Σελ. 1 από 22 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 326
  1. #1
    Εγγραφή
    19-04-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    9(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Fastpath
    γειά χαρά φίλοι/ες μου.

    με τον κατήφορο που έχουν πάρει τα ταμεία και με τη "λύση" στο ασφαλιστικό να μας οδηγεί σύντομα σε άλλες λύσεις ιδιωτικού τύπου έχουμε ήδη πολλοί/ες κάνει κάποιες επιλογές ιδιωτικής ασφάλισης υγείας-ζωής (περίθαλψης) για να τυγχάνουμε καλύτερης τύχης από τις ουρές του ΙΚΑ κλπ συνθήκες του παρόντος συστήματος περίθαλψης-υγείας....

    (το είπα όσο πιο κόσμια μπορούσα :-D)

    συγκεκριμένα θα ήθελα για να μην σας κουράσω άλλο, τις εμπειρίες και τις προτάσεις σας από όσους/ες είστε ασφαλισμένοι σε κάποια ιδιωτική εταιρία . πόσο πληρώνετε, αν κάποτε χρειαστήκατε κάλυψη και αν αυτή ήταν σε καλό επίπεδο και άμεση, μιλάμε για ασφάλεια υγείας και όχι συνταξιοδοτικό πρόγραμμα, γενικά παραδείγματα, συγκρίσεις και προτάσεις για την ασφάλειά σας...

    ευχαριστώ και αναμένω...

  2. #2
    Εγγραφή
    06-05-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.426
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    SpeedportEntry 2i
    Έχοντας μείνει χωρίς ασφάλεια πλέον και εγώ, είναι από τα θέματα που ψάχνομαι τελευταία για να βρω μια λύση. Μαζί με εμένα και αρκετοί γνωστοί που δουλεύουν μαύρα και άραχνα. Παιδιά ενδιαφέρει πολλούς, όποιος είναι στο χώρο της ασφάλειας ή έχει προηγούμενη εμπειρία ας κάνει έναν κόπο να την καταθέσει..
    +1 stathipapa για το thread, μάλλον είναι από τα πιο επίκαιρα.

  3. #3
    Εγγραφή
    11-04-2007
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΡΙΝΕΣ
    Εχω Medisystem της Interamerican εδώ και περίπου 5 χρόνια. (Έχω και ΤΕΒΕ βέβαια, αλλά δεν ασχολούμαι καθόλου με αυτό)
    Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη, καθώς μου καλύπτει τα πάντα, από γιατρούς μέχρι διαγνωστικές εξετάσεις. Φυσικά, δεν πληρώνω τίποτα για επισκέψεις, ούτε για εξετάσεις.
    Κάθε 6 μήνες πρέπει να κάνω διάφορες εξετάσεις (που είναι και αρκετά ακριβές). Απλά επισκέπτομαι τον γιατρό, μου γράφει τις εξετάσεις και τις κάνω αμέσως. Πολλές φορές του έχω ζητήσει να μου γράψει και κάτι εξτρα (πχ. σίδηρο) και φυσικά δεν φέρνει καμία αντίρρηση. (Έχω ακούσει κάτι ιστορίες που στο ΤΕΒΕ αρνήθηκαν να γράψουν εξετάσεις σε κάποιον)
    Επίσης έχω κάθε χρόνο τσεκ απ. Νομίζω ότι μου δίνει μέχρι 10 επισκέψεις σε γιατρούς το χρόνο, που μου φαίνεται λίγο, αν και εγώ δεν έχω χρειαστεί να τις χρησιμοποιήσω όλες.
    Αν στην περιοχή που μένεις δεν έχει συμβεβλημένο γιατρό της ειδικότητας που θέλεις, πας κανονικά, πληρώνεις και σου επιστρέφουν τα χρήματα.
    Για περίθαλψη και τέτοια, νομίζω ότι σου πληρώνει μέχρι ένα ποσοστό (το υπόλοιπο κανονικά το καλύπτει το ασφαλιστικό ταμείο στο οποίο ανήκεις)
    Αααα, και πόσο πληρώνω???? Δίνω 150€ το τρίμηνο, αλλά φυσικά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

    Ελπίζω να ήμουν κατατοπιστική.....

  4. #4
    Εγγραφή
    19-04-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    9(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σε ευχαριστώ πολύ vpapa,
    Η αλήθεια είναι πως μετά από αρκετό ψάξιμο στο internet φαίνονται σαν καλύτερες η Interamerican και η Εθνική. Αυτό μου ενδιαφέρει βέβαια πέρα από τις γενικές πληροφορίες που έχουν όλες οι ασφαλιστικές στο internet είναι οι απόψεις των χρηστών σαν και την δικιά σου ώστε να καταλάβω ότι η εταιρία που θα καταλήξω να αξίζει, και να μην την πατήσω επειδή έχει καλό περιτύλιγμα και μου την παρουσιάζει ο ασφαλιστής έτσι όπως θέλει. Διότι πολύ φοβάμαι ότι θα πρέπει να δίνω έναν σκασμό λεφτά το μήνα και όταν έλθει η ώρα που θα την χρειαστώ θα βρεθώ προ εκπλήξεως....

    Ξέρεις πια νοσοκομεία καλύπτει η Interamerican στην Αθηνά, και αν καλύπτει το Metropolitan στα νότια Προάστια ?

  5. #5
    Εγγραφή
    11-04-2007
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΡΙΝΕΣ
    Δυστυχώς σε αυτό δεν μπορώ να σε βοηθήσω.... βλέπεις δεν μένω Αθήνα.....
    Αν θυμάμαι καλά, καλύπτει όλα τα Metropolitan. Δεν είμαι σίγουρη όμως. Και ευτυχώς δεν έχει χρειαστεί να επισκεφτώ κάποιο νοσοκομείο, οπότε δεν μπορώ να σου πω ακριβώς τι γίνεται με τις νοσηλείες.
    Πάντως σε διαγνωστικό επίπεδο είναι πάρα πολύ καλή.
    Επίσης καλό είναι να βρεις έναν ασφαλιστή που να εμπιστεύεσαι (όσο γίνεται βέβαια)

    Αααα και ξέχασα να σου πω. Δεν καλύπτει φάρμακα.

  6. #6
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    2.630
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    SNR / Attn
    4.5(dB) / 25.5(dB)
    Θα σου κανω μια γρηγορη ανασκοπηση των μεγαλυτερων εταιρειων που δραστηριοποιουνται στον τομεα των ασφαλειων υγειας απο την εμπειρια μου με την πολιτικη τους και οχι τις παροχες τους (ή αυτες που υποσχονται), μιας που εργαζομαι σε γνωστη ιδιωτικη κλινικη της Αθηνας και εχω τα τελευταια τρια χρονια καθημερινα παρε-δωσε μαζι τους.

    Κατ'αρχην μερικοι βασικοι κανονες:

    1) Δεν εμπιστευομαστε τον οποιονδηποτε ασφαλιστη, οσο γνωστος ή συγγενης κι αν ειναι. Πολλοι ειναι ημιμαθεις, πολλοι το κανουν για δευτερη-τριτη δουλεια, πολλοι θα σε φλομωσουν στο παραμυθι για να πουλησουν και θα κανουν την παπια εκ των υστερων. Μην σου πω οτι ειναι καλυτερα να απευθυνθεις κατ'ευθειαν στην εταιρεια και να ζητησεις εκπτωση του ασφαλιστρου την προμηθεια του ασφαλιστη.

    2) Διαβαζουμε εξονυχιστικα τους ορους του συμβολαιου πριν υπογραψουμε ή πληρωσουμε την πρωτη δοση (ωστε να μπορεις να υπαναχωρησεις). Θα εκπλαγεις απο τα διαφορα περιεργα που μπορει να περιεχουν, χαρακτηριστικα πολλοι οροι εξαιρουν αποζημιωσεις/καλυψεις για ατυχηματα με μηχανες ανω των Χ κυβικων. Φαντασου να κυκλοφορεις με καμια Varadero πχ και να το ανακαλυψεις αφου πεσεις και σπασεις κανα κοκκαλο...

    3) Δεν αποκρυπτουμε στοιχεια που αφορουν προϋπαρχουσες παθησεις, δεν αφηνουμε κανεναν αλλον να συμπληρωσει για λογαριασμο μας τα σχετικα ερωτηματολογια. Η δηλωση μιας παθησης μπορει να οδηγησει σε πληρωμη επασφαλιστρου ή εξαιρεση των καλυψεων σχετικα με αυτην, αλλα ειναι καλυτερο αυτο και να το ξερεις απο την αρχη, παρα να ανακαλυφθει (πιστεψε με θα συμβει) αφου εχεις πληρωσει δεκα χρονια ασφαλιστρα και να μεινεις ακαλυπτος στην ωρα της αναγκης.

    4) Η ιδιωτικη ασφαλιση δεν αντικαθιστα την ασφαλιση σε Δημοσιο ταμειο, αλλα λειτουργει συμπληρωματικα σε αυτο. Καμια ιδιωτικη ασφαλεια δεν θα σου πληρωσει τις χρονιες φαρμακευτικες αγωγες που πιθανον να χρειαστεις, φυσιοθεραπειες κλπ. Επιπλεον, η υπαρξη δημοσιου ταμειου σου επιτρεπει να ζητησεις συμβολαιο με εκπιπτομενο ποσο (ποσο δηλαδη που σε περιπτωση νοσηλειας θα πληρωσεις εσυ) που επιτρεπει μικροτερο ασφαλιστρο για ιδιες παροχες (αφου την διαφορα θα πληρωσει το δημοσιο ταμειο).

    5) Προτεραιοποιουμε τις αναγκες μας: ενα συμβολαιο "με απ'ολα" θα ειναι πανακριβο και δυσβασταχτο. Σκεψου οτι αν καποια στιγμη αναγκαστεις να το κοψεις γιατι δεν μπορεις να το πληρωνεις, ο,τι προβληματα εχεις βγαλει μεχρι τοτε δεν θα καλυπτονται απο τυχον επομενο συμβολαιο (και θα εχεις χασει τα λεφτα που εχεις δωσει). Ενα συμβολαιο το κανουμε εν δυναμει για παντα, δεν ειναι καλο να αλλαζουμε εταιρειες.

    Πρεπει οποτε να επιλεξεις αν χρειαζεσαι περισσοτερο την νοσοκομειακη καλυψη (νοσηλειες) ή την εξωνοσοκομειακη καλυψη (επισκεψεις σε γιατρους, εξετασεις σε εξωτερικα εργαστηρια). Ολα εχουν υπερ και κατα, αλλα ΙΜΗΟ ειναι περισσοτερο χρησιμη η νοσοκομειακη καλυψη με ενα υψηλο ποσο (πχ €500.000-800.000), στην οποια ενδεχομενως να μπορεσεις να συμπληρωσεις ενα προγραμμα με χαμηλο πλαφον (πχ €1500-3000) για εξωνοσοκομειακες εξετασεις.

    Το σκεπτικο ειναι απλο: χρειαζεσαι την καλυτερη δυνατη καλυψη στο ενδεχομενο σοβαρου προβληματος υγειας. Μπορει να χρειαστεις πολλαπλες νοσηλειες, ενδεχομενως και στο εξωτερικο και σε αυτη την περιπτωση τι να το κανεις το προγραμμα που μπορεις να πας σε οποιον γιατρο θες αλλα καθε φορα που μπαινεις νοσοκομειο καλεισαι να πληρωσεις χιλιαδες ευρω απαλλαγης ή εχεις ετησιο πλαφον νοσηλειων που θα καλυφθει μεσα σε λιγα 24ωρα νοσηλειας σε ΜΕΘ.

    6) Εαν εχουμε παιδια, τα ασφαλιζουμε ξεχωριστα και οχι ως μερος οικογενειακου συμβολαιου. Θα μας βγει λιγο ακριβοτερα, αλλα το ξεχωριστο συμβολαιο μπορει να συνεχιστει επ'αοριστον και στην ενηλικη ζωη του παιδιου, ενω αντιθετα στην ενηλικιωση ή καπου εκει τριγυρω θα πρεπει να "φυγει" απο το οικογενειακο συμβολαιο και να καναι καινουργιο, ατομικο. Η παγιδα ειναι οτι εκεινη την στιγμη δεν ειναι καθολου δεδομενο οτι τα οποια προβληματα υγειας που εχουν παρουσιαστει κατα την διαρκεια των προηγουμενων ετων δεν θα αντιμετωπιστουν ως "προϋπαρχοντα" και δεν θα εξαιρεθουν απο τις καλυψεις του νεου συμβολαιου.

    7) Προσεχουμε το συμβολαιο να ειναι ισοβιο και οχι "ετησιως ανανεουμενο". Η δευτερη επιλογη ενεχει τον κινδυνο καποια στιγμη να θεωρηθουμε ασυμφοροι για την εταιρεια η οποια μπορει να μας αρνηθει την ανανεωση του ή να μας επιβαλλει δυσαναλογα ακριβο ασφαλιστρο προκειμενου να το πραξει.

    Παμε τωρα αναλυτικα:

    1) Ιντεραμερικαν

    καποτε ηταν best value for money (πχ οι περιφημες καρτες νοσηλειας Maxima). Τωρα πολυ λιγοτερο. Το Medisystem ειναι μια αξιολογη εξωνοσοκομειακη ασφαλιση, αλλα μεχρι εκει-τουλαχιστον στα φθηνοτερα προγραμματα. Ισχυουν οσα ειπε η φιλη παραπανω, αλλα τι συμβαινει οταν χρειαστεις νοσοκομειο?

    Εκει τα πραγματα σκουραινουν. Κατ'αρχην, πρεπει οπωσδηποτε να περασεις προηγουμενως απο την Αθηναϊκη Κλινικη ή το Medi First στον Αλιμο, να γινει μια πρωτη εκτιμηση και να σε στειλουν απο εκει αν και εφ'οσον κριθει αναγκαιο στο νοσοκομειο. Εφ'οσον δεν γινει αυτο, η εταιρεια δεν σε καλυπτει αμεσα για εξετασεις στα εξωτερικα ιατρεια της οποιασδηποτε κλινικης (που σημαινει οτι πληρωνεις και μετα διεκδικεις τα λεφτα), ενω δικαιουται να μην σε καλυψει εξ'ολοκληρου για την νοσηλεια σου και να σου καλυψει μονον ενα ποσοστο αυτης. Επιπλεον, τα φτηνοτερα προγραμματα εχουν γελοια εκπιπτομενα ποσα, πχ €10.000, που θα κληθεις να πληρωσεις εσυ. Εχει τυχει στην κλινικη που δουλευω, να εχουν φερει ασθενη με το ασθενοφορο της Ιντεραμερικαν και να χρειαστει να τον παρουν, να τον πανε στον Αλιμο για να τον δουν και να παρει εγκριση ωστε να τον ξαναφερουν πισω να νοσηλευτει. Αστεια πραγματα.

    Συμπερασμα: αν ασχοληθεις, αξιζει μονο εαν σε ενδιαφερει πολυ το εξωνοσοκομειακο κομματι ή αν εισαι διατεθειμενος να πας στα ακριβοτερα πακετα που και παλι δεν σε γλυτωνουν απο πιθανη ταλαιπωρια σαν αυτην που ανεφερα παραπανω.


    2) ING

    Ξεχνα την. Εχει πουλησει τα συμβολαια της στην Ιντεραμερικαν και ο,τι παρεχει ουσιαστικα ειναι μεσω αυτης. Επιπλεον, εχει τον πιο γελοιο ελεγκτικο μηχανισμο της αγορας που κοβει νοσηλειες και εξετασεις για πλακα (Mednet)

    3) Εθνικη Ασφαλιστικη

    Καλη επιλογη σε γενικες γραμμες. Αξιοπιστη, εχει καλα προγραμματα και σωστες στρατηγικες συνεργασιες. Γενικα σπανιως αντιμετωπιζουμε προβληματα αδικαιολογητων μη-καλυψεων των ασφαλισμενων της ενω προσφερει καποιες αξιολογες εξωνοσοκομειακες καλυψεις σαν μπονους στα νοσοκομειακα της προγραμματα (δωρεαν εξεταση απο γιατρους βασικων ειδικοτητων σε καποιες κλινικες, στην κλινικη οπου εργαζομαι εγω εχει και €500 δωρεαν εξετασεις στο ΤΕΠ). Ακριβουτσικα ασφαλιστρα ομως, ενω ακουγονται φημες τελευταια οσον αφορα στην ρευστοτητα της, καθως υποτιθεμενα εχει στην κατοχη της "κουρευομενα" ομολογα.

    4) AXA

    Ειναι η εταιρεια που εχω επιλεξει εγω για τον εαυτο μου και την συζυγο μου. Ο κυριοτερος λογος που την επελεξα ειναι οτι προκειται για μια δικαια εταιρεια. Πολυ δυσκολα δηλαδη θα περασει απο τον ελεγχο μια "μουφα" νοσηλεια (πχ χειρουργειο παχυσαρκιας που συχνα προσπαθουν να το περασουν σαν διαφραγματοκηλη), αλλα απο την αλλη δεν υπαρχει περιπτωση να σου κανουν νερα για κατι δικαιολογημενο, ανεξαρτητως της δαπανης. Τα ασφαλιστρα ειναι λογικα σε σχεση με τις παροχες, ειναι μια υγιης εταιρεια οικονομικα με παρουσια σε πολλες χωρες. Με μια μικρη επιβαρυνση μπορεις να εχεις κι ενα πακετο €3000 ετησιως για εργαστηριακες εξετασεις κλπ εκτος νοσοκομειου. Εγω πληρωνω περιπου €800 ετησιως, αλλα οπως ειπαν και παραπανω αυτο ποικιλλει ανα περιπτωση και αναλογως των καλυψεων.

    5) Ξενες εταιρειες (BUPA, AXA-PPP κλπ)

    Πολυ γενναιοδωρες καλυψεις, αλλα προβληματικη διαχειριση και εν δυναμει πολυ ακριβα ασφαλιστρα. Γενικα περισσοτερα πραγματα που πρεπει να προσεξεις (αν το συμβολαιο μπορει να συναφθει νομιμα στην Ελλαδα ή αν πρεπει να δωσεις ψευτικες διευθυνσεις στο εξωτερικο, ποιας χωρας τα δικαστηρια αποφασιζουν σε περιπτωση διαφορων κ.ο.κ.) και πολυ συχνα προσφερουν μονο ετησιως ανανεουμενα συμβολαια ενω σχεδον ποτε δεν προσφερουν αμεση καλυψη (δηλαδη πρεπει να πληρωσεις και μετα να περιμενεις να αποζημιωθεις). Γενικα προς αποφυγην πλην ειδικων περιπτωσεων.

    6) Μικροτερες εταιρειες (International Life, Groupama, Commercial Value, Μινεττα κ.ο.κ.)

    Δεν θα εμπλεκα μαζι τους. Με μια λεξη? αβεβαιοτητα. Μπορει να ειναι τιμιοι (Μινεττα πχ), μπορει να μην ειναι, αλλα δεν το ξερεις και γενικα εμπνεουν μια αβεβαιοτητα ως προς το κατα ποσο θα μπορουν να ανταπεξελθουν σε βαθος χρονου (μην ξεχνατε τι εγινε με την "Ασπις"), ενω σιγουρα τα προϊοντα τους ειναι πολυ λιγοτερο διαφοροποιημενα σε σχεση με τους υπολοιπους.



    Ο,τι κι αν επιλεξεις, σου συνιστω θερμα να μην βαλεις 100% καλυψη γιατι τα ασφαλιστρα εκτοξευονται, αλλα ουτε και φιξ ποσοστιαια καλυψη (πχ 80%) γιατι μπορει να κληθεις να πληρωσεις ενα μεγαλο ποσο σε μια μεγαλη νοσηλεια. Απο την αλλη ενα λογικο εκπιπτομενο ποσο της ταξης των €1500 σου επιτρεπει να κρατησεις τα ασφαλιστρα σε πιο λογικα επιπεδα (στην δικη μου περιπτωση 50% κατω). Λαβε υπ'οψιν σου οτι ουτως ή αλλως το εκαστοτε ασφαλιστικο ταμειο δικαιολογει καποιες δαπανες ακομη και στις νοσηλειες που γινονται σε ιδιωτικες κλινικες (φαρμακα, υλικα χειρουργειου, αξονικες/μαγνητικες κλπ), οποτε σχεδον παντα αυτο το ποσο καλυπτεται απο το Ταμειο και ετσι η οποια δικη σου συμμετοχη μειωνεται ή εκμηδενιζεται.

    Τελος, δες τι καλυψεις σου προσφερονται για νοσηλειες στο εξωτερικο, ποτε δεν ξερεις...

    Edit: [ Επειδη το σεντονι γραφοταν για ωρες κατα διαστηματα, μολις ειδα τα παραπανω ποστ: αν θες μια επιπλεον μικρη συμβουλη, αλαργα απο το Μετροπολιταν και το Ιατρικο, κοιτα καλυτερα ποιος σε καλυπτει σε Υγεια και Ευρωκλινικη Αθηνων (που, στο λεω εκ των προτερων, καλυπτουν ολες οι αξιολογες). ]

  7. #7
    Εγγραφή
    29-01-2009
    Μηνύματα
    4.504
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Μια καλή ιδιωτική ασφάλεια είναι η alico

    http://www.alico.gr/el/Individual/Fi...leia-Zois.html

    καμία σχέση με την αντίστοιχη η οποία κάποτε είχε πτωχεύση στο εξωτερικό , δες και αυτήν ................

  8. #8
    Εγγραφή
    11-04-2007
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΡΙΝΕΣ
    Xouzouri σε ευχαριστούμε πολύ για την ανάλυση (αλήθεια, δεν ήξερα ότι τόσες πολλές ασφαλιστικές δίνουν τέτοια προγράμματα)
    Όπως είπα και παραπάνω, την Interamerican την έχω χρησιμοποιήσει αποκλειστικά και μόνο για εξετάσεις και επισκέψεις σε γιατρούς και τίποτα παραπάνω και την έχω κυρίως γιατί πρέπει να κάνω εξετάσεις αρκετά συχνά. Σε εκείνο το κομμάτι είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη. Ελπίζω και εύχομαι να μην χρειαστεί να τη χρησιμοποιήσω σε νοσοκομείο!
    Κατά τα άλλα όσα λες γενικά περί ασφαλειών είναι πολύ σωστά. Ο καθένας κανονίζει και με τα οικονομικά του τι πακέτο θα πάρει και το τι περιλαμβάνει. Εγώ ζήτησα κυρίως διάγνωση και αυτό πήρα. Υπάρχει και ειδικό πακέτο για νοσηλεία. Υπάρχει και πακέτο που τα περιλαμβάνει όλα, αλλά ποιος το πληρώνει τέτοιες εποχές.

    Άντε και καλό ψάξιμο!!!!

  9. #9
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.322
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eagle13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια καλή ιδιωτική ασφάλεια είναι η alico
    ...
    καμία σχέση με την αντίστοιχη η οποία κάποτε είχε πτωχεύση στο εξωτερικό
    "Καμία σχέση" δεν το λες...
    AIG agreed on March 8, 2010, to sell its American Life Insurance Co. unit (ALICO) to MetLife Inc
    http://en.wikipedia.org/wiki/America...national_Group

  10. #10
    Εγγραφή
    29-01-2009
    Μηνύματα
    4.504
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    "Καμία σχέση" δεν το λες...
    AIG agreed on March 8, 2010, to sell its American Life Insurance Co. unit (ALICO) to MetLife Inc
    http://en.wikipedia.org/wiki/America...national_Group
    Επειδή την έχω πολλά χρόνια το έχω ψάξει και δεν έχει σχέση η μια με την άλλη , όπως και ό,τι η alico στην Ελλάδα είναι ασφαλέστατη σαν εταιρία , σε θέμα πτώχευσης κ.λ.π ( ο ασφαλιστής είναι φίλος ) ........................

  11. #11
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    169
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    Ταχύτητα
    130/45
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Huawei 535 Cat.7
    γνώμη μου....πάρτε μόνο νοσοκομειακή κάλυψη να σας καλύψει σε κάποια βαριά έξοδα. Τώρα απο εκει και πέρα στα προγράμματα με επισκέψεις γιατρών και τα ρέστα, έχετε υπόψιν πως θα πρέπει να πηγαίνετε στους γιατρους της λίστας που θα σας δώσουνε.... κάτι πολύ άκυρο μιας και η υποθεση του γιατρού είναι αρκετα προσωπική υπόθεση για να μου την υποδείξη μια ασφαλιστική με λίστα. Επίσης.... μην έχετε καμια εντυπωση πως θα μπείτε πχ για χειρουργειο και θα σας καλύψουν την αμοιβή του super duper χειρουργού που επιλέξετε. Θα σας πληρώσουν μια στανταρ ταριφα που ορίζει ο εκάστοτε ιατρικός σύλλογος. Τώρα αν ο γιατρός ζητήσει 3-4κ παραπάνω απο οσα ορίζει ο Ιατρικος Σύλλογος... περάστικα. Θα τα πληρώσετε εσεις.

    Ασφάλεια συνηθως έχετε (οαεε, ικα κλπ). Πάρτε αν θέλετε μια έξτρα βοήθεια... αλλά ως εκεί. Μην τρέφετε ψευδεσθήσεις για τις καλύψεις, διαβάστε αναλυτικά το συμβόλαιο και αφήστε το τι θα σας πεί ο κάθε πωλητης.

  12. #12
    Εγγραφή
    02-02-2005
    Περιοχή
    Data Center
    Μηνύματα
    851
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Καλά προγράμματα για ισόβιο ασφάλεια ζωής - νοσοκομειακή περίθαλψη έχει και η Generali. Πάνω από έναν αιώνα στο κουρμπέτι και είναι στις 30 μεγαλύτερες του κόσμου. Ειδικά αν το συνδυάσεις με την ήδη υπάρχουσα ασφάλισή σου αξίζει κι έχει καλά benefits. Η Interamerican κάποτε ήταν καλή οπότε όσοι έχετε πολύ παλιά συμβόλαια απλά μην τα αλλάξετε για κανένα λόγο.

  13. #13
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    6) Μικροτερες εταιρειες (International Life, Groupama, Commercial Value, Μινεττα κ.ο.κ.)

    Δεν θα εμπλεκα μαζι τους. Με μια λεξη? αβεβαιοτητα. Μπορει να ειναι τιμιοι (Μινεττα πχ), μπορει να μην ειναι, αλλα δεν το ξερεις και γενικα εμπνεουν μια αβεβαιοτητα ως προς το κατα ποσο θα μπορουν να ανταπεξελθουν σε βαθος χρονου (μην ξεχνατε τι εγινε με την "Ασπις"), ενω σιγουρα τα προϊοντα τους ειναι πολυ λιγοτερο διαφοροποιημενα σε σχεση με τους υπολοιπους.
    Εγώ είχα Commercial Value, δυστυχώς δεν έχω πια. Από την οικογένεια μου πάνε περίπου 30.000 ευρώ. Τώρα λόγω ηλικίας και υγείας δεν μας ασφαλίζει κανένας.
    Η υγεία πρέπει να είναι κρατική υπόθεση.

  14. #14
    Εγγραφή
    22-11-2005
    Μηνύματα
    444
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ς
    SNR / Attn
    6(dB) / 24(dB)
    http://www.insomnia.gr/topic/226292-...3/page__st__70
    http://wwk.kathimerini.gr/kathnews/g...-08-10/s25.pdf
    για τα εξωνοσοκομειακα μπορεις να παρεις απο οπου θες.δηλ.μπορεις να χεις αλλη εταιρια νοσοκομειακης καλυψης και αλλη εταιρια για εξωνοσοκομειακα(διαγνωστικες εξετασεις και γιατρους).
    οι τιμες για τα εξωνοσοκομειακα ειναι στις περισσοτερες περιπτωσεις στανταρτ.
    στα νοσοκομειακα παιζει ρολο κυριως η ηλικια
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kage : 14-12-11 στις 21:45.

  15. #15
    Εγγραφή
    04-08-2007
    Περιοχή
    πευκη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    838
    Downloads
    73
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    hol
    DSLAM
    HOL - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    2.7(dB) / 9.2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Eγω χρησιμοποιω εδω και 4 χρονια το απεριοριστο της εθνικης για νοσοκομειακα και για τα δυο μου μικρα.Οποτε εχω χρειαστει κατι τα παω στο μητερα και με καλυπτουν 100%.Εκτος εαν εχω συμπληρωσει το ποσο της συμβασης.Απο οτι βλεπω δεν υπαρχει πια το συγκεκριμενο http://www.ethniki-asfalistiki.gr/gr...cts/health.asp

Σελ. 1 από 22 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ν.3867 και ιδιωτικη ασφαλιση
    Από anaksagoras στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-11, 03:14
  2. Ασφάλεια υγείας
    Από homo_digital στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 56
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-10, 04:44
  3. Ασφάλεια υγείας σε ταξίδι στις ΗΠΑ (εκτός ΕΕ)
    Από PopManiac στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-10, 11:28
  4. Εθνικό Σύστημα Υγείας
    Από chat1978 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-10, 01:38

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας