Σελ. 11 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 69101112131621 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 151-165 από 326
  1. #151
    Εγγραφή
    05-01-2014
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Εγω απλά θα ήθελα αν καποιος εχει συναψει ετησιο συμβολαιο ή τυχαινει να ειναι επαγγελματιας ασφαλιστης να μας πει αν υπαρχει εγγραφως καποια αναφορα στους όρους του συμβολαιου το τι ακριβως μπορει να καταργησει η ασφαλιστικη μονομερως.εστω για όλους τους ασφαλισμενους στο σχετικο προγραμμα..μπορει π.χ στο τελος του ετους να πει αφαιρω απο τις καλυψεις τις χημιοθεραπειες για όλους; .γιατι ενταξει ο ασφαλιστης σου σου λεει καποια πραγματα αλλα με την προφορικη ενημερωση δεν εισαι κατωχυρωμενος..υπαρχουν και τα ψιλα γραμματα..

  2. #152
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alex99 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω απλά θα ήθελα αν καποιος εχει συναψει ετησιο συμβολαιο ή τυχαινει να ειναι επαγγελματιας ασφαλιστης να μας πει αν υπαρχει εγγραφως καποια αναφορα στους όρους του συμβολαιου το τι ακριβως μπορει να καταργησει η ασφαλιστικη μονομερως.εστω για όλους τους ασφαλισμενους στο σχετικο προγραμμα..μπορει π.χ στο τελος του ετους να πει αφαιρω απο τις καλυψεις τις χημιοθεραπειες για όλους; .γιατι ενταξει ο ασφαλιστης σου σου λεει καποια πραγματα αλλα με την προφορικη ενημερωση δεν εισαι κατωχυρωμενος..υπαρχουν και τα ψιλα γραμματα..
    Μπορεί το πρόγραμμα που έχεις να διακοπεί από την εταιρεία και να βάλει κάποιο άλλο με άλλους όρους κλπ. Εσύ αποφασίζεις αν το υπογράψεις.
    Πρέπει να προσέξεις:
    1. Αν οι όροι στο συμβόλαιο προβλέπουν την υποχρέωση της εταιρείας να το αντικαθιστά με κάποιο άλλο παρόμοιο πρόγραμμα.
    2. Αν η εταιρεία είναι υποχρεωμένοι να στο ανανεώνει ή μπορεί να στο καταγγείλει.
    Υπόψιν ότι αν κάποια στιγμή διαπιστώσεις ότι το πρόγραμμα άλλαξε και δεν σε καλύπτει πιθανόν λόγω ηλικίας, αρρώστιας κλπ καμιά άλλη εταιρεία να μην σου προσφέρει κάλυψη.

    Χωρίς να ξέρουμε τι πρόγραμμα σου προσφέρει και ποια εταιρεία δύσκολα να σου απαντήσει κάποιος με σιγουριά.
    Ένα είναι σίγουρο όσα ισόβια προγράμματα θελουν να καταργήσουν το κάνουν γιατί τους κοστίζουν αρκετά περισσότερο από τα υπόλοιπα. Σε δελεάζουν λοιπόν με την τιμή του άλλου. Η αλήθεια είναι ότι αφού γλυτώνεις χρήματα κάπου αλλού χάνεις. Το αν θα δεχτείς έχει σχέση με το αν σκοπεύεις να το συνεχίζεις και αν το αντέχεις οικονομικά. Αν θέλεις στείλε μου σε pm το πρόγραμμα που σου προτείνουν να δω αν μπορώ να βρω τους όρους του προγράμματος..

  3. #153
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα σε όλους!

    Διάβασα με αρκετό ενδιαφέρον τα σχόλια σας για την ιδιωτική ασφάλιση και τα προγράμματα υγείας και θα ήθελα κι εγώ με την σειρά μου να παραθέσω σχόλια- συμβουλές πάνω σε αυτό το κομμάτι.
    Δε θα αποκρύψω την ιδιότητα μου: Είμαι ασφαλιστικός σύμβουλος σε παγκόσμιο όμιλο εδώ και 6 χρόνια. Κι επειδή αυτή τη δουλειά την κάνω με συνείδηση, απλά θα ήθελα να μοιραστώ κάποιες προσωπικές μου εμπειρίες και ως πελάτης της εταιρείας και ως σύμβουλος.
    1) Υπάρχουν αρκετές εταιρείες που προσφέρουν προγράμματα ιδιωτικά στην ελληνική αγορά. Το βασικότερο θέμα που πρέπει να θέσει κάποιος στον εαυτό του πριν προβεί στην αναζήτηση κάποιου προγράμματος είναι: Θέλει να έχει δικαίωμα επιλογής στις υπηρεσίες υγείας;
    Η ιδιωτική υγεία έχει κάποια μειονεκτήματα, η δημόσια όμως έχει και αυτή κατά τη γνώμη μου περισσότερα, γιατί δεν έχει καμιά υποδομή. Σε ένα ατύχημα, σε μια περίπτωση που θα χρειαστείς Μ.Ε.Θ είσαι σίγουρος ότι θα βρεις κρεβάτι στο Ε.Σ.Υ;
    Όταν λοιπόν κρίνεται η αμεσότητα διαχείρισης σε περιστατικά υγείας, εκεί αντικειμενικά ψηφίζω ιδιωτικό νοσοκομείο, γιατί στο δημόσιο απλά δεν υπάρχει σύστημα. Είναι όποιος προλάβει, αν θα πετύχεις τον καλό εφημερεύοντα γιατρό και αν θα υπάρχει θέση-υποδομή για θεραπεία. Υπόψιν ότι η Μ.Ε.Θ σε ιδιωτικό νοσοκομείο τυχόν να φτάσει 3.000€ την ημέρα, λόγω των εξετάσεων όχι μόνο λόγω δωματίου και τροφής.
    Άρα ένας βασικός λόγος που εγώ διαθέτω προσωπικά ιδιωτικό συμβόλαιο υγείας είναι γιατί δεν αφήνω την υγεία στην τύχη. Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν αποβιώσει,γιατί δεν είχαν επιλογή σε ένα δύσκολο περιστατικό να καλύψουν τα νοσήλια σε ένα ιδιωτικό νοσοκομείο και απλά δεν είχαν τα "μέσα" για να τους δοθεί περίθαλψη σε ένα δημόσιο νοσοκομείο. Το έχω ακούσει και αυτό: αν έχεις γνωστό υπουργό, μπορεί να σου βρούνε θέση σε Μ.Ε.Θ.
    Συμπληρωματικά σε αυτό, έρχεται και το κομμάτι των νέων τεχνολογιών που υπάρχει στα ιδιωτικά.( ρομποτική χειρουργική, νέες αποτελεσματικές μέθοδοι χειρουργικής).

    Το μόνο που ζητάω από τους πελάτες μου να προσέξουν σε ένα ιδιωτικό νοσοκομείο είναι το ιατρικό προσωπικό. Δυστυχώς, και αυτό είναι φαινόμενο ελληνικό και σφαιρικό είτε μιλάμε για δημόσιο είτε για ιδιωτικό τομέα, πρέπει να βρεις τον άνθρωπο. Όταν λοιπόν δε μιλάμε για επείγον περιστατικό, πάμε ρωτώντας. Ευτυχώς, όταν υπάρχουν αρκετά συμβεβλημένα νοσοκομεία, σημαίνει ότι έχεις μεγαλύτερη επιλογή γιατρών. Δυστυχώς,δεν υπάρχει ελεγκτικός μηχανισμός αξιολόγησης των γιατρών που υπάρχουν στο Ε.Σ.Υ ή στα μεγάλα ιδιωτικά θεραπευτήρια. Άρα η συχνότητα να πέσεις σε άσχετο γιατρό ή και χρηματόδουλο ή τεμπέλη ή άξεστο είναι μεγάλη και στον ιδιωτικό και στο δημόσιο τομέα. Βάζω ίσως παραπάνω στο δημόσιο, γιατί όσοι γιατροί είναι καλοί αφού αποκτήσουν την πείρα αποσύρονται από το δημόσιο και μεταφέρονται σε ιδιωτικά θεραπευτήρια.

    2) Στο ερώτημα ποιος ασφαλίζεται ή καλύπτεται μετά τα 65 έχω να παραθέσω μια προσωπική εμπειρία: Τον πατέρα μου τον ασφάλισα με ιδιωτικό συμβόλαιο στα 64, οριακά πριν λήξει η δυνατότητα ασφάλισης με ένα ισόβιο πρόγραμμα και μια εξαίρεση σε δευτεροβάθμια περίθαλψη στην χρόνια αποφρακτική πνευμονοπάθεια. Είναι χρόνιος καπνιστής και του διαγνώσαν αυτό το πρόβλημα στον προασφαλιστικό έλεγχο. Ξεκίνησε το ασφάλιστρο στα 2500€ ετησίως με ένα μικρό κεφάλαιο θανάτου (3000€), πέρσι έφτασε τα 3700€, έβαλα ένα ποσό συμμετοχής (1000€) και το κατέβασα στα 2700€ ετησίως.
    Ο πατέρας μου σήμερα είναι στα 71 και στο διάστημα των 6 ετών έχει χρησιμοποιήσει την ασφάλεια στα εξής: 3 χειρουργεία βουβωνοκήλη και προστατεκτομή, καταρράκτη,πολλές διαγνωστικές που έχουν καλυφθεί ιδιωτικά. Το 2011 του διέγνωσαν υπέρταση και ανεύρυσμα αορτής και είναι υπό παρακολούθηση.
    Ο πατέρας μου δεν είναι πλέον ασφαλίσιμος για καμιά ασφαλιστική και αν δε τον βοηθούσα εγώ δε θα μπορούσε να είχε πρόσβαση στην ιδιωτική υγεία. Απολαμβάνει όμως τα προνόμια της ιδιωτικής ασφάλισης όσο πληρώνεται το ασφάλιστρο.
    Θα μπορούσα να τον μεταφέρω σε ετησίως ανανεούμενο, αλλά δε το έκανα όχι από ανασφάλεια για το πρόγραμμα. Θα είχε και περισσότερα προνόμια και μεγαλύτερο όριο στις διαγνωστικές και καλύτερη αερομεταφορά. Σε αυτήν την ηλικία, προτιμώ να πληρώνω και ένα μικρό ποσό για κεφάλαιο θανάτου, είναι το λεγόμενο προσάρτημα που πληρώνεις για να παραμείνει το πρόγραμμα ισόβιο. Αν όμως δεν αντέξω οικονομικά θα τον μεταφέρω σε ετησίως ανανεούμενο.

    3) Το παραπάνω παράδειγμα το έθεσα για να αναρωτηθούμε τα παρακάτω:
    α) Σε αυτές τις ηλικίες που θα χρειαστούμε ένα ιδιωτικό συμβόλαιο, ηλικίες συνταξιοδότησης θα είμαστε ασφαλίσιμοι;
    β) Θα έχουμε τα χρήματα ή τις αποταμιεύσεις για να το συντηρήσουμε;
    γ) Παρόλο που ο πατέρας μου έχει πάρει μια εξαίρεση η υγεία είναι τόσο απρόβλεπτη που δεν ασφαλίζεσαι μόνο για ένα πρόβλημα αλλά για όλα τα υπόλοιπα, εκτός από τα φάρμακα που η ιδιωτική ασφάλιση τα καλύπτει μόνο από ατύχημα.

    4) Στο ερώτημα ετησίως ανανεούμενα ή ισόβια προγράμματα, παραθέτω τη γνώμη:

    Τα ετησίως ανανεούμενα δε δημιουργήθηκαν για να τιμωρήσουν τους ασφαλισμένους. Οι ασφαλιστικές εταιρείες στηρίζονται στο πελατολόγιο τους, οπότε αν μια εταιρεία σέβεται τους πελάτες της, δε μπορεί ξαφνικά να εξαιρεί όλους τους κινδύνους από έτος σε έτος και δη αυτό που όλοι φοβούνται να εξαιρέσει κάποιον πελάτη που θα ασθενήσει από έναν συγκεκριμένο κίνδυνο. Τα ετησίως ανανεούμενα επιβάλλονται με βάση το καινούργιο κανονιστικό πλαίσιο για τις ασφαλιστικές που θα εφαρμοστεί από το 2016(Solvency II), αλλά και για την εναρμόνιση με την Ευρώπη. Όλη η Ευρώπη λειτουργεί με ετησίως ανανεούμενα συμβόλαια. Η Bupa, παγκόσμιος όμιλος υγείας, πανάκριβη βέβαια σε ασφάλιστρα πουλάει ανέκαθεν ετησίως ανανεούμενα.
    Άρα, επειδή γνωρίζω πολύ καλά το μάρκετινγκ των ασφαλιστών( είμαστε η μοναδική εταιρεία που πουλάει ισόβια), μη τρελαίνεστε με αυτό το κριτήριο.Υπάρχουν ισόβια προγράμματα που πιθανά να είναι καλό να τα κρατήσεις και να αντέξεις να τα πληρώνεις σε μεγάλη ηλικία, αλλά και άλλα ισόβια τα οποία έχουν πλαφόν σε χημειοθεραπείες και Μ.Ε.Θ, που θα σε πονέσει πάρα πολύ όταν συνειδητοποιήσεις ότι τόσα χρόνια πλήρωνες ένα ισόβιο πρόγραμμα,αλλά που δε σε καλύπτει πλήρως όταν θα επέλθει ένας συγκεκριμένος κίνδυνος.
    Θυμόσαστε που κάποτε όλοι πουλούσαν προγράμματα με απεριόριστο όριο; Τα αποσύρανε γιατί ήταν πολύ ακριβή η αντασφάλιση. Πάθαμε κάτι οι ασφαλισμένοι που δεν υπάρχουν πια στην αγορά; Από 500.000€ και άνω είναι ένα ικανοποιητικό όριο που μπορεί να καλύψει και πολύ δύσκολα περιστατικά( 3 μήνες Μ.Ε.Θ).
    'Αρα σημαντική είναι η βιωσιμότητα της εταιρείας και όχι απλά καθαυτό το πρόγραμμα. Και έναν άλλο παράγοντα που δεν διάβασα σε αυτό το forum. Ποιος είπε ότι τα ισόβια είναι φτηνά για τον πελάτη και ακριβά μόνο για την εταιρεία; Τα ισόβια δεν αναπροσαρμόζονται μόνο με την ηλικία, αλλά και με το δείκτη ζημιών της εκάστοτε εταιρείας. Αν έχεις μια ομάδα ασφαλισμένων που έχουν αγοράσει ισόβιο και όλοι ασθενήσουν, την επόμενη χρονιά θα φας τρελή αναπροσαρμογή.
    Το ισόβιο για να το έχεις σα χαρτοφυλάκιο στην εταιρεία αποτιμάται ακριβά από θέμα κεφαλαιακής επάρκειας, αλλά σε ότι αφορά τον πελάτη θα αναγκαστεί να πληρώσει περισσότερο ασφάλιστρο για να το συντηρήσει αν η ομάδα που το έχει αγοράσει έχει ασθενήσει.

    Εν κατακλείδι, πιστεύω ότι όλοι μας κάποια στιγμή θα καταλήξουμε με ετησίως ανανεούμενα συμβόλαια, γιατί απλά δε θα αντέξουμε να πληρώνουμε τις αναπροσαρμογές των ισοβίων προγραμμάτων. Αυτό που θα πρέπει να προσέξουμε σαν καταναλωτές είναι να ξέρουμε τους όρους, τις εξαιρέσεις και τις διαδικασίες αποζημίωσης του προγράμματος που θα αγοράσουμε. Οι όροι μαζικά μπορούν να αλλάξουν( ποτέ για έναν ειδικά), αλλά για μένα όσο πιο δυνατή είναι η εταιρεία και σέβεται τους πελάτες της, αμφιβάλλω κατά πολύ αν θα γίνονται αλλαγές όρων. Προς το παρόν αυτό που έχω δει είναι προσθήκη προνομίων στο καινούργιο νοσοκομειακό της εταιρείας και όχι αφαίρεση.
    Ένας οδηγός λοιπόν για εξερεύνηση σωστού προγράμματος είναι ο παρακάτω:
    1) Εξαιρέσεις
    2)Κάλυψη Φ.Π.Α σε νοσήλια
    3) Διαδικασίες αποζημίωσης,όροι αναμονής.

    Σε όλα αυτά είναι βασική η συμβολή του διαμεσολαβητή που θα σέβεται τον πελάτη και θα τον βοηθήσει να βρει κάτι που να ανταποκρίνεται στις ανάγκες του.
    Συνεπώς, προτείνω να μην απαξιώνουμε τους επαγγελματίες και πιστοποιημένους συμβούλους, αλλά να κάνουμε μια σωστή έρευνα αγοράς και να καταλήγουμε εκεί που πραγματικά υπάρχει εμπιστοσύνη στην συνεργασία.

    Με εκτίμηση...

  4. #154
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maria1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ιδιωτική υγεία έχει κάποια μειονεκτήματα, η δημόσια όμως έχει και αυτή κατά τη γνώμη μου περισσότερα, γιατί δεν έχει καμιά υποδομή. Σε ένα ατύχημα, σε μια περίπτωση που θα χρειαστείς Μ.Ε.Θ είσαι σίγουρος ότι θα βρεις κρεβάτι στο Ε.Σ.Υ;
    Όταν λοιπόν κρίνεται η αμεσότητα διαχείρισης σε περιστατικά υγείας, εκεί αντικειμενικά ψηφίζω ιδιωτικό νοσοκομείο, γιατί στο δημόσιο απλά δεν υπάρχει σύστημα. Είναι όποιος προλάβει, αν θα πετύχεις τον καλό εφημερεύοντα γιατρό και αν θα υπάρχει θέση-υποδομή για θεραπεία. Υπόψιν ότι η Μ.Ε.Θ σε ιδιωτικό νοσοκομείο τυχόν να φτάσει 3.000€ την ημέρα, λόγω των εξετάσεων όχι μόνο λόγω δωματίου και τροφής.
    Άρα ένας βασικός λόγος που εγώ διαθέτω προσωπικά ιδιωτικό συμβόλαιο υγείας είναι γιατί δεν αφήνω την υγεία στην τύχη. Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν αποβιώσει,γιατί δεν είχαν επιλογή σε ένα δύσκολο περιστατικό να καλύψουν τα νοσήλια σε ένα ιδιωτικό νοσοκομείο και απλά δεν είχαν τα "μέσα" για να τους δοθεί περίθαλψη σε ένα δημόσιο νοσοκομείο. Το έχω ακούσει και αυτό: αν έχεις γνωστό υπουργό, μπορεί να σου βρούνε θέση σε Μ.Ε.Θ.
    Συμπληρωματικά σε αυτό, έρχεται και το κομμάτι των νέων τεχνολογιών που υπάρχει στα ιδιωτικά.( ρομποτική χειρουργική, νέες αποτελεσματικές μέθοδοι χειρουργικής).
    Καλά και άγια όλα αυτά, αλλά... διαφωνώ κάθετα, οριζόντια και διαγώνια στο τί θα επιλέξω και γιατί. Διαλέγω ΕΣΥ χωρίς δεύτερη σκέψη, γιατί:
    (α) έχω, δυστυχώς, απανωτά παραδείγματα φίλων που πέθαναν στα υπερπολυτελή κρεββάτια των 5άστερων ξενοδοχείων ιδιωτικών νοσοκομείων που βρήκαν αμέσως διαθέσιμα, λόγω λανθασμένης διάγνωσης.
    (β) έχω επίσης διασταυρωμένη πληροφόρηση από νοσοκομειακούς του ΕΣΥ, αλλά και από πραγματικές περιπτώσεις σε φίλους, ότι όταν ένα περιστατικό ζορίζει σε ιδιωτικό νοσοκομείο, το κάνουν πάσα στο ΕΣΥ για να μην τους πεθάνει και χαλάνε τα στατιστικά τους (αφού έχουν ξεζουμίσει πρώτα τον ασθενή ή την ασφάλειά του, εννοείται...).
    (γ) έχω άμεση γνώση του ότι μπαίνεις στο ιδιωτικό νοσοκομείο για... στραβοκομμένο νύχι, που λέει ο λόγος, και σε κρατάνε για πλάκα τρεις μέρες παραπάνω και σου κάνουν και μερικές άχρηστες αξονικές/μαγνητικές, αν πληρώνει η ασφάλεια.
    (δ) τέλος, έχω άμεση γνώση του τί συμβαίνει στην εφημερία ενός μεγάλου κρατικού νοσοκομείου, αλλά και στα εξωτερικά του ιατρεία εκτός εφημερίας. Αυτό σημαίνει ότι τα περιστατικά που βλέπει ένας γιατρός σε νοσοκομείου του ΕΣΥ σε ένα χρόνο, ο γιατρός του ιδιωτικού νοσοκομείου δεν θα τα δει σε όλη του τη ζωή. Ποιον λοιπόν θα εμπιστευτώ περισσότερο;

  5. #155
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Δεν ειναι και ολα πανακεια ομως.Περιπτωσεις φανταζομαι θα γνωριζουν ολοι απο ιδιωτικα/δημοσια που ο γιατρος βαριοταν/ηθελε φακελακι/ειχε αγνοια κλπ.
    Η διαφορα τιθεται στο οτι στην μια περιπτωση σου παρεχεται 'δωρεαν' απο την αποψη οτι υποχρεωτικα πληρωνεις-σε ασφαλιζω- και απο την αλλη ψαχνεις να πληρωσεις κατι το οποιο:
    δεν ξερεις αν θα σε φαει ο ασφαλιστης/ασφαλιστικη.
    δεν ξερεις τι τελικα πληρωνεις και τι παιρνεις.
    Για τα κοστη τωρα (3000€) ειναι απλα αστεια ,μην πω τιποτα αλλο.Να αναφερω μονο εγχειρηση που εκανα με ιδιωτικη ασφαλεια το 2003 στοιχησε 3500€ και η ιδια ακριβως 1,5 χρονο μετα με τον ιδιο γιατρο πληρωτεα στοιχησε 1500€.Ο νοων νωειτω.

  6. #156
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.201
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Να μήν τύχει είναι.

    Γενικά πάντως, για τα δεδομένα τώρα της Ελλάδας,
    καλύτερη υποστήριξη έχεις αν τα λεφτά της ασφάλειας τα δώσεις σαν φακελάκι στον ιατρό.

    Και μή συγκρίνουμε κρατικά νοσοκομεία με ιδιωτικές κλινικές.
    Για ράμματα καλές είναι...

  7. #157
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Νομίζω ότι το θέμα είναι να συζητήσουμε για τα προγράμματα ιδιωτικής ασφάλισης υγείας, συγκρίσεις κλπ και όχι να κάνουμε αντιπαράθεση αν οι ιδιωτικές κλινικές είναι καλύτερες από τα δημόσια νοσοκομεία ή όχι..
    Διαφορετικά καλύτερα να ανοίξει άλλο θέμα γι' αυτό. Είναι κρίμα να ψάχνει κάποιος πληροφορίες και να προσπαθεί να τις βρει ανάμεσα στις αντιπαραθέσεις.

  8. #158
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γιατί όχι; Εϊναι αλληλένδετα.
    Είσαι ασφαλιστής μήπως;

  9. #159
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί όχι; Εϊναι αλληλένδετα.
    Είσαι ασφαλιστής μήπως;
    Γιατί αν είμαι ασφαλιστής θα κερδίσω τίποτα ή είπα ότι θεωρώ ότι οι ιδιωτικές κλινικές είναι καλύτερες από τα δημόσια νοσοκομεία;
    Απλώς πολλά θέματα ξεκινούν με κάποιο σκοπό και στην πορεία γίνονται πεδίο αντιπαράθεσης. Κλασικό παράδειγμα android-apple αντιπαράθεση σε οτιδήποτε θέμα τις αφορά.
    Το θέμα ξεκίνησε για να ρωτήσει κάποιος για κάποια προγράμματα υγείας, συγκρίσεις κλπ γιατί πρέπει το πάμε στο δημόσια vs ιδιωτικά νοσοκομεία/κλινικές; Αν όντως θέλεις να πεις την άποψη σου γι' αυτό γιατί δεν ανοίγεις ένα αντίστοιχο θέμα.

  10. #160
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το σκεπτικό της ερώτησης είναι ότι η τοποθέτηση υπέρ των δημόσιων νοσοσκομείων λειτουργεί αποτρεπτικά στο να συνάψει κανείς πρόγραμμα με νοσοκομειακές καλύψεις, και κατά συνέπεια είναι ενάντια στο συμφέρον ενός ασφαλιστή.
    Και, παρεμπιπτόντως, δεν απάντησες.

    Η σχετικότητα με το θέμα, πάλι, έγκειται στο ίδιο ακριβώς σημείο: αμφισβητώ τη σκοπιμότητα των νοσοκομειακών καλύψεων εν γένει (για όποιον πληρώνει δημόσια ασφάλιση, τουλάχιστον), και άρα και το τί καλύψεις περιέχει ένα καλό ιδιωτικό ασφαλιστικό πρόγραμμα υγείας. Απτεται άμεσα των ερωτήσεων του Το avatar του μέλους Aitherovamon που ξεκίνησε το θέμα. Και, για κάποιον που μαζεύει πληροφορίες και γνώμες από εδώ για να αποφασίσει τί πρόγραμμα θα κάνει, θεωρώ ότι είναι πολύ χρήσιμη αυτή η συζήτηση. Αν θέλεις να τη λες αντιπαράθεση, επειδή δεν σου αρέσει για τους δικούς σου λόγους η διαφορετική άποψη, δικαίωμά σου.

  11. #161
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σκεπτικό της ερώτησης είναι ότι η τοποθέτηση υπέρ των δημόσιων νοσοσκομείων λειτουργεί αποτρεπτικά στο να συνάψει κανείς πρόγραμμα με νοσοκομειακές καλύψεις, και κατά συνέπεια είναι ενάντια στο συμφέρον ενός ασφαλιστή.
    Και, παρεμπιπτόντως, δεν απάντησες.

    Η σχετικότητα με το θέμα, πάλι, έγκειται στο ίδιο ακριβώς σημείο: αμφισβητώ τη σκοπιμότητα των νοσοκομειακών καλύψεων εν γένει (για όποιον πληρώνει δημόσια ασφάλιση, τουλάχιστον), και άρα και το τί καλύψεις περιέχει ένα καλό ιδιωτικό ασφαλιστικό πρόγραμμα υγείας. Απτεται άμεσα των ερωτήσεων του Το avatar του μέλους Aitherovamon που ξεκίνησε το θέμα. Και, για κάποιον που μαζεύει πληροφορίες και γνώμες από εδώ για να αποφασίσει τί πρόγραμμα θα κάνει, θεωρώ ότι είναι πολύ χρήσιμη αυτή η συζήτηση. Αν θέλεις να τη λες αντιπαράθεση, επειδή δεν σου αρέσει για τους δικούς σου λόγους η διαφορετική άποψη, δικαίωμά σου.
    Κατ' αρχήν θεωρείς ότι είμαι υπέρ των ιδιωτικών κλινικών. Κάθε άλλο, πρώτον θεωρώ ότι όλοι θα έπρεπε να έχουμε δωρεάν πρόσβαση στην υγεία και δεύτερον είναι η πραγματικότητα ότι σοβαρά περιστατικά αντιμετωπίζονται αποτελεσματικότερα (ή αποτελεσματικά) στα δημόσια νοσοκομεία κατά γενικό κανόνα, ότι πολλές φορές τα σοβαρά περιστατικά τα στέλνουν στα δημόσια νοσοκομεία και ότι προσπαθούν να φουσκώσουν τα νοσήλεια, καμιά αντίρρηση.
    Έχω δει επίσης και την άλλη μεριά και ξέρω ότι η δημόσια δωρεάν υγεία δεν είναι καθόλου δωρεάν, έχω γνωστούς που στα δημόσια νοσοκομεία αναγκάζονται να πληρώσουν τα απογευματινά ιατρεία για να τους δει ο γιατρός νωρίτερα, που πληρώνουν εξετάσεις που το σύστημα δεν καλύπτει και που αναγκάζονται να πληρώσουν φακελάκι για να μπορέσουν να εγχειριστούν.
    Θα ήθελα η υγεία να είναι πραγματικά δωρεάν αλλά δεν είναι και το έχω βιώσει, ανεξάρτητα από το επάγγελμα μου αν με συμβούλευε κάποιος αν πρέπει ή όχι να κάνει κάποιο ασφάλεια υγείας θα του έλεγα ναι.
    Όχι για να εξασφαλίσει δωρεάν παραμονή σε λουξ δωμάτιο στο Υγεία ή στο Ιατρικό αλλά για να μπορεί σε οποιαδήποτε ανάγκη να μην βρεθεί στην ανάγκη να ψάχνει χρήματα αυτός ή η οικογένεια του να ψάχνουν χρήματα.
    Υπάρχουν επιλογές στα προγράμματα που παίρνεις ένα φιξ ποσό ανάλογα με την επέμβαση που θα κάνεις που καλύπτει "διάφορα έξοδα" ή η επιλογή να χρησιμοποιήσεις δημόσιο νοσοκομείο και να πάρεις κάποιο ποσό επειδή δεν χρησιμοποίησες κάποια ιδιωτική κλινική.
    Έχεις αντίθετη άποψη δεν έχω κανένα πρόβλημα, ωστόσο αν δεν θέλω να πω τι επάγγελμα κάνω σε ένα δημόσιο φόρουμ είναι δικαίωμά μου, ούτε με είδες να διαφημίζω κάποιο ασφαλιστικό πρόγραμμα φαντάζομαι.
    Το θέμα είναι ότι αν προτιμώ το μπάσκετ δεν θα μπω στο PodosfairoForum να λέω ότι το μπάσκετ είναι καλύτερο.(ξέρω είναι χοντροκομμένο παράδειγμα).Εν τω μεταξύ πέτυχα το ακριβώς αντίθετο από αυτό που ήθελα συμμετείχα κι εγώ στην αντιπαράθεση οπότε το σταματάω εδώ.

  12. #162
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anonymos1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατ' αρχήν θεωρείς ότι είμαι υπέρ των ιδιωτικών κλινικών. Κάθε άλλο, πρώτον θεωρώ ότι όλοι θα έπρεπε να έχουμε δωρεάν πρόσβαση στην υγεία και δεύτερον είναι η πραγματικότητα ότι σοβαρά περιστατικά αντιμετωπίζονται αποτελεσματικότερα (ή αποτελεσματικά) στα δημόσια νοσοκομεία κατά γενικό κανόνα, ότι πολλές φορές τα σοβαρά περιστατικά τα στέλνουν στα δημόσια νοσοκομεία και ότι προσπαθούν να φουσκώσουν τα νοσήλεια, καμιά αντίρρηση.
    OK, λοιπόν, σε κάποια πράγματα συμφωνούμε
    Έχω δει επίσης και την άλλη μεριά και ξέρω ότι η δημόσια δωρεάν υγεία δεν είναι καθόλου δωρεάν, έχω γνωστούς που στα δημόσια νοσοκομεία αναγκάζονται να πληρώσουν τα απογευματινά ιατρεία για να τους δει ο γιατρός νωρίτερα, που πληρώνουν εξετάσεις που το σύστημα δεν καλύπτει και που αναγκάζονται να πληρώσουν φακελάκι για να μπορέσουν να εγχειριστούν.
    Δεν είπα ότι είναι δωρεάν, είπα ότι είναι πιο αξιόπιστα/ασφαλή από ιατρικής πλευράς.
    Θα ήθελα η υγεία να είναι πραγματικά δωρεάν αλλά δεν είναι και το έχω βιώσει
    Δυστυχώς κι εδώ συμφωνούμε.
    ανεξάρτητα από το επάγγελμα μου αν με συμβούλευε κάποιος αν πρέπει ή όχι να κάνει κάποιο ασφάλεια υγείας θα του έλεγα ναι.
    Ούτε εγώ είπα να ΜΗΝ κάνει κάποιος, μίλησα για συγκεκριμένες καλύψεις παραπάνω.
    Όχι για να εξασφαλίσει δωρεάν παραμονή σε λουξ δωμάτιο στο Υγεία ή στο Ιατρικό αλλά για να μπορεί σε οποιαδήποτε ανάγκη να μην βρεθεί στην ανάγκη να ψάχνει χρήματα αυτός ή η οικογένεια του να ψάχνουν χρήματα.
    Υπάρχουν επιλογές στα προγράμματα που παίρνεις ένα φιξ ποσό ανάλογα με την επέμβαση που θα κάνεις που καλύπτει "διάφορα έξοδα" ή η επιλογή να χρησιμοποιήσεις δημόσιο νοσοκομείο και να πάρεις κάποιο ποσό επειδή δεν χρησιμοποίησες κάποια ιδιωτική κλινική.
    Εδώ μαζί σου 100%. Για να το επιλέξει όμως κάποιος, θα πρέπει να έχει και άποψη για την ιδιωτική έναντι της δημόσιας υγείας. Εδώ ακριβώς κολλάει η κουβέντα.
    Έχεις αντίθετη άποψη δεν έχω κανένα πρόβλημα
    Να που τελικά δεν έχω και τόσο αντίθετη άποψη. Απλά με ενόχλησε το στυλάκι "φύγε, είσαι εκτός θέματος"
    ωστόσο αν δεν θέλω να πω τι επάγγελμα κάνω σε ένα δημόσιο φόρουμ είναι δικαίωμά μου, ούτε με είδες να διαφημίζω κάποιο ασφαλιστικό πρόγραμμα φαντάζομαι.
    Ναι, σαφώς και είναι διακαίωμά σου. Οταν όμως η όλη σου στάση "φωνάζει" ότι η απάντηση είναι ναι, με το να αποφεύγεις να απαντήσεις δημιουργείς υποψίες για τα κίνητρά σου. Οταν είναι ηλίου φαεινότερο κάτι, καλύτερα πες το από την αρχή, παρά να υπεκφεύγεις. Και είναι και φαίνεται πιο τίμιο.
    Ειλικρινά δεν θέλω ούτε τα κίνητρά σου να αμφισβητήσω (ναι, όντως δεν διαφήμισες κάτι) ούτε να αντιδικήσω. Σου λέω το παραπάνω με κάθε καλή διάθεση, έχοντας πλήρη γνώση του πόσο εύκολα μπορεί να παρεξηγηθεί κάτι στο γραπτό λόγο, όταν δεν είσαι απέναντι στον άλλο για να σε βλέπει και να σε ακούει.
    το σταματάω εδώ.
    Παρομοίως.

  13. #163
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Αγαπητέ φίλε,

    Στα παραδείγματα που έθεσες πρώτα από όλα παραθέτω ένα link για τη σημερινή κατάσταση στα δημόσια νοσοκομεία:

    1) http://www.kathimerini.gr/793145/art...ena-leykoplast
    2) Σχετικά με παραδείγματα που έθεσες για περιστατικά ανθρώπων που δεν είχαν άξιας μεταχείρισης σε ιδιωτικά να σου αναφέρω ότι και δικές μου πηγές...

    Δυστυχώς η απάντηση μου χάθηκε,γιατί είχα πρόβλημα με το δίκτυο και δε ξέρω αν θα μπορέσω να την ανακτήσω...προσεχώς θα απαντήσω στα θέματα που έθεσες ενδελεχώς...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος maria1974 : 01-12-14 στις 02:08.

  14. #164
    Εγγραφή
    05-01-2014
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Για να παρέμβω λίγο στην συζήτηση..υπάρχουν και περιπτώσεις που δεν εχεις την πολυτέλεια να διαλέξεις μεταξύ δημόσιου και ιδιωτικού.Το ίδιο το δημόσιο νοσοκομείο με έστειλε σε ιδιωτικό για μια πολυ εξειδικευμένη εγχείρηση άμεσου συγγενικού μου προσώπου επειδή αυτή η επέμβαση ΔΕΝ γινόταν σε κανένα δημόσιο νοσοκομείο πανελλαδικά.και έπρεπε να γίνει η επέμβαση εντός 24ωρου.κόστος εγχείρησης αριθμός με πολλά μηδενικά..μολίς έφθασαν με ρώτησαν τι ασφάλεια έχω..μόλις ειπα ΕΟΠΠΥ( ο οποίος θα κάλυπτε μόνο ένα μικρό κομμάτι του ποσού) μου ζήτησαν να προπληρώσω ένα αρκετά μεγάλο ποσό μόνο και μόνο για να γίνει εισαγωγή..μόλις ανάφερα και τη ιδιωτική ασφάλεια αυτό ξεχάστηκε..δωμάτιο Α' θέσης η εγχείρηση έγινε άμεσα και ο ανθρωπος μου σώθηκε..δυστυχώ ς είναι να μην σου τύχει τέτοια περίπτωση..εγώ στην καλύτερη περίπτωση έπρεπε να πουλήσω το σπίτι και το αυτοκίνητο μου (και άντε να βρεις και αγοραστές τέτοια εποχή) χωρίς την ασφάλεια...

  15. #165
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Η αλήθεια είναι ότι ο κάθε αναγνώστης ακούει και διαβάζει με το εγώ, με τα συναισθήματα, τις παρορμήσεις, τις προκαταλήψεις, τις τάσεις και τις ανάγκες του.

    Όταν αποφάσισα να γράψω σε αυτό το forum, ήταν για να μεταφέρω τη δικιά μου προσωπική ιστορία σαν ασφαλισμένη και σα σύμβουλος.
    Διαβάζοντας ασυναρτησίες και ακούσματα από εδώ και από κει, (χωρίς παρεξήγηση) ήθελα να δώσω κάποιες κατευθυντήριες γραμμές για τους ανθρώπους που αντιμετωπίζουν την ιδιωτική ασφάλιση σα θεσμό και όχι με ένα σωρό επιφυλάξεις και προκαταλήψεις.

    Δεν έχω χρόνο να μπαίνω σε ατέρμονες συζητήσεις για να αποδείξω πράγματα που έχουν πραγματικά αξία σε κάποιους που τα έχουμε ζήσει και έχουμε τη λογική να τα κατανοήσουμε. Παρόλο ,που χάθηκε με τον τρόπο που περιέγραψα η πρώτη μου απάντηση θα απαντήσω στο φίλο, αλλά πραγματικά βλέποντας πως εξελίσσεται η κουβέντα, δεν με ενδιαφέρει να επηρεάσω κανέναν. Οι άνθρωποι ζούνε με τις πεποιθήσεις τους και κατ’ επέκταση αλλάζουν δύσκολα ή ποτέ ή όταν γκρεμιστεί η πραγματικότητα τους.

    1) Το Link που έχω παραθέσει παρουσιάζει ξεκάθαρα την σημερινή εικόνα του Ε,Σ.Υ.
    Εγώ σε αυτά που έγραψα και εξέφρασα τον όρο υποδομή, δεν εννούσα την ξενοδοχειακή εγκατάσταση των ιδιωτικών νοσοκομείων. Υποδομή είναι να έχεις και τα φάρμακα και τα υλικά και την οργάνωση να διαχειριστείς ένα ιατρικό περιστατικό. Και ο χρόνος που περνάει για να αντιμετωπίσεις ένα κρίσιμο περιστατικό είναι πολύτιμος!!

    2) Έχω κι εγώ μια πληθώρα περιστατικών που δεν αντιμετωπίστηκαν ή κατέληξαν σε θάνατο στο Ε.ΣΥ. Οι πηγές μου είναι η μητέρα μου που συνταξιοδοτήθηκε από νοσοκομείο του Ε.Σ.Υ ,ως εργαλιοδότρια χειρουργείου και ο σύζυγος μου που είναι γιατρός και πέρασε από 5 νοσοκομεία του Ε.ΣΥ πριν καταλήξει σε ιδιωτική κλινική συνειδητά. Αναφέρω λοιπόν χαρακτηριστικά:
    α) Πριν 10 χρόνια απεβίωσε ο θείος του συζύγου μου από ανεύρυσμα ,γιατί δεν εφημέρευε ο γιατρός που θα μπορούσε να τον χειρουργήσει στο Ε.Σ.Υ και δεν υπήρχε και θέση σε Μ.Ε.Θ και δεν είχε και ιδιωτική ασφάλιση.
    β) Επί 10 χρόνια όταν η μητέρα μου γυρνούσε από τη δουλειά μου έλεγε: « Σήμερα σώθηκε το παιδί από το τροχαίο ,γιατί εφημέρευε η καλή κλινική…σήμερα τον χάσαμε ή έμεινε ανάπηρος»
    Αν μια τέτοια κατάσταση στο Ε.Σ.Υ σας εμπνέει εμπιστοσύνη ή ασφάλεια, τότε νομίζω ότι καταλήγετε να είστε αιθεροβάμονες.
    γ) Το καλοκαίρι του 2013 νοσηλεύτηκε στην ιδιωτική κλινική που δουλεύει ο σύζυγος μου μια τουρίστρια που τη μεταφέρανε από το νοσοκομείο της Λευκάδας. Εκεί της δίνανε 3 μέρες ζωή, λόγω πολλαπλής δυσλειτουργίας οργάνων. Στην ιδιωτική κλινική έμεινε ένα μήνα στην εντατική και μετά έλαμπε από υγεία η γυναίκα. Ο άντρας της, επειδή είχε ταξιδιωτική ασφάλιση αποφάσισε να μην αρκεστεί στην γνωμάτευση των δημόσιων γιατρών και να αποτανθεί και αλλού. Η απόφαση του ήταν σωτήρια για την υγεία της γυναίκας του.

    δ) Τον Ιούνιο του 2013 νοσηλεύτηκε μια κολλητή μου στο Λαικό από πνευμονία ή πνευμονική εμβολή.( Δε μάθαμε ποτέ, γιατί αφού της κάνανε διάφορες εξετάσεις δε μπορούσανε να καταλήξουν στο τι είχε από τα 2.) Συγκεκριμένα, έκανε μια εξέταση που θα έπρεπε να έχουν ένα ειδικό μηχάνημα για να βγάλουν ιατρικό πόρισμα και στην οποία εξέταση έφαγε τρελή ακτινοβολία, αλλά δε το είχανε. Όταν τους ρώτησε ο σύζυγος μου λόγω ιδιότητας γιατί έγινε αυτή η εξέταση, οι γιατροί δεν ήξεραν τι να απαντήσουν.
    Νοσηλεύτηκε 4 ημέρες. Την τελευταία ενώ ήταν σε τρίκλινο με γυναίκες της φέρανε έναν παππού που ούρλιαζε όλο το βράδυ από πόνους. Της προτείναμε να πάρει εξιτήριο την επόμενη μέρα και να πάει σπίτι της συνεχίζοντας την αγωγή για να μπορέσει να ιαθεί και να είναι σε καλύτερο περιβάλλον. Ακολούθησε τη συμβουλή μας….

    Οι παραπάνω ιστορίες είναι μια γεύση, θα μπορούσαμε να μιλάμε όλο το βράδυ αναλύοντας και άλλες πτυχές οργάνωσης, μέτριας περίθαλψης και προπάντων ίασης στο Ε.ΣΥ.

    Όταν η μόνη σου επιλογή είναι το εφημερεύον νοσοκομείο, απλά αφήνεις την υγεία σου ΣΤΗΝ ΤΥΧΗ. Είτε θέλεις να το παραδεχτείς είτε όχι δεν έχεις δικαίωμα επιλογής……άρα πρέπει να έχεις τύχη…

    3) Το πιο αστείο που διάβασα ήταν το θέμα του ιατρικού προσωπικού. Οι γιατροί των ιδιωτικών νοσοκομείων ήρθαν από άλλον πλανήτη και οι γιατροί του Ε.Σ.Υ είναι από την Γη;;
    Για να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους , οι γιατροί που στελεχώνουν δημόσια και ιδιωτική υγεία είναι από την ίδια αγορά. Εκτός από ένα μικρό ποσοστό γιατρών που σπούδασαν έξω και μάλλον επέστρεψαν στην Ελλάδα για τον ήλιο και την θάλασσα, (γιατί από θέμα οργάνωσης δε τίθεται θέμα), οι Έλληνες γιατροί περνάνε όλοι από το Ε.Σ.Υ για την ειδικότητα τους και μετά είτε απορροφούνται στο δημόσιο είτε στον ιδιωτικό τομέα.
    Δηλαδή, κάποιοι διευθυντάδες όταν αποκτήσουν την πείρα που θέλουνε από το Ε.ΣΥ αποσύρονται σε ιδιωτικό νοσοκομείο για καλύτερες συνθήκες εργασίες.
    Πρδ.: Η μητέρα μου το 2009 χειρουργήθηκε σε ιδιωτική κλινική, γιατί ο καλός γιατρός που γνώριζε και εμπιστευόταν μετά από τόσα χρόνια συνεργασίας μεταφέρθηκε σε ιδιωτικό.

    Εγώ όμως σε αυτά που έγραψα τόνισα ότι πρέπει να ψάχνεις για τον γιατρό άνθρωπο. Και αυτό δεν είναι χάρισμα ούτε του δημοσίου ούτε του ιδιωτικού νοσοκομείου. Αν όμως κάνουμε μια στατιστική θα δούμε ότι οι έμπειροι γιατροί του Ε.ΣΥ μεταφέρονται στο ιδιωτικό νοσοκομείο, μερικοί για τα χρήματα και μερικοί για τις συνθήκες.

    4) Το δ επιχείρημα σου είναι το μόνο που θα συμφωνήσω. Ότι η ιατρική πείρα μαζεύεται από την πληθώρα των περιστατικών που πηγαίνουν στο Ε.Σ.Υ. Μόνο που η πείρα ζητά και καλύτερα δεδομένα και άρα μπορεί να τη δεις να μεταφέρεται στο ιδιωτικό νοσοκομείο. Και τυχαίνει να γνωρίζω αρκετές περιπτώσεις γιατρών από το νοσοκομείο που δούλευε η μητέρα μου, οι οποίοι απασχολούνται πια μονομερώς στον ιδιωτικό τομέα.

    5)Η μόνη περίπτωση να σωθείς και να ιαθείς στο Ε.ΣΥ -χωρίς τον παράγοντα ΤΥΧΗ- είναι να έχεις γνωστό, όπως εσύ μας έγραψες ότι έχεις φίλους νοσοκομειακούς και μπορείς να μπεις από την πίσω πόρτα. Το κακό είναι ότι αυτήν την επιλογή δεν την έχουν όλοι, αλλά όλοι πληρώνοντας εισφορές θα ήθελαν να έχουν δίκαιη μεταχείριση στην δημόσια υγεία.
    Το καλό από την άλλη με τους ανθρώπους που έχουν ασφαλιστική συνείδηση, ( γιατί εσύ δεν έχεις και απλά δε χρειαζόταν να μπεις στη κουβέντα μας) είναι ότι δε τους πειράζει να αφιερώνουν 1-3€ την ημέρα για την υγεία τους. Τόσο κοστίζει ένα ιδιωτικό συμβόλαιο υγείας αναλόγως της ηλικίας. ΕίναΙ ένα καφεδάκι που το πίνουμε στην υγειά μας!! Έτσι απλά..

    Επομένως: Οριζοντίως, διαγωνίως και καθέτως δε σου ζητάει κανένας να ασφαλιστείς ιδιωτικά.. Προσωπική επιλογή, πεποίθηση, ανάγκη…
    Ωστόσο, δε μπορείς να μας πείσεις ότι το δημόσιο σύστημα υγείας είναι αξιόπιστο…!! ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ!

Σελ. 11 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 69101112131621 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ν.3867 και ιδιωτικη ασφαλιση
    Από anaksagoras στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-11, 03:14
  2. Ασφάλεια υγείας
    Από homo_digital στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 56
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-10, 04:44
  3. Ασφάλεια υγείας σε ταξίδι στις ΗΠΑ (εκτός ΕΕ)
    Από PopManiac στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-10, 11:28
  4. Εθνικό Σύστημα Υγείας
    Από chat1978 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-10, 01:38

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας