Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    15-09-2002
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    916
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Πριν μερικές μέρες πήρε το μάτι μου φορτηγά να σκάβουν τον δρόμο που είναι πριν την Ακακιών (για όσους γνωρίζουν).

    Η λωρίδα στο δρόμο ήταν πολύ λεπτή (10 πόντους πλάτος ίσως). Στο πεζοδρόμιο πάνω ήταν αφημένοι μεγάλοι μαύροι σωλήνες αρκετά μικρής διαμέτρου (ας πούμε και αυτοί 10 πόντους διάμετρο, αλλά μάλλον λιγότερο). Δεν είχαν τίποτα μέσα όσο μπορούσα να δω. Δεν μπόρεσα να ρωτήσω κάποιον γιατί δεν ήταν κανείς.

    Θα προσπαθήσω να περάσω αύριο να βγάλω φωτογραφίες και να ρωτήσω κάποιον αν βρω. Τι πιθανότητες υπάρχουν να είναι σκαψίματα για οπτική αυτά; Δεν είδα φορτηγάκι ΟΤΕ ούτε άλλου παροχού.

    Η περιοχή πάντως χρειάζεται επειγόντως VDSL μιας και όποιος πιάνει 8 κάνει party. Εγώ πιάνω 5900mbps με Forthnet και το SNR ριγμένο στο 1 με modded firmware με το DGN2000.

    Connection Speed 5659 kbps 1020 kbps
    Line Attenuation 42.5 db 21.4 db
    Noise Margin 2.2 db 10.3 db

  2. #2
    Εγγραφή
    27-07-2010
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    878
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Sercomm H300S
    VDSL ειναι 100%... Τωρα αν ειναι ΟΤΕ θα πιανεις και συ καλυτερες ταχυτητες... Αν ειναι cyta, θα πρεπει να πας cyta για να εχεις καλυτερη ποιοτητα

  3. #3
    Εγγραφή
    23-07-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.107
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    speedport w724v
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JohnPro Εμφάνιση μηνυμάτων
    VDSL ειναι 100%... Τωρα αν ειναι ΟΤΕ θα πιανεις και συ καλυτερες ταχυτητες... Αν ειναι cyta, θα πρεπει να πας cyta για να εχεις καλυτερη ποιοτητα
    Συγνώμη αλλά από που προκύπτει η σιγουριά σου?

  4. #4
    Εγγραφή
    27-07-2010
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    878
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Sercomm H300S
    Γιατι και στους Αγιους Αναργυρους σκαβανε και ειχαν μαυρους σωληνες... Δεν ειχα δει καποιο οχημα παροχου... Μετα απο λιγο καιρο που περασα ειδα καινουρια καφαο με το σημα του ΟΤΕ... Περιμενε καμια-δυο εβδομαδες μπας και ερθει κανα φορτηγακι του ΟΤΕ...

  5. #5
    Εγγραφή
    15-09-2002
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    916
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ρώτησα τους εργάτες και μου είπαν ότι περνάνε οπτική για τη Cyta. Άρα υποθέτω ότι αφορά το backbone τους. Εκτός αν υπάρχουν σχέδια να στήσει η Cyta KV ή να κάνει συστέγαση με του ΟΤΕ. Κρίμα και το χρειάζεται η περιοχή το VDSL (έστω το εγγυημένο 24άρι που δίνει η οπτική μέχρι το KV).

  6. #6
    Εγγραφή
    27-07-2010
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    878
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Sercomm H300S
    Μπορεις να βαλεις cyta! Ειναι και φθηνη, και μεχρι τωρα, εχει αφησει πολλους πελατες της ευχαριστημενους με το VDSL... Ειναι και φθηνη...

  7. #7
    Εγγραφή
    15-09-2002
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    916
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δε θα κερδίσω κάτι όμως από την οπτική που πέρασαν στην περιοχή. Από το ίδιο καφάο θα παίρνω το οποίο θα παίρνει από το ίδιο αστικό κέντρο. Οπότε κανένα κέρδος.

  8. #8
    Εγγραφή
    18-05-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.739
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mindtrapper Εμφάνιση μηνυμάτων

    Η περιοχή πάντως χρειάζεται επειγόντως VDSL μιας και όποιος πιάνει 8 κάνει party. Εγώ πιάνω 5900mbps με Forthnet και το SNR ριγμένο στο 1 με modded firmware με το DGN2000.
    και εμεις κανουμε παρτυ με 6 mbps maximum εδω και παρα πολυ καιρο στην πευκη

    και φαντασου ειμαστε πια καλλικρατικος δημος λυκοβρυση/πευκης...και ακομα δεν μας εχουν κανει αναβαθμιση

    η λυκοβρυση εχει οριο στα 5 mbps

    επομενως πρεπει να ερθει το vdsl σε ξεχασμενες περιοχες σαν την δικη μας
    Το 27% των Αμερικανών πιστεύουν πως το “gigabyte” είναι έντομο

  9. #9
    Εγγραφή
    15-09-2002
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    916
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pelopas1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    επομενως πρεπει να ερθει το vdsl σε ξεχασμενες περιοχες σαν την δικη μας
    Αυτό ή απλά κάνεις μια έρευνα αγοράς που ακριβώς είναι τα διάφορα ΑΚ και μετά ψάχνεις σε ποιο έχει διαμέρισμα για ενοικίαση σε απόσταση κάτω από 200 μέτρα. Αν έχεις δικό σου σπίτι το νοικιάζεις σε άλλον. Μετά βαράς Cyta 50mbps.

    Πλάκα πλάκα σκεφτόμαστε να μετακομίσουμε ούτως ή άλλως από εδώ οπότε το βλέπω το σενάριο στο άμεσο μέλλον μου.

    Πως βρίσκουμε που ακριβώς στεγάζονται τα ΑΚ;

  10. #10
    Εγγραφή
    18-05-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.739
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mindtrapper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό ή απλά κάνεις μια έρευνα αγοράς που ακριβώς είναι τα διάφορα ΑΚ και μετά ψάχνεις σε ποιο έχει διαμέρισμα για ενοικίαση σε απόσταση κάτω από 200 μέτρα. Αν έχεις δικό σου σπίτι το νοικιάζεις σε άλλον. Μετά βαράς Cyta 50mbps.
    πλακα πλακα τα σπιτια που ενοικιαζονται γυρω απο το δημαρχειο του αμαρουσιου, καθως επεισης και της περιοχης γυρω απο το ικα αμαρουσιου που βρισκεται εκει το minidslam ...πιστεψε με οι τιμες ειναι ολιγον απλησιαστες για να νοικιασεις σπιτι εκει, και να εχεις 50 mbps συνδεση
    Το 27% των Αμερικανών πιστεύουν πως το “gigabyte” είναι έντομο

  11. #11
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Παντως ειναι κλασσικο.Οτι αναφερεται σαν εργα Vdsl στην ταδε περιοχη το τελευταιο 3μηνο τελικά αποδεικνύεται οτι ειναι Cyta.
    Θα ελεγα ολοι πριν ποσταρουν οτι εχουμε εργα vdsl να σκεφτονται οτι μαλλον ειναι η Cyta που σκαβει. Οταν δουν εστω μια καινουρια καμπινα VDSL ( που ολοι πλεον ξερουμε πως ειναι ) τοτε να το λεμε εδω.Δεν εχει νοημα να γεμιζει το thread Με ψευτικα εργα του Οτε στο Περιστερι,στο Μαρουσι κλπ κλπ κλπ..
    Μαλλον ο Οτε θα κανει εργα next year η παραnext year

    Προσωπικά πλεον το μονο που περιμενω απο τον Οτε ειναι μηπως παρει την εγκριση να ριξει της τιμες κατα 20% οπως εχει πει..
    Για Vdsl Και τετοια το βλεπουμε στο πολυ μελλον..

  12. #12
    Εγγραφή
    18-05-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.739
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    baskon

    μακάρι η CYTA να αναβαθμίσει δήμους σε τεχνολογία VDSL που δεν είναι χαρτογραφημένοι στην ΕΕΤΤ
    Το 27% των Αμερικανών πιστεύουν πως το “gigabyte” είναι έντομο

  13. #13
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Πεύκη
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    1.376
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Bauedtec
    pelopas1 εγώ που είμαι Πεύκη σε δρόμο που συνορεύει Μαρούσι, κοντά στην Ειρήνης ιάνω κοντά 11 mps.

    Παρακαλάω βέβαια για vdsl γιατί από την βεράντα μου βλέπω το καφαό που είναι στην γωνία (30 μέτρα χαλκό θα έχω τότε)

  14. #14
    Cyta είναι .... Εβαλε και ταμπέλα ο εργολάβος που ενημέρωνε. Πριν από λίγο πήρα και ρώτησα αν υποστηρίζεται η υπηρεσία και ναι υποστηρίζει ,τουλάχιστο σε μένα. Κάνα μήνα πρίν που είχα τσεκάρει μέσα απότο site δε υποστήριζε άρα κάτι άλλαξε. ¨Εχω προωθήσει εργασίες μεταφοράς σε 35άρα αν και υποστηρίζω 50 μιας και ειμαι 180 μέτρα από κέντρο.

  15. #15
    Εγγραφή
    18-05-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.739
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagskarm Εμφάνιση μηνυμάτων
    pelopas1 εγώ που είμαι Πεύκη σε δρόμο που συνορεύει Μαρούσι, κοντά στην Ειρήνης ιάνω κοντά 11 mps.

    Παρακαλάω βέβαια για vdsl γιατί από την βεράντα μου βλέπω το καφαό που είναι στην γωνία (30 μέτρα χαλκό θα έχω τότε)
    τόσο πιάνετε εσείς πάνω

    εμείς εδώ πιάνουμε μέχρι 700kbps με 715 kbps

    να ξέρεις κάτι όμως

    από τον οτε στην Κηφισίας μας είπαν οτι έχουμε χάσει το πρόγραμμα σύζευξης 1 στο οποίο θα γινόταν η αναβάθμιση μέχρι τα 24 mbps(είχε πέσει καρφωτή μετά από έγγραφη καταγγελία κατοίκου στην οποία αναφερόταν για προβλήματα καρκίνου λόγω της εμβέλειας της κεραίας στην οποία θα γινόταν η αναβάθμιση από τον ΟΤΕ.....καταλαβαίνεις τώρα με τι άτομα εξακολουθούμε να κάνουμε) ....και δεν γνωρίζουν εάν και κατά πόσο θα γίνει το πρόγραμμα σύζευξη 2 που είναι για vdsl

    η ΕΕΤΤ είναι ήδη ενήμερη για το θέμα αυτό, αλλά δεν μπορεί να επέμβει μέχρι τις αρχές του 2013, λόγω συμβιβασμού που είχε κάνει με τον ΟΤΕ όσο αφορά τις αναβαθμίσεις...μετά τον τερματισμό του συμβιβασμού της ΕΕΤΤ με τον ΟΤΕ στις αρχές του 2013, τότε από ότι μου είπαν, θα επέμβουν στον ΟΤΕ για της αναβάθμισης τόσο δε της Πεύκης αλλά και της Λυκόβρυσης
    Το 27% των Αμερικανών πιστεύουν πως το “gigabyte” είναι έντομο

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Έργα οπτικής ίνας στο Πέραμα
    Από cyberten στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-15, 12:23
  2. Έργα οπτικής ίνας στο Περιστέρι
    Από aligatoras στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-15, 19:24
  3. Έργα Οπτικής Στο Βύρωνα
    Από Lagman στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-11, 13:47
  4. Πολύδροσο Αμαρουσίου
    Από onoff10 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-07, 01:08
  5. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-07, 02:25

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας