Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    12-01-2004
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    512/128
    ISP
    Otenet
    Πως μπορούμε να μιλάμε σε φίλους μας στο κινητό που μένουν στο εξωτερικό από το κινητό μας με πολύ χαμηλές χρεώσεις χρησιμοποιώντας GSM - VOIP gateways...
    Προφανώς GSM - VOIP gateways σε μια συσκευή υπάρχουν αλλά είναι αρκετά ακριβές συσκευές...
    Για να υλοποιήσουμε το παραπάνω χρειαζόμαστε:
    2Χ GSM 2 phone Gateways Τα γνωστά FCT. Ericsson G30e κλπ.
    2X ATA Voip Adapters SPA3102.
    2 νέες sim κάρτες συνδέσεις. 1 Ελλάδα 1 Εξωτερικό με δωρεάν χρόνο ομιλίας προς τα αντίστοιχα δίκτυα.
    Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες προγραμματισμούς κλπ.

    Η διαδικασία...
    Καλείς από ελληνικό κινητό στο νέο ελληνικό νούμερο που αγόρασες "δωρεάν".
    Η κλήση λαμβάνεται από το 1ο GSM GW οδηγήται στο SPA3102.
    Προωθείται με επιλογή (πχ #3 αν δεν θες να πηγαίνεις πάντα στο voip) η απευθείας στο Voip1----internet----Voip2.
    "Σηκώνει τη γραμμή και πληκτρολογούμε πχ #2 και καλεί τώρα το κινητό στο εξωτερικό μέσα από 2ο GSM GW που έχει και αυτό δωρεάν χρόνο.
    Το αντίστροφο γίνετε και από εκεί προς τα δω...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος h_kontos : 26-01-12 στις 14:48.

  2. #2
    Το avatar του μέλους kostthem
    kostthem Guest
    Ευχαριστούμε!

  3. #3
    Εγγραφή
    23-02-2012
    Περιοχή
    Άλιμος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Το παραπάνω σύστημα δεν δουλεύει σωστά. To βασικό του πρόβλημα είναι ότι ο ήχος απο GSM γίνεται αναλογικός και μετά ξανά ψηφιακός μέσω του voip. Έτσι χάνει σε απαράδεκτο βαθμό την πιστότητά του και όταν πάς να καλέσεις νούμερο πολλές φορές κάνει λάθος σε κάποιο ψηφίο με αποτέλεσμα νά παίρνει λάθος νούμερο καί να ενοχλείς κάποιον χωρίς λόγο. Αντίθετα υπάρχει ένα μηχάνημα απο την Κίνα (μπορεί να το βρεί κανείς στο ebay) το GOIP που κάνει ακριβώς αυτή τη δουλειά. Μπορείς να του βάλεις έναν πάροχο voip και παίρνει μία κάρτα GSM και μεταβιβάζει τις κλήσεις απο το voip στο GSM και αντίστροφα.
    Το σταθερό μου νούμερο είναι ένα voip νούμερο 2118008462 με πάροχο την www.viva.gr. Στό GOIP έχω βάλει μιά κάρτα SIM της cosmote την οποία την έχω ρυθμίσει να επικοινωνεί με την δική μου με 1 λεπτό το λεπτό (προσφορά της κοσμοκάρτας προς 2 νούμερα κοσμοκάρτα). Όποιος με καλεί στο 211, η κλήση μεταβιβάζεται στο κινητό μου με 1 λεπτό το λεπτό (μηδαμινή χρέωση). Επίσης όταν θέλω να πάρω κάποιον απο το κινητό μου, πρώτα καλώ την αδελφή SIM που έιναι στο GOIP και μετά καλώ το νούμερο που θέλω να καλέσω οπότε απο το κινητό μου έχω χρέωση σταθερού + 1 λεπτό/λεπτό. Υπάρχει μάλιστα και μιά εφαρμογή της inter telecom την οποία έχω εγκαταστήσει στο κινητό μου http://www.intertelecom.gr/index.php...d=59&Itemid=63) η οποία όταν καλέσεις έναν αριθμό απο το πληκτρολόγιο ή την μνήμη του κινητού αυτόματα την δρομολογεί μέσω της αδελφής SIM κάρτας και του GOIP.
    Γενικά έχω στήσει ένα σύστημα που όταν με καλούνε στο 211 αυτό χτυπάει παράληλα στό σπίτι μου στην Γλυφάδα, και στην δουλειά μου στον Άλιμο μέσω 2 linksys SPA3000 που έχω εγκαταστήσει καθώς και μέσω του GOIP στο κινητό μου.
    Επίσης μιά άλλη εφαρμογή του GOIP είναι όταν πηγαίνω στήν Αγγλία, έχω μιία τοπική κάρτα κινητού, ενώ την ελληνική καρτα κινητού την βάζω στο GOIP. Μέ το κατάλληλο configuration μου πρωοθεί όλες τις κλήσεις πρός το Αγγλικό νούμερο γλιτώνοντας τα έξοδα του roaming. (για την πρωόθηση αυτή χρησιμοποιώ το voipgain.com που χρεώνει για κινητά Αγγλίας 3.5 λεπτά το λεπτό και όχι 19 τπυ είναι το roaming της κοσμοτέ.)
    Γενικά στην χρήση του υπάρχει κάποια υποβάθμιση της ποιότητας του ήχου όταν πηγαίνει απο VOIP σε GSM αλλά μπορείς άνετα να συνενοηθείς.
    Τέλος για τις εξερχόμενες κλήσεις απο το SPA3000 έχω βάλει στα 2 απο τα 4 gateway τους παρόχους www.voipdiscount.com και www.actionvoip.com. Ο πρώτος σου προσφέρει δωρεάν τηλέφωνα προς σταθερά Ελλάδας και άλλων χωρών και ο δεύτερος κινητά Ελλάδος με 3,5 σέντς/λεπτό (σχεδόν όσο τα αστικά του ΟΤΕ). Έτσι έχω σχεδόν δωρεάν σταθερή και κινητή τηλεφωνία.)

  4. #4
    Εγγραφή
    18-04-2006
    Μηνύματα
    268
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Η ίδια διαδικασία πώς μπορεί να γίνει με απλό νούμερο ΟΤΕ και όχι Voip..;

  5. #5
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.209
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    kzaglanikis έχεις δοκιμάσει και άλλες αντίστοιχες συσκευές έκτος από το goip?
    Σε ρωτάω για να μας πεις κατα το πόσο καλύτερο η χειρότερο είναι σε σχέση με της άλλες που κυκλοφορούν στο εμπόριο

    Αν μπορεις να μας πεις διάφορα από την εμπειρία σου με το goip
    πως γίνονται οι ρυθμίσεις στην συσκευή?
    με το echo πως τα πάει ?
    η στάθμη του ήχου είναι ικανοποιητική και για της 2 πλευρές?
    (αν και φαντάζομαι θα έχει κάποια ρύθμιση για αυτό... είναι όμως αρκετή?)
    Είναι αρκετά παραμετροποιήσημο

    και γενικότερα τι σου αρέσει και τι όχι στην συγκεκριμένη συσκευή και τι νομίζεις ότι της λείπει?

  6. #6
    Εγγραφή
    23-02-2012
    Περιοχή
    Άλιμος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Όχι δεν έχω δοκιμάσει άλλες αντίστοιχες συσκευές εκτός απο αυτό το σύστημα που περιγράφεται στό πρώτο άρθρο χρησιμοποιώντας SPA3000 και RL300 GSM phone gateway. Τό σύστημα αυτό θεωρητικά δουλεύει, πρακτικά όμως είναι τέτοιες οι παραμορφώσεις του ήχου και η αναξιοπιστία όταν καλείς νούμερα που πρακτικά το κάνουν άχρηστο.
    Οι ρυθμίσεις στην συσκευή είναι γενικά απλές άν έχεις κάποια εμπειρία απο voip και όταν το πρωτοπήρα χρειάστηκα κάπου μισή ώρα να το ρυθμίσω χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Υπάρχει manual στο internet και όποιος θέλει μπορεί να μου γράψει στο zaglanikis@yahoo.gr για να του στείλω το file με το δικό μου configuration σαν εκκίνηση το οποίο μπορεί να το μετατρέψει για τον δικό του πάροχο.
    Το πρόβλημα γενικά σε τέτοια συστήματα είναι ότι το σήμα αλλάζει format απο GSM σε voip και αντίστροφα και εκεί υπάρχουν παραμορφώσεις του ήχου. Εγώ το δικό μου το έχω ρυθμίσει να επικοινωνεί με τον πάροχό μου (την viva) σε GSM codec έτσι ώστε να μειώνονται κατα το δυνατόν τέτοιες παραμορφώσεις.
    Από echo δυστυχώς έχει κάποιο, αλλά σε βαθμό που να μπορείς άνετα να συνενοηθείς. Γενικά έχω παρατηρήσει πώς η ποιότητα του ήχου μπορεί να διαφέρει κατά την διάρκεια της ημέρας πράγμα το οποίο μπορεί να οφείλεται σε παραμορφώσεις/υπερφόρτωση είτε του δικτύου GSM είτε του δικτύου internet/voip.
    Επίσης ένα άλλο αρνητικό είναι η σχετικά ακριβή τιμή του γύρω στα 110 ευρώ, για την οποία γίνεται απόσβεση όμως στους πρώτους μήνες από τίς κάρτες κοσμοτέ που γλιτώνεις.
    Τέλος το άλλο μειονέκτημά του είναι οτι υποστηρίζει μόνο έναν πάροχο voip (σε αντίθεση πχ με το SPA3000) και έτσι για τα εξερχόμενα πρέπει να χρησιμοποιήσεις τον πάροχο που σου παρέχει το σταθερό νούμερο. Δοκίμασα αυτό να το ξεπεράσω με το SPA9000 (που είναι σαν τηλεφωνικό κέντρο για voip) αλλά δεν κατάφερα να το κάνω να δουλέψει σωστά. Τώρα θέλω να εγκαταστήσω το elastix σε έναν υπολογιστή αλλά έχω προς το παρόν το πρόβλημα οτι η εγκατάστασή μου δεν βλέπει το ethernet port του υπολογιστή μου.

  7. #7
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.399
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Σε δύο δικές μου υλοποιήσεις μια με spa3102+ericsson gsm gateway και μια με avm7270 + κινέζικο gateway η ποιότητα ήχου είναι από καλή ως πολύ καλή, και ποτέ δεν έχω λάθος αναγνώριση τόνων κλήσης. (με κινητή vodafone)

  8. #8
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.209
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Εγω πάντως σε 5 υλοποιήσεις που εχω κανει και στης 3 εταιρίες με 3102 και κινεζικα η sagem παιζει απο τέλεια (σε φαση να τσεκάρω μηπως και η κληση ειναι κατα λαθος κανονικη)
    μεχρι πολυ χαλια
    Το συνηθισμένο ειναι κατι ενδιάμεσο με εντονοτατο το προβλημα με τα διπλα ψηφία.(εκτος απο 2 που το προβλημα ειναι σχεδον ανυπαρκτο..αλλα οταν της μεταφέρω αυτούσιες στην Αθηνα το προβλημα ξεκινα)
    Γι'αυτό οτι δοκιμες και να εκανα κατελειξα οτι με το προβλημα μπορει και να κανει η κεραια που εξυπηρετεί..οσο περιεργο και αν ακούγεται.

    Να πω και στον φιλο kzaglanikis οτι το προβλημα με τον ενα παροχο λυνετε ΠΑΝΕΎΚΟΛΑ με εναν δωρεάν λογαριασμό στο pbxes.
    Βαλε μεχρι 5 παροχους σαν trunk και βαλε ενα extension στην συσκευή.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kostas2005 : 01-03-12 στις 16:34.

  9. #9
    Εγγραφή
    23-02-2012
    Περιοχή
    Άλιμος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Ευχαριστώ kostas2005. Αυτό με τα pbxes είναι ακριβώς ότι χρειαζόμουνα χωρίς μάλιστα να πληρώνεις λεφτά για hardware ή να διαθέτεις έναν υπολογιστή ειδικά για το elastix.

  10. #10
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.399
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    το προβλημα με τα διπλα ψηφία
    Κάποιος συνδυασμός dtmf tx settings (inband/info/avt( ) σε μένα το εξαλείφει τελείως με τα περισσότερα κινητά που έχω δοκιμάσει, χρειάζεται πειραματισμός για να βρεθεί. Βοηθάει το να τρέξει κανείς σε ένα pc ένα debugging service για το spa που δείχνει τι καταλαβαίνει από τα dt.
    Μόνη εξαίρεση ένα windows mobile x600 στο οποίο έπρεπε να βάλω mute στην κλήση ή να συνδέσω handsfree πριν πληκτρολογήσω τα dial tones.

  11. #11
    Εγγραφή
    23-02-2012
    Περιοχή
    Άλιμος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από greece_gus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ίδια διαδικασία πώς μπορεί να γίνει με απλό νούμερο ΟΤΕ και όχι Voip..;
    Όχι αλλα αυτό που μπορείς να κάνεις (για να γλιτώνεις και λεφτά) είναι α) να καταργήσεις τον ΟΤΕ και να μεταφέρεις το νούμερό σου στην www.viva.gr με πάγιο 1 ευρώ/μήνα ή στην www.omnivoice.eu με πάγιο μισό ευρώ/μήνα. β) να πάρεις μια σύνδεση internet απο την CYTA με 16 ευρώ/μήνα (είναι η πιο φθηνή. Μαζί με τη σύνδεση σου δίνουνε και νούμερο τηλ. αλλά εσύ πάρε ένα καινούργιο νούμερο που δεν θα το χρησιμοποιέις ή θα το χρησιμοποιείς μόνο για νούμερα που δεν μπορεί να πιάσει η viva όπως πχ το 14747 της Χρυσής Ευκαιρίας).
    Αυτή την σύνδεση internet μπορείτε να την μοιραστείτε περισσότερα διαμερίσματα και να έχετε τηλέφωνο, εμείς πχ στον Άλιμο την μοιραζόμαστε 5 διαμερίσματα (προσοχή εδώ την σύνδεση του internet την έχετε μόνο για τηλεφωνία, άν κάποιος αρχίζει να κατεβάζει youtube βίντεο ή άλλα μεγάλα αρχεία τότε χάνεται η ποιότητα ήχου της τηλεφωνίας). Σε αυτήν την σύνδεση βάζεις τα SPA3000 με το viva και τις άλλες εταιρείες για σταθερό τηλέφωνο και τα GOIP για κινητή τηλεφωνία.

  12. #12
    Εγγραφή
    05-01-2005
    Περιοχή
    AΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    261
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    19622/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    SIEMENS CL-110
    SNR / Attn
    0.8(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μπορει κανεις να βοηθησει στο εαν μπορουμε μεσα απο το pbxes να βαλουμε το goip voip gsm σαν extension και να ρυθμισουμε εαν θελουμε κινητο νουμερο να πηγαινει απο actionvoip εαν θελουμε σταθερο απο omnivoice κτλ.
    Music can make your soulfree

  13. #13
    Εγγραφή
    23-02-2012
    Περιοχή
    Άλιμος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από soulfreem Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορει κανεις να βοηθησει στο εαν μπορουμε μεσα απο το pbxes να βαλουμε το goip voip gsm σαν extension και να ρυθμισουμε εαν θελουμε κινητο νουμερο να πηγαινει απο actionvoip εαν θελουμε σταθερο απο omnivoice κτλ.
    Ναι ακριβώς αυτό κάνουμε, είναι πολύ απλό, εγώ σε 1 ώρα περιπου το έκανα να δουλεύει μαζί με τις απαραίτητες δοκιμές.

  14. #14
    Εγγραφή
    16-09-2012
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από h_kontos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως μπορούμε να μιλάμε σε φίλους μας στο κινητό που μένουν στο εξωτερικό από το κινητό μας με πολύ χαμηλές χρεώσεις χρησιμοποιώντας GSM - VOIP gateways...
    Προφανώς GSM - VOIP gateways σε μια συσκευή υπάρχουν αλλά είναι αρκετά ακριβές συσκευές...
    Για να υλοποιήσουμε το παραπάνω χρειαζόμαστε:
    2Χ GSM 2 phone Gateways Τα γνωστά FCT. Ericsson G30e κλπ.
    2X ATA Voip Adapters SPA3102.
    2 νέες sim κάρτες συνδέσεις. 1 Ελλάδα 1 Εξωτερικό με δωρεάν χρόνο ομιλίας προς τα αντίστοιχα δίκτυα.
    Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες προγραμματισμούς κλπ.

    Η διαδικασία...
    Καλείς από ελληνικό κινητό στο νέο ελληνικό νούμερο που αγόρασες "δωρεάν".
    Η κλήση λαμβάνεται από το 1ο GSM GW οδηγήται στο SPA3102.
    Προωθείται με επιλογή (πχ #3 αν δεν θες να πηγαίνεις πάντα στο voip) η απευθείας στο Voip1----internet----Voip2.
    "Σηκώνει τη γραμμή και πληκτρολογούμε πχ #2 και καλεί τώρα το κινητό στο εξωτερικό μέσα από 2ο GSM GW που έχει και αυτό δωρεάν χρόνο.
    Το αντίστροφο γίνετε και από εκεί προς τα δω...

    Καλησπέρα και απο εμένα σε όλη την παρέα
    Θα ήθελα την βοήθειά σας στα παρακάτω:

    Έχω λοιπόν ένα Sagem RL300 και ένα SPA3000
    Επίσης υπάρχουν: α. γραμμή σταθερή pstn forthnet, β. ένας αριθμός voip απο omnivoice και γ. λογαριασμός στην actionvoip για φτηνές κλήσεις

    Τι θέλω να κάνω
    Το sagem στην LINE του SPA (σαν pstn δηλαδή) > και στο phone μια συσκευή τηλεφώνου (αυτονόητο αυτό)
    Να σετάρω τα νούμερα του sagem 693693χχχ και της omnivoice 212212χχχχ ώστε να δέχονται και να κάνουν κλήσεις εξ ορισμού από actionvoip και με #0 πχ , απο omnivoice και #1 απο το κινητό-sagem .
    και εδώ η ουσία....
    Κανόνες ώστε να καλώ από το κινητό μου στο sagem > να απαντά αυτόματα το spa> να πληκτρολογώ έναν κωδικό> να έχω πρόσβαση στην voip γραμμή (actionvoip) να πληκτρολογώ και να καλώ όποιο σταθερό θέλω (μέσω actionvoip όπως προανέφερα).

    Τώρα αν καταφέρω
    1. το νούμερο της omni να χτυπά συγχρόνως και στο spa και στο android μου,
    2. να καλώ από ένα συγκεκριμένο κινητό το sagem (να κάνει δηλαδή αναγνώριση κλήσης) και να απαντά αυτόματα ή
    3. από αποιοδήποτε τηλέφωνο και να μου δίνει πρόσβαση αφού ζητήσει ένα κωδικό στην voip γραμμή
    4. Οι εισερχόμενες κλίσεις στο sagem και στο σταθερό omnivoice να δρομολογούνται αυτόματα στο android μου (το sagem μάλλον θα κάνει χρήση της actionvoip)
    4. περιτό να πώ πως αν το όλο πλάνο γίνεται με χρήση της γραμμής forthnet που είναι όλες οι κλίσεις δωρεάν και να παρακαμφθεί η voip είναι το ιδανικό σενάριο
    5. Τα κινητά δεν το συζητάω είναι πάλι δωρεάν μεταξύ τους
    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Παρόμοια Θέματα

  1. Κλήσεις προς 800/801/807 απο κινητό
    Από DSLaManiaC στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-17, 23:34
  2. ΚΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΚΙΝΗΤΟ LG GM 750 ΜΕΣΩ SKYPE ΠΡΟΣ ΚΙΝΗΤΟ
    Από PAVKA στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-10, 20:33
  3. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-09, 02:39
  4. On & "δωρεάν" κλήσεις προς κινητά
    Από gangel στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-07-08, 09:32

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας