Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 82
  1. #1
    Εγγραφή
    30-10-2007
    Μηνύματα
    161
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Καλησπερα παιδια. Μολις απεκτησα το 4s και συνειδητοποιησα το εξης φοβερο: το κινητο δουλευει μονο με 3G! Πλεον δεν υπαρχει η επιλογη απενεργοποιησης του 3G ετσι ωστε η συσκευη να λειτουργει σε 2G δικτυο. Αυτο δεν εχει να κανει με το iOS, για παραδειγμα ενα iPhone 4 με το ιδιο iOS με το 4s, εξακολουθει να εχει την επιλογη απεργοποιησης του 3G στις ρυθμισεις δικτυου. Ειναι δηλαδη θεμα συσκευης. Η ερωτηση μου ειναι η εξης, μηπως υπαρχει καποια αλλη επιλογη την οποια δεν εχω ανακαλυψει ακομα? Μου φαινεται πολυ χλωμο και ασοβαρο να μην μπορει καποιος να απενεργοποιησει το 3G για πολλους λογους, οπως εξοικονομηση μπαταριας, καλυψη δικτυου κτλ κτλ..

  2. #2
    Εγγραφή
    09-09-2004
    Μηνύματα
    1.835
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    SNR / Attn
    3(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το 3G στο iPhone ενεργοποιείται μόνο όταν χρειάζεται να χρησιμοποιηθεί. Δε σημαίνει δηλαδή ότι θα ψάχνει μόνιμα 3G δίκτυο ή δε θα χρησιμοποιήσει Edge ή τίποτα. 'Οταν το iPhone είναι standby απενεργοποιείται, όπως και όταν υπάρχει ασύρματο δίκτυο.
    Μπορείς να πας Settings -> General -> Network και να θέσεις στο off το Cellular Data. Δεν είναι το ίδιο, αλλά αποκλείεις τη χρήση δεδομένων από το τηλέφωνο.

  3. #3
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.639
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Το 3G είναι πάντα ενεργοποιημένο. Δεν απενεργοποιείται. Κοίτα λίγο την οθόνη σου. Το ότι απενεργοποιείς τα δεδομένα δεν σημαίνει ότι το δίκτυο είναι σε 2G. Απλά εκεί που είσαι συνήθως μπορεί να μην πιάνει 3G και να γυρνάει. Εμένα μόνιμα είναι σε 3G ακόμη και σε stand by
    Shotokan Karate Greece, μη κερδοσκοπική οργάνωση για τη διδασκαλία του Καράτε ως πολεμική τέχνη
    Moksu στο γρασίδι
    παίρνω προαγωγή, παίρνω δώρα, παίρνω τηλέφωνο αλλά περνώ το δρόμο, περνώ τα μαθήματα, περνάμε τις εξετάσεις
    Προσοχή προσοχή έρχεται καταστολή
    Anonymous vs Υπουργείο Δικαιοσύνης

  4. #4
    Εγγραφή
    30-10-2007
    Μηνύματα
    161
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yuk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 3G στο iPhone ενεργοποιείται μόνο όταν χρειάζεται να χρησιμοποιηθεί. Δε σημαίνει δηλαδή ότι θα ψάχνει μόνιμα 3G δίκτυο ή δε θα χρησιμοποιήσει Edge ή τίποτα. 'Οταν το iPhone είναι standby απενεργοποιείται, όπως και όταν υπάρχει ασύρματο δίκτυο.
    Μπορείς να πας Settings -> General -> Network και να θέσεις στο off το Cellular Data. Δεν είναι το ίδιο, αλλά αποκλείεις τη χρήση δεδομένων από το τηλέφωνο.
    Αυτο με το ασυρματο δικτυο το εχω παρατηρησει. Αλλα οταν στο standby το κινητο χανει 10-15% μπαταρια κατα τη διαρκεια της νυχτας, μαλλον σημαινει οτι μονιμα ψαχνει 3G, αλλιως θα ειχα full σημα οπως ειχα και με το 4αρι. Δεν θελω να σε αμφισβητησω, αλλα οι ενδειξεις αυτο δειχνουν! Και θα σου θεσω ενα παραδειγμα, ενας φιλος μου ο οποιος μενει εξωτερικο, στην αρχη νομιζε οτι το κινητο ειχε προβλημα γιατι δεν επιανε σχεδον καθολου σημα, ενω στην πραγματικοτητα στην περιοχη του δεν ειχε καλη καλυψη 3G. Επισης δεν ειναι η χρηση δεδομενων που με ενοχλει μηπως χρεωνομαι ή κατι τετοιο.. Full σημα παντου θελω οπως ειχα και με το iPhone 4.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nmavro73 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 3G είναι πάντα ενεργοποιημένο. Δεν απενεργοποιείται. Κοίτα λίγο την οθόνη σου. Το ότι απενεργοποιείς τα δεδομένα δεν σημαίνει ότι το δίκτυο είναι σε 2G. Απλά εκεί που είσαι συνήθως μπορεί να μην πιάνει 3G και να γυρνάει. Εμένα μόνιμα είναι σε 3G ακόμη και σε stand by
    Το ότι οταν απενεργοποιείς τα δεδομένα δεν σημαίνει ότι το δίκτυο είναι σε 2G το γνωριζω. Στο οτι το 3G ειναι παντα ενεργοποιημενο πως το εννοεις? Αποκλειστικα για το 4s ή γενικα?

  5. #5
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.639
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Το 4s είναι πάντα σε 3g

  6. #6
    Εγγραφή
    30-10-2007
    Μηνύματα
    161
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Δηλαδη ρε παιδες οποιος πληρωσε τουλαχιστον 670ε για ενα 4s και μενει σε περιοχη χωρις καλο 3G, την μαμησε? Πως ειναι δυνατον? Πρωτη φορα ξενερωσα τοσο με την Apple και πραγματικα δεν καταλαβαινω το σκεπτικο.. Να ρωτησω κατι αλλο, ειναι αληθεια οτι βαση hardware το 4s δεν μπορει να δουλεψει σε 2G?

  7. #7
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Όχι ρε παιδιά, τι λέτε, δεν έχω εγώ, αλλά έπιασα ενός φίλου και μπορείς να βγάλεις το 3g.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  8. #8
    Εγγραφή
    30-10-2007
    Μηνύματα
    161
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι ρε παιδιά, τι λέτε, δεν έχω εγώ, αλλά έπιασα ενός φίλου και μπορείς να βγάλεις το 3g.
    To 4s δεν εχει καν την επιλογη απενεργοποιησης 3G..

  9. #9
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.639
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Γυρνάει αυτόματα σε 2g όταν δεν πιάνει. Αυτό ίσχυε πάντα για το 3g

  10. #10
    Εγγραφή
    30-10-2007
    Μηνύματα
    161
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Δεν ξερω αν ισχυε στο iPhone 3G, αυτο που ξερω ειναι οτι τουλαχιστον ειχε επιλογη απενεργοποιησης του σηματος 3G. Και η ερωτηση μου παραμενει.. Για ποιο λογο δεν υπαρχει η επιλογη αυτη στο 4s? Μηπως γνωριζει καποιος?

  11. #11
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.639
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PhoenixV23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξερω αν ισχυε στο iPhone 3G, αυτο που ξερω ειναι οτι τουλαχιστον ειχε επιλογη απενεργοποιησης του σηματος 3G. Και η ερωτηση μου παραμενει.. Για ποιο λογο δεν υπαρχει η επιλογη αυτη στο 4s? Μηπως γνωριζει καποιος?
    Δεν ξέρω για ποιο λόγο το έχει κάνει αυτό η Apple. Γενικά για πολλά που έχει κάνει δεν υπάρχει λόγος.
    Πάντως η μπαταρία του 4s με 3g κρατάει πολύ παραπάνω από ότι η μπαταρία του 3G με 3g
    Shotokan Karate Greece, μη κερδοσκοπική οργάνωση για τη διδασκαλία του Καράτε ως πολεμική τέχνη
    Moksu στο γρασίδι
    παίρνω προαγωγή, παίρνω δώρα, παίρνω τηλέφωνο αλλά περνώ το δρόμο, περνώ τα μαθήματα, περνάμε τις εξετάσεις
    Προσοχή προσοχή έρχεται καταστολή
    Anonymous vs Υπουργείο Δικαιοσύνης

  12. #12
    Εγγραφή
    31-12-2011
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    προσωπικα εχω το iphone 4s και οταν πας στο δικτυο και κλεισεις τα δεδομενα κλεινει και το 3g ...σε μενα παντως ετσι κανει και δεν ειναι σε σημειο που δεν πιανει 3g γιατι το εκανα δοκιμαστικα .. και σε stant by κατασταση...

  13. #13
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Control Plane
    Μηνύματα
    7.144
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Path Level
    Interleaved
    Τώρα που έσπασε η 4.01 περνάς sbsettings και φαντάζομαι ότι μπορείς να το απενεργοποιήσεις. Άσχετο στο 4s έχει Ελληνικό voice activation όπως στο 4;

  14. #14
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.216
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από misfits296 Εμφάνιση μηνυμάτων
    προσωπικα εχω το iphone 4s και οταν πας στο δικτυο και κλεισεις τα δεδομενα κλεινει και το 3g ...σε μενα παντως ετσι κανει και δεν ειναι σε σημειο που δεν πιανει 3g γιατι το εκανα δοκιμαστικα .. και σε stant by κατασταση...
    έτσι κλείνουν τα πάντα...
    απλό gprs θέλουμε να κάνουμε chat να ανοίγουμε σελίδες με opera mini και να ακούμε radio σε aac+ 32kbps όπως ΚΑΝΑΜΕ μέχρι τώρα.
    και επειδή σίγουρα θα υπάρξουν οι παντογνώστες...
    Ναι ακούγαμε ράδιο και κάναμε chat σύγχρονος με απλό gprs ούτε καν edge ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ
    Με αποτέλεσμα η μπαταρία να κρατάει.

  15. #15
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Control Plane
    Μηνύματα
    7.144
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Path Level
    Interleaved
    Που να δείτε πως κρατάει η μπαταρία του samsung galaxy ii... Τρείς φορές την ημέρα φόρτιση και με το 3g ανοιχτό είναι για κλάματα, iPhone 4 με 4.3.3 και με 3g η μπαταρία κρατάει πολυ περισσότερο.

Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-11, 00:46
  2. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-10, 09:55
  3. Iphone os 3 για iphone 3g και νέο iphone 3gs
    Από nmavro73 στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-09, 11:49
  4. Νέο iphone και restore απο προηγουμενο backup (αλλου iphone).
    Από nickolas2005 στο φόρουμ Apple Hardware και Software
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-09, 11:46

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας