Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 22
  1. #1
    αλλη μια αποδειξη του ποσο πρωτοπορειακη χωρα ειναι η ελλαδα σε διαφορα θεματα, ειναι και το θεμα φπα. ολες οι τιμες παντου , γραφονται χωρις φπα. δε μπορω να καταλαβω τη λογικη αυτη... δηλαδη οι εταιριες λενε: να κοιταχτε πελατες , εμεις βαζουμε στην τσεπη μας μονο αυτα, το φπα παει στο κρατος. αναρωτιεμαι ποιος το πληρωνει το φπα ... εμεις ? μαλλον. οποτε τι με νοιαζει εμενα που ειμαι πελατης η οχι ποιος περνει το κωλο-θπα και ποιος οχι , και γιατι δεν αναγραφονται ολες οι τιμες κανονικα σαν "τελικες" τιμες και μας πρηζουν με το "με" η "χωρις" φπα ? πειτε μου σε πια αλλη χωρα γραφονται οι τιμες χωρις το φπα που επιβαλλει αυτη. ειμαστε κραγκιοζηδες με ολη τη σημασια της λεξης και κοιταμε να τα τσεπωσουμε απο παντου μαλλον. οποτε αν καποιος φιλοτιμηθει και γραψει κανονικα τις τιμες του, και οταν λεω κανονικα , εννοω την τιμη που θα πληρωσει ο πελατης τον οποιο δεν ενδιαφερει το κωλο-φπα, τοτε μερικοι , κοινως βλαχοι , θα πουνε οτι ειναι πιο ακριβος και ο ανθρωπος θα το κλεισει το μαγαζι. τεσπα.. το παρακανα λιγο αλλα με τσατιζει η ηλιθια νοοτροπια του "οτι αρπαξω" ελληνα που επικρατει σε ολους τους τομεις.

  2. #2
    Εγγραφή
    09-06-2003
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    190
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Path Level
    Interleaved
    ο Γερμανός βάζει τις τιμές με φπα στα διαφημιστικά φυλλάδια.

  3. #3
    Εγγραφή
    26-04-2003
    Περιοχή
    ΝΕΑΠΟΛΗ-Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    400
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛΑΤ.ΔΗΜΟΚΡΑΤ.
    Router
    speedtouch 536i v6
    Θα συμφωνήσω ότι πρέπει οι τιμές να είναι με το φπα.
    Πάντως και στην Ελλάδα κάποιες εταιρίες στα διαφημιστικά φυλλάδια τους , αναγράφουν την τελική.
    http://www.adslgr.com/forum/signaturepics/sigpic1246_12.gif

  4. #4
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Ειναι θεμα marketing οπως και οι τιμες τυπου 49,99 αντι για 50,00, η 999,99 αντι για 1000.
    Φαινονται περισσοτερο ελκυστικες στον αγοραστη.
    Το ιδιο συμβαινει και με το ΦΠΑ , φαινεται πιο ελκυστικη η τιμη και λεει ο αλλος 'ελα μωρε τι ειναι το ΦΠΑ' , αλλα επειδη ειναι γνωστο οτι οι Ελληνες δεν εχουν καλες σχεσεις με τους αριθμους, πληρωνει το 18% με την πιστωτικη και λεει και ευχαριστω.

  5. #5
    Εγγραφή
    06-10-2003
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    1.335
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100mbps/10mbps
    ISP
    TUC
    Συμφωνω απολυτα.....αλλα να θυμωμαστε το οτι μια ομαδα αγοραστων δεν τους επιβαρρυνει ο φπα και αυτοι φυσικα ειναι οι επαγγελματιες....Δεν δικαιολογουνται παντως

  6. #6
    Το avatar του μέλους ibok
    ibok Guest
    Εδώ βρέ παιδιά κάθε χρόνο μας αλλάζουν τα χαρτιά αλλά και τον τρόπο φορολόγησης.Κυριολεκτικά μας εχουν στείλει στον αγύριστο.
    Οσον αφορά το θέμα ΦΠΑ (ΦΑΠΑΣ στην κεφάλα) συμφωνώ πως τα εχουν κάνει ΜΠΑΧΑΛΟ.
    Απλά ειναι και αυτό θέμα Υπουργείου Οικονομικών το οποίο εδώ και αιώνες εχει βαλθεί να μας ΤΡΕΛΛΑΝΕΙ.
    Αντε Ντεεεεεε!!!!!!

  7. #7
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.056
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Γενικά είμαστε λίγο "αγκαουγκου" οι έλληνες σε πολλά θέματα. Ειδικά στο θέμα του ΦΠΑ, είναι τόσο δύσκολο να συσχετίσεις τον αριθμό 18% με το 1/5 έξτρα???
    Σχετικά με το θέμα επαγγελματίες, είμαι ένας, είναι μειονότητα και ας προσέχαν. Ας κάτσουν να τα υπολογίσουν μόνοι τους. Αυτοί που αγοράζουν συστηματικά το κατέχουν έτσι και αλλιώς.
    Ανέκαθεν πίστευα ότι η μη αναγραφή τιμών με το ΦΠΑ ήταν μεγάλη κοροϊδία.
    ΤΟ κάνει και ο ΟΤΕ να μην ξεχνιόμαστε, καθώς με τα τελευταία καμώματά του, έχει γίνει στόχος ολοένα και αυξανόμενου κόσμου.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  8. #8
    Εγγραφή
    02-02-2004
    Μηνύματα
    1.570
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    έχω την εντύπωση ότι δεν είμαστε μόνο εμείς,
    κάτι φίλοι Αμερικάνοι μου είχαν πει ότι
    στα Αμερικάνικα super market όλες οι τιμές στο
    ράφι είναι χωρίς ΦΠΑ (VAT) οπότε πηγαίνοντας
    να πληρώσεις (μετρητά) μπορεί να βρισκόσουν σε
    (πολύ) δύσκολη θέση. Κάτι σαν Makro παλιότερα.

    φιλίκά...
    ¶ Τουλάχιστον δύο πράγματα είναι άπειρα: Οι αριθμοί Є R και η ΒΛΑΚΕΙΑ.
    "Όποια κοινωνία παραχωρεί ελευθερία για ασφάλεια, είναι ανάξια και για τις δύο και θα χάσει και τις δύο" B.F.
    ¶ LeT Me HeaR you MaKe DeCiSioNS WiTHouT youR TeLe-ViSioN.

  9. #9
    Εγγραφή
    20-10-2003
    Περιοχή
    Πεύκη - Αττικής
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.007
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4997/49999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.5(dB) / 3.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στον Καναδά όλες οι τιμές είναι χωρίς ΦΠΑ, μέχρι και στο ψιλικατζίδικο να πας… αν είσαι όμως τουρίστας φεύγοντας από την χώρα συμπληρώνεις ένα έγγραφο το βάζεις σ’ ένα φάκελο μαζί με τις αποδείξεις και σου στέλνουν πίσω το ΦΠΑ, σε μερικά προϊόντα όλο το ποσό σε άλλα μέρος αυτού…

  10. #10
    Το avatar του μέλους ibok
    ibok Guest
    Νομίζω -χωρίς να θέλω να κάνω τον έξυπνο-πως θα πρέπει να συγκρίνουμε τι γίνετε σε χώρες της Ευρωπαικής Ενωσης και ΟΧΙ τι κάνουν οι Αμερικλάνοι!!! ή οι Καναδοί.
    Για αυτό εχω γράψει πιό πάνω πως αυτά θα πρέπει να ρυμιστουν απο την μισητή για εμένα λέξη : ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΝΑΡΜΟΔΙΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΑ.( Γράφω μισητή μιά και ήμουνα νιός και γέρασα με αυτα τα γαμ@#$%@##%$α ΣΥΝΑΡΜΟΔΙΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΑ)Και ακόμα περιμένω και πολύ φοβάμαι πως θα αφήσω τον μάταιο τούτο κόσμο και θα ακούτε περί ΣΥΝΑΡΜΟΔΙΩΝ ΥΠΟΥΡΓΕΙΩΝ.
    Σας καλημερίζω όλους.

  11. #11
    Εγγραφή
    05-05-2004
    Περιοχή
    Athina
    Μηνύματα
    140
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    υπάρχει ένα θετικό στοιχείο αλλά δεν αφορά τον απλό καταναλωτή. Ίσως μάλιστα να μην αξίζει να το αναφέρω αλλά "δεν πάει στο Διάτανο...?" τσαμπα είναι:

    ΙΔΟΥ ΜΙΑ ΛΟΓΙΚΗ :

    το ΦΠΑ θεωρείται ΔΑΠΑΝΗ για τις επιχειρήσεις. Αν δηλαδή ειμαι εταιρεία και αγοράσω κατιτίς με τιμολόγιο τότε το δηλώνω στα έξοδά μου και κατά κάποιον τρόπο παίρνω πίσω το ΦΠΑ.

    Ιδού ο (γνωστός) τρόπος:
    Ας υποθέσουμε ότι είμαι σοβατζής (ελεύθερος επαγγελματίας) και βάφω 1-2 πολυκατοικίες. Πληρώνομαι από τους ιδιοκτήτες 1000 ευρώ.
    Αυτά περιέχουν ΦΠΑ 18% δηλαδή οι ιδιοκτήτες μου δίνουν 820+18%φπα=1000.
    ΕΓΩ είμαι υποχρεωμένος να καταθέσω αυτό το 18% στην Εφορία! ΔΗΛΑΔΗ δεν πάει στη τσέπη του σοβατζή.

    ΑΝ ΟΜΩΣ την ίδια χρονική περίοδο (κάθε τρεις μήνες οι ελευθ.επαγγ/τίες καταθέτουν το συνολικό ΦΠΑ που έχουν μαζέψει από έσοδα (δουλειές)) έχω αγοράσει 1000 βούρτσες που μου κόστισαν 100 ευρώ (δηλ. 88+18%φπα=100)
    τότε δηλώνοντάς το και αυτό στην εφορία εκπίπτει από το ποσό του συνολικού φπα που θα καταθέσω.
    Στην προκειμένη 180ευρώ (το φπα από τις πολυκατοικίες που έβαψα) - 18ευρώ (το φπα από τις βούρτσες που αγόρασα) = 162 ευρώ!

    αν ξαναδιαβάσετε τα παραπάνω θα συμπεράνεται ότι:
    ΠΟΤΕ δεν παίρνουμε πίσω μετρητά από την εφορία (απλά εκπίπτουν τα φπα μεταξύ τους)
    ΑΝ όμως αγοράσω χιλιάδες βούρτσες τότε δε θα δώσω το ΦΠΑ που πήρα από τις πολυκατοικίες καθόλου!


    ΤΟ ΦΟΒΕΡΟ: ΑΝ αγοράσω χιλιάδες βούρτσες και δεν έχω βάψει τίποτα η Εφορία δε μου επιτρέφει το ΦΠΑ που έδωσα για τις βούρτσες. Σε αυτή τη περίπτωση ΧΑΝΩ λεφτά!

    Τελικά, θέλω να πώ ότι οι τιμές που αναγράφονται χωρίς ΦΠΑ εξυπηρετούν τις επιχειρήσεις επειδή ξέρουν εύκολα πόσο ΦΠΑ θα εκπίπτει από αυτό που θα δηλώσουν.

    Για τους απλούς καταναλωτές δεν είναι και τόσο χρήσιμο. Αντιθέτως μπερδεύονται γιατί πρέπει να υπολογίζουν το ποσό που θα σκάσουν εκείνη τη στιγμή στο ταμείο.
    Θυμίζω όμως ότι και για τους απλούς καταναλωτές που κάνουν φορολογική δήλωση το φπα θεωρείται δαπάνη και εκπίπτει στο τέλος του χρόνου.

    Φυσικά και δεν παίρνουν πίσω λεφτά με τη δικαιολογία ότι "συνυπολογίζονται" με βάση το συνολικό δηλωθέν εισόδημα , την οικογενειακή κατάσταση και άλλα ΦΑΙΔΡΑ.

    και λέω ΦΑΙΔΡΑ γιατί όπως συνέβη πέρισυ (ή φέτος το ίδιο κάνει) 1-2 μήνες πριν κατάθεσουμε τις δηλώσεις μαθεύτηκε ότι αλλάξανε οι φορολογικές κλίμακες (εξαφανίστηκε το 5% για τα μέχρι 13.400 ευρώ εισοδήματα έγινε 15% - δηλαδή για κάποιον που δήλωσε καθαρό εισόδημα 11.000 ευρώ πληρώνει τώρα φόρο 150ευρώ ενώ πρόπερσι θα πλήρωνε 50) και όσοι είχαν υπολογίσει σωστά πόσα θα πλήρωναν ή θα έπαιρναν από το εκκαθαριστικό βρέθηκαν ξυπόλητοι στα αγκάθια!

    πάντως όπως και να έχει τώρα η κατάσταση είναι μπάχαλο για έναν ακόμη λόγω:
    παίρνουμε τα διαφημιστικά στις κυριακάτικες εφημερίδες και συγκρίνουμε τιμές δύσκολα αφού ο ΓΕΡΜΑΝΟΣ περιέχει τα φπα στη τιμή του ενω η ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΑΘΗΝΩΝ όχι. Και πρέπει να καθόμαστε με τα κομπιουτεράκια Κυριακή πρωί που χαλαρώνουμε με καφεδάκι και μαρμελάδες,κρουασάν,βουτήματα κτλ και πασαλείβουμε το τόπο!!!!

    ΕΛΕΟΣ!
    proti rekla sti karekla!

  12. #12
    Εγγραφή
    15-08-2003
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Για αυτό εχω γράψει πιό πάνω πως αυτά θα πρέπει να ρυμιστουν απο την μισητή για εμένα λέξη : ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΝΑΡΜΟΔΙΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΑ.
    Έχει καταντήσει αηδία αυτό το θέμα του ΦΠΑ. Λοιπόν, νόμος ΥΠΑΡΧΕΙ ΗΔΗ που επιβάλλει την αναγραφή των τιμών ΜΕ ΦΠΑ.
    http://www.esee.gr/el/Katanalotes/Eg...afiTimon.shtml

    Αυτό είναι εφαρμογή της οδηγίας της ΕΕ:
    http://europa.eu.int/comm/consumers/...g/lab01_el.pdf


    Και για να έχετε και κανένα παράδειγμα για το πόσο παραπλανητική είναι αυτή η τακτική των επιχειρήσεων που αποκρύπτουν τον φόρο στις τιμές, δείτε μια τυχαία (από google) περίπτωση :
    http://www.in.gr/Articles/Article.as...eTitle=RAM+131

  13. #13
    Εγγραφή
    05-02-2004
    Περιοχή
    μακριά από δω
    Μηνύματα
    702
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΑΡΤΕΜΙΟΣ
    Router
    Netfaster WLAN3
    SNR / Attn
    11(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ABEZ, όσο είδες και την τιμή ανα μονάδα μέτρησης (πχ. 100€/κιλό) που λέει στο άρθρο 3...

  14. #14
    Εγγραφή
    15-08-2003
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    panos72, για τί πράγμα μιλάς;

  15. #15
    Εγγραφή
    05-02-2004
    Περιοχή
    μακριά από δω
    Μηνύματα
    702
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΑΡΤΕΜΙΟΣ
    Router
    Netfaster WLAN3
    SNR / Attn
    11(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    εφαρμόζουν όλοι τον νόμο με μεγάλη ευλάβεια και στις δύο περιπτώσεις...
    και στην υποχρεωτική αναγραφή τελικών τιμών και στην αναγραφή του κόστους ανά μονάδα βάρους...
    σε σουπερμάρκετ στην αγγλία έχεις πάει ??

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΦΠΑ????
    Από makiskt στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-07, 13:06
  2. Forthnet - Ενσωμάτωση ΦΠΑ
    Από thama στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-06, 17:16
  3. Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-06, 10:45
  4. κρυφος ΦΠΑ
    Από maik στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-05, 16:19

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας