Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Question
    Καλησπερα και καλη χρονια!! Επειδη ειδα οτι εχετε ασχοληθει με σχετικα θεματα στο φορουμ σας, γραφτηκα για να ρωτησω το εξης:

    Ξερω οτι ο γονεας μπορει να κανει δηλωση οτι παραχωρει στο τεκνο μερος της οικιας του για επαγγελματικη στεγη. Αυτο που ηθελα να διασαφηνισω ειναι αν ισχυει το ιδιο, αν δηλαδη μπορει να παραχωρησει δωρεαν τμημα της οικιας του για επαγγλματικη στεγη, ενας αλλος συγγενης, οπως θειος, ξαδερφος κτλ.

    Στη δικη μου περιπτωση θεω να χρησιμοποιησω ενα δωματιο στο σπιτι ενος θειου, αδελφου της μητερας μου ως επαγγελματικη στεγη, χωρις να του καταβαλλω ενοικιο. Γινεται; Η ισχυει μονο για γονιο-παιδι;;; Ξερει κανεις;;

    Ευχαριστω!!

  2. #2
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.527
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    ρωτα στην ΔΟΥ σου
    γενικα ισχυει μονο για συγγενεις πρωτου βαθμού (γονιο-παιδι)
    ισως χρειαστει να φαίνεται σαν ενοικιαση με ενα συμβολικο ποσο
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  3. #3
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    2.630
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    SNR / Attn
    4.5(dB) / 25.5(dB)
    Όπως τα λέει ο φίλος.

    Το 2008 που ενδιαφέρθηκα εγώ γινόταν μόνο μεταξύ πρώτου βαθμού συγγενών κι έτσι αναγκαστικά έκανα ενοικιαστηριο με ένα συμβολικό ενοίκιο.

    Όμως μιας που στην Ελλάδα οι φορολογικοί νόμοι αλλάζουν γρηγορότερα και απο τον καιρό ρίξε μια ερώτηση στην ΔΟΥ τώρα, δεν χάνεις τίποτα.

  4. #4
    Ευχαριστω πολυ για τις γρηγορες απαντησεις! Εχω αλλο ενα θεμα, ελπιζω να το δει καποιος εδω και να μη χρεαιστει να ανοιξω καινουριο!

    Λοιπον, αν εχω επαγγελματικη στεγη σε προαιρετικη περιοχη με χαμηλο πληθυσμο δλδ κτλ, μπορω να γραφτω στον ογα αντι για το τεβε και να γλιτωσω ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΤΖΑΜΠΑΤΖΗΔΙΚΑ λεφτα. Το θεμα ειναι εδω το εξης:

    Θα μπορω να κοβω δελτια παροχης υπηρεσιων δουλευοντας σε καποια μεγαλη διπλανη πολη? ΓΙατι θα δουλευω και στην εδρα μου αλλα και με δελτια παροχης υπηρεσιων σε σπιτια.

    Ευχαριστω και παλι!

  5. #5
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.527
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    ρωτα ενα λογιστή αλλά δεν πιστευω οτι θα έχεις κάποιο πρόβλημα.
    μεχρι τωρα υπήρχαν περιορισμοι σε ορισμενα επαγγελματα αλλα αυτοι εχουν πλεον αρθει
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  6. #6
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    169
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    Ταχύτητα
    130/45
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Huawei 535 Cat.7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από κατερινα64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω πολυ για τις γρηγορες απαντησεις! Εχω αλλο ενα θεμα, ελπιζω να το δει καποιος εδω και να μη χρεαιστει να ανοιξω καινουριο!

    Λοιπον, αν εχω επαγγελματικη στεγη σε προαιρετικη περιοχη με χαμηλο πληθυσμο δλδ κτλ, μπορω να γραφτω στον ογα αντι για το τεβε και να γλιτωσω ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΤΖΑΜΠΑΤΖΗΔΙΚΑ λεφτα. Το θεμα ειναι εδω το εξης:

    Θα μπορω να κοβω δελτια παροχης υπηρεσιων δουλευοντας σε καποια μεγαλη διπλανη πολη? ΓΙατι θα δουλευω και στην εδρα μου αλλα και με δελτια παροχης υπηρεσιων σε σπιτια.

    Ευχαριστω και παλι!

    ο ΟΑΕΕ εχει θεσπισει καποια κριτηρια εισοδηματικά τα οποία μπορεί να σε εμποδίσουν στην εγγραφή σου στον ΟΓΑ. http://www.oaee.gr/asfalish.asp?cata...&banner_pgc=11

    Απευθυνσου καλύτερα σε κάνα λογιστή της περιοχής σου που πιθανα να έχει υπόψιν τυχον ασφαλιστικές ιδιαιτερότητες της περιοχής σου.

    Ετσι παντως που τα περιγραφεις.. δλδ να τρέχεις με μπλοκάκι δεξια και αριστερά... απαλλαγή δεν παιρνεις τυπικά.

    Επίσης... λες πως ειναι τσαμπατζιδικά λεφτά... δεν θα διαφωνισουμε ιδιαιτερως... απλα ευχομαι μετα απο 30-40 χρόνια αν πάρεις συνταξη μην μπεις στο adslgr και φωνάζεις για την σύνταξη πεινας που θα παιρνεις... εσυ το διαλέγεις!

  7. #7
    μπορω να διαλξεω και αλλο δλδ, περα απο το να γραφτω στο τεβε? να δουλευω μαυρα, η να σαλπαρω για αυστραλια?

  8. #8
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheAccountant Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...απλα ευχομαι μετα απο 30-40 χρόνια αν πάρεις συνταξη μην μπεις στο adslgr και φωνάζεις για την σύνταξη πεινας που θα παιρνεις... εσυ το διαλέγεις!
    Γιατί...

    α. Δίνει τώρα, συντάξεις όχι πείνας, ο ΟΑΕΕ;
    β. Ποιός μπορεί να σου εγγυηθεί τί και πόση σύνταξη θα πάρεις σε 40 χρόνια;

    Λίγη σοβαρότητα δεν βλάπτει.

  9. #9
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    169
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    Ταχύτητα
    130/45
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Huawei 535 Cat.7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί...

    α. Δίνει τώρα, συντάξεις όχι πείνας, ο ΟΑΕΕ;
    β. Ποιός μπορεί να σου εγγυηθεί τί και πόση σύνταξη θα πάρεις σε 40 χρόνια;

    Λίγη σοβαρότητα δεν βλάπτει.
    οτι να ναι...

  10. #10
    Εγγραφή
    02-11-2005
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    45
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Σε 40 χρόνια το να είσαι συνταξιούχος θα είναι αδίκημα που θα τιμωρείται με θανατική ποινή.

Παρόμοια Θέματα

  1. HP laptop για επαγγελματική χρήση. Help please!
    Από Bananas στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-11, 00:43
  2. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-10, 15:25
  3. laptop για επαγγελματική χρήση
    Από Roronoa στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-09, 13:38
  4. P35 για επαγγελματική χρήση
    Από jpgr στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-07, 16:03

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας