Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 61
  1. #1
    Εγγραφή
    19-11-2005
    Περιοχή
    Αγ. Παρασκευή - Αθήνα
    Μηνύματα
    832
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    41,07 Mbps/ 4,73 Mbps
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    ZTE ZXHN H367N
    SNR / Attn
    (dB) / 9,1(dB)
    Καλησπέρα φίλοι μου!

    Ετοιμάζομαι να αλλάξω τα κουφώματα στο σπίτι μου... και είμαι στη φάση που μαζεύω πληροφορίες για το θέμα.

    Διάβασα με προσοχή και ένα ανάλογο θέμα στο forum και ήδη έχω αγχωθεί, οπότε καταλαβαίνεται τι έχει να γίνει μέχρι να τοποθετηθούν και να βεβαιωθώ ότι έγινε σωστή δουλειά. Κόλαση δηλαδή.

    Σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το θέμα για να μπορώ να συζητάω μαζί σας την εξέλιξη της διαδικασίας, να σας ενημερώνω για τα τυχόν προβλήματα και να παίρνω τη γνώμη σας. Είμαι σίγουρος ότι με αυτό το τρόπο θα ελαττώσω τις πιθανότητες μεγάλων λαθών, γιατί λάθη σίγουρα θα γίνουνε
    Επίσης αυτό το θέμα θα είναι χρήσιμο και για άλλους συνφορουμίτες που θα βρεθούν στην ίδια θέση.

    Πάμε λοιπόν:
    1. Αλουμίνια ή πλαστικά - συνθετικά κουφώματα;;; Με αυτά που διάβασα, το αλουμίνιο είναι μεν πιο ακριβό αλλά έχει περισσότερα πλεονεκτήματα. Οπότε τα κουφώματα αλουμινίου μου φαίνονται σαν μονόδρομος. Σωστά;;;

    2. Το διαμέρισμα είναι παλιά κατασκευή - 25ετίας - μεγάλο, διαμπερές, με 8 μπαλκονόπορτες...Τα τζαμιλίκια θα είναι συρόμενα, χωνευτά και αυτό περιορίζει τίς επιλογές που έχω στίς ελαφριές σειρές των εταιριών. Για παράδειγμα μπορώ να βάλω την 2.000 της Europa ή την 9.200 της Alumil. Δεν χωράνε βαρύτερες σειρές, δυστυχώς...

    3. Θερμοδιακοπτόμενα ή ψυχρά κουφώματα;;; Λόγω της παλαιότητας της κατασκευής η τοιχοποιία έχει χάσει την όποια θερμομόνωση είχε, το ίδιο και η ταράτσα. Οπότε έχει κανένα νόημα η θερμοδιακοπή ή θα δώσω χωρίς λόγο ένα 25% παραπάνω;;; Εδώ θέλω οπωσδήποτε τη γνώμη σας...

    4. Τζάμια μάλλον ενεργειακά, 4-12-5, με Μονό Συμβατικό / Αποστάτης / Μονό Ενεργειακό. Και λέω μάλλον ενεργειακά, επειδή υπάρχει και το θέμα της ανύπαρκτης θερμομόνωσης της τοιχοποιίας και της ταράτσας. Απο ότι έχω καταλάβει το εξωτερικό θα είναι low-e. Και εδώ θέλω γνώμες...

    5. Αλλάζω και τα ρολά. Και 8 ρολά λοιπόν. Για αυτά δεν έχω ιδέα... Οπότε όποιος έχει ψάξει το θέμα ας μου πει τι να προσέξω.

    Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Green Dragon : 23-12-11 στις 03:19.

  2. #2
    Εγγραφή
    19-11-2005
    Περιοχή
    Αγ. Παρασκευή - Αθήνα
    Μηνύματα
    832
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    41,07 Mbps/ 4,73 Mbps
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    ZTE ZXHN H367N
    SNR / Attn
    (dB) / 9,1(dB)
    κανένας δεν έχει εμπειρία από κουφώματα

  3. #3
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.338
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Green Dragon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διάβασα με προσοχή και ένα ανάλογο θέμα στο forum...
    http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=270331
    for the record...

  4. #4
    Εγγραφή
    16-08-2010
    Μηνύματα
    675
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta
    Path Level
    Interleaved
    Ξεχνα για συρομενα κουφωματα.
    Αγορα απο μεγαλες εταιριες ειναι μεν το σημα , αλλα επειδη οι μαστοροι ειναι υπαληλοι θα σου την κανουν την ζημια καπου.
    Καλυτερα πανε σε εναν μαστορα και ρωτα τιμες.
    Και τα συνθετικα ειναι μια χαρα , αλλωστε εχουνε μεγαλυτερη μονωση . Για μονο τζαμι δεν το συζητω καν.

    Δωσε προσοχη στο να υπαρχουν αρκετες περιμετρικες γλωσσες για να κλεινει καλα η πορτα.

  5. #5
    Εγγραφή
    19-11-2005
    Περιοχή
    Αγ. Παρασκευή - Αθήνα
    Μηνύματα
    832
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    41,07 Mbps/ 4,73 Mbps
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    ZTE ZXHN H367N
    SNR / Attn
    (dB) / 9,1(dB)
    Ευχαριστώ giantpow για το χρόνο σου.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giantpow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεχνα για συρομενα κουφωματα.
    Γιατί αποκλείεις τα συρόμενα; Τι πλεονεκτήματα έχουν τα ανοιγόμενα σε σχέση με τα συρόμενα; Με τα ανοιγόμενα μπορώ να βάλω και βαρύτερες σειρές, έτσι;;
    Έχω βέβαια ένα θέμα στη τραπεζαρία, επειδή μπροστά από το τζαμιλίκι υπάρχει κατά 10cm ανυψωμένο πάτωμα.
    Επίσης μπροστά από τα 2 τζαμιλίκια του σαλονιού που είναι σε γωνία, έχουμε τους καναπέδες. Τώρα είναι στα 15 cm από τα κουφώματα και επειδή είναι ογκώδεις δύσκολα θα τους βρω άλλη θέση.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giantpow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγορα απο μεγαλες εταιριες ειναι μεν το σημα , αλλα επειδη οι μαστοροι ειναι υπαληλοι θα σου την κανουν την ζημια καπου.
    Καλυτερα πανε σε εναν μαστορα και ρωτα τιμες.
    Μάστορες θα φέρω για να μου δώσουν προσφορές και να πάρουν τη δουλειά. Απλά ανέφερα τις εταιρείες για να δείξω ποιες σειρές χωράνε χωνευτά στη τοιχοποίια.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giantpow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τα συνθετικα ειναι μια χαρα , αλλωστε εχουνε μεγαλυτερη μονωση.
    Μου συστήνεις συνθετικά; Πόσο τοις εκατό στο περίπου είναι η οικονομία σε σχέση με τα αλουμινίου. Ξέρεις κάποιον να έχει βάλει;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giantpow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για μονο τζαμι δεν το συζητω καν.
    Ούτε εγώ ...χαχαχα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giantpow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δωσε προσοχη στο να υπαρχουν αρκετες περιμετρικες γλωσσες για να κλεινει καλα η πορτα.
    Αυτό ισχύει για συρόμενα και για ανοιγόμενα;;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Green Dragon : 24-12-11 στις 21:09.

  6. #6
    Εγγραφή
    16-08-2010
    Μηνύματα
    675
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Green Dragon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ giantpow για το χρόνο σου.

    Γιατί αποκλείεις τα συρόμενα; Τι πλεονεκτήματα έχουν τα ανοιγόμενα σε σχέση με τα συρόμενα; Με τα ανοιγόμενα μπορώ να βάλω και βαρύτερες σειρές, έτσι;;
    Έχω βέβαια ένα θέμα στη τραπεζαρία, επειδή μπροστά από το τζαμιλίκι υπάρχει κατά 10cm ανυψωμένο πάτωμα.
    Επίσης μπροστά από τα 2 τζαμιλίκια του σαλονιού που είναι σε γωνία, έχουμε τους καναπέδες. Τώρα είναι στα 15 cm από τα κουφώματα και επειδή είναι ογκώδεις δύσκολα θα τους βρω άλλη θέση.

    Μάστορες θα φέρω για να μου δώσουν προσφορές και να πάρουν τη δουλειά. Απλά ανέφερα τις εταιρείες για να δείξω ποιες σειρές χωράνε χωνευτά στη τοιχοποίια.

    Μου συστήνεις συνθετικά; Πόσο τοις εκατό στο περίπου είναι η οικονομία σε σχέση με τα αλουμινίου. Ξέρεις κάποιον να έχει βάλει;

    Ούτε εγώ ...χαχαχα

    Αυτό ισχύει για συρόμενα και για ανοιγόμενα;;
    Για τα ανοιγομενα μονο
    Ε γιατι απο την φυση τους τα συρομενα δεν ειναι αεροστεγες λιγο να κουνηθουν τα λαστιχα θα μπαζουν.Ενω τα ανοιγομενα κλεινουν καλα γι αυτο αλλωστε στα διαστημοπλοια εχουν ανοιγομενες πορτες οχι συρομενες

    Τα αλουμινιου γενικα ειναι καλυτερα αλλα τα συνθετικα δεν πανε και πισω. Δεν ξερω ποσο πανε οι τιμες αλλα σιγουρα τα συνθετικα ειναι πιο φτηνα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giantpow : 24-12-11 στις 23:32.

  7. #7
    Εγγραφή
    25-12-2011
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    φιλε δρακε καλησπερα και χρονια πολλα!
    1)τα πλεονεκτηματα του αλουμινιου σε σχεση με το συνθετικο ειναι κατι σχετικο.παιζει μεγαλο ρολο η περιοχη που μενεις.για παραδειγμα στη βορεια ελλαδα το συνθετικο λειτουργει καλυτερα στις καιρικες συνθηκες(χειμωνα)αφου το αλουμινιο ειναι απο τη φυση του κατι κρυο,αλλα δε λειτουργει το ιδιο καλα στις καιρικες συνθηκες της νοτιας ελλαδας το καλοκαιρι.αφου βρισκεσαι στην αθηνα απο οσο ειδα στο προφιλ σου καλυτερα να προτιμησεις το αλουμινιο γτ ειναι και αισθητικα κατι πιο ομορφο.
    2)μπες στο σαιτ της ευροπα και κοιτα την υβριδικη 6000 η οποια ειναι σχεδιασμενη γι αυτο ακριβως που ψαχνεις(αντικατασταση παλιων χωνευτων)γτ οπως το καταλαβαινω παλι στη λυση του χωνευτου θα πας.
    3)4)το παραπανω κοστος στα θερμοδιακοπτομενα ειναι υποκειμενικο αφου σε καποια χρονια θα εχει γινει αποσβεση απο τη θερμανση οποτε αυτο μην το σκεφτεσαι,αλλα πρεπει να συμβουλευτεις καλυτερα την ιδια την εταιρεια για το παχος των τζαμιων και το διακενο μεταξυ τους γτ αναλογα την κατασκευη αλλαζει και η λειτουργεια των τζαμιων.επισης πρεπει να εχουν μεσα αεριο(ηλιο)το οποιο εχει καποιο ελαχιστο κοστος(δε φτανει ουτε τα 100 ευρω,οποτε μη σε τρομαξει κανεις "μαστορας")αλλα ειναι αναγκαιο.το διακενο που αναφερεις 5-12-4 αν δεν κανω λαθος δε λειτουργει σωστα σε θερμοδιακοπη,νομιζω πως ξεκινουν απο 5-15-5 και πανω(πρεπει να τα δω ξανα γτ περασε καιρος απο το σεμιναριο)
    5)δεν ξερω πως ακριβως ειναι η υπαρχουσα κατασκευη για να χρειαζτεται να βαλεις ρολα,λογικα θα ειναι εξωτερικο κατι που ειναι αντιαισθητικο,αλλα προτιμησε να μπει πατζουρι.ειναι γενικα πιο ασφαλες απο το ρολο

    ελπιζω να βοηθησα

  8. #8
    Εγγραφή
    19-11-2005
    Περιοχή
    Αγ. Παρασκευή - Αθήνα
    Μηνύματα
    832
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    41,07 Mbps/ 4,73 Mbps
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    ZTE ZXHN H367N
    SNR / Attn
    (dB) / 9,1(dB)
    Χρόνια πολλά φίλε dim77 και σε ευχαριστώ για το χρόνο σου
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε δρακε καλησπερα και χρονια πολλα!
    1)τα πλεονεκτηματα του αλουμινιου σε σχεση με το συνθετικο ειναι κατι σχετικο.παιζει μεγαλο ρολο η περιοχη που μενεις.............αφου βρισκεσαι στην αθηνα απο οσο ειδα στο προφιλ σου καλυτερα να προτιμησεις το αλουμινιο γτ ειναι και αισθητικα κατι πιο ομορφο.
    Σωστά είναι αυτά που λές και γιαυτό κατέληξα στο αλουμίνιο!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    2)μπες στο σαιτ της ευροπα και κοιτα την υβριδικη 6000 η οποια ειναι σχεδιασμενη γι αυτο ακριβως που ψαχνεις(αντικατασταση παλιων χωνευτων)γτ οπως το καταλαβαινω παλι στη λυση του χωνευτου θα πας.
    dim77 αν μπορείς εσύ ή κάποιος άλλος φίλος να μας πει ποια είναι η διαφορά ανάμεσα στα:
    Europa 2000 και
    Europa 6000 που μου πρότεινες

  9. #9
    Εγγραφή
    08-02-2006
    Περιοχή
    χαλανδρι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    σερνεται
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    δε ξερω
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Green Dragon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου συστήνεις συνθετικά;
    Συνθετικα εχω εγω, βεβαιως δε τα εχω χρησιμοποιησει πολυ προς το παρον διοτι δεν εχω μετακομισει. Απο τη λιγη εμπειρια μου μεσα εως τελη καλοκαιριου να πω οτι αγγιζα τζαμι ενω το εβλεπε ηλιος και ειχε θερμοκρασια δωματιου. Απο ηχομονωση τωρα, κλεινοντας τα ολα, επρεπε ο αλλος να φωναζει απεξω για να ακουσεις. Αυτοκινητα κλπ δεν ακουγονται.

    Τιμες τωρα. 2 ανοιγομενα παραθυρα 160χ140, μια πορτα ασφαλειας μιση pvc μιση τζαμι και μια ανοιγομενη πορτα με φυλλα 190χ68 και ολα τα παραπανω με χειροκινητα ρολα, 2100 τελικη
    less than 20Hz
    -2dB right 0dB left

  10. #10
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Τα πλαστικα κανουν θραυση σε χωρες οπως η Βουλγαρια πχ λογω χαμηλοτερου κοστους απο τα αλουμινιου αλλα και λογω καιρικων συνθηκων που τα πλαστικα δεν "κινδυνευουν".

    Για Ελλαδα με το κλιμα της και ειδικα για νοτιες περιοχες και Κρητη που εχουν μεγαλη ηλιοφανεια και υψηλες θερμοκρασιες το καλοκαιρι, δεν ξερω ποσο θα αντεξει ενα πλαστικο κουφωμα στους 40+ βαθμους θερμοκρασια συν την αμεση ηλιακη ακτινοβολια 12+ ωρες την ημερα τους καλοκαιρινους μηνες.

  11. #11
    Εγγραφή
    25-12-2011
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Green Dragon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρόνια πολλά φίλε dim77 και σε ευχαριστώ για το χρόνο σου

    Σωστά είναι αυτά που λές και γιαυτό κατέληξα στο αλουμίνιο!

    dim77 αν μπορείς εσύ ή κάποιος άλλος φίλος να μας πει ποια είναι η διαφορά ανάμεσα στα:
    Europa 2000 και
    Europa 6000 που μου πρότεινες
    η 2000 ειναι ψυχρη σειρα και σχεδιασμενη για επαλληλο κουφωμα ενω η 6000 ειναι θερμοδιακοπτομενη και ειναι σχεδιασμενη για χωνευτα κουφωματα ειδικα για αντικαταστασεις και φυσικα ειναι πιο εξελιγμενη αφου εχουν περασει ολη την τεχνογνωσια απο τις παλαιοτερες σειρες(100 ψυχρη και 600 θερμοδιακοπη).

  12. #12
    Εγγραφή
    19-11-2005
    Περιοχή
    Αγ. Παρασκευή - Αθήνα
    Μηνύματα
    832
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    41,07 Mbps/ 4,73 Mbps
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    ZTE ZXHN H367N
    SNR / Attn
    (dB) / 9,1(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aglaisma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνθετικα εχω εγω, βεβαιως δε τα εχω χρησιμοποιησει πολυ προς το παρον διοτι δεν εχω μετακομισει. Απο τη λιγη εμπειρια μου μεσα εως τελη καλοκαιριου να πω οτι αγγιζα τζαμι ενω το εβλεπε ηλιος και ειχε θερμοκρασια δωματιου. Απο ηχομονωση τωρα, κλεινοντας τα ολα, επρεπε ο αλλος να φωναζει απεξω για να ακουσεις. Αυτοκινητα κλπ δεν ακουγονται...
    Ενδιαφέροντα είναι αυτά aglaisma και μπορώ να πω ότι είναι πλεονεκτήματα. όμως τι γίνεται από αντοχή;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα πλαστικα κανουν θραυση σε χωρες οπως η Βουλγαρια πχ λογω χαμηλοτερου κοστους απο τα αλουμινιου αλλα και λογω καιρικων συνθηκων που τα πλαστικα δεν "κινδυνευουν".
    Για Ελλαδα με το κλιμα της και ειδικα για νοτιες περιοχες και Κρητη που εχουν μεγαλη ηλιοφανεια και υψηλες θερμοκρασιες το καλοκαιρι, δεν ξερω ποσο θα αντεξει ενα πλαστικο κουφωμα στους 40+ βαθμους θερμοκρασια συν την αμεση ηλιακη ακτινοβολια 12+ ωρες την ημερα τους καλοκαιρινους μηνες.
    Sebu το διαμέρισμα έχει ανατολικομεσημβρινό προσανατολισμό και από άνοιξη και μετά είναι με 12+ ώρες ηλιοφάνεια. Να σκεφτείς ότι όλο το καλοκαίρι - πρωί, βράδυ η τοιχοποιία βράζει.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    η 2000 ειναι ψυχρη σειρα και σχεδιασμενη για επαλληλο κουφωμα ενω η 6000 ειναι θερμοδιακοπτομενη και ειναι σχεδιασμενη για χωνευτα κουφωματα ειδικα για αντικαταστασεις και φυσικα ειναι πιο εξελιγμενη αφου εχουν περασει ολη την τεχνογνωσια απο τις παλαιοτερες σειρες(100 ψυχρη και 600 θερμοδιακοπη).
    Ξέρετε τι με προβληματίζει βρε παιδιά;
    Ενόσω η τοιχοποιία δεν έχει ουσιαστικά μόνωση λόγω της πολυετίας, και η ταράτσα από πάνω το ίδιο, τι νόημα έχει να βάλω θερμοδιακοπή στα κουφώματα;;;;;;
    Θα μπορούσα π.χ με τα χρήματα που θα εξοικονομήσω να κάνω μία σύγχρονη μόνωση στη ταράτσα και να έχω μια πιο ουσιαστική θερμομόνωση στο σπίτι...
    Άλλωστε και το διπλό τζαμιλίκι που έχουν οι "ψυχρές" σειρές δεν δίνει θερμομόνωση;;;

    επίσης αν γνωρίζετε πόσο περίπου πιο ακριβή είναι η θερμοδιακοπή;;; 30 - 40%;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Green Dragon : 25-12-11 στις 16:56.

  13. #13
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Green Dragon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Sebu το διαμέρισμα έχει ανατολικομεσημβρινό προσανατολισμό και από άνοιξη και μετά είναι με 12+ ώρες ηλιοφάνεια. Να σκεφτείς ότι όλο το καλοκαίρι - πρωί, βράδυ η τοιχοποιία βράζει.
    Αν εισαι Γαλατσι-Αθηνα που βλεπω τοτε ισως να το σκεφτεις λιγο παραπανω για τα πλαστικα. Δεν θα "χαλασουν" αυθημερον αλλα σιγουρα χρονο με το χρονο ισως παρουσιασουν θεματακια που τα αλουμινιου δεν.

    Πχ να σκευρωσουν/παραμορφωθουν λογω μεγαλης ζεστης/θερμοκρασιας και αμεσης ηλιακης ακτινοβολιας τους καλοκαιρινους μηνες (στην Αθηνα απο Μαη μεχρι Σεπτεμβρη), πιθανη αλλοιωση, κιτρινισμα του χρωματος εξωτερικα με τα χρονια κτλ.

    ........Auto merged post: Sebu πρόσθεσε 6 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Green Dragon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρετε τι με προβληματίζει βρε παιδιά;
    Ενόσω η τοιχοποιία δεν έχει ουσιαστικά μόνωση λόγω της πολυετίας, και η ταράτσα από πάνω το ίδιο, τι νόημα έχει να βάλω θερμοδιακοπή στα κουφώματα;;;;;;
    Θα μπορούσα π.χ με τα χρήματα που θα εξοικονομήσω να κάνω μία σύγχρονη μόνωση στη ταράτσα και να έχω μια πιο ουσιαστική θερμομόνωση στο σπίτι...
    Άλλωστε και το διπλό τζαμιλίκι που έχουν οι "ψυχρές" σειρές δεν δίνει θερμομόνωση;;;

    επίσης αν γνωρίζετε πόσο περίπου πιο ακριβή είναι η θερμοδιακοπή;;; 30 - 40%;
    Μηπως να πηγαινες καλυτερα σε καποιον ειδικο για ολοκληρωμενη μελετη τοτε?

    Δεν ξερω αν τρεχουν ακομα τα προγραμματα εξοικονομω κατ'οικον που μπορουσες με κρατικη επιδοτηση (στην ουσια λεφτα της ΕΕ) να κανεις επεμβασεις μονωσης στο σπιτι σου. Υπαρχουν απο οσο ξερω λυσεις τυπου "κελυφος" που προσαρμοζονται εξωτερικα για θερμομονωση σε υπαρχουσα τοιχοποια.

    Επισης θα μπορουσες για πιο μπακαλε, να στρωσεις την ταρατσα με φελιζολ και απο πανω μια στρωση τσιμεντοκονιαμα και απο πανω 1 φορα το χρονο ενα παχυ στρωμα γυψο. Στο παλιο σπιτι που ηταν του 1978 και δεν ειχε καθολου μονωση η ταρατσα με τον γυψο γλιτωναμε καμποσους βαθμους το καλοκαιρι. Αλλα επειδη ηταν νοικιαρυκο δεν μας επαιρνε για μονιμες επεμβασεις.
    Ή να δοκιμασεις κατι πιο δραστικο πχ λυση περγκολας ή φτηνης κατασκευης με σιδεροκολωνες και μουσαμαδες/τεντοπανα για σκιαση και περιμετρικα στα καγκελα καλαμωτη.

    Ομοιως για το κυριως σπιτι αν εχεις την οικονομικη ανεση για τεντες στα σημεια που χτυπαει ο ηλιος και καλαμωτη στα καγκελα του μπαλκονιου θα κοψει αρκετο απο τον ηλιο που χτυπαει στην τοιχοποια αρα τη ζεστη που περναει στο σπιτι και το ψηνει το καλοκαιρι.

    Εναλλακτικα ή συνδυαστικα υπαρχουν και χρωματα εξωτερικου τοιχου, που διαφημιζουν οτι θερμομονωνουν αλλα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο και σε πιο βαθμο αποδοσης.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Sebu : 25-12-11 στις 17:03. Αιτία: auto merged post

  14. #14
    Εγγραφή
    19-11-2005
    Περιοχή
    Αγ. Παρασκευή - Αθήνα
    Μηνύματα
    832
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    41,07 Mbps/ 4,73 Mbps
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    ZTE ZXHN H367N
    SNR / Attn
    (dB) / 9,1(dB)
    Παιδιά σας ευχαριστώ για μια ακόμη φορά για τη συμμετοχή και το χρόνο σας

    Στο θέμα μας τώρα:
    Sebu το είχα σκεφτεί το πρόγραμμα αυτό, αλλά λόγω του ότι είναι πολυκατοικία - έστω και οικογενειακή - καθιστά την υλοποίηση δύσκολη, οπότε δεν...

    Θα προχωρήσω λοιπόν τις παρεμβάσεις στο διαμέρισμα μου με τα κουφώματα πρώτα και μετά θα δω και τη ταράτσα. Άλλωστε τα κουφώματα τα αντικαθιστώ για λόγους φθοράς των υπαρχόντων...

    Καταλήγω λοιπόν στο αλουμίνιο, λόγω κλιματολογικών συνθηκών και αντοχής.

    Για τη χρησιμότητα της θερμοδιακοπής - κάτω από τις δεδομένες συνθήκες - τι λέτε;;
    Το κόστος σε σχέση με τις απλές σειρές ανεβαίνει πολύ;

  15. #15
    Εγγραφή
    25-12-2011
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    κανονικα πρεπει να γινει μελετη απο μηχανικο αν θες το σπιτι να ειναι μη ενεργοβορο.απο κει και περα η θερμοδιακοπη στα κουφωματα ειναι μια καλη αρχη που ετσι κι αλλιως ο μηχανικος θα σου το προτεινει.τα ενεργειακα τζαμια που φορανε οι σειρες αυτες δεν εχουν καμμια σχεση με τα κοινα που φορουν οι ψυχρες και δεν αφορα μονο το χειμωνα αλλα και το καλοκαιρι αφου κοβουν κατα πολυ μεγαλο ποσοστο τις υπεριωδεις ακτινοβολιες του ηλιου,αρα λιγοτερος κλιματισμος,αρα οφελος και τις 2 αυτες δυσκολες εποχες.το παραπανω κοστος δεν ειναι συγκεκριμενο και εξαρταται αρχικα απο τον κατασκευαστη και μετα απο το κοστος της σειρας που θα διαλεξεις.ενδεικτικα σαν αλουμινιο(υλικο),το θερμοδιακοπτομενο μαζι με τα εξτρα πραγματα που φοραει(λαστιχα κτλ)ειναι γυρω στο 20% πιο ακριβο και εχει 30% περισσοτερη εργασια στην κατασκευη,υπολογιζε λοιπον στην καλυτερη περιπτωση γυρω στο 25 με 30% παραπανω.μπορει το νουμερο να ακουγεται μεγαλο αλλα εχε υπ οψιν σου πως αυτο εχει αμεσο αποτελεσμα στην κατασκευη γτ ειναι πιο γερη και σιγουρα θα σου κρατησει περισσοτερα χρονια.ουσιαστικα λοιπον το παραπανω κοστος εκμηδενιζεται.ενδεικτικα και παλι...1 φυλλο ψυχρης σειρας βιδωνεται με 4 βιδες ενω το αντιστοιχο με θερμοδιακοπη βιδωνεται με 12.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dim77 : 25-12-11 στις 18:29.

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 140
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-15, 15:19
  2. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-09, 23:54
  3. Νέο ξεκίνημα με VIVODI (και ο θεός βοηθός...)
    Από MessengerOfGood στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 77
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-09, 22:57
  4. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-04, 08:22

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας