Σελ. 14 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 49121314151619 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 196-210 από 326
  1. #196
    Εγγραφή
    01-02-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6000/600
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    linux
    SNR / Attn
    11(dB) / 34(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν σε αφήνει κάτι τέτοιο, την ip στην δίνει μέσω dhcp στην πόρτα 1, δεν κάνεις εσύ δηλαδή κάποιο ppp sesion
    Αυτο λεω κ εγω οτι μπαινει μονο σε layer 3 bridge. Διαβασε προσεκτικα το εξηγω.

  2. #197
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από karakou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο λεω κ εγω οτι μπαινει μονο σε layer 3 bridge. Διαβασε προσεκτικα το εξηγω.
    Ναι αλλά ρωτάς και κάποια άλλα πράγματα, όπως του στυλ πειράζω το config κλπ και σου απαντάω, κακώς απο ότι φαίνεται

  3. #198
    Εγγραφή
    01-02-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6000/600
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    linux
    SNR / Attn
    11(dB) / 34(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλά ρωτάς και κάποια άλλα πράγματα, όπως του στυλ πειράζω το config κλπ και σου απαντάω, κακώς απο ότι φαίνεται
    Συμφωνουμε οτι ο χρηστης δε μπορει να πειραξει το config του cable modem και οτι μπαινει σε layer 3 bridge mode μονο απο την εταιρεια αν τους το ζητησεις. Ευχαριστω που επιβεβαιωνεις οσα σωστα καταλαβα απο τα rfc του DOCSIS, που λιγο διαβασα. Προφανως ενω ξερεις τεχνικες λεπτομέρειες, δε καταλαβες το υφος των γραφομενων μου και λογικα μιας κ παρελειψα το σωστα πριν το ερωτηματικο. Τα εχει αυτα ο γραπτος λογος, ειδικα σε ενα φορουμ. Κ ασφαλως γνωριζω οτι δε χρειαζεται ppp session απο το aftermarket router, αφου δεν υπαρχει ppp, το ποστ μιλουσε συγκεκριμενα για adsl modem/router και οχι DOCSIS που ειναι αυτα που δινει η HCN.
    Μπραβο στη HCN που προσφερει τετοιες υπηρεσιες σε δυσκολη περιοχη, θα το σκεφτω οταν ληξει το συμβολαιο μου, ειμαι απλα ενας control freak τεχνολογικα πελατης.

  4. #199
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από karakou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνουμε οτι ο χρηστης δε μπορει να πειραξει το config του cable modem και οτι μπαινει σε layer 3 bridge mode μονο απο την εταιρεια αν τους το ζητησεις. Ευχαριστω που επιβεβαιωνεις οσα σωστα καταλαβα απο τα rfc του DOCSIS, που λιγο διαβασα. Προφανως ενω ξερεις τεχνικες λεπτομέρειες, δε καταλαβες το υφος των γραφομενων μου και λογικα μιας κ παρελειψα το σωστα πριν το ερωτηματικο. Τα εχει αυτα ο γραπτος λογος, ειδικα σε ενα φορουμ. Κ ασφαλως γνωριζω οτι δε χρειαζεται ppp session απο το aftermarket router, αφου δεν υπαρχει ppp, το ποστ μιλουσε συγκεκριμενα για adsl modem/router και οχι DOCSIS που ειναι αυτα που δινει η HCN.
    Μπραβο στη HCN που προσφερει τετοιες υπηρεσιες σε δυσκολη περιοχη, θα το σκεφτω οταν ληξει το συμβολαιο μου, ειμαι απλα ενας control freak τεχνολογικα πελατης.
    To DOCSIS μπορεί να έχει pptp session (ή l2pt), κάτι που δεν παρέχει η HCN

  5. #200
    Εγγραφή
    01-02-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6000/600
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    linux
    SNR / Attn
    11(dB) / 34(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    To DOCSIS μπορεί να έχει pptp session (ή l2pt), κάτι που δεν παρέχει η HCN
    Ευχαριστω για τις πληροφοριες, επικοινωνησα μαζι τους για καποιες αποριες που ειχα.

  6. #201
    Εγγραφή
    27-12-2013
    Περιοχή
    Χαριλάου Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2490/29993 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    19.4(dB) / 4.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχώ δει το καλώδιο να πηγαίνει και στον 4ο όροφο.
    Ακόμα περνάνε ενα καλώδιο μέχρι το σημείο που τους λές και απο εκεί βάζουν σπλιτερ και δίνουν ενα για το ρουτερ και ενα για την τηλεόραση.
    Ρωτάω γιατί έτσι όπως είναι το διαμέρισμα το δικό μου, ο μόνος τρόπος για να μη χρειαστεί να έχω μπερδέματα με τους γείτονες είναι να πάει από πίσω, πάνω στην ταράτσα και μετά σε μένα που είμαι τελευταίο διαμέρισμα στον 3ο. Δεν είναι καλώδιο UTP; Δεν έχει καμία απώλεια ακόμα και στα 40 μέτρα που υπολογίζω εγώ;

    Και για να σας προλάβω για τα "μπερδέματα" που είπα, φανταστείτε ότι είπα τυπικά να ενημερώσω τον διαχειριστή για την πρόθεσή μου και μου είπε "μη το κάνεις ακόμα να δω τον κανονισμό της οικοδομής και να ρωτήσω και την εταιρεία διαχείρισης των κοινοχρήστων για το τι προβλέπεται"... γέλασα λίγο και είπα καλά.

  7. #202
    Εγγραφή
    28-11-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    686
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    39321/3993
    ISP
    HCN
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Thomson TWG870
    Δλδ υπαρχει περιπτβση αν θελεις να βαλεις αεριο να μην σου επιτρεψουν λογω... κανονισμου? αστεια πραγματα....

  8. #203
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alfagamma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δλδ υπαρχει περιπτβση αν θελεις να βαλεις αεριο να μην σου επιτρεψουν λογω... κανονισμου? αστεια πραγματα....
    Το αέριο είναι διαφορετική περίπτωση, υπάρχει νόμος για αυτό, για το καλωδιακό δεν υπάρχει

  9. #204
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alfagamma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δλδ υπαρχει περιπτβση αν θελεις να βαλεις αεριο να μην σου επιτρεψουν λογω... κανονισμου? αστεια πραγματα....
    Εξωτερικά δεν μπορείς να βάλεις τίποτε. Εσωτερικά (π.χ. φωταγωγό) εξαρτάται από τον κανονισμό της πολυκατοικίας. Μπορείς να ακολουθήσεις την όδευση των υπολοίπων καλωδιών εφόσων υπάρχουν σωληνώσεις χωρίς άδεια/έγκριση.

    Αστεία- ξεαστεία, αυτό είναι το νόμιμο.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  10. #205
    Εγγραφή
    27-12-2013
    Περιοχή
    Χαριλάου Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2490/29993 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    19.4(dB) / 4.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξωτερικά δεν μπορείς να βάλεις τίποτε.
    Δηλαδή για να μπει το κουτί της HCN θέλω την άδεια των ενοίκων; Και το καλώδιο δε μπορεί να ανέβει εξωτερικά και από ταράτσα από τη στιγμή που δεν υπάρχει άλλος δρόμος;

  11. #206
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από toumpeki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή για να μπει το κουτί της HCN θέλω την άδεια των ενοίκων; Και το καλώδιο δε μπορεί να ανέβει εξωτερικά και από ταράτσα από τη στιγμή που δεν υπάρχει άλλος δρόμος;
    Αν το κουτί μπεί εκεί που προβλέπεται δλδ εκί που είναι η είσοδος/κατανεμητής του ΟΤΕ ή τα κουτιά της ΔΕΗ μπορείς. Αν μπει στο πεζοδρόμιο είναι θέμα της HCN. Καλώδια εξωτερικά της πολυκατοικίας δεν μπορούν να μπούν γενικά (δεν επιτρέπεται από την Πολεοδομία) αν είναι εμφανή. Για να μπουν μη προβλεπόμενα αλλά εσωτερικά (δηλαδή από φωταγωγό), ναι, θέλεις την έγκριση των ιδιοκτητών ή της Γενικής Συνέλευσης.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  12. #207
    Εγγραφή
    23-08-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    325
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Hellenic Cable Network
    SNR / Attn
    11(dB) / 27.3(dB)
    Ρε παιδια διαβαζω για έγκριση των ιδιοκτητών ή της Γενικής Συνέλευσης και τρελενομαι. Δε λεω να γινει η πολυκατοικία τσιρκο Μεντρανο, αλλα ποιος λογικος ανθρωπος θα σου απαγορευσει να περασεις ενα ομοαξονικο καλώδιο απο σημειο που δεν ενονλει και στερεωθει καταλληλα; Κι ας κανει μερικα μετρα παραπανω στην τελικη. Εννωητε οτι θα ακολουθήσεις την όδευση των υπολοίπων καλωδιών εφοσον γίνεται.

    Στην τελικη στην οικοδομη κανενας δεν εχει τοποθετητηθει στο μπαλκόνι κληματιστικο, δεν βαλει δορυφορικο πιατο, δεν εχει κρεμασει γλαστρες, δεν διαλεξε διαφορετικο σχεδιο τεντοπανα, δεν εχει αλλαξει τα παλια κουφωματα με νεου τυπου; Ολα αυτα ειναι εξωτερικες παρεμβασεις. Και μη μου πειτε οτι για κατι απο αυτα πηραν τη συναινεση σας; Ας ειμαστε λογικοι και να μην κανουμε αυτα που μας αρεσει να μας κάνουν.

    Οσον αφορα για το αεριο η νομοθεσια αφορα διεκολήνσεις στην οδευση του δικτυου στους δρομους και οχι μεσα απο τα σπίτια.

  13. #208
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antipages Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδια διαβαζω για έγκριση των ιδιοκτητών ή της Γενικής Συνέλευσης και τρελενομαι. Δε λεω να γινει η πολυκατοικία τσιρκο Μεντρανο, αλλα ποιος λογικος ανθρωπος θα σου απαγορευσει να περασεις ενα ομοαξονικο καλώδιο απο σημειο που δεν ενονλει και στερεωθει καταλληλα; Κι ας κανει μερικα μετρα παραπανω στην τελικη. Εννωητε οτι θα ακολουθήσεις την όδευση των υπολοίπων καλωδιών εφοσον γίνεται.

    Στην τελικη στην οικοδομη κανενας δεν εχει τοποθετητηθει στο μπαλκόνι κληματιστικο, δεν βαλει δορυφορικο πιατο, δεν εχει κρεμασει γλαστρες, δεν διαλεξε διαφορετικο σχεδιο τεντοπανα, δεν εχει αλλαξει τα παλια κουφωματα με νεου τυπου; Ολα αυτα ειναι εξωτερικες παρεμβασεις. Και μη μου πειτε οτι για κατι απο αυτα πηραν τη συναινεση σας; Ας ειμαστε λογικοι και να μην κανουμε αυτα που μας αρεσει να μας κάνουν.

    Οσον αφορα για το αεριο η νομοθεσια αφορα διεκολήνσεις στην οδευση του δικτυου στους δρομους και οχι μεσα απο τα σπίτια.
    Ρε antipages γιατί επιμένεις;
    Για το αέριο υπαρχουν ειδικές πολεοδομικές διατάξεις και μπορεί να περάσει από εμφανή όψη της πολυκατοικίας. Τα κλιματιστικά, τις γλάστρες, τα κουφώματα τα βάζεις στο μπαλκόνι σου δεν τα κοτσάρεις ΕΞΩ από τα όριά σου. Για τα υπόλοιπα θέλεις άδεια ή/και συναίνεση (γρήγορο link)

    Eννοείται ότι αν περάσεις από υπάρχουσες σωληνώσεις δεν χρειάζεσαι τίποτε.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  14. #209
    Εγγραφή
    19-09-2006
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    143
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    20480/2048
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από karakou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η τεχνολογια δεν ειναι σαν την dsl να εχει απωλεια απο το καλωδιο.

    Εγω αυτο που αναρωτιεμαι ειναι πως γινεται να μπει το cable modem σε bridge mode απο εμας εφοσον αυτο παιρνει το config του μεσω bootp απο το αλλο ακρο; Δηλαδη το παροχο. Εχω στησει ολοκληρο pc ως router. Σε συνομιλια με τεχνικους της εταιριας(τους πετυχα στο δρομο)μου ειπε οτι γινεται. Προφανως θα γινεται αλλα οχι απο το χρηστη. Αν ξερει κανεις κατι διαφορετικο ας πει καποια πραγματα. Θα με ενδιεφερε να γινω συνδρομητης αν ειναι εφικτο κατι τετοιο.

    Παντως στη περιοχη μου -Μαρτιου στο υψος της πυροσβεστικης -εχει πολλους συνδρομητες η εταιρια, μιας κ ολοι οι παροχοι adsl υστερουν σε mbps.
    Και εγω σε bridge mode ειναι ο ρουτερ της HCN γιατι εχω OpenWRT router.
    σιγουρα ειναι μεγαλη ευκολια ειδικα για Port Forward.

  15. #210
    Εγγραφή
    28-11-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    686
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    39321/3993
    ISP
    HCN
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Thomson TWG870
    εχτές ήρθαν και έσκαψαν τον δρόμο, έβαλαν και το κουτί (διπλα στο κουτί του αεριου) και τώρα περιμένω να έρθουν για την σύνδεση....


    Αυτό είναι το κουτί
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 20160629_225943.jpg  


Σελ. 14 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 49121314151619 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-11, 22:36
  2. Αργεί στην Ελλάδα η μετάβαση στην ψηφιακή τηλεόραση
    Από Georgevtr στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-09, 22:43
  3. Μηνύματα: 244
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-08, 15:32
  4. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-07, 19:37

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας