Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 33
  1. #1
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    207
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Έχω ένα εξωτερικό σκληρό δίσκο seagate, ο οποίος το τελευταίο διάστημα μου κάνει το εξής: όταν πάω να κάνω αντιγραφή ή μετακίνηση ενός αρχείου από αυτόν στο pc ή το αντίστροφο, βγάζει ένα εικονίδιο προσοχής που γράφει: "Windows - Η καθυστερημένη εγγραφή απέτυχε: Τα Windows δεν ήταν δυνατό να αποθηκεύσουν όλα τα δεδομένα για το αρχείο ###. Τα δεδομένα χάθηκαν. Αυτό το σφάλμα μπορεί να προκληθεί από μια αποτυχία του υλικού του υπολογιστή ή της σύνδεσης δικτύου. Προσπαθήστε να αποθηκεύσετε αυτό το αρχείο σε άλλη θέση." κι έτσι η αντιγραφή ή μετακίνηση δεν γίνεται ποτέ. Κάποια στιγμή μου έκοψε να το ψάξω λίγο μέσα στις "ιδιότητες", πάτησα να κάνει "έλεγχο και αντιμετώπιση προβλημάτων που θα ενιχνεύονταν", το έκανε αλλά πάλι τα ίδια. Το δοκίμασα και στο λαπτοπ μήπως έφταιγε η θύρα του pc όμως τα έκανε κι εκεί. Διορθώνεται άραγε? Νομίζω ότι εν καιρώ θα τα φτύσει εντελώς και θα χάσω μεγάλο αριθμό αρχείων που τα χρειάζομαι οπωσδήποτε...

  2. #2
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πρίν χειροτερέψουν τα πράγματα, μετάφερε τα data σου σε άλλο δίσκο, με ένα Linux live cd.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  3. #3
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    207
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρίν χειροτερέψουν τα πράγματα, μετάφερε τα data σου σε άλλο δίσκο, με ένα Linux live cd.
    Εννοείς να μεταφέρω τα αρχεία με cd? Δοκίμασα να τα γράψω σε dvd αλλά πάλι το ίδιο μου έβγαλε. Στην έσχατη προσπάθεια να τα σώσω, προσπάθησα να τα ανεβάσω σε site και να τα κατεβάσω μετά αλλά κι εκεί κόλλησε.

  4. #4
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εννοώ, να χρησιμοποιήσεις ένα Linux live cd, για να παρακάμψεις τα Windows.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  5. #5
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    207
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Χμ... Για πες το λίγο πιο κατανοητά να καταλάβω. Καταρχήν δεν έχω linux. Δεν παίζει ρόλο αυτό? Τι ακριβώς θα κάνω με αυτό το cd? Πόσο κοστίζει? Σε άλλα θέματα, βλέπω να προτείνουν να κάνεις τον εξωτερικό εσωτερικό για να σώσεις αρχεία. Μήπως να έκανα κάτι τέτοιο? Ο δίσκος είναι seagate freeagent goflex 320gb.

  6. #6
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το Linux live cd το χρησιμοποιούμε για να παρακάμψουμε τα Win, ως εξής :

    1.Κατεβάζεις την διανομή Ubuntu απο εδώ, και την αποθηκεύεις όπου σε βολεύει.

    2.Το αρχείο που θα κατεβεί, τον καίς σαν .iso (όχι σαν απλό αρχείο data) σε cd ή dvd, μέ κάποιο πρόγραμμα που να μπορεί να κάψει .iso αρχεία.Τα περισσότερα, μπορούν.

    3.Αφήνεις το cd/dvd που έκαψες μέσα στο drive, και κάνεις επανεκκίνηση του υπολογιστή.

    4.Μπαίνεις στο bios, και επιλέγεις πρώτη συσκευή εκκίνησης, το drive (όπως , δηλαδή, όταν κάνεις φορμάτ).

    5.Στην πρώτη οθόνη που θα σου εμφανίσει, επιλέγεις «Δοκιμή της διανομής, χωρίς εγκατάσταση» ή κατι παρόμοιο.
    Συνήθως, είναι η πρώτη επιλογή.

    Δεν θα γίνει καμμία απολύτως αλλαγή στον υπολογιστή σου.
    Το Linux, θα τρέξει απο το cd, και όλη την δουλειά, θα την κάνει απο 'κεί.


    6.Όταν βρεθείς στο περιβάλλον του Ubuntu, άνοιξε τον δίσκο με διπλό κλίκ, και μετάφερε τα αρχεία σου σε άλλο αποθηκευτικό μέσο, με drag and drop.

    Επειδή το Linux δέν δίνει γράμματα στους δίσκους, τους αναγνωρίζεις απο το μέγεθος και το περιεχόμενό τους.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  7. #7
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    207
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τι δεν κατάλαβα: Γράφεις "να κάψω το αρχείο σαν .iso" τι εννοείς? Να του αλλάξω κατάληξη? Κι αφού το κάνω, το περνάω σε dvd, σωστά?

    Στο bios πώς θα μπω?

    Μήπως είναι πιο εύκολο να τον περάσω ως εσωτερικό και να προσπαθήσω από κει?

  8. #8
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 1comment Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι δεν κατάλαβα: Γράφεις "να κάψω το αρχείο σαν .iso" τι εννοείς? Να του αλλάξω κατάληξη? Κι αφού το κάνω, το περνάω σε dvd, σωστά?
    Δεν αλλάζεις τίποτα.
    Σαν .iso κατεβαίνει το Ubuntu, και σαν .iso πρέπει να το κάψεις, αλλιώς δεν θα είναι εκκινήσιμο το cd.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 1comment Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο bios πώς θα μπω?
    Πατάς "Del" στο πληκτρολόγιό σου (ή όποιο άλλο πλήκτρο σου υποδεικνύει στην πρώτη σελίδα).
    Θα σου λέει "Press «Τάδε» to enter Setup", ή κάτι παρόμοιο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 1comment Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως είναι πιο εύκολο να τον περάσω ως εσωτερικό και να προσπαθήσω από κει?
    Αν ο δίσκος σου είναι εντός εγγύησης, με το άνοιγμα, την χάνεις.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  9. #9
    Εγγραφή
    23-10-2010
    Περιοχή
    Ν.Ηράκλειο
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    2.209
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Φωτιά που μας έκαψε

    Δεν κατάλαβε ο άνθρωπος τι είναι το κάψιμο ,

    Εγγραφή είναι το : ''κάψε'' , φίλε μου ,

    δεν πειράζει και γω στην αρχή έψαχνα για σπίρτα

    Αμάν μ αυτούς τους seagate , τελειωμό δεν έχουν
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cuprakatos : 10-02-12 στις 18:10.

  10. #10
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cuprakatos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αμάν μ αυτούς τους seagate , τελειωμό δεν έχουν
    Ενώ η WD χωρίς προβλήματα.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  11. #11
    Εγγραφή
    10-02-2007
    Περιοχή
    Μπουγάααααατσα
    Μηνύματα
    586
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Σπρώξε/Τράβα
    ISP
    Nova
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    7.8(dB) / 15.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    win xp εχεις;

  12. #12
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    207
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ναι xp έχω.

    Η εγγύηση δεν με ενδιαφέρει, δεν υπάρχει περίπτωση να τον στείλω για σέρβις, άσε που την έδωσα μαζί με τις υπόλοιπες αποδείξεις στο λογιστή πέρσι.

    Λοιπόν, προσπάθησα να τον συνδέσω με τη φίσα του εσωτερικού αλλά δεν ταιριάζει. Εκτός αν δεν έκανα κάτι σωστά

  13. #13
    Εγγραφή
    10-02-2007
    Περιοχή
    Μπουγάααααατσα
    Μηνύματα
    586
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Σπρώξε/Τράβα
    ISP
    Nova
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    7.8(dB) / 15.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    υπολογιστής -->ιδιότητες

    καρτέλα Υλικο (hardware)
    διαχείρηση συσκευων (device manager)
    βρες τον δίσκο σου..και αφου το βρείς.. και πάλι ιδιότητες.
    Καρτέλα Policies και ξετσέκαρα την επιλογή
    "Enable write caching on the disk"
    (ενεργοποίηση της cach εγγραφής στον δίσκο.. κάπως έτσι)

    Reboot...και μετά ξαναδοκίμασε

  14. #14
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    207
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Βελτιστοποίηση για γρήγορη κατάργηση - βελτιστοποίηση για απόδοση, είναι οι επιλογές στην καρτέλα "πολιτικές" όπου είναι τσεκαρισμένο το πρώτο. Αυτό που λες για ενεργοποίηση της cache εγγραφής είναι το δεύτερο που εξαρχής δεν ήταν check.

  15. #15
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    207
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    'Εχω πολλά νέα για το σκληρό. Σήμερα πήγα στον τεχνικό. φάγαμε κοντά 2 ώρες. Τον έβαλε σαν εσωτερικό σε δικό του μηχάνημα. Στην αρχή, συνέβαινε το εξής. Όλοι οι φάκελοι εμφανίζονταν ως κενοί. Έπειτα έκανε κάποιες ρυθμίσεις από τη γραμμή εντολών και μετά από τις ιδιότητες για κάθε φάκελο ξεχωριστά και τα αρχεία εμφανίζονταν. Καταρχήν στο δικό μου pc δεν γίνεται να τον βάλω σαν εσωτερικό γιατί η μητρική μου δεν είναι data (κάτι τέτοιο). Σαν εξωτερικός πλέον δεν δουλεύει οπότε δεν είχα άλλη επιλογή. Να πω ότι δοκίμασα τη λύση του linux live cd αλλά πάλι ο δίσκος εμφανιζόταν κενός.

    Το πρόβλημα του δίσκου.
    Έχει πάρει ιο. Ο τεχνικός μου πρότεινε να του κάνει φορμάτ και να μου κάνει μπακαπ όλα μου τα αρχεία με 20ευρώ τονίζοντάς μου ότι μετά θα δουλεύει σαν εξωτερικός όπως δούλευε πάντα (δεν έχω λόγο να μην τον πιστέψω, είναι πολύ καλός σε ό,τι κάνει). Ποιό είναι το πρόβλημα. Υπάρχουν φάκελοι που δεν θέλω να ανοίξει. Δεν θέλω καν να δει τις ονομασίες αρχείων (...). Του είπα ξεκάθαρα ότι για αυτό το λόγο, δεν μπορώ να του τον αφήσω. Βέβαια τα εν λόγω αρχεία δεν πιάνουν ούτε 20gb κι έτσι σκέφτηκα να πω σε ένα φίλο να δούμε αν η μητρική του δέχεται τον σκληρό μου, να τον περάσω, να αντιγράψω κάπου αλλού τα "επίμαχα" αρχεία και μετά να τον πάω στον τεχνικό για τα υπόλοιπα.

    Δυο πράγματα με προβληματίζουν ακόμα: αν η μητρική του φίλου μου παίρνει σκληρό και αν όντως τον πάρει, θα ανοίξει τους φακέλους κανονικά ή πάλι θα τους βλέπει σαν κενούς? Γιατί για να τους εμφανίσει, έκανε κάποια πράγματα, κάποιες ρυθμίσεις αλλά στους "επίμαχους" φακέλους δεν έκανε αυτές τις ρυθμίσεις γιατί του είπα εξαρχής να μην τους αγγίξει.... Αχ προβλήματα... Τι να κάνω ρε παιδιά?? Να του τον πάω έτσι όπως είναι να μου τα σώσει όλα και να πω "η μισή ντροπή δική μου, η μισή δική του"?

    Και ένα ρητορικό ερώτημα. Εφόσον με είδε ότι δυσκολευόμουν να τον αφήσω για τους παραπάνω λόγους, γιατί δεν είπε τίποτα για...εχεμύθια, εμπιστοσύνη κλπ κλπ? Οκ, μπορεί να μην τα πιστεύει αλλά ας τα έλεγε έτσι για τους τύπους! Πλέον ο η/υ είναι ο καθρεύτης της ζωής του ανθρώπου. Ας καταλάβουν ότι δεν μας είναι καθόλου εύκολο να τα αφήνουμε στα μαγαζιά τους, αν δεν προσπαθούν έστω λίγο να μας πείσουν ότι είναι άτομα εμπιστοσύνης.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερωτηση για εξωτερικο σκληρο δισκο Seagate
    Από dimitris_edessa στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-10, 22:25
  2. Προβλημα με εξωτερικο δισκο Seagate 1TB WD
    Από Psycous στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-09, 23:50
  3. Πρόβλημα με εξωτερικο σκληρό δίσκο seagate
    Από laplace στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-08, 11:37
  4. Πρόβλημα με εξωτερικό δίσκο Seagate.
    Από fatsasss στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-08, 23:29
  5. Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό SEAGATE
    Από Jester στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-07, 22:13

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας