Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    καλησπέρα. αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. δεν έχω ρεύμα στο μισό σπίτι.
    Οι διακόπτες στον γενικό πίνακα είναι όλοι κλειστοί και η ασφάλεια υποθέτω ότι είναι μια χαρά, γιατί όπως σας είπα έχω πρόβλημα μόνο στο μισό σπίτι. Έχω μονοφασικό ρεύμα..
    Α, πρέπει να έκαψα τον μετασχηματιστή του netbook πριν γίνει αυτό. Ίσως παίζει κάποιο ρόλο..

  2. #2
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.879
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κατά 99,9%, το πρόβλημά σου είναι μιά πεσμένη / καμμένη ασφάλεια.
    Αν ο πίνακάς σου είναι σχετικά σύγχρονος (όχι πάνω από 35-40 χρόνια ) λογικά έχει επανατασσόμενες αυτόματες ασφάλειες. Κάποια έχει πέσει, βρες τη και σήκωσέ τη. Αν τυχόν ξαναπέφτει αμέσως, φωνάζεις ηλεκτρολόγο.
    Αν ο πίνακάς σου είναι παλαιότερος, με ασφάλειες τήξης (πορσελάνινα φυσίγγια σε βιδωτά ποσρσελάνινα "ποτηράκια") κάποια είναι καμμένη. Η καμμένη πετάει το μικρό "κουμπάκι" στο κέντρο της ορατής βάσης της, την αντικαθιστάς με μία ίδιων Ampere. Αν τυχόν την ξανακάψει αμέσως, φωνάζεις ηλεκτρολόγο.

  3. #3
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster WLAN 3
    SNR / Attn
    12(dB) / 11(dB)
    Επίσης μπορεί να έχει και 2ο διακόπτη ο πίνακας αν είναι καινούργιος, δε θυμάμαι πως το λεν (αν είναι ο αντι-ηλεκτροπληξιακός που λεν ή κάτι τέτοιο), αλλά εμένα μετά από καποια τέτοια διακοπή που ξανανέβαζα μια ασφάλεια και δε δούλευε το ρεύμα, μου είπαν ότι πρέπει να ρίξω και εκείνον (ενώ αυτός ΔΕΝ είχε πέσει), και τον γενικό , για να κάνει "reset" , και να τα ξανανεβάσω (και πιθανώς να έπαιζε και ρόλο ποιόν θα σήκωνα πρώτο, δε θυμάμαι, πάντως εγώ μόνος μου δε το πέτυχα αρχικά και πήρα ένα φίλο ηλεκτρολόγο και μου το είπε...)

  4. #4
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης μπορεί να έχει και 2ο διακόπτη ο πίνακας αν είναι καινούργιος, δε θυμάμαι πως το λεν (αν είναι ο αντι-ηλεκτροπληξιακός που λεν ή κάτι τέτοιο), αλλά εμένα μετά από καποια τέτοια διακοπή που ξανανέβαζα μια ασφάλεια και δε δούλευε το ρεύμα, μου είπαν ότι πρέπει να ρίξω και εκείνον (ενώ αυτός ΔΕΝ είχε πέσει), και τον γενικό , για να κάνει "reset" , και να τα ξανανεβάσω (και πιθανώς να έπαιζε και ρόλο ποιόν θα σήκωνα πρώτο, δε θυμάμαι, πάντως εγώ μόνος μου δε το πέτυχα αρχικά και πήρα ένα φίλο ηλεκτρολόγο και μου το είπε...)

    Αν υπήρχε τέτοιος διακόπτης (ρελέ) δεν θα είχε καθόλου ρεύμα. Το πιθανότερο και αφού το ρεύμα είναι μονοφασικό, είναι καμένη ασφάλεια.

    Βγάλε όλες τις πρίζες πρώτα και μετά αντικατέστησε την καμένη ασφάλεια (αν είναι παλαιού τύπου) ή σήκωσε όποια έχει πέσει. Αν δεν φτιάξει τότε κάλεσε ηλεκτρολόγο..

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-12, 15:59
  2. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-10, 12:02
  3. Μειωση συγχρονισμου στο μισο
    Από firegarden στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-09, 15:25
  4. Μήπως σήμερα "παίζει" το ρεύμα στο σπίτι σας?
    Από karavagos στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-07, 14:02
  5. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-05, 15:45

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας