Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 23
  1. #1
    καλησπέρα σας!
    εδώ και κάποιο καιρό σκεφτόμαστε με τον άντρα μου να μεταναστεύσουμε στην Ελβετία και αναρωτιέμαι αν κάποιος απο σας έχει ζήσει εκεί για να μου έλεγε για το επίπεδο των μισθών και πως τους φαίνεται η ζωή σε σχέση με την Ελλάδα.Συγκεκριμμένα ενδιαφέρομαι για Γενεύη.Εγώ είμαι νοσηλευτρια και ο άντρας μου μηχανικός.Ευχαριστώ!

  2. #2
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bizika Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα σας!
    εδώ και κάποιο καιρό σκεφτόμαστε με τον άντρα μου να μεταναστεύσουμε στην Ελβετία και αναρωτιέμαι αν κάποιος απο σας έχει ζήσει εκεί για να μου έλεγε για το επίπεδο των μισθών και πως τους φαίνεται η ζωή σε σχέση με την Ελλάδα.Συγκεκριμμένα ενδιαφέρομαι για Γενεύη.Εγώ είμαι νοσηλευτρια και ο άντρας μου μηχανικός.Ευχαριστώ!
    Χωρις να εχω ζησει εκει είναι σα να ρωτατε τι κανει νιαου νιαου στα κεραμιδια..
    Εννοειτε οτι δεν υπαρχει σχεση ουτε στους μισθους ,ουτε στο επιπεδο ζωης..
    Γενικά η Ελβετία είναι πολύ ακριβη χωρα και με πολύ καλους μισθους ,και επιπεδο ζωης..
    Αυτο που θα με απασχολουσε θα ηταν πως θα βρω δουλεια και οχι τι μισθο θα παιρνω με τις ειδικοτητες που εχεται..
    Το δυσκολο ειναι το να βρεις δουλεια..ΑΝ βρεις ο μισθος θα ειναι πολυ καλος..

  3. #3
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Γερμανικά/Γαλλικά/Ιταλικά μιλάτε;
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  4. #4
    το θέμα είναι οτι εδω έχουμε δουλειά στο δημόσιο απλα με αυτές τις περικοπές εχουμε χασει το 1/3 του εισοδηματος μας και δεν εχουμε την δυνατοτητα πλεον να εχουμε ανετη ζωη χωρις να σημαινει οτι δεν μπορουμε να ζησουμε.Απ οτι εχω δει δουλεια θα βρουμε αλλα ειναι μεγαλο βημα και θα αφησουμε πισω τις δουλειες και την οικογενεια μας...

    ........Auto merged post: bizika πρόσθεσε 3 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Εχω και ελβετικη υπηκοοτητα μιλαω γαλλικα.Εχω και συγγενεις που θα μας βοηθησουν απλα ηθελα αποψη ελληνων που ζουν εκει και μπορουν να συγκρινουν οχι μονο τους μισθους που ειναι προφανης η ανωτεροτητα των ελβετων αλλα η ζωη στο συνολο της σε σχεση με την Ελλαδα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bizika : 03-01-12 στις 19:14. Αιτία: auto merged post

  5. #5
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σαν ταξιδιώτης έχω πάει αρκετές φορές, δεν έχω ζήσει εκεί. Από πλευράς συνθηκών ζωής, τα πάντα οργανωμένα, πραγματικό κοινωνικό κράτος με παροχές (τουλάχισατον για τους υπηκόους), αλλά... πάρα πολλοί και πολύ αυστηροί κανόνες (και εκεί τους εφαρμόζουν!) που δυσκολεύουν εμάς τους κακομαθημένους, και απο ζωή-ζωή... το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις; Α, και όπως ήδη ειπώθηκε, πανάκριβη. Συγκεκριμένα από τη Γενεύη, που είναι και από τις πιο ακριβές πόλεις, για σούπερ μάρκετ θα πηγαίνεις στη Γαλλία. Εικοσιοκτώ ευρώ το κιλό το κατσίκι, για να πάρεις μια ιδέα.

  6. #6
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/20
    ISP
    Sunrise comfort
    Router
    Sagemcom F@st 5360
    Αφου εχεις ελβετικη υπηκοοτητα κανε λιγο υπομονη στην Ελλαδα μπας και φτιαξει η κατασταση και μετα την κανεις.

  7. #7
    Εγγραφή
    02-07-2003
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΑΥΠΛΙΟ
    καλησπερα !
    Λετε οτι εχετε συγγενεις στην Ελβετια και ρωτατε εδω να σας πουμε την γνωμη μας ;
    Οσο αφορα τον αντρα σου αν ειναι μηχανικος πρεπει να παρει αδεια εργασιας πρωτα και μετα να στειλει βιογραφικα για αναζητηση εργασιας .Υποψη αδεια εργασιας δεν εξασφαλιζει αδεια παραμονης - εχετε το πλεονεκτημα του ελβετικου διαβατηριου για την συζυγο για λιγωτερη γραφειοκρατια. Υποψη του οτι οι καλοι Ελβετοι μηχανικοι δουλευουν στο εξωτερικο .Και κατι αλλο ,χωρις να προσβαλλω τον αντρα σου ,αν πηρε το πτυχιο του μηχανικου τα τελευταια 10 χρονια οι Ελβετοι θα τον θεωρησουν αποφοιτο τεχνικης σχολης ........εκτος αν εχει τελειωσει το Μετσοβειο και πανω απο 7.5 ......Μην σοκαριστειτε λοιπον αν φαει πορτα ......
    Και για να ξεκινησετε να ζειτε σε κανονικες συνθηκες να ξεκινησετε απο 5000 ελβετικα φραγκα στο μηνιαιο προυπολογισμο σας .Για Γενευη ξεχαστε το ,ειναι πολυ ακριβη η ζωη αν δεν εχεις δικο σου σπιτι .Βρειτε καποιο διαμερισμα στην Γαλλια και απο κει ξεκινηστε να βρειτε μια εργασια με βαση τα προσοντα σας .
    Αφου εχετε περικοπες στις απολαβες σας γιατι δεν ξεκινατε απο περικοπες και στα εξοδα σας οσο ειναι ανεκτο για λιγο χρονικο διαστημα .Η ζωη εχει τα πανω της αλλα και τα κατω της οποτε προσαρμοστειτε . Οι γονεις μας περασαν πολεμο,Κατοχη και Εμφυλιο ,ζητηστε την συμβουλη τους .
    Δεν ειναι λυση και πανακεια το εξωτερικο ,ο ρατσισμος θα ειναι ΠΙΟ εντονος απο τους μεταναστες της δεκαετιας του 1960.......
    Φιλικα .



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bizika Εμφάνιση μηνυμάτων
    το θέμα είναι οτι εδω έχουμε δουλειά στο δημόσιο απλα με αυτές τις περικοπές εχουμε χασει το 1/3 του εισοδηματος μας και δεν εχουμε την δυνατοτητα πλεον να εχουμε ανετη ζωη χωρις να σημαινει οτι δεν μπορουμε να ζησουμε.Απ οτι εχω δει δουλεια θα βρουμε αλλα ειναι μεγαλο βημα και θα αφησουμε πισω τις δουλειες και την οικογενεια μας...

    ........Auto merged post: bizika πρόσθεσε 3 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Εχω και ελβετικη υπηκοοτητα μιλαω γαλλικα.Εχω και συγγενεις που θα μας βοηθησουν απλα ηθελα αποψη ελληνων που ζουν εκει και μπορουν να συγκρινουν οχι μονο τους μισθους που ειναι προφανης η ανωτεροτητα των ελβετων αλλα η ζωη στο συνολο της σε σχεση με την Ελλαδα

  8. #8
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    'Ελα ντε; Αν έχετε συγγενείς τι να σας πούμε εμείς; Θα συμφωνήσω με τον sotiros, το "έξω" δεν είναι λύση πάντα, πρέπει να υπάρχει κάποιο πλάνο κάποιο σχέδιο.

    Δεν είμαστε στο 50 που στην Ελλάδα δεν είχες παπούτσια να φορέσεις πλέον, οπότε οτιδήποτε είναι καλύτερο, επίσης μπορεί να έχεις τα ίδια προβλήματα εκεί που έχεις και εδώ.

    Ελπίζω να μην είστε της λογικής "θα πάω στην Αμερική, θα παντρευτώ εικονικά μια να πάρω υπηκοότητα και θα δουλέψω 3 χρόνια και τα έλυσα όλα" σαν έναν που έγραφε εδώ μέσα όχι πριν πολύ καιρό, δεν θα δείτε προκοπή.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  9. #9
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/20
    ISP
    Sunrise comfort
    Router
    Sagemcom F@st 5360
    sotiros πολλα απο αυτα που γραφεις για τα γραφειοκρατικα δεν ισχυουν. Στο οτι δεν ειναι ευκολη λυση η μεταναστευση θα συμφωνησω!

  10. #10
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.635
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    5000 φράγκα είναι ελάχιστα. Άδεια εργασίας σου βγαζει η εταιρία που θα σε προσλάβει. Θες τουλάχιστον 7000 με 8000 φράγκα. Ειδικά στη Ζυριχη τα ενοίκια είναι κοντά 4000 φράγκα.
    Υπάρχει το Swiss immigration για πληροφορίες. Google it. Δεν θυμάμαι το λίνκ

  11. #11
    Εγγραφή
    02-07-2003
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΑΥΠΛΙΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john dubi Εμφάνιση μηνυμάτων
    sotiros πολλα απο αυτα που γραφεις για τα γραφειοκρατικα δεν ισχυουν. Στο οτι δεν ειναι ευκολη λυση η μεταναστευση θα συμφωνησω!

    Καλημερα .Ημουν Ελβετια 18 χρονια και δουλεψα με πτυχιο ηλεκτρολογου μηχανικου με μεταπτυχιακο απο Ζυριχη .Και πρωην συζυγο στη Γενευη ( ΟΗΕ )
    Εχουν αλλαξει οι νομοι .

  12. #12
    καλημερα!
    ηταν καλη, η ζωη σας αυτα τα 18 χρονια?γιατι γυρισατε αν επιτρεπετε?

  13. #13
    Εγγραφή
    02-07-2003
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΑΥΠΛΙΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bizika Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα!
    ηταν καλη, η ζωη σας αυτα τα 18 χρονια?γιατι γυρισατε αν επιτρεπετε?

    καλημερα και σε σενα !
    Σας απαντησα με πμ

  14. #14
    δεν μπορω να το ανοιξω δεν ξερω γιατι ειμαι και ασχετη πρωτη φορα γραφω σε φορουμ

  15. #15
    Εγγραφή
    21-03-2009
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    5/~37.5
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    SNR / Attn
    8(dB) / 15.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και κατι αλλο ,χωρις να προσβαλλω τον αντρα σου ,αν πηρε το πτυχιο του μηχανικου τα τελευταια 10 χρονια οι Ελβετοι θα τον θεωρησουν αποφοιτο τεχνικης σχολης ........εκτος αν εχει τελειωσει το Μετσοβειο και πανω απο 7.5
    Εμένα από τα λεγόμενα του sotiros,το παραπάνω μου έκανε πιο πολύ εντύπωση.Όντας φοιτητής μηχανικός μου φάνηκε περίεργο.Γιατί τόση απαξίωση στο ελληνικό πανεπιστήμιο;;
    Αυτό ισχύει μόνο στην ελβετία ή και σ' άλλες χώρες;
    Αν είναι να σταματήσω τις σπουδές,μην χαραμίζομαι και τζάμπα


    Sotiros αν μπορείς δώσε μας εδώ την περιγραφή,για την ζωή σου στην Ελβετία ώστε να το δουν όσοι ενδιαφέρονται.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σχολείο Ελληνικών στην Ελβετία
    Από nmavro73 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-11, 15:22
  2. Μετανάστευση στην Σουηδία
    Από Amorphous στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-09, 19:17
  3. Ούτε στην Ελβετία!!!
    Από cyberp στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-06, 11:14
  4. Ενδιαφερον broadband project στην Ελβετια!!!
    Από Crosstalk στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-05, 04:03

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας