Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-23 από 23

Θέμα: Αγορα ΤV

  1. #16
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Φωτισμό ΟΑΚΑ μπορεί να μην έχουμε στα σπίτια, αλλά δεν έχουμε και τις αντίστοιχες συνθήκες με το Pioneer Center.

    Εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό ο προσανατολισμός του σπιτιού η χωροθέτηση και η επίπλωση εκεί που θα τοποθετηθεί η TV σε συνδυασμό με την χρονική περίοδο της ημέρας κατά την οποία θα έχουμε κυρίως θέαση, αλλά και την οπτική αντίληψη των θεατών.

    Εδώ και 3 χρόνια βάλαμε στο χωριό μία LCD 40" Samsung, σε αντικατάσταση μιας Telefunken 29".
    Απόσταση θέασης 2-2,5 μέτρα και κυρίως τηλεοπτικά προγράμματα μέσω Nova λόγω κακής αναλογικής λήψης στην περιοχή.
    Η μάνα μου που είναι ο κύριος θεατής μια χαρά βρίσκει το μέγεθος, σε αντίθεση με τον πατέρα μου που ακόμη και σήμερα παραπονιέται και συνήθως κάθεται σε μεγαλύτερη απόσταση.
    Δεν έχουν όμως και τα παρακάτω προβλήματα, αν και με τα ίδια ακριβώς περιβάλλοντα στοιχεία.

    Στο διπλανό σπίτι ο ξάδελφος τοποθέτησε, λόγω προσωπικής εμπειρίας, την Panasonic 42u30.
    To δωμάτιο ηλιόλουστο και η TV σε τέτοιο σημείο, ώστε η θεία να παραπονείται μόνιμα για το λόγο που της αλλάξανε την προηγούμενη Sony Bravia 25", σε αντίθεση με τον θείο που δεν την καταλαβαίνει καθώς αυτός το πολύ που βλέπει είναι τις βραδυνές ειδήσεις, άντε και κάποιον ποδοσφαιρικό αγώνα.
    Το πρόβλημα είναι μικρότερο (αλλά όχι ανύπαρκτο) το καλοκαίρι με την τέντα ή τον χειμώνα με συννεφιά και εξαλείφεται με τις κουρτίνες. Έλα όμως που η θεία τις θέλει ανοικτές ώστε να έχει και ταυτόχρονη θέαση στην κυκλοφορία του δρόμου. Και γκρινιάζει ότι η δικιά μας TV έχει καλύτερη εικόνα.

    Όταν δε τους είπε ότι πρέπει να κάνουν κάποιες ενέργειες ώστε να μην υπάρξει πρόβλημα με τις στατικές εικόνες, τον κοιτούσαν όπως η γελάδα το τραίνο.
    Γι' αυτό όμως βρήκε λύση είτε με zoom της εικόνας είτε βάζοντας ο ίδιος (μιας και μένει στο χωριό) να παίζει κάποιο σχετικό dvd κάποιες φορές όλο το βράδυ.

    Στα δικά μου μάτια σαφώς η plasma του ξαδέλφου έχει καλύτερη εικόνα από τη δικιά μου, αλλά σε συγκεκριμένες συνθήκες και προβολές, που δεν συμπίπτουν με τα γούστα της θείας μου.

  2. #17
    Εγγραφή
    19-01-2012
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    214
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11921/876
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    7(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Sorry αλλά θα συμφωνήσω με Wan. Τεχνολογικό forum είμαστε. Δεν είμαστε forum για κινούμενα σχέδια, ούτε πωλητές του Public.

    Δε μπορεί να μη λέμε σε όλους τους τόνους πως αν κάποιος έχει 5 φράγκα για τηλεόραση είναι κρίμα να τα χαλάσει σε lcd. Υπάρχουν ένα σκασμό site να το υποστηρίξουν αυτό. Δε χρειάζεται και εδώ. Μπορεί ο wan να είναι απόλυτος σε πολλές θέσεις του όμως δε πάυει να έχει δίκιο.

    Ρε graphist83 πως είναι δυνατόν να κρίνει κάποιος τη τηλεόραση του σαλονίου όταν τη βλέπει σε χώρο με 600000 watt φωτισμού. Είναι αδύνατο. Αν θες να συμβουλέψεις κόσμο να κρίνει τηλεόραση στείλτον στο pioneer centre. Όλοι οι άλλοι χώροι είναι για κλάματα and that's a fact.
    Ως τεχνολογικό forum ειμαι σιγουρος εχετε τοποθετήσει τα υπερ και τα κατα της εκάστοτε τεχνολογίας.

    Απο την αλλη ομως οταν καποιος μπαινει και ρωταει τι τηλεόραση να παρει, τοτε οφειλουμε να διερευνήσουμε τις αναγκες του και να αναγνωρίσουμε τις προτεραιότητες του.

    Γιατι: Οπως ειπα δεν εχουμε ολοι τα ιδια γουστα. Οτι αφορα τα οπτικοακουστικα ερεθισματα δεν υπαρχει απολυτο στανταρ. Μπορει η EISA να εχει θεσει καποια. Αλλα δεν ειναι ολοι οι καταναλωτες υποχρεωμενοι να τους αρεσουν αυτα. Εχει καποιος το δικαίωμα οταν βλεπει μια ταινια, να βλεπει εντυπωσιακα και οχι ρεαλιστικα. Γιατι αυτο μπορει να τον ψυχαγωγει. Εμεις του δινουμε τις επιλογες, του λεμε το σωστο και αυτος με την σειρα του επιλεγει. Που ειναι το κακο?

    Με το να χειραγωγεις καποιον να παει σονυ και καλα στο σωστο η τελος παντων αυτο που εχει καθιερωθεί ως σωστο ενω αυτος παρεκκλίνει αλλου, το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα εχει ικανοποιηθεί με την αγορα του, θα του λειπει αυτο που ηθελε εξάρχης. Εχω απειρα παραδειγματα καταναλωτων που εχουν βρεθει σε αυτην την φαση με λαθος οπτικο ακουστικες επιλογες απο φανατισμένους hi-endaδες επαγγελματιες.

    Και εγω Hi-endas ειμαι (στον ηχο) και μοιραζομαι το παθος μου με τους ανθρωπους που νιωθουν το ιδιο. Δεν μπορω να πεισω με το ζορι αυτον που ακουει electro να παρει συστημα αχρωμάτιστο και flat curve. (χαρακτηριστικά ρεαλισμου σε ηχο)

    Το να εισαι απολυτος και να ισχυρίζεσαι οτι οι lcd ειναι πέταμα χρηματων δυστηχως κατα την επαγγελματικη μου αποψη δειχνει προσκόλληση και φανατισμό. Αλλωστε το ειπα και πιο πανω. Και εγω μαζι σας θεωρω τις plasma ιδανικότερες για χρηση cinama λογω ρεαλισμού και ξεκούραστης αποδοσης. αυτο ομως δεν την κανει tv καθημερινης χρησης. Ουτε κανει για ολο το κοσμο. Ο χρηστης Jkoukos καταλαβε ακριβως τι εννοω και εδωσε παραδείγματα.

    Και για τα καταστηματα λαθος εισαι. Μια και τυχαια ανεφερες τα Public χωρις να εχω αποψη για τις γνωσεις των πωλητων η την ποιοτητα του καταστηματος, ολες οι TV παιζουν σε συσκοτισμένο περιβαλλον. Σε ολα τα καταστηματα ΠΛΑΙΣΙΟ, ο φωτισμος του TV demo ειναι πιο σκοτεινος και απο την αποθηκη μου..
    Απο την αλλη το να δοκιμαζεις μια tv σε ακραιο και οχι ιδανικο περιβαλλον δειχνει τα αποθεματα τους σε φως που μπορει να φανουν χρησιμα σε ταινιες χαμηλου φωτισμου η σε παρακολουθήση μερα μεσημερι.

    ........Auto merged post: graphist83 πρόσθεσε 8 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πού τα ρυθμίζουν αντικειμενικά, και πού να κοιτάξει τα image settings;

    Κάτω από τους προβολείς του Ολυμπιακού Σταδίου, που έχουν όλα τα καταστήματα όλες τις τηλεοράσεις;

    Αυτή λες εσύ αντικειμενική ρύθμιση;

    Εκτός αν στο σπίτι σου, έχεις τον φωτισμό του Ολυμπιακού Σταδίου.
    Με το που πατησεις το μενου μια φορα, στο 90% των τηλεοράσεων βλεπεις την καρτελα με τα image settings πρωτη. Πιστεψε με τα εχω σχεδων αποστηθίσει απ εξω για ολα τα μοντελα. Περαν αυτου πολλα καταστηματα εχουν και τα remote διαθεσιμα. Αμα οχι και δεν συνεργάζονται, βουρ σε αλλο. Υπαρχουν παρα πολλα...

    Για τον φωτισμο στα καταστηματα απαντησα ανωθεν.

    Αυτο που δεν καταλαβες ειναι οτι δεν προσπαθω να σου αλλαξω γνωμη για την τεχνολογία Plasma, εν μερη την συμμερίζομαι. Απλα απο την εμπειρία μου δεν ειναι ολα τα προιοντα τα ιδια για τον λογο του οτι δεν ειμαστε ολοι ιδιοι. Δεν υπαρχει μονο ασπρο και μαυρο.

    Αρα με το που μπαινει καποιος να ρωτησει θελω μια 42 τηλεορ..... PLASMA ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ..... Ειναι λαθος...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος graphist83 : 20-01-12 στις 18:00. Αιτία: auto merged post

  3. #18
    Εγγραφή
    05-04-2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    413
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100Mbps/100Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    TENDA AC10U
    Συμφωνώ με τον graphist83
    CoolerMaster MasterBOX
    Asus ROG Strix B450-Gaming
    AMD Ryzen 5 3600
    RAM G.Skill 16GB 3200Mhz
    AMD RX 6600
    SSD: OCZ Vertex 128GB
    Windows 10 Home 64bit

  4. #19
    Εγγραφή
    06-01-2007
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    472
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    100Mbps/10Mbps
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    H300s
    SNR / Attn
    9 dB(dB) / 12(dB)
    Σημερα ειδα στο public κανα δυο πλασμα κ ομολογω οτι δεν διαπιστωσα καποια ελλειψη φωτεινοτητας, δυστυχως δεν ειχε την p42g30 οποτε θα παω αλλου να δω!

  5. #20
    Εγγραφή
    19-01-2012
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    214
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11921/876
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    7(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εφόσον σου αρέσει και σε ικανοποιεί η απόδοση τους, σε αντίθεση με άλλες διαθέσιμες τεχνολογίες, δεν υπάρχει λόγος να μην την προτιμήσεις. Άλλωστε η Panasonic σε αντίθεση με άλλες εταιρίες σε πλατφόρμα Plasma είναι πολύ μπροστά.

  6. #21
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nosf1234 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σημερα ειδα στο public κανα δυο πλασμα κ ομολογω οτι δεν διαπιστωσα καποια ελλειψη φωτεινοτητας, δυστυχως δεν ειχε την p42g30 οποτε θα παω αλλου να δω!
    Ποιές είχε;

  7. #22
    Εγγραφή
    06-01-2007
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    472
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    100Mbps/10Mbps
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    H300s
    SNR / Attn
    9 dB(dB) / 12(dB)
    Δεν συγκρατησα ποιες γιατι ηταν Lg και δεν με ενδιαφερουν. Σημερα στο πλαισιο ειδα την u30 (δεν με
    Ενθουσιασε), αλλα g30 τιποτα...

  8. #23
    Εγγραφή
    02-04-2011
    Περιοχή
    Βριλήσσια
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    211
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εσεις που ξέρετε μήπως να του προτείνετε καμια 10αρια οθόνες, να μην ψάχνει και στα τυφλά ? Από όλες τις τεχνολογίες. Πείτε γιατί θέλω και γω 32αρα με 300 ευρώ

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορα TV 32'' η 37''
    Από birdou στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 81
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-12, 01:58
  2. Αγορά pc
    Από georgiat στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-11, 22:06
  3. αγορα G7
    Από eristikos13 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-09, 02:29
  4. Αγορά TV ??? βοήθεια στην αγορά!
    Από sculper στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-05, 20:32
  5. Αγορα PC
    Από Χάρης στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-04, 23:23

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας