Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Unhappy
    ειμαι στο στο προγρμμα δίοδος και έχω γραμμή απο την Vivodi Shared LLU (εξοπλισμος Tornado 840 ) απο όταν έκανα σ΄υνδεση με την ελόγο εταιρεια αντιμετοπίζω ενα τεράστιο πρόιβλημα έχω ιντερνετ περιστασιακά (κοινός μια ναι και μια όχι) το help desk τα ρίχνει μια στον ΟΤΕ (αναβαθμιση γραμμών) και μετα στο Δίοδος... οσα τηλέφωνα και να εχω πάρει κανεις δεν εχει βρεθεί να με βοηθήσει απο αυτούς

    θα εκτιμούσα αν καποιος μπορει να με βοηθήσει στο προβλημα μου
    (οι γωώσεις μ ειναι περιορισμένες και αναρωτιέμαι μηπως μπορει να φταει και το firewall του rooter και πως θα μπορούσα να αλλάξω τις ριθμίσεις αυτού?)

  2. #2
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εννοείς ότι δεν έχεις γραμμή (δεν ανάβει το λαμπάκι , δλδ δε συγχρονίζει) ή ότι δεν έχεις Ιντερνετ με το λαμπάκι να αναβει ?
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  3. #3
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    το λαμπ'άκι αναβει κανονικα και γινετε συγχρονιζει αλλα για καποιον λογο γινονται τα εξης
    1 κα8ολου ταχυ τητα με αναμμενο τα λαμπακι
    2 πολυ μικρη ταχ
    3 ποτε η ταχυτητα δεν γινετε η αναμενόμενη
    ολα τα παραπάνω εναλλάσονται
    η συνδεση μ ειναι 1024

  4. #4
    Εγγραφή
    12-12-2005
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    2.299
    Downloads
    139
    Uploads
    7
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    5248/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    ΖΤΕ
    SNR / Attn
    11(dB) / 42(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μπορείς να πάρεις κάποιο demo από άλλο ISP; Αν ναι, τότε κάνε το και θα είσαι λίγο πιο σίγουρος για το ποιός μπορεί να φταίει.
    ...But regardless of what weapons they try to use to effect silence, words will always retain their power. Words are the means to meaning, and for some, the annunciation of truth. And the truth is, there is something terribly wrong with this country.
    V

  5. #5
    Εγγραφή
    06-06-2006
    Μηνύματα
    5.607
    Downloads
    92
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14/1 | 8/1
    ISP
    Wind | Cyta
    Router
    Fritz 7170 |NetfasterIAD2
    δεν νομιζω οτι παιζει demo απο αλλον εγω με netcarta δεν μπορεσα να δω ιντερνετ.

    φιλε captenhigh καταρχας αγνοησε οτι φταιει ο οτε γιατι αποτι εχω καταλαβει ειναι μια καραμελα που μασαν συνεχεια.(Μπορει και να φταιει οντως οποτε μην αποκλειουμε τιποτα) Εσυ οπως και εγω εχουμε shared llu απο βιβοντι. Αν καταλαβαινω καλα ειμαστε συνδεδεμενοι με dslam της βιβοντι και οχι του οτε.

    αν δεν κανω λαθος το μοντεμ που εχεις ειναι ασυρματο και εχει και ενσυρματες θυρες.
    Εσυ πως το χρησιμοποιεις?ασυρματα η ενσυρματα?
    Σε περιπτωση ασυρματης συνδεσης υπαρχει περιπτωση να μην το εχεις ρυθμισει σωστα, ειτε τον η/υ ή το μοντεμ.
    Αν τα παραπανω που λεω ειναι μπαρουφες και το μοντεμ ειναι ενσυρματο μονο τοτε
    1) αν το λαμπακι του adsl ειναι αναμενο σημαινει οτι εχει συγχρονισει με το dslam και θα πρεπει να μπορεις εστω και υποτυπωδως να ανοιξεις καποια σελιδα με τον browser που χρησιμοποιεις.
    2) αν δεν εχεις πειραξει τις αρχικες ρυθμισεις του μοντεμ το firewall είναι σε standard mode οποτε αφηνει κινηση να περασει,
    3)Η ταχυτητα εξαρταται απο πολλους παραγοντες απο την ποιοτητα καλωδιωσης στον υπολογιστη σου μεχρι το ποσοι χρηστες ειναι συνδεδεμενοι στο σαιτ που θελεις να δεις. Τεστ για μετρηση ταχυτητας μπορεις να ψαξεις στο φορουμ να δεις τι μπορεις να κανεις. Το πλεον κλασικο ειναι κλεισιμο όλων των προγραμματων που χρησιμοποιουν ιντερνετ και κατεβασμα απο το ftp.ntua.gr ενος αρχειου σε διαφορετικες ωρες της ημερας δλδ πρωι-μεσημερι-βραδυ

    4ον και σημαντικοτερο δινε περισσοτερες πληροφοριες οταν κανεις ενα ποστ για πιο αποτελεσματικη ληψη βοηθειας
    Καπου εδω αρχιζω να φοβιζω τον εαυτο μου οτι εχω καταντησει ένα αυτοματο μηχανημα εξυπηρετησης
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος prodromosfan : 04-11-06 στις 21:42.

  6. #6
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    έχω δοκιμάσει με demo σύνδεση της Vivodi που έπεσε στα χερια μου (οχι Δίοδος) τα αποτελέσματα ήταν καλύτερα αλλα όχι τα αναμενόμενα

    χρησιμοποιώ ενσύρματο δύκτιο όπως επίσης δεν εχω κανει μια παρέμβαση στις αρχικές ρυθμίσεις του rooter και αυτος ειναι ένας λογος που μπορει να φταίει το ροοτερ( αλλα μερικες φορες λειτουργει κανονικα)
    έχω κανει μετρήσεις σε πολλα site ελληνικα και ξενα όπως και πιγα να κετεωασω αργα το βράδυ απο το ftp.ntua.gr και πάλι μονο 12κΒ/se(
    (αν βοη8ουσε να πω και αλλες πληροφοριες pls πες μ)

  7. #7
    Εγγραφή
    06-02-2006
    Περιοχή
    Hyrule
    Μηνύματα
    471
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    18.000/1024
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    SNR / Attn
    9(dB) / 36(dB)
    Λοιπον το ιδιο προβλημα ειχα και εγω πριν λιγες μερες.Και μαλλον οντως φταιει το ΔΙΟΔΟΣ καθως ειχα δοκιμασει με μια demo Vivodi και ολα ηταν μια χαρα.Οσο για το τι μου λεγαν στη Vivodi αστα να πανε!Στο θεμα Vivodi & ΔΙΟΔΟΣ αν κοιταξεις θα δεις οι και αλλοι εχουν παρομοιο προβλημα. Απο ποιο ιδρυμα περνεις την IP?Mηπως το ΤΕΙ Πειραια?

  8. #8
    Εγγραφή
    04-09-2006
    Περιοχή
    Αθήνα, Ελλάδα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Vivodi Full
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Αν πάντως όταν έχεις σύνδεση σε πετάει συχνά έξω ή όταν σηκώνεις το τηλέφωνο σε πετάει στιγμιαία έξω δοκίμασε να βάλεις το splitter και βάλε φιλτράκια στα τηλέφωνά σου.

  9. #9
    Εγγραφή
    31-08-2005
    Μηνύματα
    197
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Και εγω αντιμετωπιζω προβλημα τις 2 τελευταιες μερες!!Η γραμμη αποσυνδεεται καθε 1'!
    αποτελεσμα ; νεκρο τηλεφωνο(ΑΙΣΧΟΣ!!) + Internet...
    Χθες το απογευμα μαλιστα , η γραμμη ηταν "εκτος" για περισσοτερες απο 4 ωρες!!...Σημερα τα ιδια παλι.....

    Αναρωτιεμαι αν θα καταφερω να καταχωρησω αυτο το μηνυμα....

  10. #10
    Εγγραφή
    06-06-2006
    Μηνύματα
    5.607
    Downloads
    92
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14/1 | 8/1
    ISP
    Wind | Cyta
    Router
    Fritz 7170 |NetfasterIAD2
    To εχω πει και θα το ξαναπω,
    splitter σε γραμμη απλή(pstn) = κακη επιλογή
    αν εχεις γραμμη isdn θα το βαλεις αλλα σε απλη γραμμη βαλε καλυτερα διακλαδωτη και χρησιμοποιησε φιλτρο στο τηλεφωνο

    Αμα οταν εισαι στο ιντερνετ και σηκωνεις το τηλεφωνο κοβεται η γραμμή τοτε ειναι λαθος στη συνδεσμολογια. ψαξε στο φορουμ και βρες πως κανεις τη συνδεση αναλογως την γραμμη σου pstn ή isdn.

    αφου λες οτι δεν εχεις αλλαξει ρυθμισεις στο μοντεμ και εχει τις default και το χρησιμοποιεις ενσυρματα τοτε μηπως καποιος σου παιρνει το bandwidth μεσω ασυρματης συνδεσης στο μοντεμ σου?(μπορει να ειπα και βλακεια δεν ξερω απο ασυρματα, διορθωστε με αν ειναι)
    κοιτα το manual του μοντεμ και κοψε την ασυρματη συνδεση στις ρυθμισεις του μοντεμ.

    παρε και κανα τηλ στην βιβοντι αν και καλυτερα θα ηταν να τους στειλεις μειλ για να μην χρεωθεις απαραδεκτεσ χρεωσεις περιμενοντας στην αναμονη, και ευχυσου να σου απαντησουν και να σου πουν τι ρυθμισεις πρεπει να κανεις στο μοντεμ σου. καλυτερα παρε σε ωρα μη αιχμης πχ οταν ανοιγει το call center στις 8 το πρωϊ (μου φαινεται) για να μην περιμενεις πολύ.

    εγω οταν ειχα προβλημα εστειλα μειλ εδω customerservice@vivodi.gr

    αμα εχεις καμια εξελιξη περιμενουμε νεα σου.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-07, 18:34
  2. Μηνύματα: 577
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-07, 20:44
  3. ADSL Vivodi + Internet ACN
    Από Zarzour στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-04, 18:33
  4. Vivodi business internet
    Από guybrush στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-04, 18:14

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας