Σελ. 1 από 9 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 128

Θέμα: Winbuntu

  1. #1
    Εγγραφή
    24-10-2005
    Περιοχή
    Ανω Πετράλωνα
    Μηνύματα
    199
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    928 / 9.368
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΘΗΝΑ
    Καλησπέρα,
    Επειδή ακούω συνέχεια χρήστες των Windows (ακόμα και στην υπηρεσία μου) οτι το Linux έχει πολύ δύσκολο περιβάλλον (για να εργαστούν) αποφάσισα να διαμορφώσω το Ubuntu 10.04.3 LTS και να το κάνω να μοιάζει όσο το δυνατόν πιο πολύ με τα Windows 7. Όποιος βαριέται και δεν έχει τι να κάνει μπορεί να το κατεβάσει, να το δεί και να μου πει τι άλλο μπορεί να θέλει για να είναι πιο βολικό για τους απλούς χρήστες των Windows που δεν θέλουν να αλάξουν αυτό που βλέπουν.

    Παρατηρήσεις - Σχόλια - Βοήθεια είναι δεκτά

    Το ISO είναι εδώ :
    http://www.adrive.com/public/ca1e960...465311118.html

    Το MD5 αρχείο είναι εδώ:
    http://www.adrive.com/public/a9c7e7c...47fcfc374.html

  2. #2
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    198
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Γιατι ειναι τοσο δυσκολο για καποιους να καταλαβουν οτι το linux ΔΕΝ ειναι windows ;

    Tα ατομα αυτα στην υπηρεσια σου καθισαν να ασχοληθουν εστω και 15 λεπτα με GNU/Linux ?

    H περιμενουν ολα τα λειτουργικα να δουλευουν/φαινονται οπως και τα windows?


    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tritonas00 : 08-02-12 στις 20:24.

  3. #3
    Το avatar του μέλους tolis_01
    tolis_01 Guest
    Τα windows αλλάζουν συνέχεια, με τα windows 8 ακόμα περισσότερο, OSX, iOS, android, windows phone, και ο κόσμος τα συνηθίζει αμέσως. Μόνο με το Linux έχει δυσκολία αυτός ο "μέσος χρήστης"

  4. #4
    Εγγραφή
    24-10-2005
    Περιοχή
    Ανω Πετράλωνα
    Μηνύματα
    199
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    928 / 9.368
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από araxtos25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι ειναι τοσο δυσκολο για καποιους να καταλαβουν οτι το linux ΔΕΝ ειναι windows ;

    Tα ατομα αυτα στην υπηρεσια σου καθισαν να ασχοληθουν εστω και 15 λεπτα με GNU/Linux ?

    H περιμενουν ολα τα λειτουργικα να δουλευουν/φαινονται οπως και τα windows?


    Δυστυχώς θα ήθελα να σου πώ οτι κάνεις λάθος αλλά έτσι είναι. Ο σοφός λαός λέει μια παροιμία : "Αντε να μάθεις σε γέρικο άλογο ίσια περπατισιά". Απλά εμένα θα μου λυθούν τα χέρια και πολλά προβλήματα αν τους αλάξω τα Windows XP και τους βάλω Linux!!!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tolis_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα windows αλλάζουν συνέχεια, με τα windows 8 ακόμα περισσότερο, OSX, iOS, android, windows phone, και ο κόσμος τα συνηθίζει αμέσως. Μόνο με το Linux έχει δυσκολία αυτός ο "μέσος χρήστης"
    Tα OSX, iOS, android, windows phone τα έχει μόνο ακουστά ή τα έχει δει λίγο. Το Linux όμως είναι αυτό που ακούει συνέχεια ότι ανταγωνίζεται τα Windows, ότι το χρησιμοποιούν Hackers, ότι θέλει τρομερό διάβασμα και πρέπει να είσαι γκουρού για να κάνεις μία απλή εργασία. Αυτό είναι ψέμα αλλά όταν έχεις να κάνεις με άτομα από 45 ετών και πάνω δεν έχεις άλλη επιλογή. Απλά πρέπει να χρυσώσεις το χάπι για να το καταπιούν!!!!

  5. #5
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    Το ερώτημα είναι: Θεωρείς πραγματικά ότι τα Windows είναι το χρυσό χάπι; Έστω και σαν εμφάνιση / λειτουργικότητα.

  6. #6
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.836
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Path Level
    Fastpath
    Σεβαστός ο κόπος αλλά για μένα λάθος η προσέγγιση.

    Δεν πρέπει να μοιάζουν - δείχνουν windows

  7. #7
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.718
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EnDLess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σεβαστός ο κόπος αλλά για μένα λάθος η προσέγγιση.

    Δεν πρέπει να μοιάζουν - δείχνουν windows
    Ακριβώς έτσι
    Οποια αλλαγή και να κάνεις, θάχεις γκρίνια. Αλλαξέ τους απλά ένα πρόγραμμα σε όποιο OS, γκρίνια και πάλι

    Στο μόνο ερώτημα που πρέπει να απαντήσεις στόν εαυτό σου είναι αν οι χρήστες κάνουν πιό εύκολα και με ασφάλεια την δουλεία τους

    Και να το επιβάλλεις χωρις πολλά πολλά

    Αυτοί που γκρινιάζουν συνήθως δεν γνωρίζουν ούτε τα win και θα ήταν ευτυχισμένοι αν τους άφηνες μόνο τα παιγνίδια

  8. #8
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτοί που γκρινιάζουν συνήθως δεν γνωρίζουν ούτε τα win και θα ήταν ευτυχισμένοι αν τους άφηνες μόνο τα παιγνίδια
    Και να τρέχουν αυτά τα ωραία setup τύπου Next > Next και μετά να απορούνε πως γέμισαν με 40 toolbars
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  9. #9
    Εγγραφή
    02-04-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    550
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Δεν είναι έτσι ρε παιδιά. Αλλά κανείς δεν θέλει να χάσει την βολή του. Στα ubuntu δεν μπορείς να κάνεις ούτε τα πιο απλά πράγματα. Με την πρώτη φορά εννοω. Ενώ με τα windows, όταν τα είχα πρωτοβάλει, δεν μου πήρε παραπάνω απο μερικές ώρες να τα ξεψαχνίσω. Τι εννοώ... έχω βάλει αρκετές φορές ubuntu και όλο τα βγάζω στο τέλος. Μου βγάζει για παράδειγμα ένα πρόβλημα με τον ήχο, ή θέλω να κάνω κάτι που δεν το βρίσκω πως γίνεται. Μπαίνω σε φόρουμ και ρωτάω και με παραπέμπουν σε κάτι ατελείωτα κυριολεκτικά κατεβατά με εντολές, (που σαν άσχετος με τα linux που είμαι, στην τελική ΔΕΝ τα καταλαβαίνω κιόλας), κτλ που και να ήθελα να τα διαβάσω... δεν έχω τον χρόνο. Δηλαδή δεν συμφωνείτε πως για να χρησιμοποιήσεις κάτι πρέπει να είναι και ευκολο? Γιατί να είμαι αναγκασμένος να μου πάρει πάνω απο ένα μήνα για να μάθω πως να μπορώ να κάνω τι δουλειές μου όπως εμαθα να κάνω στα windows μέσα σε λίγες μόνο ώρες? Σκοπός δεν είναι να κάνουμε την ζωή μας ευκολότερη? Έχω προσπαθήσει πάνω απο πέντε φορές να χρησιμοποιήσω τα ubuntu, αλλά όλο στο τέλος κάπου κολλάω. Μια δεν παίζει ήχο στα βίντεο, μια δεν γράφει σωστά ο κειμενογράφος, μια κάτι γίνεται στον σκληρό δίσκο με το partition και αρχίζει και μου σκανάρει τον σκληρό για να εντοπίσει βλάβη, μια δεν παζει η webcam και, και, και, και... εσείς τι έχετε να πείτε για όλα αυτά?

  10. #10
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    Το Linux, φαινομενικά, είναι πιο δύσκολο απ' τα Windows. Και λέω φαινομενικά, γιατί απλά ακολουθεί άλλες πρακτικές / συνήθειες που όμως αποδυκνείεται ότι κινούνται στην σωστή κατεύθυνση, ειδικότερα στο κομμάτι της ασφάλειας. Ακόμα και τα Windows δεν ήταν εύκολο λειτουργικό, για κάποιον που δεν είχε πιάσει ποτέ στα χέρια του υπολογιστή, σίγουρα θα χρειάστηκε κάποιο χρόνο να τα μάθει και να τα συνηθίσει. Έτσι είναι και το Linux, θέλει κάποιο χρόνο να το συνηθίσεις, στο τέλος όμως σε ανταμείβει, γιατί ξέρεις ότι έχεις ένα προσαρμόσιμο και ασφαλές λειτουργικό σύστημα μακριά από δεσμεύσεις. Υπάρχει ποικιλία στα πάντα, ακόμα και στο γραφικό περιβάλλον που δουλεύεις. Δεν βρίσκεις το γραφικό περιβάλλον Α φιλικό; Ρίξε τουλάχιστον μια ματιά στο Β και πάει λέγοντας. Όποιος έχει την διάθεση και την όρεξη δεν πρόκειται να τα παρατήσει έτσι εύκολα. Τώρα για το Ubuntu που ανέφερες, από την έκδοση 11.04 και μετά χρησιμοποιεί σαν γραφικό περιβάλλον το Unity το οποίο κατά πολλούς, και κατ' εμέ, ήταν απ' τα μεγαλύτερα φάουλ της Canonical στο κομμάτι που λέγεται χρηστικότητα. Όμως, ακόμα και σ' αυτήν την διανομή, υπάρχουν εναλλακτικές προτάσεις για να δουλέψει/ψυχαγωγηθεί/ενημερωθεί κάποιος. Λίγο ψάξιμο μόνο θέλει.

  11. #11
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Helix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Linux, φαινομενικά, είναι πιο δύσκολο απ' τα Windows. Και λέω φαινομενικά, γιατί απλά ακολουθεί άλλες πρακτικές / συνήθειες που όμως αποδυκνείεται ότι κινούνται στην σωστή κατεύθυνση, ειδικότερα στο κομμάτι της ασφάλειας. Ακόμα και τα Windows δεν ήταν εύκολο λειτουργικό, για κάποιον που δεν είχε πιάσει ποτέ στα χέρια του υπολογιστή, σίγουρα θα χρειάστηκε κάποιο χρόνο να τα μάθει και να τα συνηθίσει. Έτσι είναι και το Linux, θέλει κάποιο χρόνο να το συνηθίσεις, στο τέλος όμως σε ανταμείβει, γιατί ξέρεις ότι έχεις ένα προσαρμόσιμο και ασφαλές λειτουργικό σύστημα μακριά από δεσμεύσεις. Υπάρχει ποικιλία στα πάντα, ακόμα και στο γραφικό περιβάλλον που δουλεύεις. Δεν βρίσκεις το γραφικό περιβάλλον Α φιλικό; Ρίξε τουλάχιστον μια ματιά στο Β και πάει λέγοντας. Όποιος έχει την διάθεση και την όρεξη δεν πρόκειται να τα παρατήσει έτσι εύκολα. Τώρα για το Ubuntu που ανέφερες, από την έκδοση 11.04 και μετά χρησιμοποιεί σαν γραφικό περιβάλλον το Unity το οποίο κατά πολλούς, και κατ' εμέ, ήταν απ' τα μεγαλύτερα φάουλ της Canonical στο κομμάτι που λέγεται χρηστικότητα. Όμως, ακόμα και σ' αυτήν την διανομή, υπάρχουν εναλλακτικές προτάσεις για να δουλέψει/ψυχαγωγηθεί/ενημερωθεί κάποιος. Λίγο ψάξιμο μόνο θέλει.

    Nαι, ναι, το linux ειναι 'φαινομενικα' πιο δυσκολο απο τα Windows, απλα θελει 'λιγο' ψαξιμο.

    Κατι τετοια λετε, και ειναι ετοιμη να σπασει η καρεκλα.

  12. #12
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    Μόνο όσοι έχουν δοκιμάσει Linux, για ένα εύλογο χρονικό διάστημα και όχι 5 ώρες, γνωρίζουν τι εννοώ. Οι υπόλοιποι, όταν μιλάνε για Linux, απλά τρολάρουν.

  13. #13
    Εγγραφή
    02-04-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    550
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Helix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνο όσοι έχουν δοκιμάσει Linux, για ένα εύλογο χρονικό διάστημα και όχι 5 ώρες, γνωρίζουν τι εννοώ. Οι υπόλοιποι, όταν μιλάνε για Linux, απλά τρολάρουν.
    Εγώ προσωπικά δεν είχα σκοπό να τρολλαρω, μόνο κουβέντα να κάνω. Καταλαβαίνω όλα αυτά που μου έγραψες παραπάνω και ειλικρινά θέλω να ξεφύγω απο το νταβατζιλίκι που λέγεται "μικρό και μαλακό παράθυρο" που πρέπει να πληρώνεις για το κάθε του πρόγραμμα και το κυριότερο να κινδυνέυεις να κολλάς ιούς. Όμως βλέπω πως πρέπει, δεν πρέπει να έχεις και κάποιες γνώσεις παραπάνω για να δουλέψεις Linux? Και όταν λέω "κάποιες γνώσεις παραπάνω" εννοώ πως πρέπει να γνωρίζεις απο ψηλοπρογραμματισμό. Δεν είμαι 45 και βάλε όπως διάβασα πριν κάποιους να λένε πως όσοι δυσκολεύονται στα linux και στραβώνουν μαζί τους είναι αυτής της ηλικίας. Είμαι 33. Και νομίζω πως σαν κι εμένα πολλοί, αλλιώς γιατί να μην χρησιμοποιείς ένα λειτουργικό που είναι user friendly? Ή το άλλο... σου λέει ανοικτού κώδικα, οτι και καλά δηλαδή μπορείς να επέμβεις. ΠΩΣ στα κομμάτια να κάνεις κάτι τέτοιο. Εγώ έψαχνα μία ολόκληρη μέρα να δω στα ubuntu 12.04 LTS πως θα μπορέσω την μπάρα που βρίσκεται πάνω στο ταβάνι, στην επιφάνεια εργασίας, να την πάω κάτω και πάλι δεν τα κατάφερα... Καταλαβαίνεις τι σου λέω...

  14. #14
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Helix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνο όσοι έχουν δοκιμάσει Linux, για ένα εύλογο χρονικό διάστημα και όχι 5 ώρες, γνωρίζουν τι εννοώ. Οι υπόλοιποι, όταν μιλάνε για Linux, απλά τρολάρουν.
    Δεν το συνεχιζω γιατι ειμαστε offtopic.

  15. #15
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από knbsep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ προσωπικά δεν είχα σκοπό να τρολλαρω, μόνο κουβέντα να κάνω. Καταλαβαίνω όλα αυτά που μου έγραψες παραπάνω και ειλικρινά θέλω να ξεφύγω απο το νταβατζιλίκι που λέγεται "μικρό και μαλακό παράθυρο" που πρέπει να πληρώνεις για το κάθε του πρόγραμμα και το κυριότερο να κινδυνέυεις να κολλάς ιούς. Όμως βλέπω πως πρέπει, δεν πρέπει να έχεις και κάποιες γνώσεις παραπάνω για να δουλέψεις Linux? Και όταν λέω "κάποιες γνώσεις παραπάνω" εννοώ πως πρέπει να γνωρίζεις απο ψηλοπρογραμματισμό. Δεν είμαι 45 και βάλε όπως διάβασα πριν κάποιους να λένε πως όσοι δυσκολεύονται στα linux και στραβώνουν μαζί τους είναι αυτής της ηλικίας. Είμαι 33. Και νομίζω πως σαν κι εμένα πολλοί, αλλιώς γιατί να μην χρησιμοποιείς ένα λειτουργικό που είναι user friendly? Ή το άλλο... σου λέει ανοικτού κώδικα, οτι και καλά δηλαδή μπορείς να επέμβεις. ΠΩΣ στα κομμάτια να κάνεις κάτι τέτοιο. Εγώ έψαχνα μία ολόκληρη μέρα να δω στα ubuntu 12.04 LTS πως θα μπορέσω την μπάρα που βρίσκεται πάνω στο ταβάνι, στην επιφάνεια εργασίας, να την πάω κάτω και πάλι δεν τα κατάφερα... Καταλαβαίνεις τι σου λέω...
    Εγώ πάντως που χρησιμοποιώ Linux 11 χρόνια, δεν γνωρίζω γρι από προγραμματισμό, μόνο κάποια scriptάκια γράφω, κι αυτά όχι γιατί είναι απαραίτητο, αλλά από αγάπη για το αντικείμενο. Η ηλικία δεν παίζει μεγάλο ρόλο, συνομήλικος σου είμαι...

    ΥΓ: Δεν αναφέρθηκα σε 'σένα προσωπικά όταν μίλησα για τρολάρισμα

Σελ. 1 από 9 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας