Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Εγγραφή
    12-02-2012
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    122
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1020/13598 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    ZTE ZXHN H108L
    Καλημερα σας! Εχω ενα προβλημα με την ταχυτητα του ιντερνετ και δεν μπορω να βγαλω ακρη ετσι ειπα να ρωτησω εδω μηπως και ξερετε κατι!

    Ειμαι στην OnTelecoms και αρχικα δεν ειχα καλη ταχυτητα. Κλειδωνα στα 6Kbps περιπου.
    Μετα απο αρκετο ψαξιμο, αλλαγμα των σπλιτερ, των φιλτρων στις υπολοιπες συσκευες και διαφορα τετοια καταληγω στην επιλογη καινουριας καλωδιωσης. Φωναζω ηλεκτρολογο μου αλλαζει καλωδια και μαλιστα του λεω να μου ακυρωσει στην ουσια οποιαδηποτε ενωση γινετε μεσα στους τοιχους και να μην εχω συσκευες τηλεφωνικες σε καθε δωματιο σχεδον! Ειδα τα παλια καλωδια που εβγαλε απο τον τοιχο και ηταν πραγματικα χαλια! Σκουρια και υγρασια στο φουλ.

    Φανταστειτε πως τωρα οπως ερχεται το κεντρικο καλωδιο του ΟΤΕ στο σπιτι μου, στο κουτακι, γινετε ΜΙΑ ενωση και μπαινει μεσα στο σπιτι μου ΕΝΑ μονο καλωδιο (το κλασικο με τα τρια ζευγη) παει στην πριζουλα και εκει συνδεω μια τηλεφωνικη συσκευη και το ρουτερακι.
    Ολα αυτα με εφεραν στα 12 με 13Kbps. Αλλα το προβλημα μου παραμενει.... Εκει που ειναι ολα καλα ξαφνικα πεφτει η ταχυτητα τοσο πολυ που δεν μπορει να φορτωσει ουτε το Google. Πρεπει να κανω reboot στο ρουτερακι και ετσι να εχει παλι νορμαλ ταχυτητα. Αυτα τα reboot που σας λεω μπορει να γινουν και 3 φορες την μερα!!

    Μπηκα στην διαδικασια να ξανα αλλαξω καλωδιοση γιατι πιστευα οτι εκανε χαζομαρα ο ηλεκτρολογος. Το εκανα μονος μου. Ειδα οτι ειχε κανει μια ενωσουλα μεχρι να μπει το καλωδιο μεσα στο σπιτι, λες και δεν του εφτανε το καλωδιο... λες και το ειχε κοψει καταλαθος.... κατι τετοιο! Αλλη εξηγηση για αυτη την ενωση δεν μπορω να δωσω.

    Τεσπα τα ξυλωσα ολα και το περασα ξανα χωρις ενωσεις και τετοια. Βελτιωθηκε Παααρα πολυ και η ταχυτητα αλλα και το προβλημα. Μου εδειχνε σχεδον πολυ λιγα λαθη το ρουτερακι.....

    Τωρα ξανα τα ιδια!!! Παλι θελει ενα με δυο reboot τη μερα ετσι ωστε να μην "μπουκωνει"
    Δηλαδη μεσα σε ενα μηνα τι επαθε το καλωδιο που περασα?? Δεν καταλαβαινω.....

    Σας δινω μια εικονα για το τι λεει το ρουτερακι μου αυτη την στιγμη με reboot χθες βραδυ γυρω στις 8.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Χωρίς τίτλο.png  


  2. #2
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Κλασσικο προβλημα που οφειλεται στα πολλα λαθη που μαζευει η γραμμη και πρεπει να επανεκινησεις το ρουτερ
    Καταρχας για καλυτερα αποτελεσματα επρεπε να βαλεις καλωδιo utp.
    Για να σε σιγουρος αν φταιει η εσωτερικη καλωδιωση πρεπει να κανεις μια μετρηση στον κατανεμητη με το ρουτερ. Σε μενα παντως ιδιο προβλημα προκαλουσε το εξωτερικο κουτι του οτε που ηταν σαπιο.μου το αλλαξε ο οτε με νεο και τελος

  3. #3
    Εγγραφή
    12-02-2012
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    122
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1020/13598 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    ZTE ZXHN H108L
    Το να αλλαξω το καλωδιο αλλη μια φορα και να βαλω utp δεν ειναι προβλημα για μενα. Το κανω ευκολα... Το θεμα ειναι αν θα διορθωθει! Πολυ φοβαμαι οτι δεν θα αλλαξει κατι.. Επισης οταν φωναζα τον τεχνικο απο την On μετραγε και μου ελεγε παντα οτι φταιει το δικο μου καλωδιο. Οτι κατι απο την καλωδιοση του σπιτιου φταιει και οχι απο το καλωδιο του ΟΤΕ.

    Edit. Επισης το κουτακι μου στο σπιτι ειναι πλαστικο και καινουριο.

  4. #4
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.836
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Path Level
    Fastpath
    δεν ξέρω τι καλώδιο χρησιμοποίησες αλλά το ιδανικό όπως λέει ο φίλος είναι UTP. Τώρα η διαδρομή δεν ξέρω ποια είναι αν έχει πχ παρεμβολές για να πάρεις shield ή FTP.

    Αν δεν έχεις ένα από τα παραπάνω προτείνω να το αλλάξεις και προτίμησε μάλιστα cat 6.

  5. #5
    Εγγραφή
    12-02-2012
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    122
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1020/13598 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    ZTE ZXHN H108L
    Σε εχασα λιγο εκει που λες κατι για διαδρομη και FTP... Δεν ξερω τι εννοεις και δεν ξερω καν τι ειναι αυτο....... Θα αλλαξω το καλωδιο, δεν ειναι κατι σπουδαιο, εχω χρονο και θα χρησιμοποιησω αυτο που ειπατε το cat 6. Φανταζομαι το βρισκω σε καταστηματα ηλεκτρολογικου υλικου.... Θα μονοσω και σωστα το κουτακι και την ενωση για αλλη μια φορα οπως εκανα και πριν και θα επανελθω να σας ενημερωσω... Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας και τις συμβουλες σας!

    Απλα μου κανει εντυπωση γιατι πριν ενα μηνα που περασα το καλωδιο ηταν κομπλε... Τωρα παλι τα ιδια!Το καλωδιο που χρησιμοποιησα ειναι το απλο καλωδιο με τα 3 ζευγη. Καμια σχεση με το utp.

    Α! Να ρωτησω και κατι σχετικα με την συνδεσμολογια: Το οτι ειναι utp φανταζομαι δεν παιζει καμια διαφορα στην συνδεσμολογια.. Θελω να πω συνδεω κανονικα ενα ζευγος απο το utp στα χρωματα που πρεπει στο κεντρικο του ΟΤΕ. Σωστα?

  6. #6
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.836
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Path Level
    Fastpath
    δεν ξέρω τι συνδεσμολογία έχεις και στο σπίτι...

    συνήθως χρησιμοποιούμε κόκκινο πράσινο... αλλά δεν νομίζω να παίζει ρόλο τι θα χρησιμοποιήσεις αρκεί να είναι το ίδιο και στη άλλη πλευρά

    τα μεσαία στο rj45 type b είναι τα μπλε - μπλε άσπρο


    edit: δες και εδώ

    http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=450240

  7. #7
    Εγγραφή
    12-02-2012
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    122
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1020/13598 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    ZTE ZXHN H108L
    Καλα επειδη οσο ρωταω τοσο πιο πολυ μπερδευομαι... Θα παω αυριο να παρω το καλωδιακι και θα το περασω. Ελπιζω να παει καλα!! Αλλιως θα πιασω το κεντρικο καλωδιο του ΟΤΕ και θα το βαλω κατευθιαν μεσα στο σπιτι σε ενα πριζακι... Ευχαριστω και παλι!!

    Edit. Μια ερωτηση ακομη. Καποτε δεν μου εγραφε adsl2+ αλλα κατι αλλο. Adsl+ σκετο η adsl σκετο. Δεν θυμαμαι και δεν ειμαι και πολυ γνωστης. Να πω να μου το επαναφερουν οπως ηταν πριν ? Παιζει καποιο ρολο ?

  8. #8
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.836
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Path Level
    Fastpath
    ναι παίζει ρόλο, άστο adsl2+

  9. #9
    Εγγραφή
    22-02-2007
    Περιοχή
    Αθηνα-Σαμος
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    $/$
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    usrRobotic 9112
    SNR / Attn
    3~6(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jimmisardo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Edit. Μια ερωτηση ακομη. Καποτε δεν μου εγραφε adsl2+ αλλα κατι αλλο. Adsl+ σκετο η adsl σκετο. Δεν θυμαμαι και δεν ειμαι και πολυ γνωστης. Να πω να μου το επαναφερουν οπως ηταν πριν ? Παιζει καποιο ρολο ?
    Καλύτερα να το επαναφέρεις σε Adsl+2.Είναι καλύτερα για ταχύτητες ώς 24Mbps
    Δές και εδώ :Adsl,Adsl2,Adsl+2
    proud to be Greek


  10. #10
    Εγγραφή
    12-02-2012
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    122
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1020/13598 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    ZTE ZXHN H108L
    Οκ!! Σας ευχαριστω πολυ για ακομη μια φορα. Κανω τις αλλαγες καλωδιων απο βδομαδα και σας λεω αποτελεσματα....

  11. #11
    Εγγραφή
    12-02-2012
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    122
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1020/13598 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    ZTE ZXHN H108L
    Λοιπον παιδες.. Αλλαξα ξανα καλωδιοση. Σημερα! Εβαλα το utp αλλα δεν βλεπω κατι τρελο! Δυστηχως για μενα μαζευει παλι λαθη και φανταζομαι συντομα θα "μπουκωσει" ξανα... Τι κανω τωρα ?? πφφ

  12. #12
    Εγγραφή
    01-07-2006
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.437
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Fritz 7590
    Path Level
    Fastpath
    Mήπως να δοκιμάσεις και με κάποιο άλλο router;

  13. #13
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    1.037
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Vodafone / Cosmote
    Φίλε μου, τα λάθη είναι στο Far End κομμάτι, που σημαίνει ότι είναι στην μεριά του DSLAM ή στο κύριο δίκτυο.Η τηλεφωνία σου είναι VoIP? Αν όχι, δοκίμασε και ένα άλλο Modem.Τα Pirelli έχουν θέμα με τα λάθη και τα πολλά connections, με αποτέλεσμα να "μπουκώνουν" μετά απο ώρα.Για μένα η καλωδίωσή σου δεν έχει πρόβλημα αφού αλλάχτηκε.

  14. #14
    Εγγραφή
    27-07-2010
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    878
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Sercomm H300S
    Voip δεν εχει
    Παραπονα στην ον εκανες? Γιατι και γω κλειδωνα στα 6, και οι τεχνικοι μου εκαναν συνεχεια ρυθμισεις ενω εγω τους φωναζα να πουμε οτι δεν εχει προβλημα το ρουτερ αλλα η γραμμη μου. Μεχρι που εστειλα email στην on λεγοντας τους, πως αν δεν κανουν κατι, θα τους κανω καταγγελια! Οποτε το ελαβαν υποψην, και δηλωσαν βλαβη στον ΟΤΕ Αλλαξανε ζευγος καπου (στο DSLAM?) και απο τοτε πιανω ~10
    Παρτους και συ ενα τηλεφωνακι, και αν δεν δηλωσε κατευθειαν βλαβη στον ΟΤΕ!

  15. #15
    Εγγραφή
    28-04-2011
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    683
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δοκιμάζεις Router και μετά κατευθείαν βλάβη στον ΟΤΕ.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σοβαρό πρόβλημα με ιό
    Από papresa στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-10, 11:43
  2. Σοβαρο προβλημα με pc
    Από dante24 στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-09, 02:22
  3. Σοβαρό Πρόβλημα στην ταχύτητα
    Από Til3tSiO στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-08, 16:19
  4. Σοβαρό πρόβλημα με pc
    Από mariosxania στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-08, 21:41
  5. σοβαρο πρόβλημα
    Από ESP1982 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-06, 14:38

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας