Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    04-12-2011
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλησπέρα!

    Έχω ερώτηση - ερωτήσεις. Έχω πάρει έναν αριθμό της πόλης μου στην Viva(VOIP). Αυτόν τον αριθμό θέλω να τον χρησιμοποιούν στη Σερβία συγγενείς έτσι ώστε να μιλάμε πολύ φτηνά η τζάμπα έχοντας και εγώ ένα softphone.
    Θέλω να μου εξηγήσετε λίγο πως θα γίνει όλο αυτό.??? Αν πάρω ένα LINKSYS SPA3102 PHONE ADAPTER ROUTER τι πρέπει ακριβώς να κάνω? Ρυθμίζω το νούμερο μου αυτό στο Router (να το έχει) και όλες τις άλλες ρυθμίσεις που θέλει και το στέλνω εκεί(Σερβία). Αυτοί το συνδέουν στο μόντεμ - router που ήδη έχουν και μετά το τηλέφωνο στην συσκευή Linksys. Μέχρι εδώ καλά???
    Τώρα εγώ ήδη για το νούμερο που έχουν θα το έχω αγοράσει για 24 μήνες 24 €. Τώρα ας πούμε ότι εγώ βάζω ένα softphone στον υπολογιστή για να μην δίνω άλλα 60€ για Adapter.
    Χρειάζομαι εγώ ένα δεύτερο νούμερο viva για να μιλάμε απεριόριστα? και να είναι Viva με Viva??? Οπότε και άλλα 24€ για 24 μήνες???
    Αν όχι έτσι, εάν βάλω ένα πρόγραμμα με απεριόριστα αστικά υπεραστικά τότε εγώ μπορώ να μιλάω απεριόριστα προς αυτούς έτσι(αφού είναι νούμερο της πόλης μου) ???
    Αυτοί όμως όταν καλούν θα χρεώνονται αστική κλήση η οποία θα πέφτει από αυτά τα 24 €
    πού έχω βάλει στο νούμερο τους. Σωστά τα έχω σκεφτεί???
    Δώστε λίγο τα φώτα σας εάν είμαι κάπου λάθος και στις ερωτήσεις που έχω κάνει.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Εγγραφή
    14-08-2010
    Μηνύματα
    178
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Ναι μπορεις να μιλας ΔΩΡΕΑΝ
    To νουμερο ειναι γεωγραφικο, δουλευει και εκτος Eλλαδας (Αλβανια, Μακεδονια, Σερβια, Αμερικη, Πακισταν Παπαουα κλπ)
    Δεν ειναι αναγκη να βαλεις SPA3102 ειναι πλεονασμος γτ εχει επιπλεον θυρα που δε σου χρειαζεται (FXO)
    Ενα PAP2 που ειναι κ πολυ φθηνοτερο ειναι υπεραρκετο.
    Μπορεις να βαλεις softphone ριξε μια ματια για συσκευες κ ρυθμισεις εδω

    Με 2 νουμερα ViVa κανεις τη δουλεια που θες εντελως ΔΩΡΕΑΝ
    Ομως για παιξει αναγκαια και ικανη συνθηκε ειναι να εχεις ηδη Internet απο καποιο παροχο

  3. #3
    Εγγραφή
    04-12-2011
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Δηλαδή με 48 € για 2 αριθμούς (Viva Voip) μιλάμε απεριόριστα για 2 χρόνια!? Συν περίπου 50 € για το adapter οπότε με 100 € σύνολο.
    Τώρα όταν συνδεθεί εκεί ο adapter πώς θα διαχωρίζεται πότε θα χρησιμοποιούν το Voip νούμερο για να καλέσουν εμένα στο δικό μου Voip(softphone)???
    Εκεί το νούμερο το σέρβικο θα λειτουργεί κανονικά έτσι(εισερχόμενες και εξερχόμενες)?

    Εάν με καλέσουν στο σταθερό αριθμό (τον κανονικό) όχι το Voip η χρέωση πως γίνεται σε αυτούς και από που τραβάει λεφτά?
    Επίσης εγώ αν έχω απεριόριστα αστικά υπεραστικά(στο σταθερό) πάλι δωρεάν (σχετικά έτσι εννοώ το δωρεάν) δεν μιλάω στο Voip νούμερο???

    Ευχαριστώ και πάλι εκ των προτέρων!

  4. #4
    Εγγραφή
    14-08-2010
    Μηνύματα
    178
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Οι κλησεις προς ViVa ειναι εντελως ΔΩΡΕΑΝ
    Προς αλλους παροχους κινητα κλπ υπαρχει η αναλογη χρεωση
    Η χρεωση γινεται με συστημα poins (1€=1000points) απο κει τραβαει λεφτα
    Τα νουμερα που δινει η ViVa ειναι καθαρα Voip
    Δεν εχουν καμμια σχεση με τα νουμερα του OTE κλπ
    Ειναι σαν να εχεις δευτερη τηλ. γραμμη
    Οπως μπαινεις και βλεπεις τσοντες στο youjizz ή παιζεις με τις ωρες LoL ετσι δουλευουν κ αυτα τα voip νουμερα δηλ. μεσω Internert

  5. #5
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Payne83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δώστε λίγο τα φώτα σας εάν είμαι κάπου λάθος και στις ερωτήσεις που έχω κάνει.
    Skype δεν μπορούν να βάλουν;

  6. #6
    Εγγραφή
    04-12-2011
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καταλαβαίνω τι λες you. Παρόλο αυτά δεν μου απάντησε εάν πάρω από το σταθερό νούμερο OTE που ήδη έχω στο voip και έχω απεριόριστες αστικές υπεραστικές κλήσεις τότε πάλι τζάμπα θα είναι έτσι?

    Καλή ερώτηση με το skype μπορεί να γίνει δουλειά? Εκτός από το να μιλάμε Skype me skype σε υπολογιστή εννοώ. Τώρα δεν ξέρω αν μπορείς να διαχειριστείς voip νούμερο (viva) με το skype. Εσείς θα μου πείτε.

    Ευχαριστώ!

  7. #7
    Εγγραφή
    13-09-2005
    Περιοχή
    Αθήνα, Κηφισιά
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    Ταχύτητα
    700/150
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MC801A 5G
    Το είδα αργά το θέμα αλλά απαντάω εγω για να σου λύσω τις απορίες (τις οποίες λογικά θα έχεις ήδη λύσει)...

    ΝΑΙ αν έχεις ένα πρόγραμμα που καλεί προς σταθερά (απο κάποιον πάροχο forthnet,hol,ote κτλ) θα μιλάς ΔΩΡΕΑΝ με το voip νούμερο που έχεις. Βέβαια εννοείται πως αν μένεις σε άλλη πόλη εκτός Αθηνών και καλείς αριθμό voip 211... ή 213.... θα πρέπει να έχεις πακέτο δωρέαν για υπεραστικά κτλ.

    Φυσικά και με το Skype μπορεί να γίνει δουλειά αρκεί να έχετε και οι δύο υπολογιστές. Αν δεν έχετε το μόνο που μπορείτε να κάνετε είναι να πάρετε συσκευές voip οι οποίες θα μπορούν να δεχτούν και skype λογαριασμό (ουσιαστικά θα σετάρεις εκεί τον skype λογαριασμό σου) οπότε γίνεται και δουλειά έτσι. Voip Viva και skype δεν βρίσκω κάτι κοινό για να το λειτουργήσεις όπως θέλεις.

    Αυτά

  8. #8
    Εγγραφή
    04-12-2011
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Έχω και δεν έχω λύσει τις απορίες μου.

    Εντάξει επιβεβαίωσα ότι με απεριόριστα αστικά και υπεραστικά μιλάω (απεριόριστα) στο voip στην Σερβία που έχει τον κωδικό της πόλης μου.

    Όταν λες voip συσκευές που να υποστηρίζουν Skype λογαριασμό μέσα σε αυτό συμπεριλαμβάνονται και analog adapters??? Επίσης πες ότι παίρνω μια συσκευή που να υποστηρίζει λογαριασμό skype μετά καλούμε ο ένας τον άλλο (με τους ήδη υπάρχοντες λογαριασμούς που έχουμε) χωρίς καμία χρέωση???

    Καλύτερα να ρωτήσω και το εξής. Τι προτείνεται:

    1) Δύο viva αριθμούς της πόλης μου με 48€ για δύο χρόνια + έναν analog adapter 40-60€ που θα βάλω στο σπίτι στην Σερβία για να μην αναγκάζονται να χρησιμοποιούν τον υπολογιστή τους. Και ένα softphone στον δικό μου πχ Xlite.

    2) Μια συσκευή που υποστηρίζει skype λογαριασμό που θα βάλω στην Σερβία και εγώ κανονικά με τα headphones στο pc εδώ.

    3) Στην τελική δεν κάνουμε τίποτα και μιλάμε από pc σε pc με λογαριασμούς skype όπως κάναμε μέχρι τώρα. ΔΕΝ ΒΟΛΕΥΕΙ ΤΟΣΟ ΤΟΥΣ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΣΕΡΒΙΑ ΛΟΓΟ ΗΛΙΚΙΑΣ.

    Μια τελευταία ερώτηση σύνδεση DSL 4Mbps στην Σερβία είναι αρκετά για να μιλάμε? Εγώ εδώ έχω 24Mbps(όχι πως πιάνω ούτε 9Mbps αλλά λέμε.....)

    Ευχαριστώ!

  9. #9
    Εγγραφή
    15-04-2006
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    324
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet-Hol
    Έλα ρε άρχοντα,
    παίρνεις viva την σετάρεις στο pap2t και δίνεις μία συσκευή απλή τηλεφωνική πάνω από το pap2t.
    Από αυτήν την συσκευή σε καλούν στον αριθμό του σταθερού σου(αναπάντητη)
    Εσύ βλέπεις ποιός σε καλεί και ξανακαλείς στον αριθμό viva που είναι τσάμπα με τον ΟΤΕ όπως είπες.
    Αυτό που στέλνεις είναι μόνο για μεταξύ σας επικοινωνία.


    1 pap2t και το viva που ήδη έχεις πάρει.

    Εάν καλέσουν από το viva θα χρεωθούν σαν να βρίσκονται στην Ελλάδα, το viva κατ' ουσίαν θεωρεί ότι είσαι στην Ελλάδα.

    ........Auto merged post: filathlos πρόσθεσε 0 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Και η γραμμή αρκεί.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος filathlos : 30-12-11 στις 11:38. Αιτία: auto merged post

Παρόμοια Θέματα

  1. Viva VoIP για εισερχόμενες
    Από sprog111 στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-11, 19:46
  2. Fritz Box 7270 & ANNEX B DSL OTE + Viva Number Setup Help Needed
    Από mordor στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-09, 23:03
  3. Μετανάστευση σε άλλη χώρα...
    Από No-Name στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 125
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-09, 03:39
  4. VoIP μεταφορά σε άλλη περιοχή. Γίνεται;
    Από radiodj105 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-09, 19:52
  5. TRIPLE PLAY...ΣΕ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΧΩΡΑ...
    Από notissfak στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-07, 02:08

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας