Σελ. 1 από 150 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 2250
  1. #1
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Control Plane
    Μηνύματα
    7.144
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Path Level
    Interleaved
    Άνοιξα αυτό το θέμα με σκοπό να συζητήσουμε τι μπορούμε να κάνουμε για το τηλεφωνικό spam και την παραβίαση των προσωπικών μας δεδομένων, και αν γίνεται κάποιος moderator να ενημερώνει την μαύρη λίστα ίσως στο πρώτο μήνυμα έτσι ώστε όλοι να μπορούμε εύκολα να ενημερώνουμε τη μαύρη λίστα μας.

    Όταν έκανα αίτηση για γραμμή από τον ΟΤΕ ζήτησα το νούμερο να είναι απόρρητο και να μην δημοσιοποιείται σε κανένα κατάλογο, τη γραμμή υπέγραψε ότι παραλάβαμε αντί για εμένα ο Νίκος Αϊφονάκης μετά λίγες ημέρες μας κάλεσαν από κάποια εταιρεία ρωτώντας - ψαρεύοντας αν είναι ο Δημήτρης Αϊφονάκης ... δε τα θυμάμαι ακριβώς και δεν έχω κρατήσει το νούμερο διότι η γραμμή καμία σχέση με τον άνθρωπο που ψάχνανε.

    Το να με καλέσουνε από το τηλεφωνικό κέντρο του ΟΤΕ φαντάζομαι είναι λογικό για να με ενημερώσουν για προσφορά σε πακέτα του ώστε να κάνουν τηλεφωνική πώληση.

    Με έχουν καλέσει και για την on telecoms μάλιστα Κυριακή μεσημέρι.

    Πρόσφατα μας κάλεσαν από το 2112117355 πάλι μεσημέρι για κάποια εταιρεία που δίνει ρεύμα .

  2. #2
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.399
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Μαύρη λίστα δύσκολο να φτιαχτεί γιατί οι πιο πολλές κλήσεις είναι με απόκρυψη

  3. #3
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Control Plane
    Μηνύματα
    7.144
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Path Level
    Interleaved
    Έχω βάλει στο μάτι να αποκτήσω ένα avm fritz router που μπορείς να φτιάξεις μαύρη λίστα και να προσθέσεις και τα νούμερα με απόκρυψη. Ως τώρα απο τις 10 τηλεφωνικές κλήσεις spam η μία ήταν μόνο με απόκρυψη.

  4. #4
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.399
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Εγώ έχω τέτοιο, αλλά τώρα τελευταία έχουν πληθύνει οι γνωστοί που καλούν με απόκρυψη λόγω χρήσης voip και έχω και 2 φιλικά πρόσωπα που έχουν απόκρυψη για σοβαρό λόγο, οποτε αναγκάζομαι και το σηκώνω.

  5. #5
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Control Plane
    Μηνύματα
    7.144
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Path Level
    Interleaved
    Δεν έχω φιλικά πρόσωπα με απόκρυψη,αλλά και να είχα πάλι θα το έβαζα, μου αρέσει πάρα πολύ η δυνατότητα που δίνει η forthnet και η netone που λέει ο συνδρομητής που καλείτε δεν δέχεται κλήσεις με απόκρυψη κάπως έτσι.Στον ΟΤΕ το έχω ζητήσει αλλά δε βλέπω ο ΟΤΕ να δίνει τέτοια επιλογή.

  6. #6
    Εγγραφή
    11-01-2008
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Inalan
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    Fritz! Box Fon 7170
    Παιδιά η κατάσταση είναι προβληματική. Παλιά είχα δηλώσει στην αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων ότι δεν επιθυμώ κλήσεις για διαφημίσεις. Το έντυπο το είχα βρει on line, δεν έχω το Link. Παρόλα αυτά οι κλήσεις δε μειώθηκαν καθόλου.

  7. #7
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Control Plane
    Μηνύματα
    7.144
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Path Level
    Interleaved
    Όπως έχει αναφέρει και ο mnp απο τη στιγμή που δίνουν οι πάροχοι τη δυνατότητα να έχουμε απόκρυψη θα πρέπει να δίνουν τη δυνατότητα να μην δεχόμαστε και κλήσεις με απόκρυψη.

    Η δικαιολογία το σύστημα μας καλεί τυχαία νούμερα ισχύει; Είναι σωστό ;

  8. #8
    Εγγραφή
    11-01-2008
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Inalan
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    Fritz! Box Fon 7170
    Το έψαξα καλύτερα και πρέπει να απευθυνθείτε στον πάροχό σας και να του πείτε ότι δεν επιθυμείτε να λαμβάνετε διαφημιστικές τηλ κλήσεις με ανθρώπινη παρέμβαση.
    Περισσότερα εδώ κι εδώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nongrata : 02-02-12 στις 00:31. Αιτία: auto merged post

  9. #9
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lagman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η δικαιολογία το σύστημα μας καλεί τυχαία νούμερα ισχύει; Είναι σωστό ;
    Δεν ισχύει γιατί έχουν καλέσει πολλές φορές και γνώριζαν το ονοματεπώνυμο μου παρόλο που έχω ζητήσει από τον OTE να μην εμφανίζεται το όνομα μου στους καταλόγους
    Άρα από κάπου πήραν τα στοιχεία

  10. #10
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Control Plane
    Μηνύματα
    7.144
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nongrata Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έψαξα καλύτερα και πρέπει να απευθυνθείτε στον πάροχό σας και να του πείτε ότι δεν επιθυμείτε να λαμβάνετε διαφημιστικές τηλ κλήσεις με ανθρώπινη παρέμβαση.
    Περισσότερα εδώ κι εδώ.
    Στον ΟΤΕ όταν είχα κάνει την αίτηση για τη γραμμή η απάντηση σε αυτό το πρόβλημα ητάν να γίνει το νούμερο απόρρητο και να μην δημοσιοποιείται σε κατάλογο.

    Κανένας δε μας προστατεύει και χρόνια τώρα κάνεις δε κάνει κάτι, για αυτό πρέπει να σημειώνουμε τα νούμερα τους έτσι ώστε οποίος στήνει PBX η έχει τη δυνατότητα, να τους μπλοκάρει πριν τον καλέσουν.Σε PBX πρέπει να υπάρχει και η δυνατότητα να βάλεις και εύρος απο νούμερα... Η μαύρη λίστα να μεγαλώνει να δημοσιοποιείται σε κεντράδες, μέσα κοινωνικής δικτύωσης, φόρουμ , blog και άλλα.

  11. #11
    Εγγραφή
    24-12-2011
    Μηνύματα
    425
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παντως εγω με καποιο απο τα παρακατω (υπαρχουν και αλλα) βρηκα μερικους αριθμους...

    http://whocallsme.com/

    http://callerr.com/

    http://phoneowner.info/

    Απλα γκουγκλαρισα τον αριθμο του τηλεφωνου ...Αλλα και εγω νομιζω πως ειναι καλο να ανοιξει καποιο θεμα και για τα "Ελληνικα" μονο
    http://www.isitfair.eu/blacklist_el.html

  12. #12
    Εγγραφή
    11-01-2008
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Inalan
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    Fritz! Box Fon 7170
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lagman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στον ΟΤΕ όταν είχα κάνει την αίτηση για τη γραμμή η απάντηση σε αυτό το πρόβλημα ητάν να γίνει το νούμερο απόρρητο και να μην δημοσιοποιείται σε κατάλογο.

    Κανένας δε μας προστατεύει και χρόνια τώρα κάνεις δε κάνει κάτι, για αυτό πρέπει να σημειώνουμε τα νούμερα τους έτσι ώστε οποίος στήνει PBX η έχει τη δυνατότητα, να τους μπλοκάρει πριν τον καλέσουν.Σε PBX πρέπει να υπάρχει και η δυνατότητα να βάλεις και εύρος απο νούμερα... Η μαύρη λίστα να μεγαλώνει να δημοσιοποιείται σε κεντράδες, μέσα κοινωνικής δικτύωσης, φόρουμ , blog και άλλα.
    Ο ΟΤΕ ή σφάλλει ή δεν έχει φτιάξει εδώ κι ένα χρόνο τη λίστα ή θέλει να πουλήσει τα τέλη απορρήτου ή δεν έχει ενημερώσει το προσωπικό.
    Μου είναι αδιάφορο το απόρρητο νούμερο. Εκείνο που με ενδιαφέρει είναι να καταχωρηθώ στη λίστα για να αποκτήσω τα δικαιώματα που λέει ο νόμος. Το απόρρητο νούμερο δε μου εξασφαλίζει τέτοια δικαιώματα. Μόλις καταχωρηθώ στη λίστα, και αφού περάσουν 2-3 μήνες για να ενημερωθούν οι εταιρίες spam, για κάθε τηλ που δέχομαι θα τους καταγράφω και θα τα στέλνω στην ΕΕΤΤ και στην αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων.
    Είμαι στη λίστα και οι συγκεκριμένοι την τάδε μέρα και ώρα με παρενόχλησαν. Τα υπόλοιπα είναι δουλειά των υπηρεσιών αυτών.

  13. #13
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.635
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πιστεύω ότι αυτό είναι πολύ καλή κίνηση, πρέπει να φτιαχτεί μια μαύρη λίστα με τηλέφωνα από εταιρίες που διαφημίζουν προιόντα και υπηρεσίες. Όσον αφορά τις κλήσεις με απόκρυψη κακήν κακώς οι εταιρίες σταθερής τηλεφωνίας δεν έχουν μερημνίσει ώστε πληκτρολογόντας έναν συνδιασμό αριθμού πριν τον κανονικό αριθμό που θέλουμε να καλέσουμε, προσωρινώς να μην εμφανίζεται ή να εμφανίζεται το νουμερό μας στον άλλο που καλούμε.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  14. #14
    Εγγραφή
    09-11-2006
    Μηνύματα
    2.252
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    26(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nongrata Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ΟΤΕ ή σφάλλει ή δεν έχει φτιάξει εδώ κι ένα χρόνο τη λίστα ή θέλει να πουλήσει τα τέλη απορρήτου ή δεν έχει ενημερώσει το προσωπικό.
    Μου είναι αδιάφορο το απόρρητο νούμερο. Εκείνο που με ενδιαφέρει είναι να καταχωρηθώ στη λίστα για να αποκτήσω τα δικαιώματα που λέει ο νόμος. Το απόρρητο νούμερο δε μου εξασφαλίζει τέτοια δικαιώματα. Μόλις καταχωρηθώ στη λίστα, και αφού περάσουν 2-3 μήνες για να ενημερωθούν οι εταιρίες spam, για κάθε τηλ που δέχομαι θα τους καταγράφω και θα τα στέλνω στην ΕΕΤΤ και στην αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων.
    Η ΕΕΤΤ δεν έχει καμία σχέση.

    Μόνο η ΑΠΔΠΧ.

    Επίσης για να τους καταγράψεις θα πρέπει να ενημερώσεις αντίστοιχα και να συναινέσει (αν δεν συναινέσει, κλείσε το τηλέφωνο).
    Αν καταγράψεις χωρίς συναίνεση θα τρέχεις και δεν θα φτάνεις.

  15. #15
    Εγγραφή
    11-01-2008
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Inalan
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    Fritz! Box Fon 7170
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FuS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ΕΕΤΤ δεν έχει καμία σχέση.

    Μόνο η ΑΠΔΠΧ.

    Επίσης για να τους καταγράψεις θα πρέπει να ενημερώσεις αντίστοιχα και να συναινέσει (αν δεν συναινέσει, κλείσε το τηλέφωνο).
    Αν καταγράψεις χωρίς συναίνεση θα τρέχεις και δεν θα φτάνεις.
    Έχει και η ΕΕΤΤ διότι δεν τηρούν υποχρεώσεις που επιβλήθηκαν με νόμο.

    Ποιος σου είπε ότι θα τους μαγνητοφωνήσω; Θα καταγράψω την ώρα κλήσεις και την εταιρία από την οποία με κάλεσαν.

    ΥΓ. Μπορεί ο νόμος να απαγορεύει τις υποκλοπές για να κάνουν τα λαμόγια ελεύθερα τη δουλειά τους, όμως θα καταπέσει σε Ευρωπαϊκά δικαστήρια. Δεν ισχύει σε καμιά χώρα της Ευρώπης τέτοιος νόμος. Αντίθετα επιτρέπεται η χρήση μαγνητοφωνημένων συνομιλιών αν υπάρχει σπουδαίος λόγος.

Σελ. 1 από 150 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Sony Ericsson Xperia 8 και παραβίαση προσωπικών δεδομένων?!
    Από B_Dark στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-10, 18:26
  2. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-10, 13:39
  3. Μηνύματα: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-10, 22:27
  4. Πρώτη σύλληψη στην Ελλάδα για παραβίαση προσωπικών δεδομένων στο Facebook
    Από ARIADNI_28512 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-09, 10:34

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας