Εμφάνιση 1-3 από 3

Θέμα: jquery mobile

  1. #1
    Εγγραφή
    29-12-2008
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπερα,
    εχω ξεκινησει να μαθαινω jquery mobile την τελευται εκδοση (1.0 final) και html5.
    Λοιπον εχω καταφερει να γραψω ενα μικρο test case. Εχω 2 σελιδες η μια εχει λινκ στην 2η.
    Οταν το τρεχω online δουλευει κανονικα. Δηλαδη παταω το link στην πρωτη με παει στην 2η και εμφανιζει κανονικα τα δεδομενα (δυναμικα που τα "παραγει" ενα script που εχω συμπεριλαβει). Οταν ομως βγαινω offline (app cache της html5), κατεβαινουν ολα τοπικα το τεσταρα, ναι μεν παω απο την πρωτη σελιδα στην 2η, αλλα δεν μου εμφανιζει τα αποτελεσμα τα που παραγονται απο το script. Τα στατικα δεδομενα εμφανιζονται κανονικα.
    Μπορει να βοηθησει καποιος?
    Ευχαριστω εκ των προτερων

  2. #2
    Εγγραφή
    19-03-2007
    Μηνύματα
    1.557
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    OTEnet
    Router
    USR9108
    SNR / Attn
    30(dB) / 28(dB)
    είναι σίγουρο ότι μπαίνουν στην cache και τα δυναμικά δεδομένα?

  3. #3
    Εγγραφή
    29-12-2008
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από atrias Εμφάνιση μηνυμάτων
    είναι σίγουρο ότι μπαίνουν στην cache και τα δυναμικά δεδομένα?
    Ναι σιγουρο. Αλλωστε αν εκανα refresh στην 2η σελιδα το script ετρεχε κανονικα. Τελικα βρηκα το προβλημα. Επειδη ηταν internal link, το load της 2ης σελιδας γινοταν via ajax (by default συμπεριφορα της jquery mobile) και δεν εβλεπε το html tag οπου δηλωνω το manifest (βλεπει απο το data-page και μετα). Οποτε δεν αναγνωριζε το js αρχειο. Το εκανα με multipage αρχιτεκτονικη (ενα html αρχειο) και δουλευει κανονικα (αν και ηθελα να το αποφυγω). Επισης θα δουλευε αν εκανα disable τα ajax calls για page load, οπου θα το φορτωνε παλι απο την αρχη, αλλα θα εχανα πολλα καλουδια της jqm.

    Ενα αλλο προβλημα που με βασανιζει ειναι το εξης:
    Το 2ο page ειναι ενα listview οπου εχω δηλωσει data-insent="true". Ωστε να κεντραρει την λιστα και να στρογγυλεψει τις ακρες της. Οταν βαζω δυναμικα στοιχεια στην λιστα και κανω
    $("ul").listview("refresh") ναι μεν το κεντραει αλλα δεν στρογγυλευει τις ακρες της λιστας. Η προσθεση των δυναμικων στοιχειων τα εχω κανει live("pageinit", function....). Αν ομως το refresh (και μονο το refresh) το κανω στο live("pageshow", function....) το φορτωνει κανονικα με στρογγυλεμενες ακρες. Αλλα δεν με καλυπτει γιατι φαινεται στην μεταβαση οτι κατι αλλαζει εκεινη την ωρα. Αν κανω live στο pageshow ολο το script επισης δεν με καλυπτει γιατι αργει αρκετα.
    Χρησιμοποιω την 1.0.1 εκδοση της jquery mobile και 1.6.4 jquery core

    //Αν αλλαξω τo event που περιμενω απο pageinit document.ready... τοτε δουλευει οπως πρεπει. Ομως δεν θελω να εκτελεστει το script οταν ειναι ετοιμο το dom, αλλα οταν κληθει η η συγκεκριμενη σελιδα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bujar : 31-01-12 στις 16:25.

Παρόμοια Θέματα

  1. JQuery
    Από Αάατος στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-10, 10:32
  2. Βοήθεια με jQuery
    Από Kapnos στο φόρουμ Web authoring, development & web design
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-10, 19:15

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας