Σελ. 2 από 9 ΠρώτηΠρώτη 12347 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 128

Θέμα: Winbuntu

  1. #16
    Εγγραφή
    02-04-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    550
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Helix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως που χρησιμοποιώ Linux 11 χρόνια, δεν γνωρίζω γρι από προγραμματισμό, μόνο κάποια scriptάκια γράφω, κι αυτά όχι γιατί είναι απαραίτητο, αλλά από αγάπη για το αντικείμενο. Η ηλικία δεν παίζει μεγάλο ρόλο, συνομήλικος σου είμαι...

    ΥΓ: Δεν αναφέρθηκα σε 'σένα προσωπικά όταν μίλησα για τρολάρισμα
    Ναι, το κατάλαβα. Και για να αστειευτούμε λίγο... τελικά αυτη την άτιμη μπάρα θα μου πει κάποιος πως απο το ταβάνι θα την κατεβάσω στο "πάτωμα"???

  2. #17
    Εγγραφή
    24-10-2005
    Περιοχή
    Ανω Πετράλωνα
    Μηνύματα
    199
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    928 / 9.368
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΘΗΝΑ
    Θα μου επιτρέψετε να πω την γνώμη μου και άποψη μου για αυτό το θέμα που άνοιξα "κάποτε".
    Είμαι λάτρης και όχι απλός χρήστης των υπολογιστών από το 1994. Το 1998 είδα πρώτη φορά το linux (από έναν συμφοιτητή μου). Από τότε μέχρι σήμερα χρησιμοποιώ και τα δύο λειτουργικά. Αυτό που μπορώ να πω με απόλυτη σιγουριά είναι πως το linux κάθε μέρα γίνεται και πιο εύκολο στην χρήση για έναν νέο χρήστη, πιο συμβατό με το υπάρχον hardware και γενικά κερδίζει έδαφος. Τα "παράθυρα" από την άλλη πλευρά γίνονται πιο "ποροβόρα-βαριά" για τον υπολογιστή, πιο δύσκολο χρησημοποίητα (για εμένα). Αν ένας χρήστης δεν έχει ξαναπιάσει υπολογιστή και του βάλεις linux θα μάθει να εργάζεται χωρίς πρόβλημα (δοκιμασμένο σε 4 διαφορετικά άτομα), δηλαδή θα μπορεί να επιβιώσει στον κόσμο του linux όπως επιβιώνει κάποιος στον κόσμο των windows. Αν είναι κάποιος που έχει δει-δουλέψει λίγο τα windows τότε είναι πρόβλημα να συνηθίσει κάτι διαφορετικό από αυτό που έχει συνηθίσει να βλέπει. Αν είναι κάποιος που γνωρίζει καλά τα windows αυτός μπορεί να ασχοληθεί με το linux, να δει την διαφορετικότητα με καλό μάτι. Ο λόγος που τροποποίησα το Ubuntu 10.04 να μοιάζει με windows 7 ήταν για να μπορέσω να κάνω τα άτομα της 2ης κατηγορίας (στην υπηρεσία μου) να εργαστούν στο linux βλέποντας ένα περιβάλλον που έχουν συνηθίσει (από το σπίτι τους γιατί στην υπηρεσία έχουμε windows xp).
    Όλα τα παραπάνω είναι απόψεις και διαπιστώσεις από εμένα, χωρίς να σημαίνει πως όλα αυτά είναι και απόλυτα. Το μόνο σίγουρο είναι πως με το linux (είτε με λίγο κόπο είτε με πολύ) έχεις τις επιλογές που μόνο εσύ θες .

  3. #18
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.892
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από knbsep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ προσωπικά δεν είχα σκοπό να τρολλαρω, μόνο κουβέντα να κάνω. Καταλαβαίνω όλα αυτά που μου έγραψες παραπάνω και ειλικρινά θέλω να ξεφύγω απο το νταβατζιλίκι που λέγεται "μικρό και μαλακό παράθυρο" που πρέπει να πληρώνεις για το κάθε του πρόγραμμα και το κυριότερο να κινδυνέυεις να κολλάς ιούς. Όμως βλέπω πως πρέπει, δεν πρέπει να έχεις και κάποιες γνώσεις παραπάνω για να δουλέψεις Linux? Και όταν λέω "κάποιες γνώσεις παραπάνω" εννοώ πως πρέπει να γνωρίζεις απο ψηλοπρογραμματισμό. Δεν είμαι 45 και βάλε όπως διάβασα πριν κάποιους να λένε πως όσοι δυσκολεύονται στα linux και στραβώνουν μαζί τους είναι αυτής της ηλικίας. Είμαι 33. Και νομίζω πως σαν κι εμένα πολλοί, αλλιώς γιατί να μην χρησιμοποιείς ένα λειτουργικό που είναι user friendly?
    Δεν είναι προγραμματισμός το να γράφεις εντολές στην κονσόλα ή να πειράζεις αρχεία ρυθμίσεων. Και στα Windows αρκετά πράγματα δεν μπορούν να γίνουν μέσω του γραφικού περιβάλλοντος και καταφεύγεις στη γραμμή εντολών ή το μητρώο.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από knbsep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ή το άλλο... σου λέει ανοικτού κώδικα, οτι και καλά δηλαδή μπορείς να επέμβεις. ΠΩΣ στα κομμάτια να κάνεις κάτι τέτοιο. Εγώ έψαχνα μία ολόκληρη μέρα να δω στα ubuntu 12.04 LTS πως θα μπορέσω την μπάρα που βρίσκεται πάνω στο ταβάνι, στην επιφάνεια εργασίας, να την πάω κάτω και πάλι δεν τα κατάφερα... Καταλαβαίνεις τι σου λέω...
    Μπορείς να επέμβεις στον κώδικα, και εδώ είναι που χρειάζονται γνώσεις προγραμματισμού. Δεν σημαίνει απαραίτητα ότι το λογισμικό που βλέπεις ως τελικός χρήστης είναι παραμετροποιήσιμο.

    Ποιό γραφικό περιβάλλον χρησιμοποιείς τώρα;
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  4. #19
    Εγγραφή
    07-09-2009
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    1.165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Η δικη μου εμπειρια με το λινουξ ξεκινα πριν απο 3 χρονια.

    Εχοντας στην διαθεση μου ενα σχετικα παλιο συστημα ακομα και τα xp φανταζαν ασηκωτα!

    Οποτε αποφασισα να δωσω μια ευκαιρια στο εν λογω λειτουργικο.Απο τοτε εχω και windows στο πισι (μονο για κανα παιχνιδι ) αλλα στην ουσια χρησιμοποιω μονο λινουξ.

    Τρεχω κυριως ubuntu ξεκινωντας απο την 9,04 και αυτη τη στιγμη τρεχω την 12,04.

    Πραγματα οπως η αποκρισιμοτητα ,η ταχυτητα ,η ελαχιστη χρηση πορων του συστηματος ειναι στοιχεια που με εχουν κανει να το λατρεψω.Επισης η ελευθερια που σου δινει ειναι το κατι αλλο.Θα σου δωσω ενα παραδειγμα.

    Θελοντας να μην κανω συνεχεια αναβαθμισεις εμεινα στις LTS εκδοσεις.Κρατησα την 10,04 για 2 χρονια μεχρι που περασα την 12,04.Οπως σου ειπε και καποιο παιδι πιο πανω η 12,04 χρησιμοποιει το Unity.Eγω ωντας χρηστης του gnome του 10,04 δεν μπορεσα ποτε να το συνιθησω.Ωστοσο η ελευθερια που σου παρεχει αυτο το λειτουργικο οπως σου ειπα ειναι μεγαλη.Οποτε δοκιμασα αλλα γραφικα περιβαλλοντα οπως το mate ,xfce και κατεληξα στο kde.Το οποιο ειναι αληθεια οτι με βολεψε-αρεσε παρα πολυ.

    Βεβαια για ολα αυτα που ανεφερα χρειαζεται μια α ενασχοληση και χρονος αλλα αμα σου αρεσει το αντικειμενο το κανεις ευχαριστα.

    Οποτε για να καταληξω το λινουξ τα πρεπει να μπει στην ζωη μας σαν ενα τελειως διαφορετικο λειτουργικο και οχι σαν μια παραλλαγη των windows.Επισης για να αποκτησεις αποψη πρεπει να το τρεξεις για αρκετο καιρο .Τα ατομα που αναφερεις στη δουλεια σου πσιτευω οτι ειναι πολυ δυσκολο να το αποδεκτουν καθως ο ανθρωπος γενικα δεν ειναι ανοιχτος σε μεγαλες αλλαγες οπως ειναι η αλλαγη απο windows σε λινουξ.!

  5. #20
    Εγγραφή
    02-04-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    550
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simpleton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι προγραμματισμός το να γράφεις εντολές στην κονσόλα ή να πειράζεις αρχεία ρυθμίσεων. Και στα Windows αρκετά πράγματα δεν μπορούν να γίνουν μέσω του γραφικού περιβάλλοντος και καταφεύγεις στη γραμμή εντολών ή το μητρώο.

    Μπορείς να επέμβεις στον κώδικα, και εδώ είναι που χρειάζονται γνώσεις προγραμματισμού. Δεν σημαίνει απαραίτητα ότι το λογισμικό που βλέπεις ως τελικός χρήστης είναι παραμετροποιήσιμο.

    Ποιό γραφικό περιβάλλον χρησιμοποιείς τώρα;
    Αυτή τη στιγμή τρέχω παράθυρα 7. Όταν κάποιοι λένε ελευθερία στα ubuntu, τι ακριβώς εννοούν πέρα απο τα ελεύθερα προγράμματα. Υπάρχει και κάτι άλλο που θα μπορούσαμε να κάνουμε εμείς οι απλοί και "άσχετοι" χρήστες???

  6. #21
    Εγγραφή
    16-06-2008
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από knbsep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή τη στιγμή τρέχω παράθυρα 7. Όταν κάποιοι λένε ελευθερία στα ubuntu, τι ακριβώς εννοούν πέρα απο τα ελεύθερα προγράμματα. Υπάρχει και κάτι άλλο που θα μπορούσαμε να κάνουμε εμείς οι απλοί και "άσχετοι" χρήστες???
    http://upload.wikimedia.org/wikipedi...roTimeline.png

    Να υποθέσω ότι εννοούν αυτό ... συν ότι κάθε διανομή έχει και πέντε έξι επιλογές ντέσκτοπ.
    Ευχή και κατάρα!!!

  7. #22
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Angelaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το iso δεν είναι εκεί.
    Πού μπορούμε να το βρούμε ;
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  8. #23
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.892
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από knbsep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή τη στιγμή τρέχω παράθυρα 7. Όταν κάποιοι λένε ελευθερία στα ubuntu, τι ακριβώς εννοούν πέρα απο τα ελεύθερα προγράμματα. Υπάρχει και κάτι άλλο που θα μπορούσαμε να κάνουμε εμείς οι απλοί και "άσχετοι" χρήστες???
    Ελεύθερο λογισμικό. Το «δωρεάν» δεν ταυτίζεται απαραίτητα με το «ελεύθερο».

    Σαν απλός χρήστης, δεν είσαι υποχρεωμένος να χρησιμοποιείς το default περιβάλλον του Ubuntu (δηλαδή το Unity/GNOME). Ένα πολύ παραμετροποιήσιμο είναι το KDE. Υπάρχει και το Xfce και άλλα.

    Επίσης, μπορείς να προτείνεις τρόπους βελτίωσης του εδώ ή να αναφέρεις προβλήματα (bugs) εδώ.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  9. #24
    Εγγραφή
    02-04-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    550
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Εγώ τα ubuntu μου 12.04 LTS πώς μπορώ να τα κάνω να μοιάζουν με αυτά http://www.youtube.com/watch?v=nvbuX5hJbkw? Όχι γιατί θέλκω να έχω πάλι παράθυρα, μα για να μάθω κάπως να τυα διαμορφώνω. Επίσης τα παράθυρα που ανοίγει κουνιούνται σαν ζελέ. Αυτό πως γίνεται?

  10. #25
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ, αυτό είδα, και καραγουστάρω.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  11. #26
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    Ο Χριστός κι Απόστολος

  12. #27
    Εγγραφή
    24-10-2005
    Περιοχή
    Ανω Πετράλωνα
    Μηνύματα
    199
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    928 / 9.368
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από knbsep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ τα ubuntu μου 12.04 LTS πώς μπορώ να τα κάνω να μοιάζουν με αυτά http://www.youtube.com/watch?v=nvbuX5hJbkw? Όχι γιατί θέλκω να έχω πάλι παράθυρα, μα για να μάθω κάπως να τυα διαμορφώνω. Επίσης τα παράθυρα που ανοίγει κουνιούνται σαν ζελέ. Αυτό πως γίνεται?
    Το Ubuntu 12.04 δυστυχώς δεν μπορείς να το κάνεις να μοιάζει με τα Windows 7 επειδή χρησιμοποιεί GTK3 και όχι GTK2. Τα εφέ ζελεδάκι και όλα τα υπόλοιπα τα αποκτάς με την εγκατάσταση Compiz και Emerald (χρήση των effect http://www.youtube.com/watch?v=5XWsHYTv-1I). Αν γνωρίζει κάποιος κάτι άλλο παρακαλώ ας το πει να μαθαίνω και εγώ....


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ, αυτό είδα, και καραγουστάρω.
    Αυτό είναι το Ubuntu 10.04 που έφτιαξα κάποτε. Δυστυχώς δεν μπόρεσα να το εφαρμόσω και στο Ubuntu 12.04. Δεν μπορώ να βρω χώρο να το ξανά ανεβάσω για free download.. Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει.....

  13. #28
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Angelaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορώ να βρω χώρο να το ξανά ανεβάσω για free download.. Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει.....
    Στο rapidshare, δοκίμασες ;
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  14. #29
    Εγγραφή
    28-11-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    686
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    39321/3993
    ISP
    HCN
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Thomson TWG870
    Παιδιά κατ'αρχας λίγα λόγια για τους 45+ , θα πρέπει να καταλάβουμε οτι δεν είναι θέμα ηλικίας αλλα θέμα νοοτροπίας.
    έχουμε μάθει να παίρνουμε έτοιμο φαγητό, έτοιμα ρούχα, έτοιμα έπιπλα και εν τέλει έτοιμες υλοποιήσεις (καλές ή κακές) στους υπολογιστές μας.
    δεν θέλουμε (και όχι δεν έχουμε χρόνο) να ψάξουμε το κάτι άλλο. είναι ενα χαρακτηριστικό του Ελληνα που το βλέπουμε κάθε μέρα, απο την πολιτική μέχρι τον αθλητισμό, απο το σπίτι του μέχρι την δουλειά.... Συμπέρασμα, αν δεν αλλάξουμε νοοτροπία ΔΕΝ πρόκειται να κάνουμε ΚΑΝΕΝΑ βήμα... και όποιος δεν κάνει βήματα ... μένει στάσιμος.

    τέλος το οφτοπικ

    δυο ερωτήσεις: έχω στο λαπτοπ μου περασμένο το UBUNTU 12.04, αυτό που θέλω ειναι να μπορέσω να βγάλω την πλαϊνή μπάρα ή ακόμα καλύτερα όταν ανοίγω εφαρμογές σε foul screen να μην την εχω εκεί διπλα σαν.... ή έστω αν αυτό δεν γίνετε να την βάλω στο κάτω μέρος.
    το δεύτερο έχει να κάνει με τον επεξεργαστή που δουλεύει φουλ... κάτι σαν το στεπ των παραθύρων δεν υπάρχει?
    απορίες έχω και άλλες αλλά για αρχή τις ψάχνω.

  15. #30
    Εγγραφή
    23-08-2012
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ, αυτό είδα, και καραγουστάρω.
    ουάου
    έχω μείνει σπιτσλες
    όποιος το έφτιαξε πρέπει να σπατάλησε άπειρες ώρες...

Σελ. 2 από 9 ΠρώτηΠρώτη 12347 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας