Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-23 από 23
  1. #16
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/20
    ISP
    Sunrise comfort
    Router
    Sagemcom F@st 5360
    Να γραψω εγω μερικα πραγματα.
    Απο το 2004 εχουν αλαξει το νομο και ολοι οι πολιτες απο ΕΕ μετα απο ευρεση εργασιας παιρνουν αδεια παραμονης για 5 χρονια (κατηγορια Β/EFTA). Ισχυει για ολη την Ελβετια και δεν αναγραφεται πανω ο εργοδοτης οπως παλια. Μπορεις να πας παντου να δουλεψεις και να μεινεις.
    Τα νοικια στη Ζυριχη ειναι ακριβα και ξεκινανε απο 1000 ελβετικα φρ. το μηνα για μια γκαρσονιερα.
    Το προβλημα ειναι οτι ειναι δυσκολο να βρεις διαμερισμα στη πολη της Ζυριχης. Εξω απο Ζυριχη με 2000 φρ. το μηνα βρησκεις μια χαρα 3αρι. με θεση παρκινγκ.
    Τα 4000 φρ το μηνα που αναφερθηκαν ειναι για διαμερισματα πολυτελειας. Για τους λεφταδες δηλαδη.
    Τα 5000 φρ ειναι ενας νορμαλ εως καλος μισθος. Ο κατωτερος ειναι 3600 περιπου.
    Η διαφορες απο Ελλαδα ειναι τεραστιες. Εκτος το κλιμα που ειναι χαλια η Ελβετια γενικα ειναι μπατσοκρατος. Εχει καλη οργανωση και ολα ειναι υπο ελεγχο.
    Για το λογο αυτο μπορουνε και ζουνε 1000 φυλες μαζι χωρις να υπαρχουν σοβαρα προβληματα.
    Ενδεικτικα: H Ζυριχη εχει πανω απο 40% ξενους.

  2. #17
    Στη Γενευη απ'οτι εψαξα στο ιντερνετ τα ενοικια ειναι φωτια και λαβρα...αλλα μπορεις να βρεις διαμερισμαντ με 3 δωματια με 3500 φραγκα οχι οτι ειναι λιγα.παντως η ξαδελφη μου που ειναι ελβετιδα λεει οτι στο ιντερνετ βγαινουν τα ακριβα,αυτα που δεν νοικιαζονται.για μισθους νοσηλευτριας απο διαφορα ελβετικα φορουμ εχω δει μεγαλες διακυμανσεις και δεν μπορω να καταλαβω τι ισχυει.στις αγγελιες για δουλεια δεν λενε ποτε για μισθο

  3. #18
    Εγγραφή
    02-07-2003
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΑΥΠΛΙΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bizika Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στη Γενευη απ'οτι εψαξα στο ιντερνετ τα ενοικια ειναι φωτια και λαβρα...αλλα μπορεις να βρεις διαμερισμαντ με 3 δωματια με 3500 φραγκα οχι οτι ειναι λιγα.παντως η ξαδελφη μου που ειναι ελβετιδα λεει οτι στο ιντερνετ βγαινουν τα ακριβα,αυτα που δεν νοικιαζονται.για μισθους νοσηλευτριας απο διαφορα ελβετικα φορουμ εχω δει μεγαλες διακυμανσεις και δεν μπορω να καταλαβω τι ισχυει.στις αγγελιες για δουλεια δεν λενε ποτε για μισθο
    Καλημερα και Χρονια Πολλα .
    Συζητηση περι μισθου γινεται στην διαρκεια της συνεντευξης . Αναλογα με τα προσοντα σου συζητας το μισθο σου
    Ειπαμε η Γενευη ειναι ακριβη πολη και οι περισσοτεροι μενουν στην πλευρα της Γαλλιας και μετακινουνται ελευθερα .
    Απο την δικια μου εμπειρεια ζωης θεωρω οτι δεν ειναι ακριβη για αυτα που προφερουν .Ειναι θεμα γουστου .Απλα κυττα να απολαυσεις την ζωη και οτι σου προσφερει χωρις παραχωρησεις ......
    Αυτοκινητο θα ηταν ιδιαιτερα χρησιμο ,τα μεγαλα εμπορικα κεντρα και σουπερ μαρκετ ειναι εκτος κεντρου Γενευης .
    Αποψη μου ειναι οτι η γερμανοφωνη Ελβετια ειναι καλυτερα απο πολλες αποψεις .Ταπεινη μου γνωμη

  4. #19
    Εγγραφή
    20-01-2012
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    ειχα και σκεφτομαι κατα διαστηματα το ιδιο να μεταναστευσω απο ευρωπαικο εξωτερικο σε εξωτερικο μακρια απο δικτατοριες και ενωσεις δηλαδη στην ελβετια. απο οσα εχω μαθει ειναι υψηλοτερα νοικια και φαγωσιμα 40%-50% η 60% μονο στα οινοπνευματοδη ποτα θα δεις προσιτες τιμες πρεπει να εχεις εκει δουλεια αλλιως δεν τα βγαζεις περα με μισθο που τα εβγαζες μολις περα απο αλλο ευρωπαικο κρατος. με αυτα τα λιγα δεδομενα που εχω, αποριψα προς το παρον να μεταναστευσω ελβετια. κατα τα αλλα αν εργαζεσε εκει ηρεμη ζωη, πληρωνεσε πολλα πληρωνεις πολλα, διαφορετικα. μην ξεχνας πως με το που βαζεις ποδι ελβετια πριν βρεις εργασια θα πρεπει να εισαι ηδη ασφαλισμενος κοινονικα και να αρχισεις η να βρεις εργασια μεσα σε καποιο περιθωριο μηνων. δεν σε ταιζουν στην ελβετια αν δεν εχεις οπως σε αλλα ευρωπαικα κρατη, απλα σε στελνουν πισω απο εκει που ηρθες. σορυ που τα εγραψα καπως γρηγορα αυτα ειχα. παντως απο οσα αρπαξα απο ξεννογλωσες ιστοσελιδες ειναι καλυτερη εκει η ζωη γενικα.

  5. #20
    Εγγραφή
    08-11-2005
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    FORTHnet με δίκτυο πΟΤΕ
    Καταρχάς υπάρχει ένα αγγλικό forum,το englishforum.ch που είναι για τέτοιες συζητήσεις
    Προσωπικά εγώ για μετανάστευση θα επέλεγα τη Ζυρίχη που είναι και η πιο 'ζωντανή' πόλη
    Τα έξοδα είναι ακριβά μεν, αλλά το οικονομικό και πολιτικό σύστημα είναι σταθερό πράγμα που σημαίνει ότι ξέρεις τι σου ξημερώνει αύριο.

  6. #21
    Εγγραφή
    20-01-2012
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    καλη η ελβετια δεν θα βρεις σχεδον κανενα να σου πει πως δεν ειναι καλα απο πολλες αποψεις. αν ειναι να φτασεις ομως στο σημειο να μεταναστευσεις... δεν υπαρχει πιο ωραιο πραγμα απο την πατριδα σου οταν βγαινεις απο το σπιτι σου και βλεπεις ευτυχισμενους ανθρωπους γυρω σου. παντως ειχα συναντησει εναν γερμανο μιλουσε για την ελβετια σαν να ηταν ο παραδεισος του.

  7. #22
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.973
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Πιστεύω καλύτερα το παρών να μεταφερθεί εδώ που είναι όλα συγκεντρωμένα σχετικά με τα του εξωτερικού: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=204022 Θα βρείτε και άλλες πληροφορίες για Ελβετία και όχι μόνο
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  8. #23
    Εγγραφή
    27-11-2007
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.272
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50000
    ISP
    forthnet vsdl 50
    Router
    forthnet
    SNR / Attn
    9(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    εζησα Γενευη 2 χρονια.

    με 5600 τον μηνα το 2004-2006 μονος ειμαι καλα.

    εφυγα γιατι απλα δεν γουσταρα πολυ τον τροπο ζωης.
    I love it

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Σχολείο Ελληνικών στην Ελβετία
    Από nmavro73 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-11, 15:22
  2. Μετανάστευση στην Σουηδία
    Από Amorphous στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-09, 19:17
  3. Ούτε στην Ελβετία!!!
    Από cyberp στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-06, 11:14
  4. Ενδιαφερον broadband project στην Ελβετια!!!
    Από Crosstalk στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-05, 04:03

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας