Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    12-02-2011
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24-Πραγματικη
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    baudtec ote
    Ειμαι στην πατρα και καθως αρχισαν ηδη να βγαινουν τα crawl για τις 3 φλεβαρη αποφασισα να παρω αποκωδικοποιητη για τους γονεις μου.εχουν δυο τηλεορασεις.η μια ειναι στο υπνοδοματιο,σχετικα παλια.θα εχει θυρα scart?ρωταω γιατι ετσι οπως ειναι τοποθετημενη ειναι σχεδον αδυνατον να την βγαλω και να δω την πισω πλευρα της.

    υπαρχει και μια αλλη τηλεοραση στο σαλονι,αρχαια.να φανταστητε ειναι απο τις πρωτες 36αρες που βγηκαν.αυτη εχει scart γιατι επανω εχουν συνδεσει αποκωδικοποιητη nova(χωρις δορυφορικο πιατο.ειναι ακομα πελατες απο οταν ειχε κανει εκεινη την προσφορα με novasport1 και novacinema1 τα οποια τοτε λεγονταν supersport και filmnet).η νοβα τους εστειλε γραμμα οτι στις 20 γεναρη η αναλογικη εκπομπη νοβα θα διακοπει και η θα πρεπει να αγορασουν εναν καινουργιο αποκωδικοποιητη νοβα για να μπορουν να την πιανουν ψηφιακα η θα πρεπει να το γυρισουν σε δορυφορικη ληψη.τα θεματα εδω ειναι 2.

    1)πως θα αρχισει η νοβα να εκπεμπει ψηφιακα στις 20 γεναρη οταν τα ψηφιακα(μαζι και η ερτ)θα ξεκινησουν στις 3 φλεβαρη.η νοβα θα εκπεμπει απο τον διαυλο 25 μαζι με καποια καναλια της ερτ.

    2)αν τελικα συνεχισει να εχει την επιγεια νοβα με τον νεο αποκωδικοποιητη θα μπορει μεσα απο αυτον να εχει και τα αλλα καναλια(μεγκα,σταρ κτλ) η θα πρεπει να αγορασουν και ξεχωριστο αποκωδικοποιητη για τα ψηφιακα?

    θελω να μου προτεινεται εναν αποκωδικοποιητη sd που απλα να κανει την δουλεια του και αν γινεται απο επωνημο μαγαζι.η εγγραφη προγραμματος δεν τους ενδιαφερει

    Συγγνωμη αν σας κουρασα με το μεγαλο μυνημα

  2. #2
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.788
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720 \ 3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    11(dB) / 26.5(dB)
    H Nova έχει δικιά της συχνότητα η οποία περιλαμβάνει και τα Euronews/TV5. Δεν έχει σχέση με την έναρξη των Digea/EPT.

    Ο νέος δέκτης την Nova μπορεί να αποκωδικοποιήσει και τα ελεύθερα ψηφιακά, με τη χρήση ενος USB stick.
    Περισσότερα εδώ

  3. #3
    Εγγραφή
    25-01-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλώς σας βρήκα παίδες.
    Δεν είμαι σίγουρος αν ποστάρω στο σωστό θέμα αλλά χρειάζομαι τις συμβουλές σας.
    Το λοιπόν, απο χθες έχω το εξής πρόβλημα:

    Η τηλεόραση μου ξαφνικά δεν πιάνει ΚΑΝΕΝΑ κανάλι!
    Έχω έναν ψηφιακό αποκωδικοποιητή που τον είχα αγοράσει απο το Public (δεν θυμάμαι πως λέγεται) και μέχρι χθες όλα ήταν καλά και ωραία. Έπιανα τα πάντα, πεντακάθαρα, κανένα απολύτως πρόβλημα.

    Προχθές έγινε το εξής: Άνοιξα τη τηλεόραση και όλα τα κανάλια είχαν αλλάξει θέση!
    Το Mega πχ απο το 4 που το είχα βρέθηκα στο 21 κλπ κλπ. Το διόρθωσα, όλα καλά.
    Χθες ανοίγοντας τη τηλεόραση δεν έπιανε τίποτα απολύτως.

    Μου έβγαζε ένα μήνυμα: Χωρίς σήμα". Έβαλα - έβγαλα καλώδια (γιατί έχω σπίτι κι ένα μικρό διαολάκι που ανακατεύεται παντού!), άνοιξα - έκλεισα την τηλεόραση, τίποτα.
    Σκέφτηκα μήπως τα'παιξε ο αποκωδικοποιητής, συνέδεσα έναν σκληρό δίσκο με USB και τον "είδε" κατευθείαν. Όλα δούλευαν. Έκανα ξανά αυτόματη αναζήτηση αλλά δεν έβρισκε κανένα απολύτως κανάλι.
    Τον αποσύνδεσα και έψαξα για αναλογικά αλλά και εκεί δεν έβρισκε τίποτα.

    Κοίταξα το καλώδιο της τηλεόρασης μήπως είχε βγει απο τη θέση του, όλα εντάξει.
    Βγήκα στο δρόμο να δω αν το σπίτι έχει δική του κεραία (το νοίκιασα πρόσφατα..)
    και είδα ότι κεραία (εξωτερική τουλάχιστον) δεν έχει.

    Άνοιξα το βυσματάκι που μπαίνει στη τηλεόραση κι εκεί διαπίστωσα ότι υπήρχαν διάφορα καλωδιάκια (δεν ξέρω πώς αλλιώς να τα πώ) τα οποία μάλλον ήταν σε κακή κατάσταση.
    Λέτε να φταίει αυτό; Να αλλάξω αυτό το βυσματάκι μπάς και γίνει η δουλειά μου;

Παρόμοια Θέματα

  1. Τηλεόραση Sharp LC42SB55E 42 ιντσών + MPEG 4 αποκωδικοποιητής
    Από manos426f στο φόρουμ Προσφορά - Ανενεργές Αγγελίες
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-11, 17:51
  2. Αποκωδικοποιητης mpeg 4
    Από ASXETOS7 στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-11, 23:37
  3. Αποκωδικοποιητής mpeg-4 με εσωτερική κεραία
    Από papresa στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-10, 20:19
  4. DVB-T HD USB ΕΠΙΓΕΙΟΣ ΨΗΦΙΑΚΟΣ ΔΕΚΤΗΣ MPEG-2 & MPEG-4 (DIGEA) με τηλεκοντρόλ.
    Από mfds στο φόρουμ Προσφορά - Ανενεργές Αγγελίες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-10, 16:22
  5. OP HD 5001 DVB-T AVC/H.264 MPEG-4 HDMI (αποκωδικοποιητής mpeg4) από e-shop
    Από sadako στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 130
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-10, 23:29

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας