεινα να μεταφερθει σε καποιο αλλο υποφορουμ απο τους υπευθυνους. Ετσι ισως το δουν-απαντησουν περισσοτεροι.
    Προσοχη!!!!!!!! Τα αυτια εχουν τοιχους.

    Ιστοριες καθημερινης τρελλας και παλης.
    Ημερολογιο ανεργου

  3. #3
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    ΧΑΝΙΑ
    Μηνύματα
    376
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    15877/1340
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΑ
    Router
    Speedport 2i
    SNR / Attn
    9.8(dB) / 28.2(dB)
    Τελικά αντικαθιστώντας τις κολλήσεις που είχαν γίνει στο utp στο εσωτερικό δίκτυο του σπιτιού με uy2 connectors (τα γνωστά "καραμελάκια") και βάζοντας rj11 clip κατευθείαν στο utp της κεντρικής παροχής που έμπαινε στο σπλίτερ (χωρίς να το ματίσω δηλαδή με κομμένο τηλεφωνικό καλώδιο που είχε rj11 clip στη μια άκρη του) κατάφερα να ανεβάσω την ταχύτητα στα 13.2 mbps με το αντικεραυνικό πάνω στη γραμμή (14.2 mbps χωρίς το αντικεραυνικό). Με αυτά τα δεδομένα και την προστασία που μου προσφέρει το αντικεραυνικό από υπερτάσεις, θεωρώ ότι είμαι εντάξει και δεν το σκαλίζω άλλο. Εξάλλου, το να αγοράσω αντικεραυνικό άλλου κατασκευαστή που ίσως να μην κόβει τόσο την ταχύτητα είναι ένα έξοδο το οποίο τη σήμερον ημέρα περισσεύει!

  4. #4
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.621
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Προσοχή-προσοχή

    πριν από χρόνια με ρεγκλετες κρονε και αντικεραυνικά siemens, τεχνικοί του οτε που ήρθαν στο γραφείο με συμβούλευσαν να βγάλω τα αντικεραυνικά γιατί οξυδώνουν τις επαφες του κρονε και τα σύρματα του cat Και πράγματι ήταν οξυδωμένες

  5. #5
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    6.463
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Alcatel 585 v7
    κρονε και αντικεραυνικο πανω του ειναι δυσκολος συνδιασμος. Δεν αεριζεται σωστα και εγκλοβιζει υγρασια, με αποτελεσμα την οξειδωση.
    Προσοχη!!!!!!!! Τα αυτια εχουν τοιχους.

    Ιστοριες καθημερινης τρελλας και παλης.
    Ημερολογιο ανεργου

  6. #6
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    ΧΑΝΙΑ
    Μηνύματα
    376
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    15877/1340
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΑ
    Router
    Speedport 2i
    SNR / Attn
    9.8(dB) / 28.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσοχή-προσοχή

    πριν από χρόνια με ρεγκλετες κρονε και αντικεραυνικά siemens, τεχνικοί του οτε που ήρθαν στο γραφείο με συμβούλευσαν να βγάλω τα αντικεραυνικά γιατί οξυδώνουν τις επαφες του κρονε και τα σύρματα του cat Και πράγματι ήταν οξυδωμένες
    Οι επαφές του crone δεν ξέρω από τι υλικό είναι φτιαγμένες αλλά λογικά τα utp καλώδια δεν πρέπει να οξειδώνονται αφού είναι χαλκός (εκτός αν εννοείς σαν οξείδωση αυτή την "πρασινίλα" που βγάζει ο χαλκός, την οποία, για να πω την αλήθεια, δεν έχω δει ποτέ σε καλώδιο utp). Εγώ δε χρησιμοποίησα ρεγκλέτα, απλά στις ενώσεις των καλωδίων χρησιμοποίησα uy2 συνδέσμους (http://multimedia.3m.com/mws/mediawe...6EVs6E666666--) όπως έκαναν και οι τεχνικοί του ΟΤΕ για να ενώσουν το τηλεφωνικό ζεύγος καλωδίων που ερχόταν από το στύλο με το ζευγάρι του utp του δικτύου του σπιτιού μου. Το αντικεραυνικό έχει συνδεθεί σε σειρά με τη γραμμή, σε ένα σημείο μέσα στο κτίριο, λίγο μετά την είσοδο της γραμμής και έχει δικές του κλέμες για τη σύνδεση.

  7. #7
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    6.463
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Alcatel 585 v7
    Αυτη η πρασινιλα ειναι η οξειδωση του χαλκου. Σε περιβαλον με υγρασια και κακο αερισμο γινεται ευκολα.
    Προσοχη!!!!!!!! Τα αυτια εχουν τοιχους.

    Ιστοριες καθημερινης τρελλας και παλης.
    Ημερολογιο ανεργου

  8. #8
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    ΧΑΝΙΑ
    Μηνύματα
    376
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    15877/1340
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΑ
    Router
    Speedport 2i
    SNR / Attn
    9.8(dB) / 28.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτη η πρασινιλα ειναι η οξειδωση του χαλκου. Σε περιβαλον με υγρασια και κακο αερισμο γινεται ευκολα.
    Αυτή η οξείδωση, εφόσον δεν αλλάζει τη διατομή του αγωγού και γενικά δεν τον διαβρώνει, επηρεάζει την ποιότητα της γραμμής;

Παρόμοια Θέματα

  1. Vodafone Mobile Connect Huawei K3715 έως 7,2Mbps Down/2Mbps Up
    Από grayden στο φόρουμ Προσφορά - Ανενεργές Αγγελίες
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-10, 11:13
  2. 3G Usb Modem ZTE MF636 (7,2Mbps Down/2Mbps Up) άψογο, ξεκλείδωτο μόνο 20€
    Από grayden στο φόρουμ Προσφορά - Ανενεργές Αγγελίες
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-10, 15:03
  3. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-10, 00:51
  4. Μηνύματα: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-09, 03:43
  5. Αντικεραυνικό ADSL
    Από pk33 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-07, 16:17

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας