Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 70
  1. #1
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εγω παντως όχι, μεχρι που σημερα με ειδοποιησε γνωστος να μπω στο taxis να δω τι γινεται, γιατι μαλλον κατι εχει γινει σχετικα με ο ε9!
    Λογιστης δεν ειμαι οποτε μη με ρωτατε, αλλα σας ρωτω εγω, οποιον ξερει τελωσπαντων, να δουμε τι θα γινει!
    Εκανα προχειρα ενα ψαξιμο να δω τι παιζει και βρηκα ενα σχετικο αρθρο
    http://apneagr.blogspot.com/2011/12/9.html
    και οταν μπηκα στο
    https://www1.gsis.gr/webtax3/etak/faces/index.jspx
    βλεπω την ακολουθη εικονα.

    Τελικα τι εχει συμβει ρε παιδια? Τι πρεπει να κανουμε τωρα;
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails message.jpg  


  2. #2
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109023/11255
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΑΡΤΕΜΙΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    συνέχισε ! πήγαινε στην περιουσιακή κατάσταση πάνω πάνω έχει μενού και δες αν τα στοιχεία που έχεις δηλώσει είναι σωστά περασμένα !! αν ναι οριστικοποίησε από αριστερά για το 2010.

    αν έχουν γίνει μεταβολές φτιάχνεις καινούριο Ε9 και οριστικοποιείς !

    αν το 2010 είναι σωστό και δεν έχουν γίνει μεταβολές το 2011 πατάς και εκεί οριστικοποίηση.

  3. #3
    Εγγραφή
    10-06-2007
    Περιοχή
    ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Μηνύματα
    1.694
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/109998 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    ZTE H1600
    Διάβασε τις οδηγίες χρήσης:
    http://www.gsis.gr/on_line_ypiresies...0_04122011.pdf

  4. #4
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αν καποιος συμφωνει με οσα του εμφανισει εντος του συστηματος και οριστικοποιησει, μπορει να προχωρησει σε δημιουργία νέας δηλωσης Ε9 - 2012, για τις μεταβολες που εγιναν εντος του 2011?
    Ή για τις φετινες δηλωσεις θα ακολουθηθει αλλη διαδικασια, μεσω αλλης ιστοσελιδας, και σε αλλες ημερομηνιες;

  5. #5
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    842
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Το μύνημα που αναφέρεις περί οριστικοποίησης εμφανίζεται και σε πολλούς λογιστές όταν πάνε να φτιάξουν τα Ε9 των πελατών τους στο taxisnet.

    Έχουν ειπωθεί πάρα πολλές απόψεις για το θέμα ειδικά στο taxheaven αν ψάξεις. Γενικώς η εφαρμογή που υπάρχει για να μπαίνουν οι λογιστές και να επεξεργάζονται τα Ε9 έχει πάρα πολλά σφάλματα με αποτέλεσμα να καθυστερεί για μήνες η ημερομηνία ολοκλήρωσης ακόμα και Ε9 παλαιότερων ετών που είχαν υποβληθεί χειρόγραφα στις εφορίες και οι υπάλληλοι δεν τα πέρασαν στο σύστημα!

    Διάβασα και την ιστοσελίδα που έδωσες στην αρχή που λέει οτι το ΥΠΟΙΚ κάλεσε όλους τους φορολογούμενους να ξαναδηλώσουν τα Ε9 επειδή όσα Ε9 υποβλήθηκαν τα 2 προηγούμενα χρόνια πήγαν στα σκουπίδια. Δεν νομίζω να ισχύει αυτό, εγώ γνωρίζω οτι πρέπει να υποβάλλουν Ε9 όσοι είχαν μεταβολές στην περιουσιακή τους κατάσταση.

  6. #6
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Οχι βασιλη, οντως λειπουν πραγματα που ειχαμε δηλωσει περυσι-προπερσι, δεν εμφανιζονται, και πως να εμφανιστουν οταν δεν υπαρχουν καταχωρημενες ηλεκτρονικα οι δηλωσεις του 2009 και 2010?

  7. #7
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    842
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Περίεργο αυτό, εγώ το μόνο που διάβασα ήταν κάποιες περιπτώσεις αγροτεμαχίων που λόγω τεχνικού προβλήματος δεν εμφανίζονταν στις ηλεκτρονικές δηλώσεις Ε9 του taxisnet.

    Το 2010 θυμάμαι μου ήρθε το ΕΤΑΚ 2008 λάθος γιατί υπήρχαν λάθη στο Ε9 και μετά καταθέσαμε διορθωτικό Ε9 και μετά την επανεκκαθάριση μου ήρθε το Πάσχα του 2011 το σωστό ΕΤΑΚ08. Ελπίζω να έχουν περαστεί από τότε στο σύστημα και μην βρεθούμε πάλι να κάνουμε διορθωτικά Ε9......

    Πάντως για αρκετές περιπτώσεις ειδικά για μονοκατοικίες είναι πολύ μανίκι αυτό το Ε9.

  8. #8
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν καποιος συμφωνει με οσα του εμφανισει εντος του συστηματος και οριστικοποιησει, μπορει να προχωρησει σε δημιουργία νέας δηλωσης Ε9 - 2012, για τις μεταβολες που εγιναν εντος του 2011?
    Ή για τις φετινες δηλωσεις θα ακολουθηθει αλλη διαδικασια, μεσω αλλης ιστοσελιδας, και σε αλλες ημερομηνιες;
    Οριστικοποιείς πρώτα αυτή του 2009, κατόπιν το ίδιο του 2010 και τέλος τροποποιείς του 2011 όπως θέλεις.
    Εξυπακούεται ότι πριν την οριστικοποίηση ελέγχεις για σωστά στοιχεία όλων των ετών, καθώς αν βρεθεί λάθος εκ των υστέρων μόνο μέσω ΔΟΥ γίνεται τροποποίηση.
    Μας δίνεται δηλαδή τώρα δυνατότητα on-line τροποποίησης των λαθών προηγούμενων δηλώσεων.

    Αν και από την αρχή (2003) χρησιμοποιώ τις on-line δηλώσεις του Taxis, εντούτοις για την τροποποιητική δήλωση Ε9 του 2011 χρειάστηκε να κάνω τα παραπάνω.

    Αυτό που κατάλαβα είναι ότι πρόκειται για νέα εφαρμογή καθώς σου δίνει τη δυνατότητα να ελέγξεις προσωπικά τα ακριβή τοπογραφικά στοιχεία των ακινήτων.

  9. #9
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εννοεις οτι μπορω μονος μου, ήδη τώρα, διχως να περιμενω τυχον 'προθεσμιες υποβολης' οπως γινονταν τα περασμενα χρόνια για το Ε9, να κανω την δηλωση μου Ε9, για το 2011, για μεταβολες που επηλθαν το περασμενο ετος;
    (ρωτω για διευκρινηση, γιατι αν δεν κανω λαθος, ως περυσι περιμεναμε συγκεκριμενες ημερομηνιες, να ανοιξει στο συστημα κλπ)

    --->>> Διευκρινείστε το μου αυτο, ωστε αν ειναι να προχωρησω αμεσα σε καταχωρηση του Ε9 του 2011.

    ------
    Επισης ας μου πει καποιος τι διαφορα εχουν τα λινκς αυτα:
    https://www1.gsis.gr/webtax3/etak/faces/index.jspx
    https://www.gsis.gr/E9/afmroot/enter.gsis
    Το 2ο λινκ υποτιθεται ειναι για να δεις παλιες δηλωσεις. Ομως, βαζω εκει τους κωδικους μου και δεν με εισαγει.
    Ψιλομπερδεμα, και προσπαθω να καταλαβω τι γινεται.

  10. #10
    Εγγραφή
    10-06-2007
    Περιοχή
    ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Μηνύματα
    1.694
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/109998 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    ZTE H1600
    Βάλε τους παλιούς κωδικούς για να ανοίξει.

  11. #11
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsorbi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάλε τους παλιούς κωδικούς για να ανοίξει.
    Ποιους παλιους? Τους ιδιους εχω εδω και χρονια, απλα περυσι εκανα πιστοποιηση με τον κλειδαριθμο, αλλα οι κωδικοι παρεμειναν ιδιοι.

  12. #12
    Εγγραφή
    10-06-2007
    Περιοχή
    ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Μηνύματα
    1.694
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/109998 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    ZTE H1600
    Όταν έκανα αίτηση επανεγγραφής (επανένταξη) στο Νέο Taxisnet μου ζητήθηκε νέο όνομα χρήστη.
    Στο Παλιό Taxisnet μπαίνω με τους παλιούς κωδικούς και στο Νέο Taxisnet μπαίνω με τούς νέους κωδικούς.

  13. #13
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοεις οτι μπορω μονος μου, ήδη τώρα, διχως να περιμενω τυχον 'προθεσμιες υποβολης' οπως γινονταν τα περασμενα χρόνια για το Ε9, να κανω την δηλωση μου Ε9, για το 2011, για μεταβολες που επηλθαν το περασμενο ετος;
    (ρωτω για διευκρινηση, γιατι αν δεν κανω λαθος, ως περυσι περιμεναμε συγκεκριμενες ημερομηνιες, να ανοιξει στο συστημα κλπ)

    --->>> Διευκρινείστε το μου αυτο, ωστε αν ειναι να προχωρησω αμεσα σε καταχωρηση του Ε9 του 2011.

    ------
    Επισης ας μου πει καποιος τι διαφορα εχουν τα λινκς αυτα:
    https://www1.gsis.gr/webtax3/etak/faces/index.jspx
    https://www.gsis.gr/E9/afmroot/enter.gsis
    Το 2ο λινκ υποτιθεται ειναι για να δεις παλιες δηλωσεις. Ομως, βαζω εκει τους κωδικους μου και δεν με εισαγει.
    Ψιλομπερδεμα, και προσπαθω να καταλαβω τι γινεται.
    Έγραψα για τη δήλωση του 2011 (στοιχεία 2010).
    Δεν μπορείς ακόμη να κάνεις δήλωση του 2012 για κανένα έντυπο.

    Μπαίνω κανονικά και στα 2 site.

  14. #14
    Εγγραφή
    03-02-2009
    Μηνύματα
    188
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Νομίζω ότι όλοι οι φορολογούμενοι , ασχέτως αν μεταβλήθηκε η περιουσιακή τους κατάσταση ή όχι θα πρέπει να μπουν στην εφαρμογή Ε9 του taxisnet για να ελέγξουν την περιουσιακή τους κατάσταση και να διορθώσουν τα όποια λάθη.

    Πολλές δηλώσεις Ε9 προηγούμενων ετών που είχαν κατατεθεί χειρόγραφα δεν έχουν περαστεί στο σύστημα ή τα ακίνητα έχουν δηλωθεί/περαστεί με λάθος στοιχεία. Δίνεται η δυνατότητα στους πολίτες να διορθώσουν τα όποια λάθη χωρίς την επιβολή προστίμου.

    Το σύστημα για παράδειγμα μπορεί να σου εμφανίσει την περιουσιακή σου κατάσταση μέχρι και την 31/12/2008 (έτος δήλωσης 2009) . Σε ρωτάει αν συμφωνείς με τα στοιχεία. Αν συμφωνείς και δεν υπήρξε μέσα στο 2008 μεταβολή των περιουσιακών σου στοιχείων επιλέγεις την οριστικοποίηση της περιουσιακής σου κατάστασης για το έτος 2009. (Περιουσιακή κατάσταση 2009 = ακίνητα που είχες μέχρι και την 31/12/2008).

    Μετά μεταφέρεσαι αυτόματα στο επόμενο έτος (Στο παράδειγμα μου είναι το 2010 - ακίνητα που είχες μέχρι και την 31/12/2009). Εκεί εμφανίζονται τα ακίνητα όπως τα είχες οριστικοποιήσει προηγουμένως. Αν δεν έγινε μεταβολή μέσα στο 2009 οριστικοποιείς την περιουσιακή κατάσταση του 2010 και σε περνάει το σύστημα στο επόμενο και τελευτάιο έτος (Το 2011 - δηλαδή για την περιουσία που είχες μέχρι 31/12/2010) και συνεχίζεις τα ίδια και εκεί.

    Για το 2012 δεν κάνουμε δήλωση ακόμα.


    Όσοι είχαν μεταβολές στην περιουσιακή τους κατάσταση (αγοροπωλησίες ή μεταβολή δικαιώματος ή διορθώσεις λανθασμένων στοιχείων) τα προηγούμενα χρόνια θα πρέπει να υποβάλλουν τις αντίστοιχες δηλώσεις Ε9 για να οριστικοποιήσουν την περιουσιακή τους κατάσταση.

    Ας πούμε ότι μπαίνετε στην εφαρμογή του taxisnet για το Ε9 και το σύστημα σας βγάζει στο έτος 2009 (ακίνητα μέχρι 31/12/2008). Αν υπάρχουν λάθη στα στοιχεία των ακινήτων τα διορθώνετε υποβάλλοντας δήλωση Ε9 για το 2009. Επίσης αν υπήρξε αγοραπωλησία (ή αλλαγή δικαιώματος - πχ μεταβίβαση ψιλής κυριότητας) μέσα στο 2008 εγγράφετε το νεό ακίνητο ή διαγράφετε αυτό που πουλήθηκε κτλ. Μόλις υποβάλετε την δήλωση Ε9 αυτομάτως οριστικοποιείται η περιουσιακή σας κατάσταση για το 2009 και το σύστημα σας μεταφέρει αυτόματα στο επόμενο έτος.



    Για να συνοψίσω.
    Όσοι δεν βρουν λάθη και δεν έχουν αλλαγές στην περιουσιακή τους κατάσταση απλά θα οριστικοποιούν την περιουσιακή τους κατάσταση ανά έτος και μέχρι το 2011 (ακίνητα που είχαν μέχρι και 31/12/2010). Δεν θα κάνουν δήλωση Ε9.

    Όσοι βρούν λάθη στο έτος που θα τους εμφανίσει το σύστημα θα υποβάλουν δήλωση Ε9 διορθώνοντας τα λάθη και αναφέροντας επίσης τυχόν αλλαγές στην περιουσιακή τους κατάσταση για αυτό το έτος (ή και για προηγούμενα αν δεν είχαν περαστεί οι αλλαγές). Στα επόμενα έτη είτε θα κάνουν απλή οριστικοποίηση είτε (αν έχουν αλλαγές) θα κάνουν και νέα δήλωση Ε9.

    Με βάση τα στοιχεία που θα δηλώσετε θα σας έρθει και το ΕΤΑΚ του 2009 (σε όσους δεν έχει έρθει ακόμη). Το ΕΤΑΚ του 2009 (για την περιουσιακή σας κατάσταση μέσα στο 2008) θα είναι και το τελευταίο καθότι καταργήθηκε (τώρα υπάρχει ο Φορος Ακίνητης Περιουσίας)

  15. #15
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    To θέμα με το E9 αλλά και το φετινό Ε1 είναι μπάχαλο. Τι γίνεται πχ με ημιυπαίθριους και αυθαίρετα; Για τους ημιυπαίθριους είχαν πει ότι θα δηλωθούν μόνο σε περίπτωση μεταβολής όπως πώληση, μεταβίβαση κλπ. Φέτος στο Ε1 έχουν βάλει κωδικό και για ημιυπαίθριους και για αυθαίρετα. Το αστείο είναι ότι πολλοί που έχουν κάνει τακτοποίηση αυθαιρέτων, έχουν μεν εξοφλήσει όλο η μερικό από το ποσό αλλά ακόμα δεν έχουν πάρει τα νέα σχέδια από τους μηχανικούς. Μόνο σε τούτη εδώ τη χώρα πάμε από κωλοτούμπα σε κωλοτούμπα ενώ όλο το φορολογικό σύστημα είναι διάτρητο και ασαφές για όλους.

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΤΟ ΠΗΡΑΤΕ ΧΑΜΠΑΡΙ ? ? ΚΙΝΔΥΝΟΣ
    Από warewolfs στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-07, 12:27
  2. Fake mail? Ποσοι το πηρατε?
    Από tasos-tasos στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-07, 12:04
  3. Εσεις πηρατε το φακελλο απο τον ΟΤΕ ??
    Από reddevils στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-04, 20:30
  4. Οσοι πηρατε dsl στην αρχη....
    Από aekara στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-04, 15:36

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας